انواع دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 19 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/20
انواع دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ در واقع یک هیولاست. شما باید در چه مسیری قدم بردارید؟ سئو و ppc  واقعاً چه هستند و چه می کنند؟ مزایا و معایب انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ چه هست؟ و شما باید از کجا شروع کنید؟ برای کمک به شما در یافتن پاسخ این سوالات، ما در این مقاله ۱۰ نوع از انواع دیجیتال مارکتینگ را مورد بررسی قرار می دهیم. مسلم است، ارتباط محکمی بین انواع مختلف بازاریابی دیجیتال وجود ندارد اما در نهایت شما لیستی از انواع مختلف مارکتینگ در اختیار خواهید داشت، که می توانید از میان آنها گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

وقتی پای انتخاب در میان است، سوال معمول این است که به چه منظور می خواهید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید. و چه کسی مخاطب شما خواهد بود. یافتن پاسخ این سوالات می تواند به شما کمک کند چه فرمت مناسب و مسیر درست برای رسیدن به اهداف تان را پیدا کنید.

انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ

 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی موتور جستجوگر
 • تبلیغات نمایشی
 • بازاریابی موبایل
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیل
 • بازاریابی تاثیر گذار
 • بازاریابی افیلیت
 • بازاریابی با استفاده از ویدئو
 • بازاریابی با استفاده از آدیو

در این مقاله با هم نگاهی خواهیم داشت به 10 نوع از برترین انواع دیجیتال مارکتینگ و مزایا و معایب هرکدام از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین اگر قصد شروع دیجیتال مارکتینگ را دارید، برایتان مطالب مفیدی داریم که در نظر داشتن آنها در مراحل ابتدایی کار بسیار حائز اهمیت است. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا شامل تولید و پخش انواع محتوا به صورت متن، عکس، مالتی مدیا است که هدف از این نوع بازاریابی این است کهتبلیغات برای مخاطبان شما سودمند باشد. شما می‌توانید به جای این که از متن تبلیغاتی استفاده کنید، از بازاریابی محتوا نهایت بهره را ببرید. برای مثال اگر شما فروشنده هستید و ارتباط مستقیم با مخاطب و مشتری خود دارید، محتوا می تواند به معنی پست های سوشال مدیا مقالات بلاگ و ویدئو های سرگرم کننده باشد. در واقع اگر شما فروشنده و یا عرضه کننده هستید، امکان استفاده از گزارش ها وبینار ها و ویدئوهای آموزشی فراوانی را خواهید داشت.

بازاریابی محتوا

 مزایای بازاریابی محتوا

 خیلی عالی است که شما به جای این که مشتری را با تبلیعات خشک و بی روح مجاب به خرید محصول خود کنید قادر هستید او را علاقه مند و شیفته  به خرید محصول نمایید. در واقع مشتری احساس می‌کند که محصول شما برایش سودمند است و این نیاز در او به وجود می‌آید که محصول شما را تهیه نمایند.

محتوا خیلی متنوع و تطبیق پذیر است و همانطور که مخاطب شما آموزش می بیند، سرگرم می شود، و یا علاقه مند می شود، شما قادر خواهید بود برند خود را بسازید؛ در واقع محتوا سوخت اصلی انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ خواهد بود. محتوا همان چیزی است که موتورهای جستجوگر ، شبکه های اجتماعی ، ایمیل و غیره را به سمت خود جلب می کند. و آمار بازدید شما را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد.

معایب بازاریابی محتوا

امروزه اهمیت بازاریابی محتوا بر کسی پوشیده نیست و به همین دلیل روزانه محتوا زیادی به صورت پست های بلاگ،  ویدیو، آدیو و یا هر چیز دیگری بیرون می آید و در اینترنت جاری میشود. این مسئله منجر به ایجاد فضایی در هم ریخته می شود ممکن است کار را برای شما قدری سخت کند.

برای اینکه بازاریابی محتوا برایتان موثر واقع شود شما باید از محتوای با کیفیت بالا که شامل و دربرگیرنده ی موارد مهم باشد، استفاده کنید که همه ی نیازهای مشتری تان را در نظر می‌گیرد. و در همان حال برندتان را به مشتری معرفی می کند و شما را به اهداف تجاری تان می رساند.

گام‌های بعدی

استراتژی محتوا ساده ای را طراحی کنید که شامل موارد زیر باشد:

محتوای شما باید ۴ تا ۵ تم هسته‌ای داشته باشد و شما روی آن متمرکز باشید. این تم هسته‌ای باید نقطه‌ای مابین ایده آل مشتری شما از نیازها و احتیاجاتش باشد و از سوی  دیگر آن چه برند شما میخواهد برای برقراری ارتباط با مخاطب عرضه کند را مورد توجه قرار دهد.

فرمت مورد استفاده شما می‌تواند به صورت ویدئو، ادیو،  مقاله و یا چیزهای دیگر باشد.

و کانال ارتباطی شما با مخاطب که محتوای شما باید در آن پست شود می تواند وب سایت شما ، شبکه‌های اجتماعی شما و یا هر چیز دیگری که از آن برای برقراری ارتباط با مشتری و مخاطب خود استفاده می کنید، باشد.

ساده شروع کنید؛ برای مثال اگر شما نویسنده حرفه ای هستید، بهتر است از از پست های معمولی استفاده کنید یا اگر می توانید از ویدیو های هفتگی برای ساخت محتوای تان استفاده کنید.

بازاریابی موتور جستجوگر

هدف از بازاریابی موتور جستجوگر این است که وقتی مخاطب برند شما، محصول، خدماتی که ارائه می دهید و یا هر لغت و عبارت مرتبط با آن را جستجو می‌کند، وب سایت شما در بالای لیست جستجو به مخاطب شما نشان داده شود. برای مثال گوگل که جستجوگر اصلی است، از انواع جستجوی طبیعی و ارگانیک بهره می برد که شامل ارتقا دهنده موتور جستجو یا سئو و ppc است که بابت هر کلیک هزینه پرداخت می شود و موبایل و کامپیوترهای را شامل می شود. همینطور امروزه از دستیاران هوشمند خانگی نیز بهره مند می شود برای اطلاعات بیشتر می توانید به دهمین گزینه یعنی بازاریابی صوتی یا آدیو مراجعه کنید.

بازاریابی موتور جستجو

ارتقا دهنده موتور جستجو همان کاری را انجام می‌دهد که از نامش پیداست. برای موتورهای جستجوگر نقش بهبود دهنده و ارتقا دهنده را ایفا می‌کند. به این معنی که محتوا ایجاد می کند که مخاطبان به صورت فعال آن را جستجو می کنند و اطمینان می یابد که محتوا و پلتفرم ای که در آن قرار داده می شود از لحاظ تکنیکی واجد شرایط باشند. همه باید از این قابلیت بهره مند شوند، اهمیتی ندارد که از تجارت و یا صنعتی هستند.

مزایا موتور جستجوگر

رایگان است.

وقتی برند شما در لیست نتیجه های ارگانیک مشاهده می شود، به نظر مخاطب می رسد که معتبر بوده و از اعتبار کافی برخوردار است.

معایب موتور جستجوگر

ممکن است شما برای نتیجه جستجو هزینه نپردازید، ولی این امر زمان بر است و به تلاش زیادی برای تهیه محتوای جذاب احتیاج خواهید داشت، همچنین وب سایت شما باید از لحاظ تکنیکی ارتقا یافته باشد.

با توجه به الگوریتم متغیر گوگل و محتواهای موجود، به سختی قادر خواهید بود در نتیجه ارگانیک، امتیاز بالایی کسب کنید.

گام‌های بعدی سئو با محتوا شروع می شود بنابراین استراتژی محتوا در مرحله نخست قرار دارد. روی نقاط کلیدی جستجو کنید تا دریابید مردم چه چیزی را بیشتر از همه جستجو میکنند و سعی کنید با بالاترین لایک های گوگل، خود را مطابقت دهید. اگر شما تازه شروع کرده اید می توانید از افزونه برای بهبود سایت خود استفاده کنید (مانند یواست برای وردپرس)،  اگر بودجه بیشتری دارید می توانید با یک کارشناس در این زمینه همکاری کنید تا به نتیجه جامع‌تری برسید.

در پست های بعدی با ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با انواع دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم و در رابطه با مزایا و معایب انواع مختلف مارکتینگ معرفی شده به گفتگو بپردازیم.

 پی پی سی (پرداخت به ازای هر کلیک)

 به معنی پرداخت هزینه برای هر کلیک می باشد. برای مثال برای تبلیغات در گوگل و بینگ مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع تبلیغات بسیار شبیه تبلیغات طبیعی است. با این تفاوت که این نوع تبلیغات در بالای صفحه نمایش داده می شوند و با باکس کوچک ای عنوان “اد” نشان دار شده اند. شما می توانید یک پوزیشن با امتیاز بالا را از طریق حراج خریداری کنید که بر اساس واژگان کلیدی مکان، جغرافیایی، یا دموگرافیک مجزا شده اند. اینگونه تبلیغات به خصوص برای وب سایت های ایکامرس طراحی شده برای کسب و کارهای محلی، بسیار مناسب و سودمند هستند.

بازاریابی گوگل ادز

مزایای پی پی سی

شما قادر خواهید بود به سرعت رنکینگ بالا خریداری کنید که مایل به به پرداخت هزینه برای آن هستید.

شما فقط در شرایطی باید پرداخت کنید که فردی کلیک کند.(همانطور که دقیقاً از نامش پیداست)

 معایب پی پی سی

 پی پی سی می تواند برای شما گران تمام بشود. بخصوص وقتی لغات کلیدی مشهور را حرکت می کنید.

خیلی از مشتری ها از سایت‌هایی که هزینه پرداخت می‌کنند ، گریزان هستند و ترجیح می‌دهند از سایت های حاصل از جستجوی طبیعی استفاده کنند.

 اگر هزینه لازم برای پی پی سی را دارید، پی پی سی می تواند برای ارتقای جبرانی به کمک شما بیاید . یعنی می توانید از آن برای بهبود جستجوی طبیعی استفاده کنید. باز هم شما نیاز خواهید داشت به تحقیق در مورد لغات کلیدی بپردازید و با ترکیب های مختلف تارگت شده بازی کنید تا ببینید کدام بیشتر به کارتان می آید. باید مطمئن شوید در این مسیر بهبود پیدا می کنید. پی پی سی می تواند پیچیده شود در صورتی که قصد داشته باشید در رابطه با آژانس با آن کار کنید.

 تبلیغات نمایشی

 تبلیغات نمایشی که همچنین از آنها به عنوان بنر یاد می شود ، بسیار شبیه تبلیغات چاپی هستند که در مجله ها مشاهده می کنید. تنها تفاوت آنها در این مورد است که این تبلیغات آنلاین هستند و شما باید از ناشران بخصوصی که مشتری های شما را می شناسند، برای توزیع آن ها استفاده کنید. امروزه با استفاده از تبلیغات برنامه ریزی شده این نوع تبلیغات بهینه سازی شدند به این گونه که این تبلیغات ثبت می‌شوند آنالیز و بهینه سازی شده و توسط الگوریتم اتوماتیک به کار گرفته می‌شوند و مجدد از ان ها استفاده می شود.( مانند وقتی که به کفشهای دلخواهتان  در یک وب سایت فروشگاهی نگاه میکنید و سپس  این تبلیغات در بازدید بعدی از وب سایتی دیگر تا یک ماه بعد به شما نمایش داده می شود  و  در هر بازدید از هر وبسایتی شما قادر به  تماشای آن تبلیغ خواهید بود.)

تبلیغات نمایشی

 مزایای تبلیغات نمایشی

شما می توانید بارها و بارها این تبلیغات را به مشتریانتان نشان دهید که این قابلیت تبلیغات شما را بسیار موثر می کند.

 تبلیغات نمایشی قطعه بندی بسیار آسانی دارند و به شما اجازه می‌دهند تا میزان بازدید را در زمان واقعی  تعیین نمایید.

معایب تبلیغات نمایشی

 یکی از معایب تبلیغات نمایش این است که مشتریان شما دچار “کوری تبلیغاتی” هستند. به این معنی که آنها از تبلیغات شما چشم‌پوشی می‌کنند و همواره سعی دارند روی محتوا تمرکز کنند و چیزهایی که نوشته شده را مورد بررسی قرار می‌دهند.

شما باید به دنبال راهی باشید تا تاثیر بنرهای خود را به حداکثر ممکن برسانید تا مردم به آنها توجه کنند. ولی نه به حدی که برای آنها آزار دهنده باشد.

شما باید به روش هایی فکر کنید تا تبلیغات از این روش را خلاقانه ، تاثیر گذار و به یاد ماندنی کنید. از عبارات مرتبط و جایگزین استفاده کنید تا پیام خود را به مخاطبین تان برسانید. اگر شما صاحب کسب و کار کوچکی هستید و بازار را به خوبی می شناسید می‌توانید به ناشران بخش خصوصی در رابطه با تبلیغات که مستقیم روی سایتشان نزدیک شوید یا اینکه می توانید به عنوان راه حلی دیگر از شبکه گوگل دیسپلی یا شبکه مخاطبان فیسبوک استفاده کنید.

بازاریابی موبایلی یا تلفن همراه

 بازاریابی موبایلی به گستردگی خود دیجیتال مارکتینگ است . می‌تواند با گونه‌های بسیار متنوع از انواع دیجیتال مارکتینگ همپوشانی داشته باشد . این نوع بازاریابی شامل هر کاری که روی دسکتاپ به انجام می دهید می شود، اما آن را روی موبایل قابل استفاده می کند. مانند اپ های مخصوص موبایل . تبلیغات ارسال پیام ها متنی و استفاده از اپ های پیام رسان اجتماعی نمونه ای از این موارد است.  این نوع بازاریابی بخصوص برای مواردی اهمیت می یابد که مخاطبان شما افراد جوان باشند که بیشتر وقتشان را با تلفن هایشان می گذراند.

بازاریابی موبایلی

مزایای بازاریابی موبایل یا تلفن همراه

 مشتریان این تبلیغات (که شامل من و شما هستیم،)بیشتر وقت شان را پایه موبایل ایشان می گذرانند که حتی این تایم بیشتر از وقتی است که پشت کامپیوتر سپری میشود و این به این معنی هست که موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایل همیشه در دسترس آنهاست.

 موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایل می تواند بیشترین مخاطبین را به سمت کسب و کار شما جذب کند. در واقع با استفاده از طبقه بندی مخاطبان و علاقه مندی های آن ها

 افراد را در لوکیشن‌های بخش خصوصی قرار می‌دهد.

معایب بازاریابی موبایل

شما فضای بسیار کمی برای بازی‌ها و ایده های خلاقانه روی تلفن خواهید داشت. تبلیغات موبایل تعداد کلیک پایینی دارند( در واقع  با یک کلیک کوچک شما به سندروم انگشت چاق مبتلا خواهید شد!) و بیشتر اپ ها تنها یک بار دانلود می شوند و سپس فراموش می شوند. مردم دوست ندارند با برند ها و بازاریابی ها تمرکزشان را از دست بدهند به خصوص وقتی در در میان ارتباطات با دوست ها و فامیل شان هستند.

 لازمه اصلی این نوع بازاریابی این است که شما مطمئن شوید که کل وب سایت شما به صورت رسپانسیو با موبایل طراحی شده باشد. تا به  خوبی کار کند و با وسیله های مختلف به درستی قابل نمایش باشد. این امر معمولاً به این معنی است که شما همه چیز را کوتاه و مختصر طراحی کنید. از متن های واضح و کلیدهای بزرگ استفاده کنید و آنها را در کپشن را ویدیو ها قرار دهید تا مردم پیام دریافت کنند حتی اگر صدایی نداشته باشد. این نوع تبلیغات بازاریابی موبایل تبلیغات مناسبی برای شروع است  و شما می توانید تبلیغات منحصر به فردی به‌صورت کمپین پیام های متنی و یا اپلیکیشن ها آینده طراحی کنید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی راه حلی است که از سالیان پیش به همراه بازاریاب‌ها بوده است اما در سال‌های اخیر رنگ و بوی بسیار ویژه تری گرفته است. همه برندهای بزرگ از این راه جذاب غافل نیستند و وقتی به پیج تک تک آنها سر می‌زنید می‌بینید که به سمت و سوی فروش در این شبکه‌ها پیش رفته اند. از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی فروش و بازاریابی برای محصولات می‌توان به اینستاگرام اشاره کرد که در سالهای اخیر حتی قابلیت تعریف محصول در پیج را تعریف کرده است و مستقیما می‌توان محصول را در آن تعریف کرده و در پیج اقدام به فروش کرد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی

افزایش آگاهی از برند اتفاق می‌افتد و این یک مزیت فوق‌العاده برای برند است. اجرای یک استراتژی در شبکه‌های اجتماعی، شناخت برند شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد، زیرا با مخاطبان گسترده ای از سراسر ایران حتی جهان درگیر خواهید شد.

جذب ترافیک و ورودی بیشتر اتفاق می‌افتد که بزرگترین مزیت برای هر کسب و کاری به حساب می‌آید. بدون استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی خود، دسترسی به فرد یا مشتری خارج از حلقه مشتری‌های وفادار خود دشوارتر خواهد بود.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نرخ تبدیل بالاتری داشته و می‌توانند با ارائه یک تصویر فوق‌العاده از یک محصول سریع به فروش آن فکر کرده و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهند. این اتفاق به راحتی روی فروش تاثیر گذاشته و قطعا نرخ تبدیلی بالاتری را رقم خواهد زد.

معایب بازاریابی شبکه های اجتماعی

برای مشاغل ساخته نشده است؛ این نقطه ضعف اصلی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای مشاغل است. بسیاری از مشاغل، به ویژه مشاغل جدید که از آگاهی یا شهرت افراد نسبت به برند خود برخوردار نیستند توصیه نمی شود که بیشتر به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بپردازند. حتی اگر برند مشهوری هم هستید به طور کلی سرمایه گذاری زیادی در بازاریابی شبکه های اجتماعی نداشته باشید چون تکلیف این گونه از شبکه‌ها در کشور ما زیاد ملموس و مشخص نیست.

معایب بعدی این است که اگر برند شما در یک حوزه خاص فعالیت می‌کند که جامعه هدف محدودی دارد ممکن است به مرور زمان تمام هزینه‌هایی که کرده‌اید جواب نگیرد، مثل یک سازنده قطعات هواپیما که جامعه بسیار محدودی به دنبال آن هستند و طبعا نمی‌تواند رشد زیادی در شبکه‌های اجتماعی کند.

بازاریابی ایمیلی؛ از محبوب‌ترین انواع دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی از طریق ایمیل یکی از موثرترین کانال بازاریابی است و به ازای هر ۱۰۰۰ تومانی که شما برای بازاریابی ایمیلی هزینه می‌کنید می‌توانید انتظار بازگشت سرمایه و ایجاد سود تا ۵۱ هزار تومان را داشته باشید. استراتژی‌های بازاریابی از طریق ایمیل طی سالهای اخیر به مرور تغییر کرده است اما همچنان از اصلی‌ترین بازیگران خوزه دیجیتال مارکتینگ است. استراتژی بازاریابی ایمیلی یک بخش مهم از هر استراتژی بازاریابی در تیم‌های دیجیتال مارکتینگ حرفه ای چه در ایران چه در خارج از ایران است. ایمیل مقرون به صرفه ترین روش تبلیغ محصولات شما به حساب می‌آید که می‌تواند برقراری ارتباط با مشتریان و دستیابی به اهداف فروش را به راحتی محقق کند.

بازاریابی ایمیلی

مزایای بازاریابی ایمیلی

یکی از مزایای روش تبلیغ ایمیل الکترونیکی برای مشاغل سرعت بالایی است که به پیام شما به کاربر می‌رسد. به کمک ایمیل مارکتینگ می‌توان در لحظه وارد دنیای شخصی مخاطب خود شوید و محصول خود را به او نشان دهید زیرا ایمیل اولین چیزی است که مخاطب آن را محیط کاملا شخصی برای خود می‌داند.

یکی از مزایای بازاریابی از طریق ایمیل این است که می‌توانید مشتری خود را تقسیم کرده و محصولات متمایزی برای انواع مشتری ایجاد کنید. این به شما امکان می دهد پیام های مختلفی را برای مشتریان مختلف ارسال کنید، به عنوان مثال کالاهای زنانه را به مشتری زن و کالاهای مردانه را به مشتری مرد خود ارسال کنید.

معایب بازاریابی ایمیلی

افراد به طور مرتب می‌توانند شما در لیست سیاه خود قرار دهند به صورتی که دیگر از سمت شما برای آنها ایمیلی نرود و این به راحتی با کلیک بر روی یک دکمه که انتهای ایمیل قرار داده شده است به نام لغو اشتراک ایمیلی اتفاق می‌افتد، با این وجود می‌توانید از آنها بخواهید که قبل از لغو اشتراک کامل علت خود را ارائه کنند. این کار می تواند انتقاد قابل توجهی را متوجه شما سازد که به شما در بهبود پیام ها و کاهش میزان خروج افراد کمک می کند. 

اندازه‌های متنوع صفحه نمایش و سایر متغیرهای طرح می‌توانند بر نحوه نمایش ایمیل شما در دستگاه مخاطب تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که پیام های خود را بر روی اهداف مختلف و برای سایزهای مختلف آزمایش می‌کنید تا همه مطالب خوب به نظر برسند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید