مسئول تولید محتوا کیست و چه وظایفی دارد؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1401/12/14
مسئول تولید محتوا کیست و چه وظایفی دارد؟

شاید تا به حال با واژه تولید محتوا آشنا شده‌اید و به این موضوع فکر کرده‌اید که تولید محتوا به چه معنی است؟ مسئول تولید محتوا دقیقاً چه کاری را انجام می‌دهد؟ اصلا تولید محتوا کجا استفاده می شود؟ باید بدانید که همین مطلبی که دارید می‌خوانید یک تولید محتوای متنی است و تیم تولید محتوا مجموعه برای نوشتن و نگارش آن زمان گذاشته اند تا شما را با این حرفه آشنا کنند.

درواقع می‌توان این‌طور بیان کرد که تولید محتوا راه ارتباطی بین افراد در دنیا مجازی است. هر مطلب، پست، ویدئویی یا حتی عکسی که می‌بینید می‌تواند یک محتوا تولید شده توسط یک فرد متخصص و خبره باشد. محتوا برای بیان و انتقال موضوعی استفاده می‌شود که سعی دارند با جذاب کردن آن حواستان را جلب کنند.

امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی تولید محتوا یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فرایند کسب‌وکارهای مجازی شناخته شده است و بدانید که این محتوا است که می‌تواند نظر مشتریان جلب کند. برخی هم تصور می‌کنند که تولید محتوا کار ساده‌ای است و نیاز به تخصص و مهارت خاصی نیست! این تصور کاملاً اشتباه است بلکه کارشناس تولید محتوا باید فردی خبره و آموزش دیده باشد. در ادامه سعی داریم وظایف مسئول محتوا را برای شما به اشتراک بگذاریم با ما همراه باشید.

مسئول تولید محتوا به چه کسی گفته می‌شود؟

به فردی که با خلاقیت و ایده‌پردازی اطلاعاتی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد را مسئول تولید محتوا می‌گویند. محتوا می‌توانید حتی ساخت یک لگو و برند باشد یا کپشن پستی که در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کنیم! محتوا تولید شده از طریق پلتفرم‌های مختلف از جمله رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، پادکست‌ها، پلتفرم‌های ویدئویی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

مسئول تولید محتوا به چه کسی گفته می‌شود؟

جالب است بدانید که پادکست یا مطلب صوتی منتشر شده هم یک‌جور محتوا است. شخصی که تولید محتوا را انجام می‌دهد باید ایده و خلاقیت بالایی داشته باشد تا بتواند اطلاعات جمع‌آوری‌شده را به‌صورت جذابی در اختیار مخاطب قرار دهد.

انجام تولید محتوا می‌تواند از طریق کپی رایتینگ، طراحی، تولید انجام شود و مهم این است که شما بتوانید محتوایی تولید کنید که مخاطب با آن ارتباط برقرار کند. این نکته بسیار مهم است که محتوای تولید شده منسجم بوده و مطالب با یکدیگر همخونی داشته باشد و مهم‌تر از آن این است که بر اساس الگوریتم گوگل یا شبکه‌های اجتماعی ساخته شود تا سئو بهتری دریافت کند.

وظایف مسئول تولید محتوا

تا اینجا با این موضوع آشنا شدیم که شخص تولیدکننده محتوا چه کاری انجام می‌دهد، در ادامه می‌خواهیم توضیح بدهیم که وظایف اصلی شخص محتواساز چیست و فرایند تولید محتوا چگونه انجام می‌شود.

جمع‌آوری اطلاعات

شخصی که تولید محتوا انجام می‌دهد باید توانایی سرچ و جمع‌آوری اطلاعات بالایی داشته باشد و به‌خوبی بتواند اطلاعاتی را از سایت‌های معتبر موثق جمع‌آوری کند.

یک موضوع مهم در تولید محتوا، صحت اطلاعاتی است که در اختیار کاربران قرار می‌دهیم. این کار باعث می‌شود که مخاطب به دانش و اطلاعات شما اطمینان کند و اولین قدم اعتمادسازی ایجاد می‌شود. مسئول محتوا باید قدرت تشخیص صحت اطلاعات و به‌کارگیری آن در مطالب خود را داشته باشد تا بتواند محتوای یونیک تولید کند.

تولید محتوا بر پایه سئو

هر محتوا تولید شده‌ای نمی‌تواند بازدید بالایی بگیرد حتی اگر بسیار جذاب باشد! به این دلیل است که محتوایی که تولید می‌کنید چه محتوای متنی، ویدئویی یا عکسی فرقی ندارد باید بر اساس الگوریتم سئو باشد تا در موتورهای جستجو در پلتفرم‌ها خوانده شود.

اگر محتوایی که تولید می‌کنید اصول سئو در آن رعایت نشده باشد بازدید خوبی نمی‌گیرد و سخت در گوگل کنسول سرچ می‌شود. این موضوع صرفاً مختص به محتوا وب نیست شما در شبکه‌های اجتماعی اگر محتوا تولید می‌کنید باید بر اساس الگوریتم آن باشد یا تگ‌های مناسبی را استفاده کنید تا در اختیار عموم قرار گیرد.

حرفه سئو بسیار گسترده است و آموزش های تخصصی لازم دارد و بهتر است که بای کسب اطلاعات بیشتر به مطالب موثقی در این زمینه رجوع کنید.

دسته‌بندی و پیاده‌سازی اطلاعات

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین کارهایی که در تولید محتوا باید انجام دهید، دسته‌بندی‌کردن اطلاعات جمع‌آوری‌شده است. شما هنگامی که درباره موضوعی تحقیق می‌کنید می‌توانید با چندین زیرشاخه‌های مرتبط به موضوع اصلی مواجه شوید، این شما هستید که باید این مطالب را دسته‌بندی کنید و مهارت این را داشته باشید که مفیدترین و جذاب‌ترین مطلب کدام است تا آن را استفاده کنید.

دقت بالا و دیباگری

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در تولید محتوا این است که دقت بالایی داشته باشید تا کمترین خطا ممکن را دچار شوید. اگر در حین جمع‌آوری اطلاعات به نکته اشتباهی مواجه شدید و اطمینان داشته‌اید که صحت ندارد می‌توانید این موضوع را یک فرصت برای مطالب خود بدانید و درست‌ترین و منطقی‌ترین اطلاعات را بنویسید.

محتوا متنی تولید می کنید باید قلم روان و شیوایی داشته باشد تا خواننده به خوبی نوشته های شما را درک کند و بتواند مطالب نوشته شده را تحلیل و ارتباط برقرار کند.

مهارت داشتن در زمینه‌های مختلف

تولید محتوا فقط مختص به نوشتن متن و رپوتاژ خلاصه نمی‌شود؛ بلکه یک کارشناس تولید محتوا باید توانایی تدوین فیلم با نرم‌افزاری مخصوص یا ساخت اینفوگرافیک هم تبحر داشته باشد تا بتواند در زمینه‌های مختلف با پلتفرم‌های مختلف محتوا تولید کند.

مسلط به زبان انگلیسی

امروزه بسیاری از مطالب و آموزش‌های لاتین را می‌توانید در وب‌سایت‌ها پیدا کنید و در مطالب خود استفاده کنید. توانایی ترجمه و تسلط به زبان انگلیسی به شما در تولید محتوا خیلی کمک می‌کند و این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که موثق‌ترین مطالب تخصصی را در وب‌سایت‌ها خارجی پیدا کنید.

حتی اگر تلسط کامل در زبان خارجه داشته باشید، می توانید درآمد دلاری داشته باشید یا محتواهای انگلیسی تولید کنید که دستمزد بالایی دارد.

ویژگی مسئول تولید محتوا موفق

اگر می‌خواهید یک کارشناس تولید محتوا موفق باشید باید دو ویژگی زیر را داشته باشید:

  • به‌روز بودن: یک کارشناس تولید محتوا موفق در قدم اول باید به‌روز باشد و دانش خود را با توجه به نیازهای روز جامعه آپدیت کند. توانایی کارکردن با نرم‌افزار و برنامه‌های مختلف را داشته باشد و تشنه یادگیری مطالب جدید باشد، چون حوضه محتوانویسی همچون اقیانوسی است که عمق ندارد.
  • خلاقیت بالا: زمانی که می‌خواهید ویدئویی را تدوین کنید یا پوستری را بسازید باید ذهن فوق‌العاده خلاقی داشته باشید. حتی نوشتن متن هم قدرت ایده‌پردازی و خلاقیت بالایی می‌خواهد و باید دید گسترده هنری در شما وجود داشته باشد که بتوانید داستان سرایی کنید.

آینده شغلی کارشناس تولید محتوا

در دنیای امروز که تبلیغات و دنیای مجازی گسترش پیدا کرده است می‌توان به شغل تولید محتوا امیدوار بود؛ چون که اساس ورود به دنیای مجازی داشتن محتوای منحصربه‌فرد است. در همه مشاغل و حرفه می‌توان از تولید محتوا استفاده کرد.

آینده شغلی کارشناس تولید محتوا

از دیگر مزیت‌های این شغل انعطاف داشتن بالای آن است شما می‌توانید تولید محتوا را به‌صورت پروژه‌ای و دورکار انجام دهید یا حتی می‌توانید در یک شرکت به‌عنوان یک مسئول برای تولید محتوا فعالیت کنید و درآمد بالایی داشته باشید.

برخی افراد هم به‌صورت گروهی در این زمینه فعالیت می‌کنند و هر شخص محتوا مخصوص به خود را بر دست می‌گیرد که می‌تواند شامل محتواهای متنی، عکس، ویدئویی باشد. حتی امکان برگزاری آکادمی‌های آموزش محتوا هم وجود دارد و متخصص‌های زیادی را آموزش دهید و وارد بازار کنید.

نتیجه‌گیری

با گسترش مشاغل آنلاین و فراگیری فضای مجازی بسیاری افراد برای گسترش و جاانداختن کسب‌وکار خود به شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها روی آوردند. لازمه موفقیت در فضای مجازی و دنیای وب داشتن محتوای قوی و یونیک است که نظر مخاطب را به خود جلب کند و هنگامی مخاطب محتوا را می‌بیند یا می‌خواند بتواند تصمیم قطعی برای اعتماد کردن به وب‌سایت شما را دریافت کند.

درگذشته آگاهی افراد در خصوص تولید محتوا بسیار کم بود و برای وب‌سایت‌های خود زیاد به این موضوع اهمیت نمی‌دادند و نمی‌دانستند که محتوای خوب و عالی می‌تواند بازدید سایت آن‌ها را بالا ببرد. همچنان هم بسیاری از شرکت‌های بزرگی هستند که تیم محتوا قدرتمندی ندارند و یک تیم کوچک و شایدم هم بدون دانش کافی تمامی محتوا وب سایت شان را مدیریت می‌کند.

برای تولید محتوا باید تخصص لازم را داشته باشید و اطلاعات کافی را در این باره کسب کنید. باید بدانید که محتوا مختص به نوشتن محتوای متنی نیست؛ بلکه ساختن یک کلیپ، پوستر، پادکست، گیف یا هر مدیای دیگری که برای ارتباط‌گیری برای مخاطب ساخته شود را محتوا می‌گویند.

داشتن خلاقیت و ایده‌پردازی در تولید محتوا بسیار مهم است و شما باید دید بصری گسترده‌ای داشته باشید و بتوانید ایده‌های ناب و منحصربه‌فردی که در ذهن دارید را در قالب متن، عکس، ویدئو پیاده‌سازی کنید. یک نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که شما در کنار محتوا باید اصول و اساس سئو هم آموزش‌دیده باشید تا بتوانید بازید محتوا خود را در پلتفرم‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید