انواع بک‌گراند تولید محتوا را بشناسید

  • نویسنده : سمیرا فهیمی
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/11/14
انواع بک‌گراند تولید محتوا را بشناسید

بک‌گراند، والپیپر، پشت صفحه یا تصاویر پس زمینه از جمله مهمترین موضوعات در تولید محتوا محسوب می‌شوند. توجه به انتخاب اصولی و استاندارد پس زمینه در انواع تولید محتوا می‌تواند یکی از اصلی ترین حرکات حرفه‌ای در این زمینه باشد. این تصاویر یا بک گراندها ارتباط مستقیمی با ذهن کاربر دارند و به همین جهت است که انتخاب آن اهمیت بالایی دارد.

بک‌گراند تولید محتوا چیست

منظور از پشت صفحه یا پس زمینه، تصویر ثابت یا متحرک، با قالب یا قاب بندی خاصی است که محتوای ارائه شده درون آن جای می گیرد. پس زمینه محتوا ممکن است ثابت یا متحرک باشد.

انتخاب استاندارد تصاویر بک‌گراند تولید محتوا

بک‌گراند یا تصاویر پس زمینه تولید محتوا، از جمله ارکان اصلی جذب کاربر در زمینه تولید محتوا محسوب می‌شود. بنابراین انتخاب پشت صفحه مناسب نقش بسیار مهمی در جلب توجه مخاطب هدف خواهد داشت، پس انتخاب آن باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر زیبایی و زینت محتوا، تناسب خوبی از نظر رنگ و شکل با محتوای ارائه شده و یا مسائل فنی مانند نوع فونت یا رنگ آن نیز داشته باشد.

انواع بک‌گراند محتوا

با توجه به تعریفی که از تصاویر پس زمینه محتوا ارائه کردیم، مشخص است که هر سایت با هر قالب محتوایی که داشته باشد، می‌تواند از بک‌گراند محتوایی ویژه خود برخوردار باشد. انواع بک‌گراند را، بر اساس نوع محتوا نیز می توان تقسیم بندی کرد. به طور مثال بک گراندهای مخصوص محتواهای تصویری و ویدئویی و بک گراندهای ویژه محتوای متنی. در این دو حالت از تولید محتوا، مخاطب یا کاربر هدف نیاز به جذابیت های بصری برای درک بهتر و ارتباط موثرتر با محتوا خواهد داشت. در واقع پشت زمینه محتوا، نقش دکوراسیون یک محتوا را دارا است و قبل از این که کاربر محتوا را مطالعه یا تماشا کند با توجه به پس زمینه ای که برای آن انتخاب شده است، محتوا را قضاوت خواهد کرد.

بک گراند محتوای ویدئویی

معمولا از بک گراندهای متحرک برای تولید محتوای ویدئویی استفاده می شود. این نوع از والپیپرها با توجه به نوع محتوا ارائه می شوند و می تواند محتوای ویدئویی را جذاب تر کند. مثلا برای یک محتوای ویدئویی تهیه شده در زمینه کودک می توان از تصاویر انیمیشنی و متحرک برای جذب مخاطب استفاده کرد؛ که می‌تواند شامل انواع رنگ‌های شاد و جذاب، المان های جذاب مرتبط با مخاطب کودک باشد.

پشت صفحه محتوای متنی

در مورد محتوای متنی بک‌گراند به شکل دیگری ارائه می شود. در این مورد با توجه به محتوای ارائه شده و ویژگی‌هایی مثل فونت نوشتار و رنگ آن انتخاب می شود.  به طور مثال تصاویر پشت صفحه یک سایت آموزشی با بکگراند محتوایی یک سایت خبری متفاوت خواهد بود. در ادامه به برخی از رایج ترین تصاویر صفحه زمینه (background) برای تولید محتوای متنی می‌پردازیم.

بک‌گراند محتوای تولید شده برای سایت‌های آموزشی

برای یک محتوای آموزشی بهتر است از تصاویر پس زمینه ای استفاده شود که باعث اختلال تمرکز در کاربر نشود. بهترین انتخاب برای چنین سایت‌هایی، انتخاب رنگ سفید است. در صورتی که قصد دارید برای این منظور از تصاویر متحرک استفاده کنید؛ باید دقت داشته باشید که این تصاویر باعث اختلال در تمرکز کاربر نشده و مانع از تمرکز روی محتوای اصلی نباشد. بهتر است از رنگ‌های خنثی و روشن در چنین مواردی استفاده شود.

تصاویر پس زمینه تولید محتوا برای سایت‌های خبری

انتخاب تصویر پشت صفحه در چنین سایت‌هایی عموما بر اساس نوع محتوا انتخاب می‌شود. برای این که بتوان به درستی از آن استفاده کرد، اختصاص یک بک‌گراند به قاب خبر، که مشخص کننده طبقه بندی اخبار است و اختصاص بکگراندی دیگر به خبر اصلی است. معمولا برای تمایز بین انواع اخبار در چنین سایت‌هایی برای هر بخش، از یک تصویر پس زمینه خاص، متحدالشکل یا یک رنگ استفاده می‌شود.

بک‌گراند تولید محتوا برای سایت‌های فروشگاهی

برای انتخاب صفحه زمینه مناسب سایتهای فروشگاهی، انتخاب متنوع تری دارید. انتخاب نوع رنگ یا تصویر بک‌گراند برای چنین سایت هایی اصولا بر اساس نوع محتوای سایت انجام می‌گیرد. در صورتی که قصد دارید از پس زمینه تصویری استفاده کنید؛ باید تصاویری انتخاب شود که با محتوای سایت تناسب داشته باشد. همچنین در بحث انتخاب رنگ‌ها باید از روانشناسی رنگ‌ها و نقش آنها در بازاریابی استفاده کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود.

انتخاب صفحه زمینه محتوا بر اساس رنگ

پس زمینه یک محتوا اولین چیزی است که مخاطب آن را رؤیت می‌کند. بنابراین بیشترین نقش را در جذب کاربر داشته و عامل اصلی ارتباط مخاطب با محتوا است. انتخاب رنگ مناسب برای بکگراند محتوا یک موضوع اساسی است که باید طبق اصول روانشناسیِ رنگ‌ها انجام گیرد. در حالت کلی بهترین انتخاب آن است که پس زمینه محتوا نسبت به متن، طیف رنگی روشن‌تری داشته باشد.

انتخاب رنگ باید با توجه به نوع محتوا ارائه شود، مثلا برای یک سایت آرایشی بهداشتی، استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم می تواند جذابیت زیادی به محتوا ببخشد. در مورد سایت های خبری می توان از رنگ‌های خنثی یا رسمی‌تری به عنوان رنگ پشت صفحه استفاده کرد.

قوانین انتخاب تصویر پشت صفحه تولید محتوا

در واقع باید اشاره کنیم که در این زمینه هیچ قاعده و قانون خاصی وجود ندارد و بیشتر یک امر سلیقه‌ای است. با این حال استفاده از نکاتی که در متن به آنها اشاره کردیم می تواند تا اندازه ای به ارائه یک محتوای کامل، بی‌عیب و نقص و استاندارد منجر شود. انتخاب بک‌گراند محتوا در محتواهای متنی نقش موثری در جذب مخاطبان خواهد داشت، به همین دلیل توصیه می‌شود که این امر با دقت بسیاری انجام گیرد و بیش از هر چیز به تناسب محتوا و تصویر صفحه زمینه و همچنین پرسونای مخاطب هدف در این مورد دقت شود.

جمع بندی نهایی

انتخاب بک‌گراند محتوا، به اندازه تولید محتوا اهمیت دارد. در حقیقت انتخاب یک پس زمینه مناسب و استاندارد در کنار رعایت سایر اصول تولید محتوا، می تواند یک محتوای عالی و کاربر پسند ایجاد کرده و بیشترین تأثیرگذاری را روی مخاطب هدف داشته باشد. بنابراین رعایت اصول و نکاتی که به انتخاب بهترِ تصویرِ پشت زمینه محتوا می‌انجامد، می‌تواند در خلق چنین محتوایی به شما کمک کند.

همانطور که در متن هم اشاره شد، قوانین خاصی برای به کار بردن پس زمینه محتوا وجود ندارد اما رعایت چنین نکاتی می‌تواند تأثیرگذاری محتوا را چندین برابر کند.

پرسش و پاسخ تکمیلی