آیا برای محتوای بصری استراتژی سئو دارید؟

 • نویسنده : سمیرا فهیمی
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/07/26
آیا برای محتوای بصری استراتژی سئو دارید؟

انسانها موجوداتی بصری هستند. ما اطلاعات زیادی را فقط از طریق تصاویر جذب می‌کنیم و این به بازاریابی محتوا نیز تعمیم داده می‌شود. محتوای بصری می‌تواند کاربران را جذب کرده و در رتبه بندی موتورهای جستجو نقش بسزایی داشته باشد. بنابراین، سوال این است که آیا شما برای محتوای بصری، یک استراتژی سئو دارید؟ اگر در حال حاضر محتوای بصری بخشی از استراتژی محتوای شما نیست یا مورد تاکید تیم محتوا سازمانی شما نیست، زمان آن فرا رسیده است که در مورد آن تجدید نظر کنید؛ زیرا در سئو سایت شما نقش زیادی خواهد داشت.

محتوای بصری چیست؟

قبل از اینکه وارد استراتژی شویم، تعریف محتوای بصری ضروری است. محتوای بصری هرگونه تولید محتوای آنلاین مبتنی بر تصویر را توصیف می‌کند. قالب‌های رایج محتوای بصری عبارتند از:

 • تصاویر
 • نمودارها و چارت‌ها
 • فیلم
 • اسکرین شات‌ها
 • اینفوگرافیک

وقتی محتوای بصری به خوبی طراحی شود، می‌تواند برای مخاطبان بسیار تأثیرگذار بوده و نکات مورد نظر شما را، از طریق روش‌های حسی، بهتر از کلمات نشان دهد.

چگونه محتوای بصری بر SEO تأثیر می‌گذارد؟

محتوای بصری مزایای زیادی را در خصوص سئو برای برند شما به ارمغان می‌آورد. در ادامه نحوه استفاده از محتوی بصری برای بهبود رتبه ارگانیک سایت، آورده شده است.

استراتژی سئو شما باید بر این نکات تمرکز کند:

1-خریداران ویدئوهای زیادی را در مورد محصول تماشا می‌کنند.  

ویدئو یکی از محبوب ترین انواع محتوای بصری است. مخاطبان آن را دیوانه وار تماشا می‌کنند و برای درک مطلب آن را در بسیاری از موارد بر متن ترجیح می‌دهند. در حقیقت، 96 درصد از مردم ترجیح می‌دهند یک فیلم توضیح دهنده را تماشا کنند تا آنکه در مورد یک محصول یا خدمات بیشتر مطالعه کنند. همچنین؛ همین نظرسنجی نشان داد که 85 درصد مردم تمایل دارند ویدیوهای بیشتری از هر برند و محصول را ببینند.

واقعیت این است که ویدئو به سرعت به بزرگترین بخش از محتوای آنلاین تبدیل می‌شود. بر اساس یک گزارش اینترنتی، فیلم‌های آنلاین تا سال 2022، 82 درصد از کل ترافیک را به خود اختصاص خواهند داد. این حیرت انگیز است و باید برند شما در زمینه محتوای بصری و به ویژه فیلم قوی عمل کند.

این تغییرات بدان معناست که وجود محتوای بصری برای سئو نیز ضروری خواهد بود. ویدئو به تنهایی دارای SEO از طریق رونوشت یا همان متن است. راه‌های دیگری برای استفاده از آن وجود دارد، از جمله قرار دادن فیلم‌ها در پست‌ها. وجود فیلم در پست می‌تواند زمان سپری شده توسط مخاطب را در صفحه افزایش دهد، و این همان چیزی است که گوگل برای رتبه بندی به آن توجه می‌کند.

2- تصاویر بصری خوانندگان را درگیر خود می‌کند.

اگرچه ویدیوها زمان سپری شده توسط کاربر در صفحه را افزایش می‌دهند، اما به کلی تصاویر، کاربران را بیشتر درگیر می‌کند. پست‌های وبلاگ با وجود تصاویر می‌توانند طولانی باشد، به ویژه اینکه به نظر می‌رسد محتوای طولانی تر برای رتبه بندی، بهتر است. باید توجه داشت که مخاطبان علاقه ای ندارند که در حجم بزرگی از متن غرق شوند. این مورد ممکن است سبب خروج سریع کاربران از سایت شود. تصاویر بصری به درک بهتر متن کمک می‌کند و خریدار شما را به روشی بهتر و موثرتر از محتوا راهنمایی می‌کند.

تصاویر بصری از نظر خوانندگان

در اینجا گزینه‌های زیادی وجود دارد؛ شامل تصاویر ثابت تا اینفوگرافیک‌ها، نمودارهای تجسم داده و موارد دیگر.

نکته مهی که حتما باید به خاطر سپارد این است که تصاویر بصری باید مکمل متن شما باشند و برای توضیح بیشتر و بهتر متن به کاربرده شوند واطلاعات جدیدی را ارائه دهند.

از تصاویر اصیل و مرتبط استفاده کنید. به عنوان مثال اگر محصولات فیزیکی دارید، تصاویر زیادی از آنها را به نمایش بگذارید. سفارشی کردن تصاویر نیز یک گزینه است. با این حال، اگر از عکاسی بدون ویرایش عکس استفاده می‌کنید، موارد مدرن و طبیعی را انتخاب کنید.

3- بهینه سازی تصاویر ضروری است.

در صورت عدم بهینه سازی تصاویر، ارتقای رتبه در نتایج موتور جستجو یا همان سئو آنطور که انتطار دارید بهبود پیدا نخواهد کرد. منظور ما از بهینه سازی این است که:

 • حجم تصویر تا اندازه مناسب کم شود تا سرعت سایت را کاهش ندهد، چرا که بالا بودن سرعت بارگذاری سایت، بر رتبه بندی تأثیر منفی خواهد داشت.
 • تصاویر درج شده، کیفیتی بالا داشته باشد و پیکسل‌های آن مشخص نباشند.
 • ویدئو به صورت مستقیم بارگذاری نشود و لینک نمایش آن در سایت درج شود (بهتر است ویدئو در سایت های اشتراک ویدئو درج شده ولینک نمایش آن در سایت اصلی قرار داده شود)، در غیر این صورت دوباره می‌تواند بر سرعت بارگذاری سایت تأثیر منفی بگذارد.
 • تصویر درج شده متناسب با متن موردنظر باشد و با کلمات کلیدی مناسب برچسب گذاری شده باشد.

با به کارگیری و رعایت موارد عنوان شده، محتوای بصری شما باید نتایج مورد انتظار شما را کسب کند.

4- محتوای بصری برای بک لینک و اشتراک گذاری اجتماعی جذاب است.

بک لینک از سایت‌های دیگر به سایت شما یک مساله  اساسی در سئو است. هرچه تعداد بک لینک بیشتر باشد، بهتر است. محتوای بصری در به دست آوردن بک لینک بسیار موثر است. در بررسی ای که در سایت Backlinko انجام شده است نشان داد که اینفوگرافیک‌ها 25.8 درصد بیشتر از پست‌های “نحوه انجام فلان کار” لینک دریافت می‌کنند. چرا که محتوای بصری مانند اینفوگرافیک و نمودارها، در شبکه‌های اجتماعی به راحتی قابل اشتراک گذاری است.

وقتی به اشتراک گذاشته شود، می‌تواند ترافیک بیشتری را به وب سایت شما هدایت کند و توجه مخاطبان را جلب کند. برخی از شبکه های اجتماعی پرطرفدار مانند Pinterest و Instagram کاملاً بصری هستند. در این شبکه ها به دلیل اینکه تصاویر و ویدئو ها بیشتر از متن میتواند کاربر را درگیر کند؛ شانس اشتراک گذاری مطالب شما بیشتر است.

محتوای بصری در شبکه های اجتماعی

اگر میخواهید بدانید که کدام محتوای بصری باعث جذب بیشتر مخاطب از طریق شبکه های اجتماعی می شود، لازم است به ابزارهای تجزیه و تحلیل مراجعه نمایید. محتوای بصری شما (فیلم و عکس) فقط در رسانه های متعلق به شما پخش نخواهد شد و یقینا شما از YouTube یا instagram و یا سایر پلتفرم‌ها برای میزبانی ویدئوهای خود استفاده می‌کنید.

این یک فرصت دیگر برای محتوای بصری و SEO است. یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ است و پس از گوگل رتبه دوم را دارد. بنابراین ممکن است خریداران ایده آل شما در حال حاضر در یوتیوب به دنبال اطلاعات و آموزش در مورد موضوعی باشند که شما بتوانید آنها را حل کنید. از این فرصت‌ها استفاده کنید

 • ایجاد محتوای ویدئویی جذاب و ارزشمند (این بدان معنا نیست که شما به بودجه زیادی احتیاج دارید، بلکه باید خلاق باشید)
 • اطمینان از بهینه سازی ویدئو با کلمات کلیدی و برچسب‌ها تا در نتایج جستجو قابل مشاهده باشد
 • افزودن محتوا در قسمت توضیحات برای جلب بینندگان و توسعه بیشتر نام تجاری شما

5- سئو برای محتوای بصری

تصاویر قدرتمند میتوانند توجه افراد را به خود جلب کنند، اطلاعات را به روش‌های جدید به اشتراک بگذارند و در سئو کمک کنند. با بهبود همه این تاکتیک‌ها، می‌توانید در رتبه بندی دستاوردی ارزنده داشته باشید. آنچه مهم است استمرار و هدفمند بودن است. اگر می‌خواهید در مورد بهبود رتبه بندی با بازاریابی محتوا اطلاعات بیشتری کسب کنید، با کارشناسان ما در الومحتوا در تماس باشید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید