تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا (lot)

  • نویسنده : سمیرا فهیمی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/09/09
تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا (lot)

اگر جزء افرادی باشید که به دلایلی با مارکتینگ و شبکه‌های مختلف بازاریابی در ارتباط باشید یا به نحوی مجبور هستید از تکنیک‌های خاص بازاریابی برای گسترش کسب و کار خود استفاده کنید، باید بدانید امروزه این تکنیک‌های بازاریابی محتوا بسیار متنوع هستند و می‌توان از هر کدام از آنها برای رشد و توسعۀ کسب و کار خود استفاده کرد. یکی از روش‌هایی که برای انجام یک بازاریابی محتوای با کیفیت و مناسب وجود دارد، اینترنت اشیا است که با نام اینترنت اشیا شبکه (lot) نیز معرفی می‌شود. امروزه با تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا می‌توانیم شاهد فعالیت‌های بسیار مناسبی در زمینۀ بازاریابی باشیم.

آیا علاقه دارید که با تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا (lot) بیشتر آشنا شوید؟ پس تا پایان این مطلب از مجموعه الو محتوا با ما همراه باشید تا نکات کاملی در مورد تاثیر بازاریابی محتوا بر iot را برای شما بیان کنیم.


اینترنت اشیا (lot) چیست؟

اگر بخواهید این عبارت را در گوگل جستجو کنید با مجموعه‌ای از تعاریف و توضیحات مختلف مواجه می‌شوید که شاید نتوانند مفهوم اصلی اینترنت اشیا و در کل تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا را برای شما بیان کنند. برای اینکه مفهوم اینترنت اشیا را بهتر متوجه شوید، برای شما یک مثال می‌زنیم. در دنیای معمولی که فارغ از اینترنت و هرگونه شبکۀ مخابراتی دیگر است، معمولاً اطلاعات و داده‌ها را چگونه منتقل می‌کنید؟ فرض ‌کنیم این اطلاعات به شکل یک نامۀ مکتوب شده باشد، آن موقع ما به ادارۀ پست این نامه را تحویل داده و می‌خواهیم که این داده‌ها و اطلاعات را به دست صاحبش برسانند.

اما در دنیای امروزی بسیاری از لوازم و ابزارهایی وجود دارند که بدون اینکه انسان دخالتی در انجام کار آنها داشته باشد، به راحتی و در کسری از ثانیه، داده‌ها و اطلاعات را از مبدأ به مقصد می‌رسانند. به این ابزار‌ها اینترنت اشیا (lot) می‌گویند. به همین راحتی! از زمانی که اینترنت اشیا به وجود آمد و به مرور زمان رشد پیدا کرد، تغییرات بسیار زیادی در جهان به وجود آمد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا آشنا کنیم.


تاثیر اینترنت اشیا بر بازاریابی محتوا

اینترنت اشیا (iot) چیست

قبل از اینکه به طور واضح و مشخص دربارۀ تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا صحبت کنیم، باید بدانیم، اینترنت اشیا کارکرد جهان را دگرگون کرده است. به عنوان مثال، کسی که در حال حاضر قصد خرید یک جفت کفش را دارد، دیگر لازم نیست برای دانستن اطلاعات این کفش مثل رنگ و جنس آن به فروشگاه کفش مراجعه کند. او به راحتی به کمک اینترنت اشیا می‌تواند تمامی داده‌ها و اطلاعات مربوط به کفش مورد نظر را در صفحات مجازی آن فروشگاه دیده و بررسی کند و در صورتی که بپسندد کفش را به صورت اینترنتی خریداری کند.

این ساده‌ترین و جزئی‌ترین تأثیری است که اینترنت اشیا می‌تواند بر جهان اطراف خود بگذارد. بسیاری از داده‌های بسیار مهم هستند که تنها به کمک اینترنت اشیا جا به جا می‌شود.

حال تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا چیست؟ فراموش نکنید تمامی مخاطبان شما فارغ از اینکه شما فروشندۀ چه محصولی هستید یا در چه کسب و کاری فعالیت می‌کنید، با اینترنت اشیا در ارتباط هستید. این ارتباط می‌تواند از طریق سیستم‌های رایانه‌ای یا تلفن همراه باشد. اینترنت اشیا به هر صورتی که وجود دارد، تمامی مخاطبان را به یکدیگر و همچنین به کسب و کار مورد نظر مرتبط می‌کند و این ارتباط تنها به وسیلۀ تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا انجام می‌شود. به مرور زمان، کسب و کارهای مختلف تصمیم گرفتند با استفاده از تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا کسب و کار خود را گسترش دهند.

همین موضوع سبب شد هر روز محتواهای بیشتر و متنوع‌تری وارد شبکۀ اطلاعات شود و به دست مخاطبان برسد. بنابراین هر چه صاحبان کسب و کار بتوانند از اینترنت اشیا بهتر استفاده کنند و محتوای با کیفیت‌تری تولید کرده و منتشر کنند، نتیجۀ آن سود بسیار زیاد در زمینه بازاریابی محتوا خواهد بود.

به عنوان مثال در صورتی که شما قصد داشته باشید یک کمپین بسیار بزرگ برای توسعۀ کسب و کار و فروش محصولات خود داشته باشید، قطعاً اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، این است که مخاطبان هدف خود را مشخص کنید. درست است که دامنۀ تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا بسیار متفاوت است. اما شما نمی‌توانید بین کودکان، مخاطبی برای فروش کفش بزرگسال پیدا کنید.

این یک مثال کاملاً مشخص بود؛ زیرا هر کسب و کاری مخاطب خاص خود را دارد. به همین دلیل ابتدا باید تمامی مخاطبان خود را شناسایی و آنها را هدف گذاری کنید. سپس باید بازاریابی محتوا انجام دهید. یعنی داده‌هایی بهتر و با کیفیت‌تر نسبت به رقبای خود ایجاد کنید. در این حالت شما به کمک بازاریابی محتوا می‌توانید سود بسیار زیادی نیز به دست آورید.


نحوه تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا

در ادامۀ این مطلب از مجموعه الو محتوا به بررسی نحوۀ تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا می‌پردازیم:


۱.استفاده از داده‌های مربوط به محیط

«در اولین جشنوارۀ تخفیف فروش کاپشن و پالتوی زنانه و مردانۀ ما شرکت کنید و از بهترین تخفیف‌ها بهره‌مند شوید» عبارت بالا را مطالعه کردید؟ فکر می‌کنید یک شبکه بازاریابی محتوا از اینترنت اشیا چگونه برای فروش محصولات خود استفاده می‌کند؟ در عبارت بالا متخصصین بازاریابی دو عامل مهم را برای نوشتن این جمله در نظر گرفتند. اولین نکته شرایط آب و هوا و فصلی که در آن قرار دارند و دوم مکان مخاطبان هدف است. این دو عامل سبب شده است که بازاریابان بتوانند به کمک تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا بهترین کال تو اکشن (call to action) را برای انتقال داده‌ها به مخاطبین خود ایجاد کنند و تأثیر بسیار زیادی بر مخاطبان هدف خود داشته باشند.

در نتیجه از این راه با استفاده از تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا دامنۀ کسب و کاری خود را نیز گسترش داده‌اند. این تنها یک مثال ساده بود و هر کسب و کار دیگری نیز می‌تواند از عوامل محیطی مختلف دیگری برای تأثیرگذاری بر مخاطبان هدف خود و در اصل تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا استفاده کند. نکتۀ مهمی که در این بین وجود دارد، این است که اینترنت اشیا سبب می‌شود این جمله‌ها یا عبارات تأثیرگذار در کسری از ثانیه به تمامی مخاطبان هدف شما برسد. به این ترتیب بازاریابی محتوا تأثیر دو برابر یا چند برابری داشته باشد.


۲.داده مربوط به موقعیت مکانی

این جنبه یکی از روش‌های تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا است که طی سال‌های گذشته بسیار از آن استفاده می‌شد. به عنوان مثال، فرض کنید یک فروشگاه بزرگ لباس در یک منطقۀ بزرگ از شمال تهران قرار دارد. متخصصین بازاریابی این فروشگاه می‌توانند با استفاده از تثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا و ایجاد یک بازاریابی محتوای مناسب، تمامی مخاطبان هدف خود که شامل همۀ افرادی هستند که در منطقۀ شمال تهران سکونت دارند را به سمت خرید از فروشگاه خود جذب کنند.

قطعاً تعداد مخاطبان هدف هر چقدر که از موقعیت مکانی فروشگاه دورتر می‌شویم، کمتر می‌شود و این موقعیت مکانی بر نتیجه بسیار تأثیر گذار است و این نتیجه نیز، یکی از موارد تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا است.


ارسال اطلاعیه ها و داده‌های نظارتی

تاثیر اینترنت اشیا iot بر بازاریابی محتوا

اگر یک مرکز کسب و کار از خلاقیت و هوش بازاریابی محتوا به نحو عالی استفاده کند، می‌تواند این مورد از تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا را به کار بگیرد تا دامنۀ فروش خود را چندین برابر کند. به عنوان مثال، یک مرکز فروشگاهی بزرگ می‌تواند علاوه بر ارسال داده‌های مربوط به تخفیف یا تغییر مکان یا هر عامل دیگری که هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتند، اطلاعیه‌های مهم را نیز برای مخاطبان خود ارسال کند. این اطلاعیه‌ها می‌توانند گاه مربوط به خود فروشگاه یا مربوط به اطلاعیه‌های مهم کشوری باشند و این راهی برای ارتباط صمیمی‌تر با مشتری است. از طریق داده‌های نظارتی نیز می‌توان دیگر عوامل مربوط به بازاریابی محتوا را کنترل کرد.

هدف گذاری متنی

 یکی از روش‌های تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا هدف ‌گذاری متنی است. بهتر است هنگام ارسال داده‌ها از پرسش و پاسخ این سؤال یا هر عامل دیگر تأثیر گذار بر مخاطب استفاده کنید و این عامل مهم متن داده‌ها را جدی بگیرید.

اینترنت اشیا تنها محدود به کشورهای خارجی نمی‌شود. کشور ایران توانسته است تا حدود زیادی در ساخت پلتفرم‌های کاربردی برای خدمت به کاربران به وسیلۀ اینترنت اشیا پیشروی کند. نتیجۀ این پیشرفت، به وجود آمدن شرکت‌های بسیار بزرگی است که وبسایت‌ها و نرم افزارهای گوناگونی ایجاد کردند که امروزه  میان کاربران ایرانی تا حد زیادی مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، یکی از بهترین مثال‌های اینترنت اشیا دیجی کالا است.

کاربران ‌می‌توانند خرید و فروش خود را از طریق بستر امن ایجاد شده توسط دیجی کالا انجام دهند. علاوه بر این؛ شرکت دیجی کالا نیز از این طریق درآمد بسیار خوبی کسب می‌کند. مثال‌های دیگر از اینترنت اشیا ایرانی شامل شرکت پاناک است که به عنوان پایشگرهای هوشمند فعالیت می‌کند. علاوه بر شرکت‌های گفته شده، شرکت‌های لاک پست، ترکولا، باینو و غیره نیز انواع دیگر از بسترهای اینترنت اشیا هستند. امروزه  نرم افزارها و وب سایت‌هایی که توسط این شرکت‌ها ساخته می‌شوند، می‌توانند برای ایرانیان بسیار پرکاربرد باشند.

سخن پایانی

در این مطلب از مجموعه الو محتوا به طور کامل دربارۀ تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا صحبت کردیم. اینترنت اشیا نه تنها بر بازاریابی محتوا بلکه بر سایر شاخه‌ها و لاین‌های بازاریابی نیز تأثیر گذاشته است و امروزه از آن برای گسترش فروش و همچنین رشد و رونق کسب و کارها استفاده می‌شود. بنابراین قبل از هر چیزی بهتر است تیم بازاریابی برای تولید محتوای بازایابی به خوبی برنامه ‌ریزی کنند. شما عزیزان می‌توانید جهت تولید محتوای مناسب با حیطۀ کاری خود و در اصل استفاده از تاثیر بازاریابی محتوا بر اینترنت اشیا با کارشناسان خبرۀ مجموعه الو محتوا در ارتباط بوده و محتوایی با بهترین کیفیت دریافت کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید