اصول محتوا نویسی در هر فضایی چگونه است؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/05/29
اصول محتوا نویسی در هر فضایی چگونه است؟

محتوا هسته اصلی موفقیت هر کسب و کار مجازی به شمار می‌رود. در نتیجه باید اصوا محتوا نویسی در هر فضایی مانند سایت، اینستاگرام، شبکه‌های اجتماعی را بدانید تا بتوانید محتوای با کیفیت و مناسب تولید و روانه بازار کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد اصول محتوا نویسی در سایت و اصول محتوا نویسی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، نحوه نگارش محتوای سئو محور، تولید یک محتوای باکیفیت و … برای شما توضیح دهیم. اگر دوست دارید همه چون و چراهای مربوط به محتوا نویسی را خوب بدانید و بتوانید تولید محتوای اصولی و جذاب انجام دهید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اصول محتوا نویسی در فضای وب چگونه است؟

در موفقیت هر کسب و کاری چه مجازی و چه سنتی یک سری تکنیک‌ها و نکاتی وجود دارد، که در موفقیت آن برند یا کسب و کار بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در موفقیت کسب و کارهای مجازی در قالب وبسایت محتوانویسی جز اولین و مهم‌ترین اصول رسیدن به هدف هر بیزنس آنلاینی به شمار می‌رود. محتوانویسی برای وبسایت اصول و قوانین خاص خود را دارد. از جمله مهم‌ترین اصول محتوانویسی در فضای وب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تحقیق مداوم در مورد نحوه محتوانویسی: در مرحله ابتدایی محتوانویسی برای وب بایستی باید به نحوه نوشتن خود آشنایی کامل پیدا نمایید. با کمی تحقیق و بررسی درخواهید یافت، که هر فردی برای محتوانویسی قلم مخصوص خود را دارد، و نوع نوشتن مختص آن فرد است. اولین و مهم‌ترین تکنیک در امر محتوانویسی، این موضوع است. همان‌گونه که صورت هیچ فردی شبیه به فرد دیگر نیست، محتوای یک سایت هم به هیچ عنوان نباید شبیه به سایت دیگری باشد. پس  از شناخت و تحقیق در مورد این موضوع، باید به تولید محتوایی خاص برای وبسایت خود بپردازید. موضوعات و ایده‌های جدید برای محتوانوسی وب خود پیدا نمایید و خود را از سایر سایت‌های موجود متمایز سازید.
 2. پیدا کردن لحنی مناسب جهت تولید محتوای متنی: یکی دیگر از اصول مهم در محتوانویسی، نوشتن مطالب با لحنی درست و جذاب متناسب با کاربران است. توجه داشته باشید شما باید متناسب با نوع کسب و کار و مخاطبین خود محتوا بنویسید. به عنوان مثال در یک سری از سایت‌ها محتوانویسی به صورت محاوره‌ای صورت می‌گیرد و در بعضی دیگر به صورت رسمی. این مورد کاملا به این موضوع بستگی دارد، که مخاطبین شما از چه گروه سنی هستند و محصولات یا خدمت شما  در چه حوزه‌ای است.
 3. ایجاد اسکلت ساختاری در محتوانویسی: در هنگام محتوانویسی حتما یک تقسیم‌بندی برای آن در نظر بگیرید، تا سردرگم نباشید و ندانید در مورد چه باید بنویسید. دارا بودن یک اسکلت ساختاری به همراه قرار دادن تصاویر جذاب میان محتوای نوشته شده می‌تواند محتوای شما را جذاب‌تر از قبل به نمایش بگذارد.
 4. ویرایش مداوم محتوای تولید شده: پس از اینکه محتوای خود را نوشتید، حتما به صورت مکرر آن را بازخوانی کنید و به ویرایش آن بپردازید. زیرا ویرایش مکرر محتوای متنی تولید شده می‌تواند ایرادات احتمالی آن را رفع کند و نتیجه تولید یک محتوای باکیفیت و درجه یک می‌شود.
اصول محتوانویسی

اصول محتوا نویسی در اینستاگرام

قبل از اینکه بخواهیم اصول محتوانویسی را در اینستاگرام توضیح دهیم، ابتدا باید به شما بگوییم که تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا به صورت کلی تولید تصاویر، ویدئوها، متن‌ها و صوت‌هایی به شمار می‌رود، که در مورد موضع خاصی تولید و در دنیای مجازی برای کاربران خاص افراد به اشتراک گذاشته می‌شود. تولید محتوایی هدفمند و از قبل برنامه‌ریزی شده در شبکه اجتماعی اینستاگرام سبب می‌شود، که علاوه بر دنبال کردن صفلحه شما توسط مخاطبان، کسب و کار شما ونق پیدا کند و در نهایت درآمد بیشتری از آن شما شود.

 1. یادگیری نرم‌افزاهای طراحی تصویر جهت دارا بودن الگوهای آماده: در اینستاگرام اولین چیزی که می‌تواند یک کاربر را به خود جذب کند، تصاویر موجود در پیج‌های اینستاگرامی است. در نتیجه اولین گام برای تولید محتوای اینستاگرامی این است، که یک الگوی خاص برای تولید تصاویر خود انتخاب کنید و مطابق با آن تولید محتوای خود را انجام دهید. برای انجام این کار باید حتما با نرم افزارهای موجود در این زمینه آشنایی پیدا کنید و نحوه کار کردن با آن‌ها را بیاموزید.
 2. استفاده از تصاویر باکیفیت موجود: اگر چه امروزه استفاده از تصاویری که قبلا تولید شده توصیه نمی‌شود و خیلی مناسب نیست. اما این بدین معنا نیست، که شما به هیچ عنوان نباید از آن‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید با اعمال تغییراتی بر روی آن تصاویر، محتوایی جذاب و متفاوت تولید نمایید. گاهی وجود تصاویر باکیفیت که کمتر توسط افراد دیگر استفاده شده است و توسط تولیدکنندگان اصلی ایجاد شده می‌تواند کمک بسیار بزرگی در تولید محتوا در اینستاگرام باشد.
 3. تولید محتوا در فرمت‌های متفاوت: سعی کنید در شبکه‌های اجتماعی همیشه به یک فرمت تولید محتوا نکنید. مثلا اگر 10 تا پست‌های شما به صورت تصویری و محتوای متنی است، محتوای 11 ام را در قالب تولید یک ویدئو به کاربران ارائه دهید. لازم به ذکر است، ارائه محتوای ویدئویی می‌تواند تاثیر فراوانی در جذب مخاطبان برای کسب و کار شما داشته باشد.
 4. بازسازی محتوا از برندهای مشابه: اگر شما آنقدری زمان ندارید، که به تولید محتوا برای اینستاگرام خود بپردازید، به شما توصیه می‌کنیم به رعایت حقوق صاحبان محتوا، از اطلاعات ان‌ها جهت تولید محتوای محصولات و یا کسب و کار خود استفاده کنید.
 5. هشتگ‌گذاری اصولی و باکیفیت: اگر می‌خواهید محتوای تولید شما بیشتر در معرض دید کاربران قرار گیرد و به اکسپلور اینستاگرام راه پیدا کند، بایستی هشتگ‌های خاص و مناسب با کسب و کار خود را پیدا کنید و آن‌ها را زیر محتوای خود به اشتراک بگذارید. لازم به ذکر است، هشتگ‌گذاری اصولی یکی از تکنیک‌های بسیار مهم در موفقیت کسب و کارهای اینترنتی به شمار می‌رود.

اصول محتوانویسی بر اساس سئو سایت

لازم است، بدانید که محتوانویسی در فضای وب تنها به رعایت اصول نگارشی و نحوه نوشتن و قلم نویسندگی بسنده نمی‌شود. تولید محتوایی اصولی و مفید است، که سئو محور تولید شود. یعنی محتوای تولید شده بر اساس قوانین سئو محتوا تولید شده باشد.

در اصل می‌توان گفت، یک محتوای مفید و قابل قبول برای سایت، به محتوایی گفته می‌شود، که توسط متخصصان تولید محتوا که با اصول سئو آشنایی دارند، تولید شده باشد. زمانی که یک محتوا بر اساس اصول و قوانین سئو نوشته می‌شود، مورد تایید موتورهای جستجو قرار می‌گیرد و امتیاز سایت بالاتر خواهد رفت و این موضوع خود باعث بیشتر دیده شدن محتوا و سایت شما می‌شود.

اصول تولید یک محتوای باکیفیت چگونه است؟

قبل از اینکه شروع به تولید محتوا کنید، این موضوع را به خاطر داشته باشید در یک تولید محتوای خوب و باکیفیت نکات زیر باید رعایت شود.

 1. کپی نبودن محتوای تولید شده و یونیک بودن آن
 2. دارا بودن قلمی شیوا و روان برای محتوانویسی
 3. انتخاب لحنی مناسب جهت نوشتن محتوا
 4. رعایت تمامی قوانین مربوط به سئو محتوا یا سئو داخلی سایت
 5. انتشار محتوا بر طبق زمان‌بندی خاص و زمان مناسب
 6. استفاده از تصاویر جذاب بین محتوا

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، یک محتوای اصولی و باکیفیت برای اینکه بیشتر توسط موتورهای جستجو گوگل در معرض دید کاربران قرار گیرد، باید 6 مور بالا در آن به درستی رعایت شود.

اصول محتوانویسی در منزل

امروزه محتوانویسی در منزل بیشتر از گذشته مرسوم شده و خیلی از افراد ترجیه می‌دهند این کار را به صورت دورکاری انجام دهند. لازم به ذکر است، اصول تولید محتوا چه در منزل و چه در شرکت یا سازمان تفاوتی با هم ندارد. تنها تفاوت آن در این است، شخصی که محتوانویسی در منزل را انجام می‌دهد باید با مطالعه و تحقیق خود را با اصول و تکنیک‌های روز برای تولید محتوا همگام سازد. پس در نتیجه اگر قصد تولید محتوا در منزل را دارید، اصولی را که در بالا جهت خلق محتوا گفتیم با دقت مطالعه نمایید.

اصول محتواسازی برای شرکت‌ها

تولید محتوا برای شرکت‌ها سازمان‌ها دقیقا مطابق مطالبی است، که در بالا به آن‌ها اشاره شد. اما در این میان باید دقت کرد، که برای محتوانویسی برای شرکت‌ها حتما از نگارشی رسمی  و مناسب با نوع کسب و کار آن شرکت استفاده کرد. اگر به عنوان یک محتوانویس در شرکتی شروع به کار کردید، قبل از هرچیزی با نوع کسب و کار و مخاطبان آن شغل آشنا شوید و سپس شروع به محتوانویسی نمایید.

همه تکنیک‌های محتوانویسی در محتوانویسی برای شرکت‌ها نیز پابرجاست و بایستی در طی کار رعایت شود. یکی از مزیت‌های افرادی که در شرکت‌ها تولید محتوا انجام می‌دهند، این است که اصولا مطالب مهم و اصول سئو توسط تیم دیجیتال مارکتینگ و سئو سازمان به محتوانویس انتقال داده می‌شود. و کافی است، نویسنده محتوا فقط آن اصول را در متون خود استفاده کند .

تولید محتوای حرفه‌ای برای نویسندگان حرفه‌ای چه اصولی دارد؟

یک نویسنده حرفه‌ای برای تولید محتوا باید موارد زیر را رعایت کند.

 1. شناخت کافی از نوع کسب و کار و محصولی که برای آن تولید محتوا انجام می‌دهد.
 2. آگاهی پیدا کردن از نوع محتوایی که مدیر مجموعه از آن انتظار دارد.
 3. نویسنده‌ای با قلم روان و جذاب
 4. دانستن اصول نگارشی برای رعایت در محتوا متنی
 5. آشنایی با نگارش محتوای سئو شده

اخلاق حرفه‌ای محتوای اصولی چیست؟

یک کارشناس تولید محتوا حرفه‌ای باید قبل از هر چیزی روحیه کار تیمی را داشته باشد. جنبه بالا یکی دیگر از ویژگی‌های نویسنده حرفه‌ای است. زیرا محتوانویسی تقریبا یک امری سلیقه‌ای است و ممکن است، صاحب کار آن را نپسندد و از آن انتقاد کند. در نتیجه انتقادپذیر بودن می‌تواند کمک بسیاری به رشد محتوانویسان داشته باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید