تولید محتوای فارسی چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/04/10
تولید محتوای فارسی چیست؟

فارسی شکر است! این نام یکی از داستان‌های کوتاه معروف محمدعلی جمال‌زاده است. او در این داستان به شیوه‌ای طنزگونه به چالش‌های استفاده از زبان فارسی اشاره کرد. حال چند دهه بعد از او، تولید محتوای فارسی در حال تبدیل‌شدن به شیرین‌ترین روش بازاریابی در ایران است. بازاریابی محتوایی چند سالی است طرفداران بسیاری پیدا کرده. اهمیت تولید محتوای با ارزش فارسی مورد توجه مدیران و فعالان وب قرار گرفته است. اما این زبان زیبای ما چالش‌هایی به همراه دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

مشکل تولید محتوای فارسی چیست؟

خواندن محتوای فارسی به دلیل ویژگی‌های خاص و قواعد زیاد نوشتاری به ویژه در دنیای اینترنت مشکلاتی ایجاد کرده است. به دلیل در دست نبودن یک استاندارد شیوه‌ی نگارش جامع، ناهم‌گونی زیادی در وب‌سایت‌های مختلف اینترنتی به چشم می‌خورد. هم‌چنین شیوه‌نامه‌ی فرهنگستان ادب و زبان فارسی به دلیل نداشتن الزام اجرایی قانونی و مشکلات درونی خود آن، مورد بی‌توجهی بسیاری از فعالین این حوزه قرار گرفته است.

با توجه به این مسایل، هر وب‌سایت، گروه تولید محتوا یا گروه مترجمین و نویسندگان، به سلیقه‌ی خود، شیوه‌نامه‌هایی به منظور هماهنگ‌شدن همکاران خود تهیه می‌کنند. اگرچه در بسیاری موارد اختلاف وجود دارد، اما ما مواردی که مورد قبول اکثریت این جامعه باشد را به صورت منتخب در این نوشتار برای شما گردآوری کرده‌ایم.

نیم‌فاصله‌ای که موضوع بحث همه است!

تقریبا هیچ گروه تولید محتوای فارسی و هیچ نویسنده‌ی وب نیست که به ضرورت استفاده از نیم فاصله در تولید محتوای فارسی اشاره نکند. استفاده نکردن از نیم‌فاصله خط قرمز تمامی حرفه‌ای‌های دنیای وب است. اما واقعا نیم‌فاصله چیست و چه کاربردی دارد.

استراتژی تولید محتوا فارسی

نیم‌فاصله در کلمات و بخش‌هایی از نوشتار استفاده می‌شود که کمتر از یک فاصله کامل نیاز است. به عنوان مثال، بارزترین کاربرد آن در چسباندن علامت «ها» جمع در کلمات است. همین‌طور استفاده از آن در افعال استمراری که با «می» شروع می‌شود الزامی است. نیم‌فاصله در کیبورد ویندوز با کلید ترکیبی Ctrl+Shift+2 قابل استفاده است.

در جدول زیر برخی کاربردهای متدوال نیم‌فاصله درج شده است:

محل کاربرد مثال
«ها» در جمع بستن کلمات ستون‌ها، سال‌ها، قدیمی‌ها و…
«می» در افعال استمراری می‌شود، می‌روم، می‌خوانم و…
«ی» اضافه بعد کلمات خانه‌ی ما، همسایه‌ی من و…
«ای» نکرده زندگی‌ای، مغازه‌ای و…
کلمات مرکب دوبخشی آرمان‌گرا، داده‌کاوی و…
پسوندهای کلمات «تر»، «ترین» سالم‌ترین، جالب‌تر و…

اما این کاربردها در برخی موارد مورد بحث است. برخی اعتقاد دارند تمامی کلمات دو یا چند‌بخشی که در کنار یک‌دیگر معنای مشخصی دارند، باید با نیم‌فاصله تایپ شوند. این موضوع علاوه بر زیبایی متن، خواندن آن را نیز راحت‌تر می‌کند.

به واقع هنوز توافق مشخصی بین نویسندگان وجود ندارد. هم‌چنین مرجعی واحد که مورد قبول همه باشد نیز نداریم. لذا رعایت مواردی که در جدول بالا ذکر شده به عنوان آن‌چه که مورد قبول همگان است، ضروری به نظر می‌رسد.

«را» مفعولی را در جای درست خود بگذارید!

یکی دیگر از انتقادات زبان‌شناسان به تولید محتوا فارسی، استفاده نابجا از «را» مفعولی است. در زبان فارسی جملاتی که مفعول دارند، باید حرف «را» درست بالافاصله بعد از مفعول قرار بگیرد. در جدول زیر چند نمونه درست و غلط از استفاده «را» مفعولی آورده شده است.

اشتباه درست
کاش امکان بحث با منتقدین را ایجاد می‌کردیم. کاش امکان بحث را با منتقدین ایجاد می‌کردیم.
آن بچه‌های که این‌جا بازی می‌کردند را بیرون کردند. آن بچه‌هایی را که این‌جا بازی می‌کردند، بیرون کردند.

در این دو مثال دیدیم که حرف ربط «را» در جای اشتباه خود قرار گرفت. چرا که مفعول این دو جمله به ترتیب «امکان بحث» و «بچه‌ها» بودند. ساده‌ترین روش پیدا‌ کردن مفعول، پرسیدن سوالی با ترکیب زیر است:

چه چیزی (کسی) را + فعل : جواب این سوال همان مفعول است.

در مثال‌های بالا:

چه چیزی را ایجاد می‌کردیم؟ امکان بحث

چه کسی را بیرون کردند؟ بچه‌ها

غلط‌های املایی روز به روز در حال افزایش است

متاسفانه به دلایل اغلب آموزشی، بروز غلط املایی در نوشتن کلمات بسیار در حال افزایش است. یکی از علل این موضوع وجود کلمات زیاد عربی در زبان فارسی است. هم‌چنین کاهش سرانه مطالعه نیز بر این مساله اثرگزار بوده است. بدین منظور چند راهکار ساده برای جلوگیری از بروز این اشتباهات در تولید محتوای فارسی توصیه می‌کنیم:

  1. اگر در مورد املای کلمه‌ای مشکوک هستید، حتما آن را در گوگل یا یک لغت‌نامه آنلاین جستجو کنید. لغت‌نامه‌های معروفی نظیر واژه‌یاب، تمامی لغات موجود در زبان فارسی را با معانی مختلف آن پوشش می‌دهند.
  2. مطالعه مجلات و روزنامه‌ها به دلیل استفاده از لغات پرکاربرد فارسی بسیار مفید است. با خواندن آن‌ها چشم شما به املای بسیاری از لغات عادت کرده و از بروز اشتباهات جلوگیری می‌کند. رزونامه‌ها به دلیل توجه ویژه به ویراستاری مطالب اغلب خیلی کم اشتباه املایی دارند.
  3. نرم افزار ویراستیار، یک ابزار رایگان فارسی تحت وب برای کمک به شماست. این ابزار به سادگی متن‌های نوشته‌شده شما را دریافت می‌کند و در صورتی که اشتباهی در آن وجود داشته باشد آن را اصلاح خواهد کرد.

شکسته‌نویسی را شما کشف نکردید!

یکی دیگر از مشکلات وب فارسی شکسته‌نویسی است. این سبک نوشتار، مشابه حرف‌زدن عادی ما است. متاسفانه در برخی وب‌سایت‌های معتبر حتی در زمینه تولید محتوا فارسی این سبک دیده می‌شود. شاید تصور این افراد نوعی نوآوری و خلاقیت است. اما حقیقت امر چیزی جز این است.

علت استفاده نشدن شکسته نویسی یا زبان محاوره در نوشتار، اشتباه بودن آن است. این کار علاوه بر لطمه‌ای که به ارزش درست‌نویسی می‌زند نوعی حس بی‌اعتباری در مخاطب ایجاد می‌کند. اگر منظور از شکسته نویسی را متوجه نشدید، به جمله زیر دقت کنید:

  • اگه میخوای تو کارت موفق شی به ما یه زنگ بزن

در مثال بالا نوعی از شکسته‌نویسی که رشد استفاده از آن در بازاریابی مشهود است به چشم می‌خورد. این نوع نوشتن باعث ایجاد صمیمیت از نوع غیرحرفه‌ای آن می‌شود. البته منظور ما استفاده از این نوع نگارش در متن مقالات و متون است. چرا که در بنرهای خیابانی یا تبلیغات محیطی به دلیل نیاز به سرعت اثرگزای و صمیمیت بیش‌تر استفاده از آن متداول است.

تولید محتوا به زبان فارسی

سال‌هاست نویسندگان و فعالین حوزه محتوا در حال تلاش برای یکپارچه‌سازی و استاندار‌سازی تولید محتوا فارسی هستند. چنین رویکردهایی در تولید محتوا بی‌شک باعث کم‌اثر‌شدن این تلاش‌ها خواهد شد.

کلام آخر: تولید محتوای فارسی

پیچیدگی‌های نوشتن و تولید محتوا به زبان فارسی بسیار است. تقریبا هیچ دو تولید محتوای متنی در اینترنت یافت نمی‌شود که از اصول یک‌سانی برای نوشتن بهره برده باشند. با این حال لزوم رعایت برخی اصول که مورد توافق همگان باشد الزامی است. برخ از این موارد مانند استفاده از نیم‌فاصله و یا استفاده درست از حرف ربط «را» در جملات بسیار حائز اهمیت است. هم‌چنین در این مطلب به روش‌هایی برای جلوگیری از بروز غلط املایی در تولید محتوا اشاره شد.

نظرات شما

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید