شناسایی هدف جستجوی (نیت) کاربران

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 16 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/08/06
شناسایی هدف جستجوی (نیت) کاربران

شما تا به حال اصطلاح “هدف جستجو” را بسیار دیده اید زیرا کل حوزه سئو در مورد آن صحبت می‌کنند. اگر از من می‌پرسید چرا باید سئو انجام دهیم‌، پاسخ من این است که توجه کاربرانی را که به دنبال اطلاعات‌، محصول یا خدماتی هستند که ارائه می‌دهید جلب کنیم. این معنای هدف جستجو است.

حالتی را در نظر بگیرید که در آن بازدیدکنندگان زیادی از سایت شما دیدن می‌کنند و هیچکدام به مدت طولانی باقی نمی‌مانند یا اقدامی (خریدی)‌ را که شما می‌خواهید انجام نمی‌دهد. من با بسیاری از صاحبان وب سایت‌ها برخورد کرده ام که از عدم تبدیل کاربران به خریدار شکایت می‌کنند.

در نود درصد موارد، این وب سایت‌ها برای کاربر بهینه نشده اند و تمام تمرکز آنها ایجاد ترافیک ارگانیک با رتبه بندی بر اساس حداکثر تعداد کلمات کلیدی بوده است. این یعنی استراتژی تحقیق در مورد کلمات کلیدی آن‌ها نیز ضعیف بوده است. اخیراً‌، یک وب سایت مبتنی بر فروش محصول با من در ارتباط با رتبه بندی صفحه وبلاگ خود در مورد برخی از کلمات کلیدی که می‌خواستند برای یک محصول خاص هدف قرار دهند‌، صحبت کرد. بزرگترین نگرانی صاحب فروشگاه این بود که وبلاگ دارای ترافیک زیادی است اما هیچکدام از آنها خرید نمی‌کنند.

این یک مثال کلاسیک از عدم توجه به هدف و قصد کاربر است که اگر هدف مخاطب در کلمه کلیدی در نظر گرفته شود می‌توان از آن جلوگیری کرد. در این حالت‌، کاربرانی که وارد وبلاگ می‌شوند ممکن است قصد خرید داشته باشند یا نداشته باشند. اگر قصد خرید هم داشته باشند، به دلیل اینکه سایت پاسخ مناسب به جستجوی کاربر نداده است، بدون خرید سایت را ترک می‌کنند.

هدف جستجو چیست؟

همیشه دلیل یا هدف خاصی وجود دارد که چرا افراد یک عبارت را جستجو می‌کنند. آنها ممکن است به دنبال اطلاعات‌، بررسی یا تلاش برای خرید محصول باشند. بنابراین هدف جستجو را می‌توان به عنوان هدفی در پشت هر جستجویی که به صورت آنلاین اتفاق می‌افتد تعریف کرد.

اگر کاربران صفحه ای را پیدا کنند که با هدف مطابقت ندارد‌، روی دکمه برگشت کلیک می‌کنند و به دنبال چیز دیگری می‌گردند. این دقیقاً همان چیزی است که موتورهای جستجو مانند گوگل نمی‌خواهند. گوگل با گذشت زمان الگوریتم‌های رتبه بندی خود را برای درک هدف جستجوی هر کلمه کلیدی وارد شده در جستجو آموزش داده است. این امر اطمینان حاصل می‌کند که صفحات نمایش داده شده به کاربران برای تحقق هدف او تنظیم و تراز شده اند.

هدف جستجو

خوب این به چه معنا است؟ به این معناست که اگر یک صفحه وب دارید که نتواند هدف واقعی مخاطبان را برآورده کند‌، گوگل آن صفحه را در بالای صفحه نتایج جستجو SERP قرار نمی‌دهد. در برخی موارد‌، صفحاتی که با هدف کاربر مطابقت ندارند ممکن است در ابتدا رتبه بندی شوند. با این حال‌، با گذشت زمان‌، گوگل با بررسی میزان مشارکت کاربران‌، رتبه چنین صفحاتی را تنزل می‌دهد.

به طور کلی‌، 4 نوع هدف جستجو وجود دارد:

انواع هدف جستجو

بر اساس دلیل انجام جستجو‌، افراد می‌توانند چهار نوع جستجو داشته باشند و صفحه محصول‌، وبلاگ یا صفحه اصلی شما باید با آن مطابقت داشته باشد.

1. هدف جستجوی اطلاعاتی

اکثر جستجوهایی که از طریق موتورهای جستجو انجام می‌شود برای اهداف اطلاعاتی است. بیشتر اوقات‌، مردم از اینترنت برای جستجوی حقایق و اطلاعات استفاده می‌کنند.

چه دانش آموزی که به دنبال مطالب آموزشی است و چه یک فرد معمولی که آب و هوای بیرون خانه را بررسی می‌کند‌، همه اینها در زیرمجموعه جستجوی اطلاعات قرار می‌گیرند.

صفحاتی که برای جستجوهای جستجوی اطلاعاتی ظاهر می‌شوند‌، معمولاً صفحاتی هستند که به سوالات کاربران پاسخ می‌دهند.

در بیشتر این صفحات جزئیات بیشتری ارائه می‌شود تا به فرد در درک بهتر موضوع کمک کند. به همین دلیل است که گوگل و سایر موتورهای جستجو انواع مختلفی از محتوا مانند تصاویر‌، فیلم‌ها و صفحات وب را در نتایج نمایش داده شده به مخاطبان خود ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال‌، اگر در یک جستجو به دنبال یادگیری “نحوه پخت بوقلمون” هستید‌، می‌توانید چند نتیجه اول را از سایت‌های نشر دهنده دستور العمل‌های تهیه غذا دریافت کنید‌ و سپس یک ویدیو پیدا خواهید کرد.

در صفحه نتایج، رستورانی که بوقلمون می‌فروشد را نمی‌یابید زیرا قصد کاربر خرید آنلاین غذا یا صرف غذا در رستوران نیست‌، بلکه آموختن طرز تهیه آن است.

2. کاربرانی که از ابتدا دنبال سایت مشخصی هستند.

در حالی که  افراد هنگام جستجو در مورد اطلاعات مورد نظر خود، مشکلی ندارند از هر وب سایتی که اطلاعات را ارائه می‌دهد بازدید کنند‌، اما این مورد در تضاد با جستجوی اطلاعات (مورد اول) است.

این افراد سایت مشخصی را می‌شناسند و می‌خواهند از آن بازدید کنند. به عنوان مثال‌، افرادی که توییتر‌، اینستاگرام و غیره را جستجو می‌کنند.

اگر کاربرانی از این دست دارید، بدانید که جایگاه خود را پیدا کرده اید و در مسیر درستی هستید.

با این حال‌، اگر شما یک صاحب یک کسب و کار کوچک هستید که به تازگی شروع به کار کرده‌اید‌، بهینه سازی صفحات برای این مورد ممکن است راه خوبی برای ادامه کار نباشد زیرا احتمال دریافت چنین کاربرانی برای شما بسیار ناچیز است.

به عنوان مثال‌، عبارت جستجوی ناوبری “Amazon Prime Video” در حال حاضر حجم جستجو 18.5 میلیون نفر است

این کلمه کلیدی پتانسیل بالایی برای ایجاد ترافیک زیاد دارد زیرا مردم آن را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند. در 99 مواقع‌، افرادی که از این عبارت جستجو استفاده می‌کنند می‌خواهند در صفحه Amazon Prime فرود بیایند.

بنابراین‌، اگر سعی می‌کنید صفحه ای را که این کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهد بهینه سازی کنید‌، احتمال کمی ‌وجود دارد که آن صفحه ترافیک داشته باشد. در اینجا دلایل ذکر شده است:

 • گوگل به صفحه شما رتبه نخواهد داد.
 • کاربران روی هیچ نتیجه ای فراتر از سه مورد اول در SERP کلیک نمی‌کنند.

3. قصد معامله یا خرید دارند.

اگر صاحب یک فروشگاه الکترونیکی هستید‌، وب سایت شما باید با این هدف جستجوی معامله ای‌، کاربران را جذب کند یا به عبارتی دیگر این دسته از کاربران که قصد خرید دارند را جذب کند. هنگامی‌که یک کاربر خرید یک محصول یا خدمت خاص را تایپ می‌کند‌، این نشان می‌دهد که شخص تصمیم خود را برای خرید آن محصول یا خدمت گرفته است.

اگر یک جستجوی ساده برای چنین جستجوهایی انجام دهید‌، به عنوان مثال‌، خرید مبلمان  را جستجو کنید نتایج این جستجو همیشه صفحات محصول و کسب و کارهای مربوط به فروش مبلمان هستند. هر نوع صفحه دیگری‌، یک وبلاگ یا چیز دیگر در جواب این نوع  جستجوها ظاهر نمی‌شود‌، زیرا الگوریتم‌های موتور جستجو می‌دانند منظور از عبارت جستجو چیست.

خرید در هدف جستجو

این بدان معناست که اگر شما صاحب یک وب سایت وابسته یا ناشری هستید که برای محصولات و خدمات نظر می‌نویسد‌، هدف قرار دادن این کلمات کلیدی یک تلاش بیهوده خواهد بود. آنچه باید روی آن تمرکز کنید برای کلمات کلیدی مربوط به خودتان است تا بتوانید مشتری بالقوه جذب کنید.

4. قصد تجاری یا قصد دیدن و بررسی

در این حالت تمرکز شما باید بر استفاده از کلمات کلیدی باشد که هنوز در مرحله بررسی و ارزیابی هستند. مرحله ملاحظه زمانی است که کاربران از در دسترس بودن راه حل‌های مختلف اطلاع دارند اما هنوز در مورد انتخاب نهایی سردرگم هستند.

کلمه “بهترین” بیشتر هنگام انجام چنین جستجوهایی استفاده می‌شود. “بهترین سرویس مبلمان سال 2021” را جستجو کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید‌، سه نتیجه برتر از وب سایت‌هایی است که به کاربران در تصمیم گیری در مورد انتخاب بهترین سرویس مبلمان مدنظر خود کمک می‌کند. اکثر این سایت‌ها دارای یک پیوند وابسته در محتوا هستند که کاربران را به وب سایت فروشنده هدایت می‌کند.

یک کاربر که با نیت بررسی و تحقیق در مورد مبلمان مورد نظر خود جستجو را انجام داده است، به یک سری اطلاعات ضروری نیاز دارد که بتواند محصول مورد نظر خود را در میان بسیاری از گزینه‌های دیگر انتخاب کند. بنابراین‌، مطمئن شوید که این جزئیات و اطلاعات ضروری را در سایت خود به او ارائه خواهید داد.

با توجه به اینکه گوگل سرویس Update Review Product را راه اندازی کرد‌، اگر می‌خواهید برای کلمات کلیدی هدف تجاری رتبه بالاتری داشته باشید‌، محتوا باید این الزامات اساسی را برآورده کند.

 • از مطالبی استفاده کنید که توسط یک متخصص نوشته شده باشد.
 • به محتوای جانبی ارائه شده توسط سازندگان وابسته نباشید. با تجربه شخصی خود در مورد استفاده از محصول‌، در مورد تجربه عملی استفاده از محصول به کاربر توضیح دهید.   
 • بر اساس نوع محصولی که آن را بررسی می‌کنید، سعی کنید ویژگی‌های مهم در رابطه با آن را تحلیل کنید. 
 • اطمینان حاصل کنید که قسمتی را اضافه کنید که نشان می‌دهد محصول مورد بررسی شما چه برتری نسبت به محصول رقبا دارد.
 • اکثر محصولات دارای مزایا و معایبی هستند. معایب را نادیده نگیرید؛ این نشان می‌دهد که شما یک بررسی بی طرفانه انجام می‌دهید.
 • اگر محصول نسخه به روز شده است‌، آن را با نسخه قبلی که استفاده می‌کردید مقایسه کنید و به کاربران اطلاع دهید که چقدر متفاوت است.
 • همچنین‌، به خوانندگان بگویید که چرا باید محصول را خریداری کنند و قبل از تصمیم گیری در مورد خرید چه مواردی را باید در نظر بگیرند.
 • سعی کنید ذینفعان محصول را شناسایی کنید. همه محصولات برای همه افراد مفید نیستند‌، بنابراین به مخاطبان کمک کنید تا تصمیم آگاهانه بگیرند.

نمونه‌هایی از کلید واژه مبتنی بر نیات کاربران

شاید قبلاً متوجه شده باشید که من چند کلمه را که معمولاً هنگام انجام جستجوهای خاص بر اساس نیت کاربر استفاده می‌شوند‌ را ذکر کرده‌ام. در اینجا لیستی از چنین کلماتی وجود دارد که می‌تواند به شما در تعیین هدف واقعی کاربران کمک کند.

کلیدواژه مطابق با هدف جستجوی اطلاعاتی

 • من نیاز دارم
 • چگونه
 • چیست
 • چه هستند
 • چه زمانی هست
 • چه کسی
 • بهترین راه‌ها برای
 • راهنما
 • مطالعه
 • نظر سنجی

کلیدواژه مطابق با نیت کاربرانی که قصد خرید دارند:

 • خرید کنید
 • سفارش
 • دانلود
 • حمل و نقل
 • کوپن
 • امتحان رایگان

کلیدواژه مطابق با نیت کاربرانی که قصد مقایسه و ارزیابی دارند:

 • مقایسه کنید
 • بهترین
 • بررسی و تحلیل
 • جایگزین

بهینه سازی محتوا برای جستجوی کاربر

اکنون بیایید به دلیل اصلی اهمیت شناخت نیت کاربر برای کسب و کار شما برسیم. اینترنت پر از میلیون‌ها صفحه با محتواهای مختلف است. ما می‌دانیم که محتوا بسیار مهم است، اما اگر شما صاحب یک وب سایت هستید‌، موفقیت شما بستگی به رضایت کاربران از آنچه شما ارائه می‌دهید دارد.

بهینه سازی محتوا برای جستجوی کاربر

به همین دلیل است که مشاغل از یک استراتژی مبتنی بر قیف (فانلینگ-قیف بازاریابی برای هدایت بازدیدکننده تا تبدیل آن به مشتری و خریدار) استفاده می‌کنند تا مشتریان بالقوه را قبل از رسیدن به صفحه نهایی که گزینه خرید را پیدا می‌کنند‌، از مراحل مختلف عبور دهند.

برای هر یک از این قیف‌ها‌، از انواع مختلفی از محتوا استفاده می‌کنند که نیت کاربران را برآورده می‌کند.

 •  پست‌های وبلاگ برای پاسخ دادن به نیاز اطلاعاتی افراد ایجاد و طراحی می‌شوند ، که معمولاً به عنوان اولین نقطه تعامل در نظر گرفته می‌شود.
 • پاسخ به کاربرانی که با هدف بررسی و مقایسه محصولات جستجویی را انجام می‌دهند، با نوشتن نظرات و مقایسه محصول با رقبای برتر داده می‌شود.
 • صفحه خرید محصول یا خدمت هم اختصاص به کاربرانی دارد که به دنیال خرید کالا یا خدمت هستند.
 • اگر هم افراد مستقیما سایت شما را سرچ می‌کنند هم قضیه روشن است. که این مورد به معنی افزایش آگاهی مخاطبان از نام تجاری شما در نظر گرفته می‌شود.

توجه به نیات کاربران، موجب به دست آوردن مشتریان جدی می‌شود.

جذب افراد به سایت مهم است. اما بالقوه بودن این مشتریان و اینکه آیا واقعا حاضر به انجام خواسته شما هستند یا نه مهم‌تر است.  پیروزی در فروش با دارا بودن کاربر جدی که وب سایت شما هدف قرار می‌دهد‌، تحقق پیدا می‌کند.

در اینجا توجه نه نیات کاربران در جستجو می‌تواند در هدایت مشتریان بالقوه به وب سایت شما کمکتان کند.

 • نیاز کاربر را هدف قرار دهید:

هنگامی‌که با هدف جستجوی کاربر مطابقت دارید‌ و به یک جستجو پاسخ‌های مرتبط می‌دهید‌، به این معنی است که شما در برآوردن نیازهای کاربر موفق هستید. اگر بتوانید آنچه را که مربوط به حیطه کاری شماست به مخاطبان ارائه دهید‌، مشتریان بالقوه بیشتری به دست می‌آورید.

 • یک منبع اصیل باشید:

نه کاربر و نه موتور جستجو دوست ندارند که به چندین صفحه وب نامربوط در اینترنت هدایت شوند.

آنها علاقه دارند دقیقا همان صفحه‌ای را که می‌خواهند را بیابند. اگر همه اطلاعات را در یک مکان بدست آورند‌، احتمالاً کاربران زمان بیشتری را در وب سایت شما صرف خواهند کرد.

این امر به موتورهای جستجو مانند گوگل نشان می‌دهد که وب سایت شما باکیفیت است و شما را در رتبه بالاتری قرار می‌دهد‌، که به نوبه خود‌، دیده شدن شما به صورت آنلاین را افزایش می‌دهد و مخاطبین مورد نظر شما را راحت تر می‌یابند.

 • برای خود وجهه و اقتدار بسازید:

وقتی بر روی پاسخگویی به سوالات کاربران تمرکز می‌کنید و صفحات فرود و محتوای خود را بر این اساس طراحی می‌کنید‌، اعتماد کاربران را جلب می‌کنید. این به شما کمک می‌کند تا خود را به عنوان یک مرجع اصیل و معتمد در زمینه خود معرفی کنید‌ و به شما این امکان را می‌دهد تا مشتریان بالقوه بیشتری را جذب کنید.

بعلاوه‌، هنگامی‌که موتور جستجو متوجه چنین مشارکت زیاد کاربر در سایت می‌شود‌، وب سایت شما را در SERP‌ها بالا می‌برد. به این ترتیب‌، می‌توانید اعتبار وب سایت خود را افزایش دهید و به عنوان یک منبع اطلاعات معتبر در صنعت خود محسوب شوید.

 • شهرت برندتان را افزایش دهید:

برند شما هویت شماست. وقتی محتوای باکیفیت را مطابق با هدف کاربر ارائه می‌دهید‌، می‌توانید در فضای دیجیتال شهرت و اعتبار زیادی برای برند خود ایجاد کنید. با افزایش ارزش نام تجاری‌، فروش بیشتری خواهید داشت.

جمع‌بندی

احتمالاً نمی‌توانید از نیات کاربران از جستجو چشم پوشی کنید مگر اینکه بخواهید تلاش‌های شما در راستای SEO بی نتیجه بماند. همیشه باید حواستان متوجه کاربر و مشتری باشد و به دنبال پاسخ داده به نیاز او باشید. برنامه ریزی برای یک استراتژی محتوا بدون در نظر گرفتن هدف کاربر از جستجو به عنوان یکی از عوامل ضروری‌، موفقیت آمیز نخواهد بود.

این امر به ویژه در مورد مشاغل جدیدی که هنوز نام تجاری خود را پایه‌ریزی نکرده‌اند و در اول راه هستند، صادق است. علاوه بر این‌، گوگل نتایج جستجوی خود را بر اساس هدف کاربر از جستجو نمایش می‌دهد. عدم رضایت کاربر‌، فرصت شما را برای رتبه بندی در نتایج مرتبط با جستجو کاهش می‌دهد‌، بنابراین آمار بازدید شما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. با میلیون‌ها محتوای موجود در اینترنت‌، اگر کاربر از سایت شما راضی نباشد‌، به راحتی می‌تواند در عرض چند ثانیه به یک سایت دیگر برود.

علاوه بر درک اهمیت نیت کاربر‌، لازم است نوع نیاز او را تجزیه و تحلیل و تعیین کنید‌، زیرا به شما در انتخاب موضوعات محتوایی جذاب کمک می‌کند. برای اینکه همه اینها اتفاق بیفتد‌، وب سایت شما و صفحات باید برای هدف کاربر از جستجو بهینه شوند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید