بازاریابی استراتژیک چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/01/25
بازاریابی استراتژیک چیست؟

بازاریابی اقداماتی است که شما برای جذب مخاطب به تجارت خود انجام می دهید. هدف شما از این کار آن است که افراد را به آنچه پیشنهاد می کنید علاقمند کرده و تولید محتوای خود را با آنها به اشتراک بگذارید تا به آنها کمک کند تصمیم بگیرند با شما همکاری را آغاز کنند.

با این حال، از آنجا که بازاریابی به شما کمک می کند افراد را به سمت تجارت خود جذب کنید، لازم است بدانید که چگونه آنها را جذب کنید و حتی بیشتر افرادی که می خواهید از ابتدا جذب کنید را به خوبی بشناسید. بدون داشتن این اطلاعات مهم، موفقیت در بازاریابی چالش برانگیز است.

راهی که می توانید این اطلاعات را بدست آورید از طریق بازاریابی استراتژیک است. در این مطلب، ما بازاریابی استراتژیک را تعریف خواهیم کرد و مراحل مختلف فرآیند آن را توضیح خواهیم داد که به شما در بازاریابی موثر کسب کار خود، جذب مشتری و درآمدزایی کمک کند.

این نوع بازاریابی بسیار سودمند است، زیرا به شما کمک می کند تا در بازاریابی خود تعمق بیشتری داشته باشید. شما قادر خواهید بود اطمینان حاصل کنید که مخاطبان مناسب را هدف قرار داده اید، وارد بازارهای مناسب شده و از رسانه های صحیح استفاده کرده اید.

می توانید اینگونه به آن فکر کنید: بازاریابی استراتژیک کره ای است که روی نان تست پهن می کنید. همانطوری هم که هست می توانید نان تست ساده را داشته باشید ، اما کره مزه و طعم را افزایش می دهد و باعث بهتر شدن آن می شود. بازاریابی استراتژیک تضمین می کند که برنامه های بازاریابی شما به خوبی برنامه ریزی شده، موثر بوده و به افراد مناسب نشان داده می شود.

اساساً ، بازاریابی استراتژیک عبارت است از کشف اطلاعاتی که برای ایجاد یک برنامه بازاریابی موثر و اجرای کمپین های موفق به آن نیاز خواهید داشت.

مراحل استراتژیک بازاریابی

با توجه به اینکه بازاریابی استراتژیک به طور مستقیم بسیاری از عناصر استراتژی بازاریابی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، مهم است که با دقت به فرآیند آن نزدیک شوید. در ادامه مراحل مختلف یک فرایند بازاریابی استراتژیک را بررسی خواهیم کرد.

۱- مرحله برنامه ریزی استراتژیک

اولین مرحله از بازاریابی استراتژیک، مرحله برنامه ریزی است. این مهمترین مرحله است ، زیرا اساس تلاش شماست. شما می خواهید هدف، نیازهای تجاری و اهدافی را که می خواهید به انجام برسانید شناسایی کنید، زیرا طی کردن کل فرآیند به شما در دستیابی به هدف کمک می کند.

بدون داشتن این اطلاعات ، پیشرفت در مراحل بعدی چالش برانگیز خواهد بود، زیرا شما هدف تلاش های بازاریابی خود را درک نخواهید کرد.

۲- مرحله تجزیه و تحلیل

مرحله تجزیه و تحلیل شامل یک نگاه بیرونی به چگونگی اندازه گیری شرکت شما نسبت به رقبا و صنعت شماست. در این مرحله، بسیاری از مشاغل تحقیق بازار و تجزیه و تحلیل رقبا را انجام می دهند که این نوع خدمات هم در الومحتوا ارائه می‌شود.

تحقیقات بازار به شما درک این را می دهد که صنعت شما چگونه به نظر می رسد. همچنین اطلاعاتی که کشف می کنید باید اهداف شما را تأیید کند. به عنوان مثال ، اگر هدف کلی تجارت شما آوردن نوع جدیدی از چنگال به بازار است، اما تقاضای صنعت یا مصرف کننده ای برای این نوع چنگال جدید وجود ندارد، تلاش های شما بی فایده خواهد بود.

تجزیه و تحلیل رقبا به شما در مورد چگونگی عملکرد رقابت، موقعیت آنها در صنعت و هرگونه شکاف احتمالی در بازار که می توانید برای به دست آوردن آن اقدام کنید را به شما یاد می دهد. شما می توانید به توصیفات و توضیحات مشتری رقبا نگاه کنید تا درک کنید که مخاطب هدف شما چه چیزی را ارائه نمی دهد و از این نقطه ضعف برای ساخت محصولی که مشتری ایده آل شما از قبل می خواهد استفاده کنید.

همچنین باید برای مطالعه مخاطب هدف خود و ایجاد شخصیت خریدار وقت بگذارید. با هدف درک کاملی از اینکه مشتریان شما، نیازها، خواسته ها، علایق آنها و مکانی که دارند را به خوبی بفهمید.

درمجموع ، تجزیه و تحلیل شما باید درک درستی از میزان رقابت پذیری شما و چگونگی رقابت شما در استراتژی نهایی خود برای برتری در کسب و کارهای مشابه و تبدیل شدن به یک رقیب مناسب در بازار داشته باشد.

۳- مرحله توسعه بازاریابی استراتژیک

وقتی تصویر روشنی از صنعت خود و چگونگی معرفی خود در بازار داشتید، قدم بعدی تهیه برنامه بازاریابی است. این مرحله بیشتر با جنبه ای از بازاریابی که ممکن است بیشتر با آن آشنا باشید مرتبط است، زیرا شما در حال ایجاد تاکتیک های بازاریابی هستید که توسط فرآیند بازاریابی استراتژیک شما تهیه می شود.

این مرحله شامل تعریف آمیخته بازاریابی شماست، بدین ترتیب که شما اهداف مرحله 1 مربوط به اطلاعاتی را که در مرحله دوم کشف کرده اید، برآورده خواهید کرد.

یک ترکیب بازاریابی از 4Ps تشکیل شده است: محصول ، قیمت ، مکان و تبلیغ. بیایید از تعاریف مختصر درباره هر یک را مرور کنیم:

  • محصول: این همان چیزی است که تجارت شما می فروشد. بازاریابان یا مدیران محصولات معمولاً این کار را انجام می دهند، اما فقط مرحله تحقیق (از مرحله دو) که توسعه و ایجاد یک جدول زمانی برای راه اندازی محصول است.
  • قیمت: نقطه قیمتی که در آن به مصرف کنندگان می فروشید. قیمت گذاری نیز باید با تحقیقات بازار و مراجعه به استراتژی های مختلف قیمت گذاری صورت گیرد.
  • مکان: جایی که محصول یا خدمات شما به فروش می رسد ، مانند فروشگاه آنلاین یا در فروشگاه حضوری.
  • تبلیغات: نحوه تبلیغ محصول خود و معرفی آن به بازار. به عنوان مثال ، کانال های تبلیغاتی مختلف (مانند رسانه های اجتماعی) برای هیجان انگیز کردن مخاطبان.

می توانید اینگونه به آن فکر کنید: بگویید هدف نهایی شما ، که در مرحله یک توسعه یافته است ، ایجاد CRM کامل سرویس خدما‌تی تان است. اکتشافات شما در مرحله دو به شما نشان داده است که CRM فعلی که مشتریان شما از آن استفاده می کنند مقیاس پذیر نیست ، که یک نقطه درد ثابت است. آنها همچنان گزینه مناسب تری را می خواهند. پس باید این محصول را برای آنها تهیه کرد.

این مرحله به شما کمک می کند CRM کامل خدمات ، مقیاس پذیر و مقرون به صرفه خود را در بین مخاطبان صحیح آماده و مشتاق برای خرید آنچه که شما ارائه می دهید ، ایجاد کنید ، قیمت آن را ارائه دهید ، آن را به بازار عرضه کنید، به همین راحتی به همین خوشمزگی!

۴- مرحله پیاده سازی استراتژی

مرحله نهایی فرآیند زمانی است که شما شروع به فعالیت در بازاریابی خود می کنید. همانطور که از نامش پیداست ، شما شروع به اجرای استراتژی ای می کنید که بر اساس برنامه ریزی و تحقیقات بازار تدوین کرده اید. شما محصول خود را راه اندازی کرده و فروش را مشاهده خواهید کرد.

پس از اجرا ، همچنین مهم است که برای مرور فرآیندهای خود وقت بگذارید و در صورت لزوم تغییرات ایجاد کنید. از آنجا که بازار به طور مداوم در حال تکامل است ، به دلیل گرایش های جدید یا تغییر علایق مصرف کننده ، ممکن است نیاز باشد که در مرحله دو دوباره موارد خاصی را بررسی کنید.

بازاریابی استراتژیک یک فرایند دایره ای کامل است!

اگرچه هر مرحله الزامات منحصر به فرد خود را دارد ، اما همه آن در یک دایره کامل می‌گنجد، مخلوط بازاریابی که شما در مرحله سه ایجاد کرده اید بر اساس تحقیقات مرحله دو است. و اگر در روند کلی استراتژیک بازاریابی خود وقت و تلاش گذاشته باشید، مشتری جذب کرده، درآمد کسب می کنید و اهدافی را که در مرحله اول مشخص کرده اید برآورده می کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید