نیم فاصله چیست و چه کاربردی در محتوا دارد؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 26 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/05/19
نیم فاصله چیست و چه کاربردی در محتوا دارد؟

در حالت کلی، می‌توان گفت تاریخچه استفاده از نیم فاصله به عنوان یک قانون و قاعده در نگارش متون فارسی، به زمانی باز می‌گردد که فعالیت‌های مجازی در اینترنت رواج قابل توجهی پیدا کردند و به میزان عملکرد افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی افزوده شد. لذا در صورتی که به کتب و متون قدیمی مراجعه کنید اثری از فاصله مجازی و قانون و قواعد آن پیدا نخواهید کرد. این در حالی است که رسم الخط ادبیات جدید بر این باور است که باید از قواعدی که موجب می‌شوند خوانش متن بهتر گردد و یا درک آن بیشتر شود و به زیبایی اثر نیز توجه گردد، استفاده کرد.

در چند سال اخیر در زمینه نیم‌فاصله و قواعد مربوط به آن، گفتگوهای بسیار زیادی انجام شده است و نتیجه این مباحث، به تایید ضرورت وجود این قانون انجامیده است. بنابراین در حال حاضر نیم فاصله یکی از کاربردی‌ترین عناصر نگارش متون و محتواهای مختلف است.

نیم فاصله در محتوای فارسی

در حال حاضر در انواع مختلف محتواهای فارسی، از جمله محتواهای علمی، پژوهشی، دانشگاهی، خبری، تبلیغاتی و… به کارگیری نیم‌فاصله، دارای اهمیت اساسی است. لازم به ذکر است که نیم فاصله در محتواها در صورتی به کار گرفته می‌شود که دو حرف به همدیگر نمی‌چسبند اما فاصله مرئی نیز با یکدیگر ندارند.

به طور کلی و در مواقعی که در تولید محتوای فارسی قصد داشته باشیم از کلمات پیشوندی، پسوند دار، افعال مرکب و … در متن مورد نظر خود استفاده کنیم به کارگیری و رعایت قانون نیم فاصله ضرورت دارد. چراکه در بسیاری از موارد، معنای متن مورد نظرمان با توجه به نیم فاصله و رعایت این اصل و یا عدم به کارگیری آن، با اختلافاتی مواجه خواهد شد.

لازم است بدانید که نیم فاصله، با اسامی دیگری نیز شناخته می‌شود. از جمله این اسامی می‌توان به فاصله مجازی، فاصله صفر، فاصله درون کلمه، فاصله جامد و … اشاره کرد.

نقش نیم‌فاصله در خوانایی متن

در حقیقت می‌توان گفت یکی از موارد اصلی کاربرد نیم فاصله به دلیل نقشی است که این عامل در خوانش متن ایحاد می‌کند. نیم‌فاصله می‌تواند به زیباترشدن متن مورد نظر نیز کمک کند و این متون را به صورت کاملا چشم نواز در اختیار مخاطب قرار دهد. از طرف دیگر به کارگیری عنصر نیم فاصله باعث می‌شود مطالب و محتواها در سطرهای مختلف پراکنده نشوند.

از این طریق، مخاطب متن به درک بسیار بالاتری از موضوع دست خواهد یافت. به طور کلی می‌توان گفت به کارگیری این اصل، باعث می‌شود تا کیفیت متن افزایش پیدا کند و وقتی کیفیت یک متن افزایش پیدا کند، به طور حتم در خوانش و گیرایی آن نیز اثر گذار خواهد بود. در این صورت، مخاطب، متن مورد نظر را با دیدی مثبت‌تر پیگیری کند. بسیاری از تاثیرات استفاده از این عامل در خوانایی متن، به صورت ناخودآگاه و تنها در ذهن مخاطب اتفاق می‌افتد.

موارد استفاده از نیم فاصله

در مواقعی که نویسنده یک محتوا قصد داشته باشد برخی از کلمات، مانند: افعال مضارع و یا استمراری را در متن خود مورد استفاده قرار دهد که بین اجزای آن‌ها فاصله کوچکی وجود دارد، لازم است حتما از نیم فاصله استفاده کند. در صورتی که کلمات مورد نظر نویسنده، دارای پسوندهایی مانند “شده” هستند نیز، استفاده از نیم فاصله ضرورت دارد. به طور کلی، کلیه پیشوندها و پسوندهایی که قبل و یا بعد از افعال، مورد استفاده قرار می‌گیرند باید با استفاده از قانون نگارشی نیم‌فاصله، نوشته شوند و یا در مواقعی که قصد داشته باشیم از مصدر استفاده کنیم.

نیم فاصله برای چه کلماتی است؟

به طور کلی نیم فاصله برای کلمات زیر به کار می‌رود:

 • فعل‌های پیشوندی: به فعلی که از یک فعل ساده با یک پیشوند ساخته شده باشد و با افزودن پیشوند معنای فعل تغییر کند، فعل پیشوندی می‌گویند. به عنوان مثال کلمه “بازگشت” با کلمه “باز گشت” متفاوت از یکدیگر هستند.
 • فعل‌های پسوندی: فعل‌هایی که دارای پسوند هستند مانند رفته‌ام، دیده‌ای و غیره.
 • فعل‌های مرکب: فعل‌هایی که خود به تنهایی دارای معنای واحد هستند مانند “فیلم‌دیدن” زیرا هم “فیلم” و هم “دیدن” هر دو به تنهایی معنای واحدی دارند.
 • کلمات پیشوند و پسوند‌پذیر: کلماتی که پیشوند و یا پسوندپذیر هستند مانند باادب، دروغ‌گو و غیره.
 • افعال حال یا گذشته استمرای فارسی: مانند می‌دانی، می‌روم و غیره
 • استفاده حروف اشاره پیش از اسم: مانند آن‌شب، این‌چنین و غیره
 • استفاده از حرف اضافه “ی”: استفاده از “ی” بعد از برخی کلمات همچون اشاره‌ی، مدرسه‌ی و غیره.
 • کلمه مرکب: به چند کلمه ساده یا مشتق اشاره دارد مانند طناب‌بازی، دوطبقه و غیره.
 • ترکیب عطفی: زمانی که “و” موجب پیوند بین دو کلمه می‌شود مانند آب‌وهوا، کیش‌ومات و غیره.
 • ترکیب اسم و حرف: این امر به ویژه در جمع بستن استفاده می‌شود مانند مدرسه‌ها، بی‌موقع و غیره.
 • زمانی که کلمات مصدر مرکب با ترکیب یکدیگر معنی یکسانی داشته باشند: مانند نگه‌داشتن، جازدن و غیره.

مثال‌هایی از نیم فاصله در متن

در این بخش، تمامی موارد گفته شده در بالا را با ذکر چند مثال توضیح خواهیم داد. همان‌طور که گفته شد در هنگام نگارش کلماتی که دارای دو جزء اصلی هستند، لازم است از فاصله مجازی استفاده کنیم. از جمله این کلمات، می‌توان به کلماتی از قبیل فوق‌العاده، باهوش‌تر، معجزه‌آسا، هم‌خانواده و.. اشاره کرد.

هم‌چنین در زمانی که بخواهیم در متن خود از “ها” به صورت جمع، استفاده کنیم باید قانون نیم فاصله را رعایت کنیم. برای نمونه وقتی بخواهیم کلمه درخت‌ها را تایپ کنیم باید این کلمه را به این صورت “درخت‌ها” به نگارش در بیاوریم و آن را به صورت “درختها” یا “درخت ها” تایپ نکنیم. این قانون، در موقع نوشتن کلماتی از قبیل رودخانه‌ها، کتاب‌ها، تفنگ‌ها و… نیز باید رعایت شود. از طرف دیگر در بسیاری از مواقع لازم است از “ای” به شکل نکره استفاده شود. برای نمونه، کلماتی مانند “رودخانه ‌ای، خانه ‌ای، فاصله ‌ای” و…

 بنابراین در چنین شرایطی نیز لازم است نیم فاصله را به درستی تایپ کنیم و این نوع از کلمات را به صورت “رودخانه‌ای، خانه‌ای، فاصله‌ای” و… تایپ کنیم. پسوندهایی که به طور معمول، به دنبال افعال به کار گرفته می‌شوند، مانند “رفته‌ام، خوانده‌ام، برده‌ام، برده‌ای، خوانده‌ای” و… نیز باید با رعایت قانون نیم فاصله به نگارش در بیایند.

از دیگر موارد و مثال‌های نیم‌فاصله در متون می‌توان به استفاده از این عامل در مواقعی اشاره کرد که قصد داشته باشیم از پیشوندهایی مانند “می‌روم، می‌دانم، می‌توانم، نمی‌دانم، نمی‌توانید” و… استفاده کنید در چنین شرایطی نیز لازم است حتما نیم فاصله را رعایت کنید و این کلمات را به صورت “می روم، می دانم، می توانم، نمی دانم، نمی توانید” و… و یا به صورت چسبیده، تایپ نکنید. برخی از صفات، با عبارتی مانند “شده” همراه هستند، مانند: گم‌شده، رها‌شده، یافت‌شده و… در این شرایط نیز باید قانون فاصله مجازی رعایت شود.

نیم فاصله در فعل‌ها باید باشد

یکی از مهم‌ترین عناصری که در نگارش متون فارسی به کار می‌رود رعایت نیم فاصله است. در بسیاری از مواقع نیم فاصله‌ها می‌توانند معنی کلمات و جملات را تغییر داده و دیدگاه و طرز تفکر خواننده را هنگام خواندن عوض کرده و موجب زیبایی یا زشتی یک جمله و در نهایت یک متن شوند.          
نیم فاصله‌ها چندین سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و افرادی که کار تایپ و تولید محتوا را انجام می‌دهند و به طور کلی با کلمات سروکار دارند باید با این ویژگی به خوبی آشنا باشند. در حالت کلی نیم فاصله در کلماتی به کار می‌رود که موجب چسبیدن دو کلمه به یکدیگر نمی‌شوند اما یک فاصله مرئی را بین کلمات ایجاد می‌کند.

قواعد و قوانین نیم فاصله

چندین سال است که نوشتن متن‌ها به جای دست‌نویس جای خود را به متن‌های تایپ شده داده است و امروزه بسیاری از نوشته‌ها به صورت دیجیتالی و تایپ شده هستند. از این رو نوشته‌های دیجیتال نیز به مانند نوشته‌های دستی دارای اصول و قوانین مخصوص به خود هستند که رعایت آنها به زیبایی ظاهر نوشته شما و کاربرپسند بودن آنها کمک بسیاری می‌کند.        
نیم فاصله باید در محلی مناسب استفاده شود و نمی‌توان از آن در همه جا استفاده کرد. در حالت کلی بیشتر زمانی از نیم فاصله استفاده می‌شود که دو کلمه مرتبط به یکدیگر هستند اما معنی یکسانی ندارند. به همین دلیل برای ایجاد ارتباط بین دو کلمه و نشان دادن این ارتباط به یکدیگر از نیم فاصله استفاده می‌کنیم.

نصب نیم فاصله در ویندوز 10

برای اینکه بتوانید نیم‌فاصله را در متونی که در ویندوز 10 تایپ می‌کنید مورد استفاده قرار دهید می‌توانید از چند روش استفاده کنید. یکی از این روش‌ها که قابل کاربرد در ویندوز 10، آفیس 2019، فتوشاپ cc2019 و هم‌چنین مرورگرهایی از قبیل گوگل کروم و اپرا و هم‌چنین مرورگر فایر فاکس و…است، این است که از سه کلید میانبر کنترل ctrl و شیفت shift و عدد 2 استفاده کنید، البته در بعضی از کیبوردهای استاندارد برای نیم فاصله باید از shift+space استفاده کنید.

دکمه کیبورد استاندارد

برای ایجاد نیم فاصله از این طریق، لازم است حتما ویندوز 10 بر روی سیستم شما نصب شده باشد تا بتوانید از طریق فشار دادن همزمان این سه کلید میانبر، فاصله مجازی را در متن، ایجاد کنید و یا کیبورد استاندارد را از طریق اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز خود انتخاب کنید تا بتوانید shift+space را بزنید. از طرف دیگر، برای دستیابی به این منظور، لازم است به این عامل نیز توجه داشته باشید که عدد 2 باید حتما در صفحه کلید اصلی وجود داشته باشد. چراکه به طور معمول، صفحه کلید ماشین حسابی، برای این کار در ویندوز 10 تعریف نشده است.

دانلود کیبورد استاندارد فارسی برای ویندوز 10

کیبورد فارسی برای اولین بار به سری مایکروسافت ویندوز 2000 افزوده شد و پس از آن متخصصان ایرانی کیبورد استاندارد فارسی را ایجاد کردند که کارایی بهتر و مناسب‌تری برای فارسی زبانان دارد. این کیبورد استاندارد یک صفحه کلید مجزا از کیبورد فارسی ویندوز بوده و کمی متفاوت از آن است.         
کیبورد استاندارد فارسی می‌تواند اعداد را با هر فونتی که در نظر دارید در محیط نرم افزاری فارسی تایپ کند و دارای تمام علائم نگارشی زبان فارسی است. اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید لازم به دانلود این صفحه کلید استاندارد ندارید زیرا این کیبورد بر روی سیستم شما وجود دارد و تنها باید آن را فعال کنید. مراحل زیر را به ترتیب طی کنید تا کیبورد استاندارد فارسی در ویندوز 10 شما فعال شود:

 1. انتخاب گزینه Settings از ویندوز
 2. انتخاب گزینه Time & Language و انتخاب language
 3. انتخاب گزینه Add a language و جستجوی عبارت “فارسی”
 4. پس از انتخاب صفحه کلید گزینه Options را بزنید
 5. افزودن کیبورد جدید با گزینه Add a keyboard
 6. انتخاب (Persian (Standard

نصب نیم‌فاصله در ویندوز 8

کاربرانی که از سیستم ویندوز 8 استفاده می‌کنند و قصد دارند کارهای تایپی خود را انجام دهند و می‌خواهند قانون نیم‌فاصله را نیز در نگارش خود رعایت کنند می‌توانند، از سه کلید ترکیبی میانبر استفاده کنند که عبارتند از: کلیدهای کنترل ctrl و کلید شیفت shift به همراه عدد 4. بنابراین لازم است در ابتدا، بخش اول کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس این سه کلید را به صورت همزمان فشار دهید و پس از انجام این کار، بخش دوم کلمه مورد نظر خود را به نگارش در بیاورید تا فاصله مجازی، در متن ایجاد شود.

نیم فاصله در ویندوز 8

kاز طرف دیگر در چنین شرایطی، می‌توانید از روش دیگری نیز استفاده کنید و از کلیدهای میانبر کنترل ctrl به همراه – استفاده کنید و این دو کلید را به طور همزمان فشار دهید. در این صورت نیز پس از نگارش متن خود، متوجه خواهید شد که نیم‌فاصله مورد نظرتان ایجاد شده است.

نصب نیم فاصله در ویندوز 7

برای اینکه نیم فاصله مورد نظرتان در ویندوز 7 ایجاد شود می‌توانید بخش اول کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس از کلیدهای کنترلctrl، شیفت shift و عدد 3 استفاده کنید. در این شرایط، لازم است این سه کلید را به صورت کاملا همزمان فشار دهید تا نیم فاصله در متن شما، ایجاد شود. پس از انجام این کار می‌توانید بخش دوم کلمه خود را تایپ کنید. برای انجام این کار در این ویندوز می‌توانید از روش دیگری نیز استفاده کنید.

نصب نیم‌فاصله در ویندوز 7

در این روش پس از اینکه بخش ابتدایی کلمه مورد نظر خود را تایپ کردید می‌توانید از کلید Alt برای ایجاد نیم فاصله کمک بگیرید. در این شرایط، باید بلافاصله پس از فشار دادن این کلید با سرعت بالا عدد 0157 را تایپ کنید و سپس بخش دوم کلمه مورد نظر را به نگارش در بیاورید. در این صورت نیز نیم فاصله مورد نظرتان شکل خواهد گرفت.

نیم‌فاصله با کیبورد استاندارد

یکی از روش‌های درج نیم فاصله در متون فارسی، استفاده کردن از کیبورد استانداردی است که به زبان فارسی طراحی شده است. لازم است برای ایجاد کردن نیم فاصله از طریق این روش، این نکته را در نظر داشته باشید که کیبوردهایی که در حال حاضر، ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم کیبوردهای ساخت و تولید شده توسط شرکت مایکروسافت هستند.

بنابراین نحوه چیدمان حروف و علامت‌های نگارشی این محصولات، با کیبوردهای استاندارد فارسی، دارای چند تفاوت اساسی است. یکی از این تفاوت‌ها این است که که کیبورد فارسی به صورت پیش‌فرض کلیه تنظیمات مربوط به نیم فاصله و یا فاصله مجازی را رعایت کرده است و تمامی این تنظیمات را دارا است. بنابراین در صورتی که از این نوع کیبوردهای استاندارد فارسی، استفاده کنید، می‌توانید به راحتی و تنها با استفاده از کلیدهای شیفت shift و هم‌چنین space نیم فاصله مورد نظر خود را در متن به نگارش در بیاورید.

دکمه کیبورد استاندارد

در این صورت و تنها با فشار دادن همزمان دو کاراکتر شیفت shift و space بر روی این کیبورد، قادر خواهید بود به تایپ متن مورد نظر با رعایت قواعد نگارشی، دست بزنید. لازم به ذکر است که محتوای تولید شده از این طریق و توسط کیبورد استاندارد فارسی، دارای مزایایی خواهد بود. از جمله این مزایا می‌توان به این عامل اشاره کرد که این متن، در تمامی محیط‌های نرم افزاری قابل استفاده خواهد بود.

هم‌چنین قابل ذکر است که در حال حاضر، شرکت مایکروسافت، نوعی کیبورد فارسی را نیز به همراه نرم افزار ویندوز در اختیار مخاطبان  قرار می‌دهد. اما لازم است بدانید که این کیبورد، دارای چند عیب اساسی است. از جمله این معایب می‌توان به این مورد اشاره کرد که برای ایجاد نیم فاصله از طریق به کارگیری این نوع از کیبورد نیز لازم است از کلیدهای کنترلctrl، به همراه شیفت shift و عدد 2 استفاده کنید.

نیم فاصله در کیبورد استاندارد فارسی

تمامی ما از کیبورد فارسی در ویندوز خود استفاده می‌کنیم اما اکثر افراد از کیبورد مایکروسافت استفاده می‌کنند که چینش آن با کیبورد استاندارد فارسی تفاوت دارد. کیبورد فارسی به صفحه کلیدی اشاره دارد که توسط متخصصان ایرانی طراحی شده تا کارایی بهتری برای فارسی زبانان داشته باشند و تا حدودی با کیبورد فارسی ویندوز فرق دارد.        
کیبورد فارسی به طور پیش فرض خود دارای نیم فاصله بوده و هنگام استفاده باید کلید ترکیبی Shift + Space را نگه داشت تا نیم فاصله ایجاد شود. مزیت این روش نسبت به روش ویندوز در این است که نیم فاصله‌های ایجاد شده توسط کیبورد استاندارد، قابلیت استفاده در تمام محیط‌های نرم افزاری را دارند. به جهت فعال کردن این کیبورد در ویندوزهای قدیمی تنها باید فایل نصبی آن را دانلود کرده و کیبورد سیستم خود را تغییر دهید.

نیم فاصله در گوشی اندرویدی

لازم است بدانید که در کیبورد فارسی بسیاری از گوشی‌های اندرویدی، کاراکتر و یا علامت نیم فاصله وجود دارد. بنابراین با استفاده از این عامل که در میان نشانگر نقطه و فاصله قرار گرفته است می‌توایند نیم فاصله را تایپ کنید. اما در صورتی که این کاراکتر در گوشی اندرویدی شما وجود نداشته باشد، می‌توانید از روش‌های دیگری برای ایجاد نیم فاصله در متون فارسی خود، کمک بکیرید. از جمله این روش‌ها می‌توان به دانلود و نصب برنامه جی بورد Gboard اشاره کرد. این برنامه را می‌توانید از طریق مرورگر گوگل جستجو کنید و برای تایپ فاصله مجازی مورد استفاده قرار دهید.

نیم‌فاصله در گوشی اندرویدی

نیم فاصله در گوشی آیفون

لازم به ذکر است که نشانه و کاراکتر نیم فاصله در حالت کلی، در کنار فاصله در کیبورد فارسی گوشی‌هایی که از نوع آیفون هستند، وجود دارد. اما در بعضی مواقع، این کاراکتر در برخی از گوشی‌ها دیده نمی‌شود. بنابراین افردی که از این گوشی‌ها استفاده می‌کنند و قصد دارند semi space را در متون فارسی خود تایپ نمایند، می‌توانند از روش دیگری استفاده کنند. این افراد می‌توانند اپلیکیشن جی‌بورد Gboard که ویژه آیفون و سیستم آی او اس طراحی شده است، را مورد استفاده قرار دهند تا از طریق آن، بتوانند قانون نیم‌فاصله را در متون فارسی خود رعایت کنند.

نیم‌فاصله در ios

نیم فاصله در مک

بعضی از افراد از سیستم عامل مک استفاده می‌کنند و از این طریق به تولید محتوای فارسی اقدام می‌نمایند و قصد دارند در متون و محتوای مورد نظر خود، علائم و قواعد  نگارشی از قبیل قانون نیم فاصله را نیز به درستی رعایت کنند. این دسته از افراد می‌توانند از کلیدهای میانبری که بر روی کیبورد تعبیه شده است استفاده کنند. این کلیدها عبارتند از: کلیدهای شیفت shift به همراه space. برای ایجاد نیم فاصله از این طریق در سیستم مک، کافی است این دو کلید میانبر را به صورت همزمان فشار دهید تا فاصله مجازی مورد نظرتان در محتوا ایجاد گردد.

دکمه کیبورد استاندارد

نیم‌فاصله در لینوکس

در صورتی که از سیستم لینوکس استفاده می‌کنید و قصد دارید قانون نیم فاصله را مانند دیگر قواعد نگارش ادبیات فارسی، در هنگام نگارش متون مورد نظر خود، رعایت کنید لازم است بدانید که ایجاد نیم فاصله و یا به وجود آوردن فاصله مجازی در سیستم لینوکس به سادگی صورت می‌گیرد. برای دستیابی به این منظور، کافی است از کلیدهای میانبر شیفت shift و هم‌چنین کلید space استفاده کنید. در این صورت لازم است این دو کلید را به طور همزمان با یکدیگر فشار دهید. با انجام این کار نیم فاصله مورد نظرتان در تولید محتوای فارسی، شکل خواهد گرفت.

دکمه کیبورد استاندارد

کلیدهای نیم فاصله روی کیبورد

نیم فاصله که آن را در زبان انگلیسی با اصطلاح Semi-Space می‌شناسند به مانند فاصله بوده با این تفاوت که جداسازی لازم بین کلمات را به گونه‌ای انجام می‌دهد که فاصله‌ای برای کلمات در هنگام شمارش آنها لحاظ نشود. این نوع فاصله را فاصله مجازی نیز می‌نامند و دلیل این نامگذاری به خاطر استفاده از نیم فاصله در هنگام تایپ درون نرم افزارهای کامپیوتری است.
نیم فاصله در تمامی سری‌های مایکروسافت 2000 به بعد وجود داشته و به یک شیوه تایپ می‌شود. برای اعمال نیم فاصله در مایکروسافت و آفیس به دو روش می‌توان این کار را انجام داد:

 • استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + 2
 • استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + _  (کاراکتر _ یا –  باید از قسمت بالای کیبورد انتخاب شود زیرا انتخاب آن از قیمت Numpad منجر به ایجاد کاراکتر – خواهد شد.)

استفاده نویسنده محتوا از نیم فاصله

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از محتواهای خواندنی ما، به صورت دیجیتالی و تایپ شده است. بنابراین تمامی نویسندگان و تولید کنندگان محتوای فارسی باید از این قانون در نگارش متون خود پیروی کنند. چراکه نیم فاصله به طور حتم، در تقسیم بندی یک محتوا و هم‌چنین شمارش تعداد کلمات متن، بسیار اثرگذار است و از طرف دیگر، تاثیری قابل توجه در سئوی متن دارد.

البته ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که در شرایط حاضر در صورتی که شما از نیم فاصله در متون خود استفاده کنید اما کاربران در هنگام جستجوی این موضوع و کلمات، از نیم فاصله استفاده نکنند متون شما را پیدا نخواهند کرد. به همین دلیل بسیاری از نویسندگان، سعی می‌کنند به نحوی از این قاعده پیروی کنند که محتوای آن‌ها قابل دسترسی باشد.

برای نمونه بعضی از عبارات متن و کلمات را با استفاده از قاعده نیم فاصله به نگارش در نمی‌آورند.

دلایل استفاده از نیم‌فاصله

در حال حاضر استفاده از این عنصر نگارشی ادبیات فارسی در هنگام تولید محتوا، اهمیت قابل توجهی دارد. چراکه معنای بسیاری از کلمات و اصطلاحات با استفاده از این قاعده نگارشی و یا عدم استفاده از این کاراکتر، تغییر بسیاری دارد. در بسیاری از موارد یک کلمه با استفاده از نیم فاصله، دارای معنایی است و بدون استفاده از این قاعده، معنی دیگری پیدا می‌کند. بنابراین یکی از دلائل اصلی استفاد از نیم فاصله، استقلال کلمات و معنای صحیح واژگان مورد نظر است. متنی که در آن، این قاعده به درستی رعایت شده باشد به راحت‌ترین شکل ممکن توسط خواننده، درک خواهد شد. چنین نوشته‌ای از ابهامات کم‌تری، برخوردار است. به کارگیری این فواصل مجازی باعث می‌شود مرز واژگانی ما مشخص گردد. مخاطب با دیدن یک فاصله مجازی درک می‌کند که با یک کلمه، مواجه است نه با یک عبارت. زیبایی و یکدست شدن متون فارسی نیز از دیگر دلائل استفاده از نیم‌فاصله است.

استفاده از نیم فاصله در ورد

برای ایجاد کردن نیم فاصله در ورد می‌توانید از چند روش استفاده کنید. برای نمونه، می‌توانید از کلیدهای میانبر – و هم‌چنین کنترل ctrl استفاده کنید. در این شرایط، لازم است در ابتدا بخش اولیه کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس از علامت – و کنترل ctrl استفاده کنید و این دو کلید را به صورت همزمان با یکدیگر فشار دهید و سپس بخش دوم کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید. اما لازم است به این نکته توجه کنید که، باید از علامت – بالای صفحه کلید خود استفاده کنید و علامت – را که در بخش ماشین حساب کیبورد به کار رفته است به کار نبرید.

استفاده از نیم‌فاصله در ورد

در این صورت هم‌چنین می‌توانید از کلیدهای میانبر دیگری نیز کمک بگیرید. برای نمونه می‌توانید از کلیدهای کنترل ctrl و شیفت shift به همراه عدد 2 استفاده کنید و آن‌ها را به صورت همزمان فشار دهید تا نیم‌فاصله در متن شما شکل بگیرد.

نیم فاصله در فتوشاپ چگونه است؟

فتوشاپ یکی از نرم افزارهای کاربردی برای افراد بوده به گونه‌ای که در تمامی کسب و کارهای حال حاضر از این نرم افزار استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربرد فتوشاپ برای فارسی زبان‌ها استفاده از کیبورد فارسی و افزودن متون در تصاویر ویرایش شده است. رعایت نیم فاصله نه تنها در نوشته‌ها بلکه در تصاویر اینفوگرافیک نیز بسیار مهم هستند زیرا زیبایی و جذابیت نوشته‌ها را افزایش می‌دهند.

نیم فاصله در فتوشاپ

به همین دلیل باید برای تولید اینفوگرافیک‌های مناسب و خوانا نیم فاصله‌ها را در متن رعایت کرده و زیبایی ساختار نوشته‌های خود را افزایش داد. به جهت اعمال نیم فاصله در فتوشاپ نیز می‌توانید به مانند روشی که در مایکروسافت و آفیس به کار می‌گرفتید از کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + 2 استفاده کنید.

فرق فاصله با نیم فاصله

فاصله و نیم متفاوت از یکدیگر بوده و به جهت نگارش زیبا در متن و زیبانویسی باید هر دوی آنها به درستی در متن به کار گرفته شوند. فاصله یا Space موجب ایجاد یک فضای خالی بین دو کلمه شده که در هنگام مشاهده این فاصله به خوبی مشخص خواهد بود به عنوان مثال در کلمه “کتاب ها” بین کلمه کتاب و ها یک فاصله مشخص وجود دارد. 
حال در نیم فاصله یا Semi-Space فضایی بین دو کلمه وجود دارد اما به گونه‌ای این فضا ایجاد می‌شود که کلمات مرتبط به یکدیگر وصل می‌شوند و یک فاصله مجازی بین آنها برقرار می‌شود. به عنوان مثال کلمه “کتاب‌ها” در اینجا با فاصله مجازی به یکدیگر وصل شده‌اند. این فاصله مجازی ایجاد شده در هنگام تایپ به عنوان کلمه جدیدی در نظر گرفته نمی‌شود و با کلمه‌ای که به آن وصل شده‌ است شمارش می‌شوند.

رعایت نیم فاصله مهم است؟

شاید در چندین سال گذشته کمتر کسی به رعایت نیم فاصله اهمیت می‎داد و به آن توجه می‌کرد اما در حال حاضر با دیجیتالی شدن بسیاری از موارد، اهمیت به زیبانویسی در هنگام تایپ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به گونه‌ای که وجود نیم فاصله در متن به آراستگی و خوانایی یک متن بسیار کمک می‌کند.
به احتمال زیاد کتاب‌ها و مقالات مختلفی را که به صورت حرفه‌ای نگارش شده‌اند مطالعه کرده‌اید و متوجه استفاده از نیم فاصله در آنها شده‌اید. امروزه بسیاری از نویسنده‌ها و تایپیست‌های حرفه‌ای در هنگام نوشتار خود نیم فاصله را رعایت کرده و به نوشته‌های خود نظم خاصی می‌بخشند. رعایت نیم فاصله در متن موجب خوانایی بیشتر متن شده و جذابیت بصری آن را افزایش می‌دهد.

نیم فاصله در کیبورد کامپیوتر

برخی از افراد که طرز صحیح استفاده از نیم فاصله را نمی‌دانند، تصور می‌کنند که برای استفاده از نیم فاصله حتما باید کار خاصی انجام داد و یا به سختی می‌توان از آن استفاده کرد اما این تصورات کاملا اشتباه است. در این متن مشاهده کردید که به جهت استفاده از نیم فاصله در متن‌های خود نیازی به خرید نرم افزارهای پولی نبوده و شما می‌توانید با انجام یک سری تنظیمات به راحتی از نیم فاصله استفاده کنید.      
استفاده از نیم فاصله در کیبورد کامپیوتر به صورت پیش فرض با کیبورد استاندارد فارسی کمی متفاوت بوده اما تنها با فشردن چند کلید میانبر می‌توانید به راحتی از این قابلیت استفاده کرده و به نوشته‌های خود جذابیت و جلوه زیبایی را ببخشید. کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + 2 در ویندوز و  Shift + Space  در کیبورد استاندارد فارسی به سادگی موجب ایجاد نیم فاصله بین کلمات خواهد شد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سعید

ممنون از این مقاله کاربردی

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به سعید گفت:

سلامت باشید امیدواریم براتون کارآمد بوده باشه.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید