نیم فاصله چیست و چه کاربردی در محتوا دارد؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 17 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/05/19
نیم فاصله چیست و چه کاربردی در محتوا دارد؟

در حالت کلی، می‌توان گفت تاریخچه استفاده از نیم فاصله به عنوان یک قانون و قاعده در نگارش متون فارسی، به زمانی باز می‌گردد که فعالیت‌های مجازی در اینترنت رواج قابل توجهی پیدا کردند و به میزان عملکرد افراد مختلف در شبکه‌های اجتماعی افزوده شد. لذا در صورتی که به کتب و متون قدیمی مراجعه کنید اثری از فاصله مجازی و قانون و قواعد آن پیدا نخواهید کرد. این در حالی است که رسم الخط ادبیات جدید بر این باور است که باید از قواعدی که موجب می‌شوند خوانش متن بهتر گردد و یا درک آن بیشتر شود و به زیبایی اثر نیز توجه گردد، استفاده کرد.

در چند سال اخیر در زمینه نیم‌فاصله و قواعد مربوط به آن، گفتگوهای بسیار زیادی انجام شده است و نتیجه این مباحث، به تایید ضرورت وجود این قانون انجامیده است. بنابراین در حال حاضر نیم فاصله یکی از کاربردی‌ترین عناصر نگارش متون و محتواهای مختلف است.

نیم فاصله در محتوای فارسی

در حال حاضر در انواع مختلف محتواهای فارسی، از جمله محتواهای علمی، پژوهشی، دانشگاهی، خبری، تبلیغاتی و… به کارگیری نیم‌فاصله، دارای اهمیت اساسی است. لازم به ذکر است که نیم فاصله در محتواها در صورتی به کار گرفته می‌شود که دو حرف به همدیگر نمی‌چسبند اما فاصله مرئی نیز با یکدیگر ندارند.

به طور کلی و در مواقعی که در تولید محتوای فارسی قصد داشته باشیم از کلمات پیشوندی، پسوند دار، افعال مرکب و … در متن مورد نظر خود استفاده کنیم به کارگیری و رعایت قانون نیم فاصله ضرورت دارد. چراکه در بسیاری از موارد، معنای متن مورد نظرمان با توجه به نیم فاصله و رعایت این اصل و یا عدم به کارگیری آن، با اختلافاتی مواجه خواهد شد.

لازم است بدانید که نیم فاصله، با اسامی دیگری نیز شناخته می‌شود. از جمله این اسامی می‌توان به فاصله مجازی، فاصله صفر، فاصله درون کلمه، فاصله جامد و … اشاره کرد.

نقش نیم‌فاصله در خوانایی متن

در حقیقت می‌توان گفت یکی از موارد اصلی کاربرد نیم فاصله به دلیل نقشی است که این عامل در خوانش متن ایحاد می‌کند. نیم‌فاصله می‌تواند به زیباترشدن متن مورد نظر نیز کمک کند و این متون را به صورت کاملا چشم نواز در اختیار مخاطب قرار دهد. از طرف دیگر به کارگیری عنصر نیم فاصله باعث می‌شود مطالب و محتواها در سطرهای مختلف پراکنده نشوند.

از این طریق، مخاطب متن به درک بسیار بالاتری از موضوع دست خواهد یافت. به طور کلی می‌توان گفت به کارگیری این اصل، باعث می‌شود تا کیفیت متن افزایش پیدا کند و وقتی کیفیت یک متن افزایش پیدا کند، به طور حتم در خوانش و گیرایی آن نیز اثر گذار خواهد بود. در این صورت، مخاطب، متن مورد نظر را با دیدی مثبت‌تر پیگیری کند. بسیاری از تاثیرات استفاده از این عامل در خوانایی متن، به صورت ناخودآگاه و تنها در ذهن مخاطب اتفاق می‌افتد.

موارد استفاده از نیم فاصله

در مواقعی که نویسنده یک محتوا قصد داشته باشد برخی از کلمات، مانند: افعال مضارع و یا استمراری را در متن خود مورد استفاده قرار دهد که بین اجزای آن‌ها فاصله کوچکی وجود دارد، لازم است حتما از نیم فاصله استفاده کند. در صورتی که کلمات مورد نظر نویسنده، دارای پسوندهایی مانند “شده” هستند نیز، استفاده از نیم فاصله ضرورت دارد. به طور کلی، کلیه پیشوندها و پسوندهایی که قبل و یا بعد از افعال، مورد استفاده قرار می‌گیرند باید با استفاده از قانون نگارشی نیم‌فاصله، نوشته شوند و یا در مواقعی که قصد داشته باشیم از مصدر استفاده کنیم.

مثال‌هایی از نیم فاصله در متن

در این بخش، تمامی موارد گفته شده در بالا را با ذکر چند مثال توضیح خواهیم داد. همان‌طور که گفته شد در هنگام نگارش کلماتی که دارای دو جزء اصلی هستند، لازم است از فاصله مجازی استفاده کنیم. از جمله این کلمات، می‌توان به کلماتی از قبیل فوق‌العاده، باهوش‌تر، معجزه‌آسا، هم‌خانواده و.. اشاره کرد.

هم‌چنین در زمانی که بخواهیم در متن خود از “ها” به صورت جمع، استفاده کنیم باید قانون نیم فاصله را رعایت کنیم. برای نمونه وقتی بخواهیم کلمه درخت‌ها را تایپ کنیم باید این کلمه را به این صورت “درخت‌ها” به نگارش در بیاوریم و آن را به صورت “درختها” یا “درخت ها” تایپ نکنیم. این قانون، در موقع نوشتن کلماتی از قبیل رودخانه‌ها، کتاب‌ها، تفنگ‌ها و… نیز باید رعایت شود. از طرف دیگر در بسیاری از مواقع لازم است از “ای” به شکل نکره استفاده شود. برای نمونه، کلماتی مانند “رودخانه ‌ای، خانه ‌ای، فاصله ‌ای” و…

 بنابراین در چنین شرایطی نیز لازم است نیم فاصله را به درستی تایپ کنیم و این نوع از کلمات را به صورت “رودخانه‌ای، خانه‌ای، فاصله‌ای” و… تایپ کنیم. پسوندهایی که به طور معمول، به دنبال افعال به کار گرفته می‌شوند، مانند “رفته‌ام، خوانده‌ام، برده‌ام، برده‌ای، خوانده‌ای” و… نیز باید با رعایت قانون نیم فاصله به نگارش در بیایند.

از دیگر موارد و مثال‌های نیم‌فاصله در متون می‌توان به استفاده از این عامل در مواقعی اشاره کرد که قصد داشته باشیم از پیشوندهایی مانند “می‌روم، می‌دانم، می‌توانم، نمی‌دانم، نمی‌توانید” و… استفاده کنید در چنین شرایطی نیز لازم است حتما نیم فاصله را رعایت کنید و این کلمات را به صورت “می روم، می دانم، می توانم، نمی دانم، نمی توانید” و… و یا به صورت چسبیده، تایپ نکنید. برخی از صفات، با عبارتی مانند “شده” همراه هستند، مانند: گم‌شده، رها‌شده، یافت‌شده و… در این شرایط نیز باید قانون فاصله مجازی رعایت شود.

نصب نیم فاصله در ویندوز 10

برای اینکه بتوانید نیم‌فاصله را در متونی که در ویندوز 10 تایپ می‌کنید مورد استفاده قرار دهید می‌توانید از چند روش استفاده کنید. یکی از این روش‌ها که قابل کاربرد در ویندوز 10، آفیس 2019، فتوشاپ cc2019 و هم‌چنین مرورگرهایی از قبیل گوگل کروم و اپرا و هم‌چنین مرورگر فایر فاکس و…است، این است که از سه کلید میانبر کنترل ctrl و شیفت shift و عدد 2 استفاده کنید، البته در بعضی از کیبوردهای استاندارد برای نیم فاصله باید از shift+space استفاده کنید.

دکمه کیبورد استاندارد

برای ایجاد نیم فاصله از این طریق، لازم است حتما ویندوز 10 بر روی سیستم شما نصب شده باشد تا بتوانید از طریق فشار دادن همزمان این سه کلید میانبر، فاصله مجازی را در متن، ایجاد کنید و یا کیبورد استاندارد را از طریق اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز خود انتخاب کنید تا بتوانید shift+space را بزنید. از طرف دیگر، برای دستیابی به این منظور، لازم است به این عامل نیز توجه داشته باشید که عدد 2 باید حتما در صفحه کلید اصلی وجود داشته باشد. چراکه به طور معمول، صفحه کلید ماشین حسابی، برای این کار در ویندوز 10 تعریف نشده است.

نصب نیم‌فاصله در ویندوز 8

کاربرانی که از سیستم ویندوز 8 استفاده می‌کنند و قصد دارند کارهای تایپی خود را انجام دهند و می‌خواهند قانون نیم‌فاصله را نیز در نگارش خود رعایت کنند می‌توانند، از سه کلید ترکیبی میانبر استفاده کنند که عبارتند از: کلیدهای کنترل ctrl و کلید شیفت shift به همراه عدد 4. بنابراین لازم است در ابتدا، بخش اول کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس این سه کلید را به صورت همزمان فشار دهید و پس از انجام این کار، بخش دوم کلمه مورد نظر خود را به نگارش در بیاورید تا فاصله مجازی، در متن ایجاد شود.

نیم فاصله در ویندوز 8

kاز طرف دیگر در چنین شرایطی، می‌توانید از روش دیگری نیز استفاده کنید و از کلیدهای میانبر کنترل ctrl به همراه – استفاده کنید و این دو کلید را به طور همزمان فشار دهید. در این صورت نیز پس از نگارش متن خود، متوجه خواهید شد که نیم‌فاصله مورد نظرتان ایجاد شده است.

نصب نیم فاصله در ویندوز 7

برای اینکه نیم فاصله مورد نظرتان در ویندوز 7 ایجاد شود می‌توانید بخش اول کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس از کلیدهای کنترلctrl، شیفت shift و عدد 3 استفاده کنید. در این شرایط، لازم است این سه کلید را به صورت کاملا همزمان فشار دهید تا نیم فاصله در متن شما، ایجاد شود. پس از انجام این کار می‌توانید بخش دوم کلمه خود را تایپ کنید. برای انجام این کار در این ویندوز می‌توانید از روش دیگری نیز استفاده کنید.

نصب نیم‌فاصله در ویندوز 7

در این روش پس از اینکه بخش ابتدایی کلمه مورد نظر خود را تایپ کردید می‌توانید از کلید Alt برای ایجاد نیم فاصله کمک بگیرید. در این شرایط، باید بلافاصله پس از فشار دادن این کلید با سرعت بالا عدد 0157 را تایپ کنید و سپس بخش دوم کلمه مورد نظر را به نگارش در بیاورید. در این صورت نیز نیم فاصله مورد نظرتان شکل خواهد گرفت.

نیم‌فاصله با کیبورد استاندارد

یکی از روش‌های درج نیم فاصله در متون فارسی، استفاده کردن از کیبورد استانداردی است که به زبان فارسی طراحی شده است. لازم است برای ایجاد کردن نیم فاصله از طریق این روش، این نکته را در نظر داشته باشید که کیبوردهایی که در حال حاضر، ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم کیبوردهای ساخت و تولید شده توسط شرکت مایکروسافت هستند.

بنابراین نحوه چیدمان حروف و علامت‌های نگارشی این محصولات، با کیبوردهای استاندارد فارسی، دارای چند تفاوت اساسی است. یکی از این تفاوت‌ها این است که که کیبورد فارسی به صورت پیش‌فرض کلیه تنظیمات مربوط به نیم فاصله و یا فاصله مجازی را رعایت کرده است و تمامی این تنظیمات را دارا است. بنابراین در صورتی که از این نوع کیبوردهای استاندارد فارسی، استفاده کنید، می‌توانید به راحتی و تنها با استفاده از کلیدهای شیفت shift و هم‌چنین space نیم فاصله مورد نظر خود را در متن به نگارش در بیاورید.

دکمه کیبورد استاندارد

در این صورت و تنها با فشار دادن همزمان دو کاراکتر شیفت shift و space بر روی این کیبورد، قادر خواهید بود به تایپ متن مورد نظر با رعایت قواعد نگارشی، دست بزنید. لازم به ذکر است که محتوای تولید شده از این طریق و توسط کیبورد استاندارد فارسی، دارای مزایایی خواهد بود. از جمله این مزایا می‌توان به این عامل اشاره کرد که این متن، در تمامی محیط‌های نرم افزاری قابل استفاده خواهد بود.

هم‌چنین قابل ذکر است که در حال حاضر، شرکت مایکروسافت، نوعی کیبورد فارسی را نیز به همراه نرم افزار ویندوز در اختیار مخاطبان  قرار می‌دهد. اما لازم است بدانید که این کیبورد، دارای چند عیب اساسی است. از جمله این معایب می‌توان به این مورد اشاره کرد که برای ایجاد نیم فاصله از طریق به کارگیری این نوع از کیبورد نیز لازم است از کلیدهای کنترلctrl، به همراه شیفت shift و عدد 2 استفاده کنید.

نیم فاصله در گوشی اندرویدی

لازم است بدانید که در کیبورد فارسی بسیاری از گوشی‌های اندرویدی، کاراکتر و یا علامت نیم فاصله وجود دارد. بنابراین با استفاده از این عامل که در میان نشانگر نقطه و فاصله قرار گرفته است می‌توایند نیم فاصله را تایپ کنید. اما در صورتی که این کاراکتر در گوشی اندرویدی شما وجود نداشته باشد، می‌توانید از روش‌های دیگری برای ایجاد نیم فاصله در متون فارسی خود، کمک بکیرید. از جمله این روش‌ها می‌توان به دانلود و نصب برنامه جی بورد Gboard اشاره کرد. این برنامه را می‌توانید از طریق مرورگر گوگل جستجو کنید و برای تایپ فاصله مجازی مورد استفاده قرار دهید.

نیم‌فاصله در گوشی اندرویدی

نیم فاصله در گوشی آیفون

لازم به ذکر است که نشانه و کاراکتر نیم فاصله در حالت کلی، در کنار فاصله در کیبورد فارسی گوشی‌هایی که از نوع آیفون هستند، وجود دارد. اما در بعضی مواقع، این کاراکتر در برخی از گوشی‌ها دیده نمی‌شود. بنابراین افردی که از این گوشی‌ها استفاده می‌کنند و قصد دارند semi space را در متون فارسی خود تایپ نمایند، می‌توانند از روش دیگری استفاده کنند. این افراد می‌توانند اپلیکیشن جی‌بورد Gboard که ویژه آیفون و سیستم آی او اس طراحی شده است، را مورد استفاده قرار دهند تا از طریق آن، بتوانند قانون نیم‌فاصله را در متون فارسی خود رعایت کنند.

نیم‌فاصله در ios

نیم فاصله در مک

بعضی از افراد از سیستم عامل مک استفاده می‌کنند و از این طریق به تولید محتوای فارسی اقدام می‌نمایند و قصد دارند در متون و محتوای مورد نظر خود، علائم و قواعد  نگارشی از قبیل قانون نیم فاصله را نیز به درستی رعایت کنند. این دسته از افراد می‌توانند از کلیدهای میانبری که بر روی کیبورد تعبیه شده است استفاده کنند. این کلیدها عبارتند از: کلیدهای شیفت shift به همراه space. برای ایجاد نیم فاصله از این طریق در سیستم مک، کافی است این دو کلید میانبر را به صورت همزمان فشار دهید تا فاصله مجازی مورد نظرتان در محتوا ایجاد گردد.

دکمه کیبورد استاندارد

نیم‌فاصله در لینوکس

در صورتی که از سیستم لینوکس استفاده می‌کنید و قصد دارید قانون نیم فاصله را مانند دیگر قواعد نگارش ادبیات فارسی، در هنگام نگارش متون مورد نظر خود، رعایت کنید لازم است بدانید که ایجاد نیم فاصله و یا به وجود آوردن فاصله مجازی در سیستم لینوکس به سادگی صورت می‌گیرد. برای دستیابی به این منظور، کافی است از کلیدهای میانبر شیفت shift و هم‌چنین کلید space استفاده کنید. در این صورت لازم است این دو کلید را به طور همزمان با یکدیگر فشار دهید. با انجام این کار نیم فاصله مورد نظرتان در تولید محتوای فارسی، شکل خواهد گرفت.

دکمه کیبورد استاندارد

استفاده نویسنده محتوا از نیم فاصله

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از محتواهای خواندنی ما، به صورت دیجیتالی و تایپ شده است. بنابراین تمامی نویسندگان و تولید کنندگان محتوای فارسی باید از این قانون در نگارش متون خود پیروی کنند. چراکه نیم فاصله به طور حتم، در تقسیم بندی یک محتوا و هم‌چنین شمارش تعداد کلمات متن، بسیار اثرگذار است و از طرف دیگر، تاثیری قابل توجه در سئوی متن دارد.

البته ذکر این نکته نیز ضرورت دارد که در شرایط حاضر در صورتی که شما از نیم فاصله در متون خود استفاده کنید اما کاربران در هنگام جستجوی این موضوع و کلمات، از نیم فاصله استفاده نکنند متون شما را پیدا نخواهند کرد. به همین دلیل بسیاری از نویسندگان، سعی می‌کنند به نحوی از این قاعده پیروی کنند که محتوای آن‌ها قابل دسترسی باشد.

برای نمونه بعضی از عبارات متن و کلمات را با استفاده از قاعده نیم فاصله به نگارش در نمی‌آورند.

دلایل استفاده از نیم‌فاصله

در حال حاضر استفاده از این عنصر نگارشی ادبیات فارسی در هنگام تولید محتوا، اهمیت قابل توجهی دارد. چراکه معنای بسیاری از کلمات و اصطلاحات با استفاده از این قاعده نگارشی و یا عدم استفاده از این کاراکتر، تغییر بسیاری دارد. در بسیاری از موارد یک کلمه با استفاده از نیم فاصله، دارای معنایی است و بدون استفاده از این قاعده، معنی دیگری پیدا می‌کند. بنابراین یکی از دلائل اصلی استفاد از نیم فاصله، استقلال کلمات و معنای صحیح واژگان مورد نظر است. متنی که در آن، این قاعده به درستی رعایت شده باشد به راحت‌ترین شکل ممکن توسط خواننده، درک خواهد شد. چنین نوشته‌ای از ابهامات کم‌تری، برخوردار است. به کارگیری این فواصل مجازی باعث می‌شود مرز واژگانی ما مشخص گردد. مخاطب با دیدن یک فاصله مجازی درک می‌کند که با یک کلمه، مواجه است نه با یک عبارت. زیبایی و یکدست شدن متون فارسی نیز از دیگر دلائل استفاده از نیم‌فاصله است.

استفاده از نیم فاصله در ورد

برای ایجاد کردن نیم فاصله در ورد می‌توانید از چند روش استفاده کنید. برای نمونه، می‌توانید از کلیدهای میانبر – و هم‌چنین کنترل ctrl استفاده کنید. در این شرایط، لازم است در ابتدا بخش اولیه کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس از علامت – و کنترل ctrl استفاده کنید و این دو کلید را به صورت همزمان با یکدیگر فشار دهید و سپس بخش دوم کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید. اما لازم است به این نکته توجه کنید که، باید از علامت – بالای صفحه کلید خود استفاده کنید و علامت – را که در بخش ماشین حساب کیبورد به کار رفته است به کار نبرید.

استفاده از نیم‌فاصله در ورد

در این صورت هم‌چنین می‌توانید از کلیدهای میانبر دیگری نیز کمک بگیرید. برای نمونه می‌توانید از کلیدهای کنترل ctrl و شیفت shift به همراه عدد 2 استفاده کنید و آن‌ها را به صورت همزمان فشار دهید تا نیم‌فاصله در متن شما شکل بگیرد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سعید

ممنون از این مقاله کاربردی

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به سعید گفت:

سلامت باشید امیدواریم براتون کارآمد بوده باشه.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید