پیشرفت کسب و کارهای کوچک از طریق رشد سئو

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 11 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/06/02
پیشرفت کسب و کارهای کوچک از طریق رشد سئو

ابهامات زیادی در جهان امروز وجود دارد که برخلاف مهمترین اصول در اداره یک تجارت است. صاحبان مشاغل باهوش به منظور برنامه ریزی مراحل بعدی تجارت خود به حقایق و داده‌های آماری گذشته نگاه می‌کنند. با این حال‌، ما در دنیای در حال تغییر و تحول هستیم که رفتارهای مشتری در آن به شدت در حال دگرگونی است و رشد سئو برای کسب و کارها هم دچار تغییراتی شده است. برخی از مشاغل به همین دلیل در حال پیشرفت هستند‌، اما بیشتر مشاغل از تغییرات بهرمند نمی‌شوند و در حال دست و پنجه نرم کردن با شرایط جدید هستند زیرا قالب‌های تجاری آنها  و روش تجارتشان با روال جدید و در حال ظهور متناسب نیست.

اگر یک درس وجود داشته باشد که صاحبان مشاغل کوچک باید از شرایط دشواری که همه‌گیری جهانی (کرونا) ایجاد کرده است بیاموزند‌، این است که سازگاری کلید طول عمر و بقا است.

همه کسب و کارها در بازاریابی آنلاین از یک قالب واحد استفاده می‌کنند‌، اما محیط برای مشاغل کوچک متفاوت است. برای توسعه این مفهوم‌، به بازار به عنوان یک پازل 500 تکه نگاه کنید. یک شرکت کوچک و متوسط (SME) ​​می‌تواند قطعات را در یک گوشه بسازد‌، اما یک شرکت بزرگ ادعای خیلی بزرگتری خواهد داشت. مزیت SME‌ها این است که شرکت‌های بزرگ نمی‌توانند به طور همزمان همه 500 قطعه را زیر نظر داشته باشند. مگر اینکه انحصاری باشند‌، شرکت‌های بزرگ هیچ ادعای انحصاری بر بازار ندارند.

با این وجود‌، شما به عنوان یک صاحب تجارت کوچک در اصل با یک دستگاه تبلیغاتی بزرگ مبارزه خواهید کرد. شما نمی‌توانید به اندازه آنها پول و منابع داشته باشید، بنابراین باید با هر آنچه که دارید مبارزه را شروع کنید. این مقاله به تفصیل در مورد استراتژی توسعه کسب و کارهای کوچک توضیح نمی‌دهد‌، اما چهار رویکرد را نشان می‌دهد که به مشاغل کوچک کمک شایانی می‌کند.

۱- بر بازار هدف خود تمرکز کنید

خدمات سئو می‌تواند بسیار گسترده باشد. اگر مشاغل کوچک از بزرگترین بازیگران صنعت خود الگوبرداری کنند‌، می‌توانند هزینه هنگفتی را صرف کرده و بازده بسیار کمی‌داشته باشند. به همین دلیل است که استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو برای مشاغل کوچک مهم است. می‌توانید با پرسیدن این سوالات شروع کنید:

 • مخاطبان مورد نظر شما (افراد خریدار) چه کسانی هستند؟
 • آنها از کجا ( کدام موقعیت جغرافیایی) هستند؟
 • از کدام نوع رسانه‌های اجتماعی یا بسترهای آنلاین استفاده می‌کنند؟
 • از کمپین‌های سئو خود (اهداف کوتاه مدت) چه نتیجه‌ای می‌خواهید بگیرید؟

توجه داشته باشید که این سوالات بر تجارت و مشتریان شما متمرکز است. بله‌، شما باید از موقعیت خود در صنعت آگاه باشید‌، بزرگترین رقبای شما چه کسانی هستند‌، چه کار می‌کنند و غیره‌، اما صادقانه بگویم‌، استراتژی‌هایی که به دنبال شکست سایرین و رقابت هستند زمان و منابع زیادی را مصرف می‌کنند. اگر بر رتبه بندی کلمات کلیدی که مشتریان مورد نظر شما از آنها استفاده می‌کنند (کلمات کلیدی طولانی مدت با نرخ کلیک و نرخ تبدیل بالا) تمرکز کنید‌، نسبت به مواردی که رقبای شما در حال حاضر در آنها جایگاه اول را دارند‌، ممکن است نتایج بهتری کسب کنید.

SEO growth

موفقیت در کسب و کارهای آنلاین برای مشاغل کوچک همیشه به درباره اولین نفر بودن نیست. اگر مشتریان شما بدون در نظر گرفتن رتبه آن سایت در سرچ روی یک کسب و کار کلیک کنند‌، آن کسب و کار بر سایر افراد تسلط خواهد داشت. وقتی دیدگاه خود را از رقیب محور به مشتری محور تغییر دهید‌، استراتژی شما پیاده می‌شود و موفق خواهد بود. در اینجا جایی است که سئو محلی مطرح می‌شود.

۲- با رشد سئو محلی شروع کنید

صادقانه بگویم‌، اگر مشاغل کوچک فعال در صنایعی باشند که رقابت زیادی در آنها وجود داشته باشد و بسیاری از رقبای بزرگ از قبل دارای حضور قوی و آنلاین بوده اند‌، در این حالت رتبه بندی ارگانیک برای مشاغل کوچک دشوار است. تصدی گری در بازاریابی اینترنتی اهمیت دارد. اساساً‌، برند‌هایی که سالهاست وب سایت خود را بهینه کرده اند نسبت به کسانی که در حال شروع به کار هستند برتری دارند. اما اگر دومی‌ هستید ناامید نشوید.

رشد سئو یک سیستم همگانی است. استراتژی در آن، بیشتر از نام تجاری اهمیت دارد. اگر استراتژی خوبی دارید و دستورالعمل‌های گوگل را نقض نمی‌کنید‌، می‌توانید در کنار بزرگترین نام‌های صنعت خود قرار بگیرید.

این منطق سئو محلی برای مشاغل کوچک است. به جای صرف منابع خود بر روی استراتژی‌هایی که بازار وسیعی را هدف قرار می‌دهند‌، باید آن را به افرادی محدود کنید که بالاترین پتانسیل تبدیل شدن به مشتریانی که پول خرج می‌کنند را دارند. عوامل زیادی دخیل هستند‌، اما به منظور سادگی‌، سئو محلی به جای جستجوهای گسترده از کلمات کلیدی با هدف جغرافیایی و هدف محور استفاده می‌کند. یک مثال می‌تواند استفاده از “لوله کشی 24 ساعته و 7 روزه در رسالت” به جای “خدمات لوله کشی در استان تهران” باشد.

از روش سئو محلی برای تبلیغات پولی خود (PPC) نیز استفاده کنید. اگر شما یک حسابدار هستید که خدمات حسابداری و تشکیل پرونده مالیاتی را به افراد تازه کار و صاحبان مشاغل کوچک ارائه می‌دهید و قصد ندارید در بیش از دو شهر به مشتریان خدمات ارائه دهید‌، نیازی به تبلیغ برای مخاطبان در کل استان نیست‌، فقط برای دو شهر مورد نظرتان تبلیغات کنید.

استفاده از سئو محلی یک حرکت مفید برای مشاغل کوچک است:

 • اهداف بازاریابی آنلاین شما واقعی و قابل دستیابی است. نه این که بگوییم اهداف بزرگ برای شما دست یافتنی نیست، اما قبل از اینکه بتوانید یک کمپین تبلیغاتی بلندپروازانه را راه اندازی کنید‌، ابتدا باید یک زیرساخت قوی ایجاد کنید.
 • با این روش منابع شما بهتر بهینه شده است. وقتی با برندهای بزرگ و کشوری رقابت نمی‌کنید و خدمت یا کالای خود را عمدتا به مشتریان جامعه محلی خود می‌فروشید‌، منابع خود را هدر نخواهید داد.
 • امتیازات و بازدیدهایی که کسب می‌کنید از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. بهترین مزیت برای شما زمانی است که از کلمات کلیدی اختصاصی و طولانی استفاده می‌کنید (محققان یا مشتریانی که به دنبال محصولات و خدمات مشابه در شهرهای مختلف هستند- مثلا خدمات لوله بازکنی 24 ساعته در محدوده میدان ولیعصر) و کسانی که جذب شما می‌شوند، مشتریان با کیفیت بالا (با احتمال بالا برای تبدیل شدن از مشتری به خریدار) هستند که به آنچه شما ارائه می‌دهید علاقمند اند.

بنابراین رشد سئو محلی برای مشاغل کوچک که مایل به افزایش بازدیدکنندگان از فروشگاه‌های خود هستند یا درخواست و ایمیل بیشتری از مشتریان بالقوه دریافت می‌کنند‌، مناسب است.

۳- ایجاد وجهه خوب برای کسب و کار خود در فضای آنلاین

یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل‌، اعتبار دامنه است. این اعتبار بر اساس کیفیت لینک‌های ورودی یک وب سایت است. هرچه وب سایت‌های معتبرتر (به عنوان مثال‌، نشریات شناخته شده و وب سایتهای رسمی ‌ادارات دولتی‌، مدارس‌، دانشگاه‌ها‌، بیمارستان‌ها و سازمان‌های تحقیقاتی) به سایت شما لینک بدهند‌، از نظر موتور جستجو معتبرتر است. ایجاد اقتدار اساساً هدف اصلی ایجاد پیوند است.

این تکنیک در سئو محلی کمی ‌متفاوت عمل می‌کند. برای اینکه موتورهای جستجو اعتبار و وجهه سایت شما را در جامعه تجاری تشخیص دهند‌، باید لینک‌های ورودی را از سایت‌های معتبر در منطقه جغرافیایی خود را نیز بدست آورید. به هر حال کسب بک لینک از یک دامنه دولتی محلی یا دانشگاه دولتی منطقه شما آسان نیست. از آنجا که همه این نهادها از یک منطقه هستند و تعاملات رو در رو امکان پذیر است‌، ممکن است از شما انتظار می‌رود که شخصاً با نهاد مربوطه تماس بگیرید.

در اینجا نمونه‌هایی از تاکتیک‌های ارتباطی وجود دارد که می‌تواند وجهه وب سایت شما را افزایش دهد:

 • به تأمین کنندگان و شرکای تجاری خود اجازه دهید تا کسب و کار شما را به عنوان یکی از مشتریان یا شرکت‌های وابسته خود لیست کنند.
 • شرکت در رویدادهای صنعتی که توسط دولت محلی و سازمانهای تأسیس شده سازماندهی شده است.
 • از خیریه‌ها‌، رویدادهای مدنی و سایر برنامه‌های مشابه حمایت کنید.
 • در رویدادهای سراسر شهر یا استان شرکت کنید‌، به ویژه اگر آنها به طور خاص برای صنعت شما سازماندهی شده باشند.
 • برای عضویت در گروه‌های انحصاری یا سازمان‌های مدنی محلی درخواست دهید.
 • در نشریات و وب سایت‌های اینترنتی دارای رتبه بالا منتشر شوید (خبر یا مصاحبه‌ای مربوط به شما را نشر دهند).

در SEO محلی‌، پیوند سازی و ارتباط با مردم اغلب به کار و تلاش بیشتری نسبت به نوشتن یک ایمیل متقاعد کننده نیاز دارد. اما شما آنچه را که می‌کارید درو می‌کنید: مشارکت فعال شما در جامعه محلی در نهایت می‌تواند به این منجر شود که شما بک لینک‌هایی از سایت‌های با پسوند .gov یا  .eduدریافت کنید که بسیار ارزشمندتر از .com ها در صفحه نتایج موتورهای جستجو  هستند.

ارتباط نیز برای ایجاد وجهه بسیار مهم است‌، بنابراین ممکن است از طریق وب سایت .info یا .biz لینک با ارزشی را دریافت کنید‌، مشروط بر اینکه دارای رتبه بالا و مرتبط با صنعت شما باشند. بنابراین اگر دریافت بک لینک از وبسایت‌های دولتی و سازمان‌ها و موسسات آموزشی بسیار دشوار می‌شود‌، ممکن است شانس بیشتری در روزنامه‌های محلی و مجلات صنعتی داشته باشید.

۴- استفاده بیشتر از نتایج تحقیقات کلمات کلیدی

تحقیق در مورد کلمات کلیدی در سئو ضروری است‌، اما می‌تواند هدفی بزرگتر از نشان دادن کلمات و عبارات موجود در محتوای صفحه شما را دنبال کند. لیست کلمات کلیدی می‌تواند به شما دید ارزشمندی در مورد خواسته‌ها و نیازهای فعلی مخاطبان شما بدهد. این اطلاعات می‌تواند نه تنها بازاریابی آنلاین، بلکه استراتژی تجاری شما را غنی کند‌.

به عنوان مثال‌، اگر صاحب یک کافه هستید‌، فرض کنید که مشتریان هنگام جستجوی مراکز نزدیک از کلمات کلیدی مانند “کافی شاپ”‌، “کافه” و “تحویل قهوه” استفاده خواهند کرد. بعد از اینکه تیم سئو شما جستجوی کلمات کلیدی را انجام داد و لیست کامل کلمات کلیدی را در اختیار شما قرار داد‌، متوجه می‌شوید که مردم به دنبال “کافه با wifi رایگان”‌، “کیک برای فروش” و “چایی نبات” نیز هستند. این کلمات کلیدی حجم جستجوی روزانه بالایی دارند. متأسفانه‌، شما نمی‌توانید آنها را در سئو داخلی خود قرار دهید زیرا آنها را در کافه خود ارائه نمی‌دهید.

کاری که می‌توانید انجام دهید این است که این اطلاعات را بگیرید و آن را اجرا کنید. شما می‌توانید امکان Wi-Fi رایگان را در کافه خود فراهم کنید و کیک‌، شیرینی و طعم‌های جدید قهوه و چایی نبات را به منوی خود اضافه کنید. این تنها یک مثال است که چگونه سئو می‌تواند به کسب و کار کوچک شما در تسلط بر بازار کمک کند (چه به صورت آنلاین و چه آفلاین).

بهبود سئو برای مشاغل کوچک حتی در بین مجرب ترین کسب و کارها در جامعه آنلاین می‌تواند چالش برانگیز باشد. رسیدن به موفقیت نیز زمان می‌برد. اما اگر بر مشتریان خود تمرکز کنید‌، به دنبال رشد سئو کسب و کار خود باشید، مشارکت تجاری ارزشمندی ایجاد کنید و از داده‌های متقن برای اصلاح استراتژی بازاریابی آنلاین خود استفاده کنید‌، می‌توانید سریعتر به نتیجه مورد انتطار خود برسید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید