زمان پادکست باید چقدر باشد؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/11/14
زمان پادکست باید چقدر باشد؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که از سفارش پادکست های جدید دریافت می‌کنیم این است: “زمان پادکست باید چقدر باشد؟”  متأسفانه، همه برنامه‌ها و مجری‌ها در ایران متفاوت هستند، بنابراین هیچ پاسخ روشنی برای هر پادکست وجود ندارد، اما طول محتوای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد.  در این مقاله، ما به شما کمک می‌کنیم تصمیم بگیرید که قسمت‌هایتان چقدر طول بکشد.

مدت زمان قسمت‌های پادکست چقدر است؟

در یک تحقیق خارج از کشور 19 میلیون قسمت پادکست (که بیش از 600 هزار پادکست مجزا را نشان می دهد) را تجزیه و تحلیل کردند و متوجه شدند که میانگین طول اپیزود 41 دقیقه و 31 ثانیه است.  البته در این تحقیق یک قسمت 11 ساعته هم وجود دارد که جز موارد دور از ذهن وجود است.  اما میانگین طول اپیزود تفاوت چندانی با میانگین ندارد: 36 دقیقه و 34 ثانیه.

چرا بسیاری از قسمت‌های پادکست در محدوده 30 دقیقه هستند؟ بدیهی است که محدودیتی برای مدت زمان گوش دادن افراد وجود دارد.  باید گفت بیش از یک چهارم شنوندگان پادکست هنگام رانندگی از محتوای پادکست استفاده می کنند.

طول اپیزود بر اساس دسته بندی

طبیعتاً بین قسمت‌های ژانرهای مختلف تفاوت‌های ثابتی وجود دارد. برخی از انواع پادکست‌ها نسبت به بقیه قسمت‌های طولانی تری دارند. بازی، ورزش کشتی، فیلم، تلویزیون و موسیقی طولانی‌ترین موضوعات را ارائه می‌دهند. همچنین آموزش، اخبار و یادگیری زبان کوتاه ترین زمان را ارائه می دهد. چرا؟ گفتنش سخت است، اما به خاطر داشته باشید که عوامل متعددی در بازی وجود دارد، مانند ماهیت محتوا و مدت زمانی که مخاطبان برای گوش دادن به یک قسمت دارند.

طول پادکست

آیا شنوندگان اپیزودهای طولانی و/یا کوتاه را دوست دارند؟

خوب، پس ما میانگین‌ها را می دانیم. اما یک قسمت پادکست در شرایط خاص چقدر باید باشد؟ باید محدودیت‌های بالا و پایین برای طول یک قسمت وجود داشته باشد، درست است؟ شاید، اما دامنه بسیار گسترده است.

برای مثال، تاریخچه ‌هاردکور دن کارلین، یکی از بزرگترین پادکست‌های روی کره زمین با میلیون‌ها دانلود در هر قسمت است. اپیزودهای این پادکست بین چهار تا شش ساعت طول می کشند. چرا مردم اینقدر طولانی گوش می دهند؟ زیرا طول برای محتوا معنا دارد. یک تاریخچه‌ هاردکور دو ساعته کوتاه و ناقص به نظر می رسد.

از سوی دیگر، Radio Headspace قسمت‌های کوتاه و چهار دقیقه‌ای را منتشر می‌کند تا مکث و تأمل کند تا در نظر بگیرد که چه چیزی ما را در این شرایط مشترک انسانی گرد هم می‌آورد و چگونه می‌توانیم زندگی‌ای داشته باشیم که پتانسیل بی‌پایان ما را به بهترین نحو منعکس کند.

البته این به این معنی نیست که بلند یا کوتاه بهتر است. اگر سعی کنید محتوای خود را طولانی تر کنید، شنوندگان شما خسته می‌شوند. اما اگر در محتوای خود عجله کنید و فقط قسمت‌های خود را کوتاه نگه دارید، شنوندگان خود را بیشتر می‌خواهید. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که وقت خود را در یک نمایش کامل تر سرمایه گذاری کنند.

آیا موضوع بر طول تأثیر می گذارد؟

بله کاملا. برخی از موضوعات تنها به چند دقیقه نیاز دارند، دیگران به زمان بسیار بیشتری نیاز دارند. به عنوان مثال، یک پادکست تاریخی برای تنظیم صحنه به نمایش‌های زیادی نیاز دارد، به خصوص اگر در مورد تاریخی صحبت می‌کنید که قدیمی تر از زنده بودن ما بوده است.

اما یک پادکست در مورد رویدادهای جاری صحبت کند و از عباراتی استفاده کند که اکثر ما آنها را درک می‌کنیم. مخاطب در حال حاضر آشنایی کافی با موضوع دارد، بنابراین شما نیازی به صرف زمان زیادی برای تنظیم و فهماندن مسائل ندارید.

در مورد موضوع برنامه خود فکر کنید. به انواع قسمت‌هایی که تولید خواهید کرد فکر کنید. آیا توضیح آنها طولانی است؟ آیا آنها به ساعت‌ها دانش نیاز دارند؟ یا می توانید فقط در چند دقیقه به اصل مطلب برسید؟

اگر مطمئن نیستید که قسمت‌های موضوعتان چقدر باید باشد، پادکست‌های معروف حوزه کاری خودتان را بررسی کنید. مدت زمان آن قسمت‌ها چقدر است؟ آیا طول آن اپیزودها معقول به نظر می‌رسد یا خیلی طولانی یا خیلی کوتاه هستند؟ آیا آنها چیزی را از دست می دهند؟

آیا طول همه قسمت‌ها باید یکسان باشد؟

لازم نیست. در حالی که داشتن یک قانون کلی مهم است اما لازم نیست به یک برنامه سفت و سخت پایبند باشید. اجازه دهید محتوای هر قسمت طول آن قسمت را تعیین کند و نگران نباشید اگر زمان قسمت‌های شما کمی متفاوت است.

با این حال، سعی کنید تا حدی یکنواختی را حفظ کنید. شنوندگان وفادار انتظار یک طول معمولی را دارند. اگر شنوندگان شما به قسمت‌های 30 دقیقه‌ای عادت کنند، قطعا یک قسمت شش ساعته غافلگیرکننده را گوش نخواهند کرد، مگر اینکه دلیل واقعاً خوبی داشته باشید.

آیا فرکانس انتشار بر مدت پادکست اثر می گذارد؟

تعداد دفعات انتشار شما نیز می تواند بر طول قسمت شما تأثیر بگذارد. نمایش‌هایی که اغلب منتشر می‌شوند تمایل دارند قسمت‌های کوتاه‌تری تولید کنند.

برای مثال، فرض کنید می‌خواهید نمایشی بسازید که سرفصل‌های اخبار را مدیریت و نظر بدهد. شما می خواهید هر روز یک قسمت جدید تولید کنید. در این صورت، تولید قسمت‌های کوتاه، به احتمال زیاد کمتر از 15 دقیقه، منطقی تر خواهد بود. ممکن است حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشید، اما مخاطبان شما قرار نیست هر روز به یک قسمت پادکست دو ساعته گوش دهند.

طول اپیزود پادکست

اما اگر مستندهای سه ساعته با موضوعات غنی بسازید، اگر فقط یک بار در ماه منتشر کنید، مخاطبان شما ناراحت نمی شوند. آنها می دانند که تولید آن نوع محتوا به زمان نیاز دارد.

محدودیت زمانی برای تولید پادکست

به عنوان مثال، اگر شما فقط دو ساعت در هفته برای تولید محتوا فرصت دارید، این محدودیت سختی را برای طول قسمت شما ایجاد می‌کند. بخشی از این زمان صرف ویرایش، بازاریابی و ارتباط با مخاطبان می‌شود. شما فقط می توانید قسمت‌های 25-40 دقیقه ای تولید کنید.

اما اگر کل هفته شما کاملاً وقت دارید (شاید پادکست تنها کاری است که اکنون انجام می دهید)، انعطاف پذیری بیشتری در ساختار و طول قسمت دارید. صادقانه از خود بپرسید که چقدر زمان می توانید برای نمایش خود سرمایه گذاری کنید. اگر چیز زیادی ندارید اشکالی ندارد. بهتر است برنامه‌ای را طراحی کنید که متناسب با برنامه‌تان باشد، نه اینکه سعی کنید بیش از حد انجام دهید و یا به خودتان استرس وارد کنید یا در تولید قسمت‌ها شکست بخورید.

به همین دلیل است که برون سپاری برای پادکست‌ها بسیار مهم است. به‌عنوان مثال، صرفاً داشتن شخص دیگری که ویرایش شما را مدیریت کند، می‌تواند در زمان زیادی صرفه‌جویی کند. همچنین می‌توانید از شخص دیگری بخواهید قسمت‌ها را منتشر کند، یادداشت‌ها و رونوشت‌های نمایش را بنویسد، در رسانه‌های اجتماعی پست کند و غیره.

بنابراین یک اپیزود پادکست چقدر باید باشد؟

بنابراین، اگر هنوز در این فکر هستید که “طول یک قسمت پادکست چقدر باید باشد؟” بهترین توصیه ای که می توانیم به شما بکنیم این است که اجازه دهید محتوا طول آن را تعیین کند. اگر انتخاب شما طولانی است، زمان طولانی مشکلی ندارد، به شرطی که دلیل خوبی برای طول زیاد داشته باشید.

اگر فقط می توانید 25 دقیقه محتوای با کیفیت ایجاد کنید، آن اپیزود فقط باید 25 دقیقه باشد. اما نیازی به اضافه کردن یا کاهش آن برای رسیدن به یک محدودیت زمانی دلخواه نیست. با این حال، به خاطر داشته باشید که محتوای رادیویی یا تلویزیونی تولید نمی‌کنید. شما تابع برنامه هیچ کس نیستید. اگر یک قسمت به چند دقیقه اضافی نیاز دارد، پس همینطور باشید. بر کیفیت محتوای خود تمرکز کنید، نه محدودیت زمانی دلخواه.

درک نیازهای مخاطبان نیز به شما کمک می‌کند. اگر مخاطبان شما فقط 40 دقیقه در هفته فرصت دارند تا به پادکست اختصاص دهند، پس این محدودیت شماست. یک اپیزود 90 دقیقه ای برای این نوع مخاطبان احساس “ارزش بیشتری” نخواهد داشت.

اگر مطمئن نیستید که مخاطب شما چه چیزی را ترجیح می دهد، ساده ترین روش این است که از آنها بپرسید. یک فرم سریع در وب سایت پادکست خود تنظیم کنید که از آنها چند سؤال در مورد برنامه شما بپرسد. بازخوردی در مورد آنچه که در نمایش شما دوست دارند و نمی پسندند، از جمله طول قسمت ترجیحی آنها دریافت کنید. احتمالاً متوجه روند واضحی خواهید شد.

از پرسیدن چند سوال دیگر نیز نترسید. برای مثال، می‌توانید بپرسید که درباره قالب نمایش شما چه احساسی دارند، نوع محتوایی که می‌خواهند بیشتر درباره آن بشنوند، و آیا موضوعی یا توصیه‌ای برای مهمان دارند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید