9 اصل برای تولید محتوای حرفه ای و جذاب در فضای مجازی

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 12 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/03/26
9 اصل برای تولید محتوای حرفه ای و جذاب در فضای مجازی

با گسترش استفاده عموم مردم از اینترنت و فضای مجازی، کسب‌ و کارهای زیادی در فضای مجازی شکل گرفتند. این امر باعث پیدایش نیاز به تولید محتوا در فضای مجازی گشت. تولید محتوا در فضای مجازی جذب کننده مخاطبان و مشتریان آینده خواهد بود و این موضوع اهمیت تولید محتوا را بالا می‌برد. هر شخص که کمی نویسندگی بداند می‌تواند کار تولید محتوا را انجام دهد، اما کیفیت نهایی کار و میزان جذب مخاطب بستگی به رعایت برخی فاکتورها در تولید محتوا دارد.

یک محتوای خوب، باید ویژگی‌هایی داشته باشد که سایر محتواها ندارند و یا به میزان کمی آن‌ها را رعایت کرده‌اند. ما در این مقاله چگونگی تولید محتوا در فضای مجازی را بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا از این پس محتوای بهتری تولید نمایید و در نتیجه به درآمد بالاتری دست یابید.

انواع تولید محتوا در فضای مجازی

انواع محتوا را می‌توان از چند جهت بررسی نمود. اولین قدم این است که بررسی کنید محتوا را در چه رسانه‌ هایی منتشر می کنید. برای مثال محتوای منتشر شده در اینستاگرام با محتوای منتشر شده در وب‌سایت تفاوت‌هایی خواهد داشت. عمده تمرکز محتوای اینستاگرام باید روی عکس آن باشد و استفاده از هشتگ و تگ و… ضروری است. در حالی که در وب‌سایت عمده تمرکز باید روی متن باشد و در کنار آن از تصاویر جذاب و… استفاده گردد.

از طرف دیگر انواع محتوا می‌تواند شامل متن، عکس، فیلم، پادکست، اینفوگرافیک و … باشد. استفاده از متن در تولید محتوا در فضای مجازی به تنهایی کافی نیست و یک محتوای خوب بسته به تعداد کلمات باید حاوی چند تصویر باکیفیت نیز باشد. البته برخی از محتوانویس‌ها تنها به این بسنده نمی‌کنند و از فیلم‌های مختلف نیز در محتوای خود بهره می‌گیرند.

امروزه استفاده از پادکست نیز در بین محتوا ها خیلی رایج شده است. بسیاری از وب‌سایت ها ترجیح می‌دهند به جای آنکه متنی طولانی درباره موضوعی بنویسند، همان متن را به دست گوینده‌ای با مهارت بسپارند تا هم یک نوآوری انجام داده باشند و هم از خستگی مخاطب جلوگیری کنند. همچنین یک اینفوگرافیک خوب می‌تواند علاوه بر آنکه موضوعی را به خوبی تفهیم نماید، جذابیت بصری نیز به متن اضافه کند و از این طریق به محتوای تولید شده ظاهری حرفه‌ای تر ببخشد.

مزیت تولید محتوا در فضای مجازی

اگر قصد دارید به عنوان تولید کننده محتوا مشغول به کار شوید،حتما دوست دارید مزیت‌های این کار را نست به کارهای دیگر بدانید. مهم ترین مزیت شغل تولید محتوا نسبت به شغلی مانند فروشندگی در اینترنت، آن است که در این شغل لازم نیست هزینه اولیه زیادی بپردازید. به این معنا که شما مجبور نیستید پول زیادی برای طراحی سایت بپردازید.

همچنین با فروختن یک محتوا، پول خود را دریافت می‌کنید و احتمال بسیار کمتری وجود دارد که مشتری از خرید خود ناراضی باشد و یا قصد پس دادن جنس خریده شده را داشته باشد! به طور کلی دردسر های شغل تولید محتوا از سایر مشاغل کمتر است و شما می‌توانید تنها با در اختیار داشتن یک کامپیوتر شخصی و استعداد نویسندگی و البته در نظر داشتن برخی نکات به راحتی کار تولید محتوا در فضای مجازی را انجام دهید.

۱- شناخت مخاطب و انتخاب موضوع

پیش از اقدام به تولید محتوا در فضای مجازی باید مخاطب خود را بشناسید. به این معنا که باید رنج سنی مخاطبین را بررسی نموده، جنسیت آن‌ها را تعیین کنید و ببینید از چه قشری هستند. البته برای برخی از وب‌سایت ها و صفحات اینستاگرام این موضوع حائر اهمیت نمی‌باشد.

اما بعضی مواقع شناخت ویژگی‌های مخاطب اهمیت زیادی دارد و به کار تولید محتوا در فضای مجازی و فروش محصول یا ارائه خدمات کمک زیادی خواهد کرد. همچنین با شناختی که پس از مدتی از کاربر پیدا می کنید، خواهید توانست تنها محتوایی را انتشار دهید که تا حد زیاد اطمینان دارید مورد قبول کاربر قرار خواهد گرفت.

انتخاب موضوع تولید محتوا

پس از آن انتخاب موضوع است که دارای اهمیت ویژه‌ای است. سعی کنید یک موضوع واحد را در نظر بگیرید و روی آن تمرکز کنید. سپس با یافتن منابع معتبر اقدام به جمع‌آوری مطلب در خصوص موضوع مورد نظر نمایید. سعی کنید اطلاعات خود را درباره موضوعی که می خواهید درباره ی آن تولید محتوا کنید بالاتر ببرید. این امر باعث تسلط بیشتر شما خواهد شد و می‌توانید به مسائل مختلف در خصوص موضوع منتخب گریزی بزنید و توضیحات کامل و بی نقصی ارائه دهید.

۲- ایده جدید داشته باشید

یک نکته کلیدی و بسیار مهم جهت تولید محتوا در فضای مجازی، استفاده از ایده‌‌ای نو و جذاب است. سعی کنید برای موضوعی تولید محتوا انجام دهید که قبلا زیاد روی آن کار نشده است. سعی کنید خلاء‌های دیگر سایت‌ها را بیابید و برای موضوعاتی که جای آن‌ها خالی است محتوا تولید کنید.

حتی می‌توانید موضوعاتی که قبلا بارها به آن‌ها پرداخته شده است را از جهت‌های دیگر بررسی کنید و به مطلبی کاملا از دل آن بیرون بیاورید.

ایده تولید محتوا

به طور کلی موضوع و زاویه دید شما نسبت به موضوع عوامل مهمی هستند که در صورت عدم توجه مطلب شما به اندازه کافی موثر نخواهد بود.

سعی کنید نکات جدید و کشف نشده را به مخاطب ارائه دهید. در این صورت است که می‌توانید به وی نشان دهید چقدر کار شما با بقیه متفاوت است.

و علاوه بر اینکه او را همیشه همراه خود نگه می‌دارید، روز به زور مخاطبان جدیدی به مجموعه خود اضافه خواهید کرد.

۳- محتوای قابل فهم بنویسید

سعی کنید محتوایی که تولید می‌نمایید زبان ساده‌ای داشته باشد. حتی اگر دوست ندارید محتوایتان به زبان عامیانه نوشته شود می‌توانید به گونه‌ای محتوا را تولید نمایید که افراد با سطح سواد متوسط هم بتوانند آن را بخوانند. از کلمات و جملات پیچیده استفاده نکنید، چرا که در غیر این صورت بیشتر مخاطبان خود را از دست می دهید.

مگر اینکه واقعا در حال تولید محتوا در یک وب‌سایت تخصصی هستید. البته در آن صورت هم می‌توانید محتوا را به گونه‌ای تولید کنید که برای سایر افراد نیز قابل فهم باشد.

علاوه بر آن از علائم نگارشی درست و به اندازه استفاده کنید تا قابلیت فهم نوشته‌تان بیشتر شود. همچنین باید در تولید محتوا هر چه شفاف تر منظورتان را بیان کنید، تا مخاطب درک بهتری از آن پیدا کند. حرف‌هایتان نباید با ابهام همراه باشند و باید به طور کاملا واضح بیان گردند تا فرد به راحتی متوجه آنچه قصد بیانش را دارید شود.

البته سعی کنید محتوایی که می‌نویسید زیاد ازحد هم ساده و خودمانی نباشد و اعتدال را رعایت کنید.

۴- احساسات مخاطب را در نظر بگیرید

در تولید محتوا در فضای مجازی، سعی کنید احساسات مخاطب را در نظر داشته باشید. شما می‌دانید که مخاطب شما یک فرد دارای احساسات است، بنابراین از برخی مسائل خوشش می‌آید، از برخی تنفر دارد و برخی مسائل به شدت احساسات وی را تحریک می‌ کند.

احساسات در محتوا

این مسئله می‌تواند به نفع یا به ضرر شما تمام شود. در صورتی که به درستی از احساسات مخاطب استفاده نمایید و آن ‌را در جهت درستی هدایت کنید، می‌توانید به هدف مطلوب خود که همان فروش محصول یا ارائه خدمات است برسید. در غیر این صورت احساسات مخاطب به زیان شما تمام خواهد شد و از هدف خود دور می‌شوید.

۵- تبلیغات و تولید محتوا در فضای مجازی

به طور کلی محصول یا خدمات خوب به همراه تولید محتوای خوب می‌توانند مخاطبان زیادی برای شما به ارمغان آورند، اما قدرت تبلیغات را هرگز دست‌کم نگیرید.

بسیاری از کاربران ممکن است تمایل زیادی به استفاده از محصول یا خدمات شما داشته باشند، اما شما را نمی‌شناسند و در نتیجه از محصولاتتان بی‌خبر مانده‌اند.

برای اینکه کاربرانی که به شما نیاز دارند شما را پیدا کنند و از این طریق به سود دستیابی پیدا کنید، باید از تبلیغات استفاده کنید.

یک تبلیغ خوب با داران بودن محتوای مناسب و تصویر یا فیلم جذاب، باعث زیادتر شدن مشتریان آینده ی شما خواهند شد.

سیستم مدیریت محتوا

البته اینکه تبلیغ را به چه رسانه‌ای می سپارید هم مهم است. امروزه تبلیغات در اینستاگرام توسط بلاگرهای اجتماعی و یا تخصصی خیلی رونق یافته است.

تبلیغات از این طریق از آن جهت موثر است که بلاگرهای مذکور از قبل اعتماد مخاطبان خود را کسب نموده‌اند و اکنون در هنگام معرفی یا نقد یک محصول به راحتی اطمینان مخاطب را جلب نموده و وی را به سمت خرید هدایت می‌کنند یا از خرید منصرف می‌نمایند.

بلاگرهای شبکه‌های اجتماعی از قبیل اینستاگرام ابزار بسیار مناسبی جهت تبلیغ کسب‌ و کار شما می‌باشند.

ولی قبل از سپردن تبلیغ خود به آن‌ها درمورد بازدهی تبلیغات در صفحه شخصی‌شان از آن‌ها سوال نموده و همچنین درمورد واقعی بودن فالوورهای آن‌ها اطمینان پیدا کنید.

۶- با تولید محتوا سلیقه مشتری را تغییر دهید

شما با تولید محتوا در فضای مجازی این فرصت را دارید، که سلیقه مخاطب را تغییر داده و وی را به سمتی که تصمیم می‌گیرید هدایت کنید.

برای مثال بلاگرهای اجتماعی در اینستاگرام با بارها پوشیدن یک نوع پیراهن خاص و نقد آن باعث می‌شوند، عده زیادی اقدام به خرید آن کنند، حتی اگر قبل از آن از آن مدل یا رنگ خوششان نمی‌آمده.

مشتری تولید محتوا

همچنین در صورت دادن یک چیز کاملا جدید و جذاب نیز موفق به جذب مشتری برای خود خواهید شد. حتی اگر مشتری اصلا نیازی به آن محصول نداشته باشد به دلیل نو و جالب بودن محصول اقدام به خرید آن خواهد کرد.

۷- از زمان به میزان کافی استفاده کنید

سعی کنید زمان خود را مدیریت کنید و به‌ گونه‌ ای برنامه‌ریزی نمایید، که در زمان کمتر محتوای زیادتر تولید نمایید. البته این موضوع نباید به کیفیت محتوای شما لطمه بزند.

شما باید آنقدر تمرین و ممارست کنید که قادر باشید در کوتاه ترین زمان، محتواهایی با بالاترین کیفیت تولید نمایید و از این طریق درآمد بیشتری کسب نمایید.

زمان تولید محتوا

زیرا اگر در کار تولید محتوا در فضای مجازی کند باشید، نمی‌توانید درآمد خوبی بدست آورید. اما با تولید محتوای بیشتر درآمد بیشتری خواهید داشت و در عین حال هر روز حرفه‌ای تر از روز قبل خواهید شد.

۸- مخاطب تنبل را در نظر داشته باشید

امروزه با پایین آمدن سرانه مطالعه و زندگی ماشینی بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند، مطالب خلاصه شده و شسته‌ رفته را مطالعه کنند و نمی‌خواهند وقت زیادی به خواندن مقالات اختصاص دهند. بنابراین سعی کنید مطالب را به طور خلاصه انتشار دهید و از جملات و پاراگراف‌ های کوتاه استفاده کنید.

تولید محتوای حرفه‌ای

همچنین بولت گذاری در تولید محتوا در فضای مجازی اهمیت زیادی دارد و تاثیر به‌ سزایی در مرتب به نظر رسیدن مطلب شما خواهد داشت.

بولت ها مخاطب را تشویق به خواندن می‌نمایند و در واقع نشان‌ دهنده اهمیت موضوع دارند. بنابراین مخاطب مطلب را تا انتها دنبال خواهد کرد.

۹- زیاد از حد خلاقیت به خرج ندهید

با استفاده زیاد از مفاهیم پیچیده، خلاقیت بیش از حد و مواردی از این دست که ذهن مخاطب را درگیر نمایند و وی را مجبور به تفکر زیاد کنند، مخاطب را خسته خواهید کرد و به احتمال زیاد مخاطب تا انتهای مطلب شما را نخواهد خواند.

نگارش متن

سعی کنید در عین به کار بردن خلاقیت، ذهن مخاطب را زیاد درگیر نکنید تا همیشه با شما همراه باشد. به عبارتی مفاهیم را ساده بیان کنید. هرچه ساده‌تر بهتر!

نتیجه گیری

به طور کلی اگر قصد دارید مخاطبی که به سایت شما مراجعه می‌کند را در سایت نگه دارید و او را مجبور به بازدید از سایر صفحات سایت که می‌تواند شامل محصولات شما هم باشد کنید؛ باید از محتوای خوب و به‌دردبخور استفاده کنید.

محتوای خوب دقیقا همان چیزی است که سایت شما برای بالا رفتن بازدید و افزایش فروش نیاز دارد. ممکن است محصولات خیلی خوب داشته باشید و تبلیغات زیاد و موثری نیز انجام داده باشید، اما در صورتی که از یک محتوای خوب استفاده نکنید هرگز قادر به نگه داشتن مخاطب در سایت خود نخواهید بود.

محتوای خوب کاربران را به سمت سایت شما می‌کشد و از طرفی کاربرانی که در حال حاضر دارید را حفظ می‌ کند. ممکن است یک کاربر ماهی یکبار به محصولات شما نیاز پیدا کند اما چندین بار در ماه به محتوای سایت شما احتیاج داشته باشد و برای خواندن آن‌ ها بارها به سایت مراجعه کنید.

با توجه به نکات گفته شده احتمالا تا الان متوجه اهمیت تولید محتوا در فضای مجازی شده‌اید. در این صورت پس از رعایت همه نکات در زمینه تولید محتوا اقدام به تولید محتوا برای سایت خود کنید.

اگر می‌توانید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید، تا بازدید از سایت شما زیادتر شده و در حرفه و کسب‌ و کار خود موفقیت قابل توجهی به دست آورید.

امیدوارم نکات ذکر شده برای شما مفید باشد و از آن‌ ها در جهت جذب مخاطب بهترین استفاده را داشته باشید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید