۱۰ نکته برای ساده سازی محتوای پیچیده برای مخاطبان

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 12 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/01/19
۱۰ نکته برای ساده سازی محتوای پیچیده برای مخاطبان

چگونه می توان تولید محتوا دیجیتالی ای کرد که فهم آن بدون توجه به پیچیدگی موضوع مطرح شده برای خواننده آسان باشد. شما باید موضوعاتی را در ساده ترین حالت توضیح دهید، به طوری که این محتوای پیچیده خوانندگان را خسته نکند و باعث نشود آنها به دنبال چیزهای دیگری بروند اما اجرای آن اصلا ساده نیست. در این مطلب می‌آموزید که چگونه مطالب خود را در مورد موضوعات پیچیده یا خسته کننده (مثلا تحقیقات مردمی از چگونگی کارکرد کنترل کشش خودرو) ساده، جذاب و قابل درک برای مخاطب توضیح دهید.

این وظیفه بیشتر از نوشتن است

گاهی اوقات واژگان به تنهایی نمی توانند یک محتوای پیچیده را روشن و قابل درک بیان کنند.

عناصر دیگری که نقش مهمی در محتوا دارند مانند:

  • طرح بندی وب سایت
  • عناصر جستجو بر روی صفحه
  • استفاده از ویدیو یا اینفوگرافیگ (برای دانش پذیران بصری و شنیداری)

خوب نوشتن، اما همراه با اجرای ضعیف هر یک از این عناصر، می تواند مخاطبان شما را خسته کند. اما موفقیتتان بیشتر مرتبط به نوشتارتان است. سعی کنید بیشتر کتاب‌های معروف فارسی را مطالعه کنید تا با سبک و نوع نوشتار عامه پسند فارسی آشنا شوید.

نثر این افراد ساده و موثر است، و اغلب نوشتارهایشان در صدای فعال هستند و پاراگراف‌ها بیشتر ذهن را حفظ می کنند. امروه در میان دغدغه ها و حواس پرتی های گوناگون، سبک این نوع نویسنده ها بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است. برای مثال می‌توان آقای مصطفی مستور را نام برد که به خوبی و با زبانی ساده کتاب خود را بیان می‌کند.

هنگامی که شما می توانید نوشتار عالی را با طرح عالی ترکیب کنید زمانی است که کیفیت محتوای سایت شما اتفاق می افتد. ساده سازی محتوای پیچیده کار راحتی است، اما نیاز به تمرین دارد. می توانید از اینجا شروع کنید:

۱- اجتناب از اصطلاحات / کلمات پیچیده

این موضوعی است که در طول این مقاله به آن پرداخته خواهد شد. اگر شما در مورد یک محتوای پیچیده می نویسید، استفاده از کلمات “پیچیده” مربوط به موضوع ضروری است. بیایید برای مثال کلمه یا موضوع قوم نگاری را بررسی کنیم که کلمه ای پیچیده است. یک نویسنده خوب اولا فورا این اصطلاح را تعریف می کند؛ قوم نگار از قوم نگاری بر گرفته شده است، یعنی مطالعه مردم و فرهنگ. سپس “تحقیقات قومی” را کاری که در محیط طبیعی خود مطالعه می شود و داده هایی را که برای تحقیق استفاده می شود، می نامند. هرچه موضوع پیچیده تر شود، اصطلاح پیچیده تر است. ماموریت ما استفاده از زبان فوق العاده ساده برای توصیف دقیقا همان چیزی است که اصطلاح پیچیده ی آن را در دسترس داریم. نویسندگان روشنفکر دقیقا همان چیزی را که اصطلاحات پیچیده می گویند توضیح می دهند و از واژه های ساده استفاده می کنند تا واژگان یا کلمات پیچیده را روشن کنند.

به عنوان مثالی دیگر می‌توان به نوشته‌های پزشکی اشاره کرد،که در این نوع مطالب صحبت های پزشکی بسیار سختی شده است. اما می‌توان سبک ساده ی نوشتار را در آنها جاری کرد، تا خوانندگانی مانند من که هیچ دانش پزشکی ندارند اما می خواهند سلامت خود را بهبود ببخشند، بتوانند این مطالب را به راحتی بخوانند. اگر این نوع نویسنده ها مقالات خود را با اصطلاحات پیچیده پزشکی پر کنند، اکثر افراد غیرپزشک، علاقه خود را از دست داده و پیام نویسنده به مخاطبان زیادی نمی رسد.

همیشه این جمله زیبا از انیشتن را به یاد داشته باشید: “من با همۀ افراد به یک روش صحبت می کنم که چه او رفتگر باشد چه رئیس دانشگاه.”

محتوای پیچیده

۲- با انرژی بنویسید و خواننده را درگیر کنید

بیشتر خوانندگان می توانند بلافاصله یک نویسنده جعلی یا نویسندگانی را که با کلمات خودشان هم خسته شده اند، شناسایی کنند و این وظیفه یک مدیر محتوا خوب است که نویسنده‌های مناسبی را برای این کار انتخاب کند. بهترین راه این است که با انرژی بنویسید. اجازه دهید نوشتارتان نشان دهد که چقدر در مورد آن موضوع هیجان زده اید. هرچه محتوای پیچیده تر باشد، انرژی بیشتری باید نمایش داده شود. یک راه ساده برای ایجاد انرژی در مورد یک موضوع پیچیده، استفاده از مباحثی است که مردم به راحتی می توانند با آن ارتباط برقرار کنند. به رویدادهای کنونی یا داستانهایی که مورد علاقه ی عموم هستند فکر کنید. چندی پیش کتابی در مورد رهبری نظامی خواندم. من به داستانهای نظامی علاقمند نیستم، اما این داستانها بسیار پر انرژی بودند و نتوانستم کتاب را زمین بگذارم. در این کتاب حکایات‌های پرانرژی را با برخی مهارت های رهبری پیچیده ادغام کرده بودند و بطور ساده ای توضیح داده است که کاملا سبب جلب توجه شما به داستان می شود. و بدینگونه به سادگی توانستم درس های رهبری پیچیده را متوجه شوم.

آنتونی ویلیام در کتاب خود “درمان متوسط: اسرار پشت بیماری مزمن و رمز و راز  نحوه بهبودی” نوشته است: “قلب تو به عنوان قطب نما، زمانی که روحت راهش را گم کرده است برای هدایت شما به مسیر درست عمل می کند”

این متن به یاد ماندنی است و یک محتوای پیچیده را به روشنی توضیح می دهد. همچنین، ترندهای گوگل را بررسی کنید و کلمات کلیدی مرتبط با متنی که در حال نوشتن آن هستید را بیابید. کمی تحقیق به احتمال زیاد به شما کمک خواهد کرد که طرز فکر مخاطبین خود را به خوبی پیدا کنید.

خواننده محتوا

۳- فعل معلوم در مقابل فعل مجهول

فعل معلوم یک پیام را واضح تر از فعل مجهول ارائه می دهد.

یک مثال ساده:

فعل معلوم: امید این مطلب را نوشت.

مجهول: مطب توسط امید نوشته شده است.

فعل معلوم در اینجا بسیار ساده برای درک است، و هنگامی نوشتن در مورد یک محتوای پیچیده، حیاتی است. اگرچه گاهی اوقات برای تأکید بر عمل به فعل مجهول نیاز داربد، اما همیشه سعی کنید با فعل معلوم باقی بمانید.

فعل معلوم پیام ها را واضح ارائه می دهد و بسیار سریعتر و ساده تر است. هنگام نوشتن با فعل معلوم، سعی کنید جملات را کوتاه و واضح نگه دارید. این نه تنها به یک پیام واضح کمک می کند، بلکه در دستگاه های تلفن همراه نیز بهتر دیده می‌شود و این چیزی است که همه نویسندگان دیجیتال باید در نظر بگیرند.

فعل در محتوای فارسی

۴- تصاویر ساده

بعضی از مردم در ایجاد تصاویر رنگی بشدت افراط می کنند. اما این یک مثال دیگر از برنده بودن سادگی است. راسل برونسون مفهوم استفاده از گرافیک ساده را در کتاب «اسرار داکتوم» توضیح می دهد. او از گرافیک های کوچکتر استفاده می کند  و وقتی از او می‌پرسند چرا؟

توضیح می دهد: “به دلیل این که تصاویر بسیار ساده هستند، و می خواهم شما بتوانید به تصویر نگاه کنید و بلافاصله مفاهیم را به یاد بیاورید. گرافیک برای یادآوری سریع طراحی شده است. “

برای مثال یک تصاویر ساده از یک نردبان که نشان دهنده سطوح مختلف فروش است کاملا آسان برای درک و یادآوری است و ذهن را مشوش نمی سازد. اگر شما در حال نوشتن یک محتوای پیچیده هستید علاوه بر اینکه از کلمات ساده باید استفاده کنید، گرافیک ساده به ویژه برای یادگیرندگان بصری، یادگیری آن موضوع را بسیار ساده تر می کند.

تصویر در محتوا

۵- محتوای ویدئو

طبق آمار گوگل، افراد هر روز در یوتیوب بیش از یک میلیارد ساعت ویدیو تماشا می کنند. و این به این دلیل است که مردم محتوای ویدیویی را می‌پسندند. در کشور خودمان هم آپارات و تماشا یا نماشا هم با وجود اینکه سرویس مشابهی دارند از ترافیک بسیار بالایی برخوردار هستند به طوری که سایت آپارات پر بازدیدترین سایت ایران لقب گرفته است. اضافه کردن پخش فیلم به محتوای پیچیده شما می تواند به شما در آموزش مخاطبان، بخصوص آنهایی که چندان با خواندن یاد نمی گیرند، کمک کند.

طبق گفته ی نیل فلمینگ، که به عنوان طراح مدل VARK شناخته شده است، چهار سبک یادگیری وجود دارد و VARK مخفف این کلمات است:

بصری

شنیداری

نوشتاری

حسی

البته شما مجبور نیستید  در این کار افراط کنید و می‌توانید بطور خلاصه و کوتاه به این کار بپردازید. با استفاده از ویدیو، شما به سادگی یک رسانه دیگر برای دسترسی به زبان آموزان فراهم می کنید. اگر به ویدیو علاقمندید و زمان و بودجه ی کافی دارید حتما به دنبال این روش بروید.

محتوای ویدئویی

۶- اینفوگرافیک یا تصویرنوشته

در صورت امکان اضافه کردن اینفوگرافیک یا تصویر نوشته، چیزها را ساده کنید. این کار به آموزش مخاطبان آموزش بصری کمک می کند. در حین آموزش یک موضوع سخت، هنگامی که نوشتار با تصویری واضح و مختصر ترکیب می شود، اینفوگرافیک، می تواند فرآیند یادگیری را بسیار ساده کند. تصویرنوشته یا اینفوگرافیک دارای پتانسیل جدی است که می تواند پیام شما در مورد یک محتوای پیچیده را ساده تر بیان کند.

تولید اینفوگرافیک

۷- مرجع های دیگر

راه دیگری برای کاهش سادگی محتوای پیچیده مرجع یا نقل قول افراد معتبر در متن شما است. هرچه شخص محبوب تر باشد بهتر است. این کار کمک می کند تا این ذهنیت را ایجاد کنید که آنچه را که در مورد آن نوشته اید برای متخصصان نیز شناخته شده است. همه این موارد باعث هضم هرچه بیشتر شده و در نتیجه پیام را ساده می کند. با استفاده از نقل قول های مستقیم به طور طبیعی واکنش های شدیدتر و بینش سریعتری را شاهد خواهید بود، اما مطمئن شوید که یک نقل قول ساده از مرجعی که  خود پیچیدگی و اصطلاحات و کلمات پیچیده ای ندارد، انتخاب کنید.

مرجع محتوا

۸- از سرفصل استفاده کنید

کوتاهی کلمات خواندن را به طور چشمگیری آسان می کند. شکستن تکه های بزرگتر محتوا به زیرمجموعه ها نه تنها در چشم آسان تر است، بلکه به خوانندگان شما نیز در هضم آسان تر اطلاعات مربوطه کمک می کند. همچنین، هرچه محتوای پیچیده تر باشد، شما باید بیشتر از سرفصل استفاده کنید. سرفصل ها به خواننده شما اجازه می دهد تا به سرعت از طریق هر موضوع ببیند آیا آن مبحث مورد علاقه‌شان است یا خیر. تکرار می کنم، همه چیز در مورد ساده سازی پیام از دیدگاه بصری و محتوا است.

سرفصل محتوا

۹- استفاده از فضا و پاراگراف‌های کوتاه‌تر

هنگامی که پاراگراف های کوتاه تر استفاده می شود، از لحاظ روانشناختی خواندن را آسان تر می سازد. بیایید به پاراگراف های کوتاه تر نویسندگان بزرگ نگاهی کنیم. آنها به چشم آسان می آیند. در مورد آن فکر کنید. تقسیم یک پاراگراف فوق العاده طولانی به چند جمله کوتاه باعث می شود محتوا راحت تر هضم شود. در واقع می‌توان گفت وقتی از پاراگراف‌های کوتاه استفاده می‌شود چشم خواننده خسته نمی‌شود و راحت می‌تواند ادامه مطلب حتی طولانی شما را دنبال کند. در ضمن باید در نظر داشته باشید که فاصله دو خط باهم و فاصله دو پالاگراف با هم باید اندازه ای مناسب داشته باشد تا باعث درهم ریختگی بینایی مخاطب نسبت به مطلب شما نشود. توصیه می‌شود مطالبی که در سایت الومحتوا در ارتباط با ui نوشته شده است را مطالعه کنید تا بهتر اندازه‌های بصری را درک کنید.

فضای محتوا

۱۰- برای مصرف آسان از قطعات کوچکتر استفاده کنید

اگر موضوع شما دارای سطوح پیچیده متعددی باشد، قطعات کوتاه ایجاد کنید که به مخاطبان شما اجازه می دهد تا به راحتی مفاهیم را به جای یکباره خواندن آن در طول زمان درک کنند. سایت‌های بزرگ محتوا محور همیشه به دنبال راحتی خواندن برای مخاطبین خود هستند که در یکی از بهترین مثال‌ها در این خصوص سایت متمم است که با جدا سازی فضاها به صورت بسیار ساده توانسته بهترین خوانش را برای خوانندگان خود به وجود بیاورد.

قسمت های محتوا

نتیجه گیری

هنگام نوشتن یک محتوای پیچیده هدف شما این است که همه چیز را ساده اما جذاب نگه دارید. این پیام را روشن تر می کند و به مخاطبان اجازه می دهد تا به طور کامل و بیشتر از آنچه را که شما در حال تلاش برای توضیح آن هستید درک کنند. این مقاله متمرکز بر نوشتن برای مخاطبان عمومی تر است. مطمئنا، اگر شما متنی برای مجله پزشکی نوشتید که به سطح بالای پزشکان سراسر دنیا می رسد، پیچیدگی متن می تواند باقی بماند. حتی متونی که برای مخاطبان در بالاترین سطوح جهان نیز می تواند با ساده تر بیان کردن موضوعات به هضم و درک آن کمک کند البته اگر این نکته را فراموش نکنید که بلافاصله به سادگی مقاله ی خود را توضیح دهید زیرا گاهی اوقات شما باید به سرعت توضیح دهید که مفاهیم برای درک هرچه بیشتر خواننده ساده بیان شده است و این خود ارتباطی اگاهانه و صمیمی بین شما و مخاطبین‌تان ایجاد می‌کند.

خدمات تولید محتوا

دریافت خدمات تولید محتوا و دیگر خدمات سایت شما

برای دریافت خدمات تولید محتوا با گارانتی تضمین بالاترین کیفیت کاری فرم را پر کرده و ارسال کنید. تضمین می‌کنیم در ساعات کاری کارشناسان ما در کمتر از ۳۰ دقیقه با شما تماس خواهند گرفت.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید