اثربخشی بازاریابی محتوا ؛ نحوه شکل گیری صفر تا صد

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/12/07
اثربخشی بازاریابی محتوا ؛ نحوه شکل گیری صفر تا صد

اثربخشی بازاریابی محتوا در وبسایت‌ها بسیار مهم و پر درآمد است. انواع روش‌های تبلیغاتی مانند بنرها، آگهی‌های تلویزیونی و… با بودجه‌های کلانی که صرف آنها می‌شود، درصدد افزایش میزان اثربخشی خود هستند. اثربخشی روش‌های مختلف در این روزها به شدت چالش‌برانگیز شده است. مخاطبان با امکانات جدیدی که فناوری در اختیار دنیای بازاریابی و تبلیغات قرار داده است، به دنبال مشاهده روش و اثری چشم‌گیر و جذاب هستند. اما در میان تمام روش‌های بازاریابی و تبلیغات جدید می‌توان به بازاریابی محتوا اشاره کرد. اثربخشی بازاریابی محتوا در این چند سال اخیر به شکل شگفت‌انگیزی بالا و مخاطب‌پسند بوده است.

براساس آمارهای ریز و درشت متفاوت، اخیرا تمام صنایع و کسب‌وکارها حتی صنایع B2B تمایل خاصی به بازاریابی محتوا پیدا کرده‌اند و اثربخشی بازاریابی محتوا روز به روز رو به افزایش است. در ادامه با ذکر مواردی به اهمیت اثربخش بازاریابی محتوا می‌پردازیم، با ما همراه باشید:

پشتوانه‌ای قابل اعتماد با بازاریابی محتوا

بسیار از مردم عادی فکر می‌کنند بازاریابی و تبلیغات به معنای فریفتن مردم و جلب آن‌ها به خرید محصولات است. فریفتن به هیچ عنوان واژه مناسبی نیست. باید بگوییم که این طرز تفکر درباره بازاریابی و تبلیغات حرفه‌ای کاملا اشتباه است. شاید روش‌های سابق بازاریابی و تبلیغات تا حدودی در به وجود آمدن چنین دیدی بی‌تاثیر نبوده‌اند. همین بینش‌ها باعث شده است که بازاریابان حرفه‌ای به فکر تولید روش‌ها و تکنیک‌های جدید و متفاوتی بپردازند. بازاریابی محتوا یکی از این روش‌ها است.

بازاریابی محتوا اعتماد مخاطب و مشتری را جلب می‌کند، اجازه نمی‌دهد که مخاطب احساس فریب‌خوردگی داشته باشد. با در اختیار گذاشتن اطلاعات مفید درباره موضوعات و محصولات مختلف در قالبی غیر تبلیغاتی موجبات جذب مشتری به پایگاه و بستر ارائه‌دهنده را فراهم می‌کند. ارائه اطلاعاتی که مخاطب به آن نیاز دارد و باعث جلب اعتماد او می‌شود گامی‌است بسیار مؤثر در جذب مشتریان.

پشتوانه بازاریابی محتوا

اگر بازاریابی محتوا به درستی طراحی، اجرا و ارزیابی شود، می‌تواند به عنوان مرجعی مهم برای مخاطبان در کسب اطلاعات مختلفی که نیاز دارند بدل بشود. اثربخشی بازاریابی محتوا خیلی بیشتر از آن است که فکرش را می‌کنید. زیرا به کمک آن ضمن در اختیار گذاشتن اطلاعات دقیق و مفید به مخاطب، به شکلی غیرآزاردهنده می‌توانید آن‌ها را به سمت فرایند خرید سوق بدهید. این هدایت کاملا مبتنی بر میل مشتری صورت می‌گیرد و خبری از مداخله‌های آزاردهنده وجود نخواهد داشت.

داستان‌گویی برای افزایش اثربخشی بازاریابی محتوا

داستان‌ها بیش از هر چیز دیگری بر دل و جان مخاطب می‌نشینند. اگر از داستان‌گویی برای محتوایی که ارائه می‌کنید، بهره ببرید بهتر می‌توانید مخاطبان را با خود همراه سازید. داستان‌گویی با تلفیق ابعاد شخصی نویسنده و تجربه‌هایی که داشته است رنگ‌وبویی تأثیرگذارتر هم خواهد گرفت. بسیاری از شرکت‌های معروف از این روش برای بازاریابی کمک می‌گیرند. محتوایی که در اختیار مخاطب می‌گذارند بسیار متنوع است و لزومی ندارد که حتما برای سفارش تولید محتوا فوری به چارچوب یا موضوعی مشخص محدود شد. استفاده از تجارب مختلفی که هر یک ازشرکت‌ها داشته‌اند، می‌تواند در اثربخشی بازاریابی محتوای آن‌ها مفید واقع بشود. بزرگ‌ترین کسب و کارها و شرکت‌ها نیز از داستان‌گویی برای جذب مخاطب کمک می‌گیرند.

هضم داستان‌ها برای افراد ساده‌تر است و علاوه بر ریشه‌های روانشناسی اثرگذاری داستان بر ذهن مخاطب، سریع‌تر میان افراد مختلف پخش می‌شوند.

ارزیابی و سنجش اقدامات در اثربخشی بازاریابی محتوا

برای بالا بردن اثربخشی بازاریابی محتوا باید اهداف خود را دقیقا مشخص کنید. اینکه محتوایی که تولید می‌شود جذاب باشد کافی نیست. محتوای جذاب باید شما را به نتایجی که در نظر دارید، نزدیک کند.
اهداف شما از فروش و بازاریابی در شکل دادن به مسیر محتوا بسیار مؤثر است. اگر نویسنده بهترین محتوا را تولید می‌کند و در ارزیابی‌ها منجر به اثربخشی بازاریابی محتوای‌تان می‌شود، باید از او بیشتر کمک بگیرید. یا سایر روش‌های ارزیابی اثربخشی بازاریابی محتوا و تحلیل مانند شاخص‌هایی که بازدید از سایت، تعداد به اشتراک‌گذاری مطالب و… نشان می‌دهند نیز می‌توانند به عنوان عاملی مناسب در ارزیابی اثربخشی بازاریابی محتوا به کار بروند. برای نمونه گوگل خدماتی برای تجزیه و تحلیل بهتر اوضاع مشاهدت، بازدیدها و ترافیک سایت در اختیار قرار می‌دهد. استفاده از این خدمات بسیار مهم است و در سنجش اثربخشی بازاریابی محتوا نقش مهمی را ایفا می‌کند. باید بدانید که کدام قالب توجه و بازدید بیشتری را به خود جذب کرده است.
مثلا اینفوگرافی‌ها در بعضی از موارد تأثیرگذاری بیشتری دارند. باید این موارد را شناسایی کرد و برای توسعه آن‌ها فرصت، سلیقه و حوصله به خرج داد. استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا در صورت طراحی، برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی صحیح می‌تواند در بلندمدت و با ماندگاری زیاد بازاریابی و فروش را تحت تأثیرات مثبت خود قرار بدهد. بازگشت سرمایه نیز از دیگر اثرات مثبت بازاریابی محتوا است که با در نظر گرفتن آن در چشم‌انداز طراحی بازاریابی محتوا باید قوی‌تر و خوش‌بینانه‌تر عمل کرد.

اصول افزایش اثربخشی بازاریابی محتوا

در استفاده از بازاریابی محتوا باید به انواع محتوا که عرضه می‌کنید توجه کافی داشته باشید. محتوا باید سرراست و صادقانه باشد و تا جایی که ممکن است فاقد تاریخ انقضا باشد. چنین محتوایی از اثربخشی و ماندگاری بالاتری برخوردار خواهد بود. با شناخت و تعریف صحیح اهداف خود، بازاریابی محتوا را پیگیری کنید. نباید اجازه بدهید که محتوای شما از اهداف و برنامه‌های‌تان فاصله بگیرند. یادتان باشد محتوایی اثربخش و تأثیرگذار خواهد بود که شما را به سوی نتایج مثبت و ایده‌آل رهنمون کند.

اثربخشی بازاریابی محتوا

در غیر این صورت اثربخشی بازاریابی محتوا نیز مانند بسیاری از روش‌های دیگر زیرسؤال خواهد رفت و نتیجه‌ای برای‌تان به ارمغان نخواهد آورد. اثربخشی بازاریابی محتوا باید به شکل مداوم کنترل و بررسی بشود. برای این بررسی می‌توانید از ابزارهایی که فناوری در اختیار گذاشته است بهره ببرید. داستان‌ها بیش از هر چیز دیگری بر دل و جان مخاطب می‌نشینند. اگر از داستان‌گویی برای محتوایی که ارائه می‌کنید، بهره ببرید، بهتر می‌توانید مخاطبان را با خود همراه سازید. داستان‌گویی با تلفیق ابعاد شخصی نویسنده و تجربه‌هایی که داشته است رنگ‌وبویی تاثیرگذارتر هم خواهد گرفت. بسیاری از شرکت‌های معروف از این روش برای
نظارت بر شاخص‌های مختلفی که در مدیریت وبسایت‌ها و جستجوها در اختیار است، به سادگی می‌توان سمت‌وسویی را که برای بازاریابی استفاده کنید، شناخته و در جهت آن اقدامات لازم را پیگیری کنید. مخاطب خود می‌تواند شما را به برنامه‌ریزی‌های آینده و همچنین طراحی‌های مناسب راهنمایی کند. کافی است آنها را به خوبی بشناسید و تحقیقاتی درست داشته باشید. در بازاریابی محتوا هم مانند سایر روش‌های بازاریابی باید شدیدا مخاطب‌سنجی کرد و نبض مخاطبان را زیر دست داشت.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید