سئو منفی چیست؟ [+معرفی راه‌های سئو منفی]

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 13 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1401/01/12
سئو منفی چیست؟ [+معرفی راه‌های سئو منفی]

همه ما می‌دانیم که از زمان انتشار به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن، گوگل برای وب‌سایت‌هایی که از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند، مجازات‌های سختی در نظر گرفته است، اما اگر رقیب شما شروع به استفاده از این تکنیک‌ها در سایت شما کند، فقط برای اینکه شما را جریمه کند، چه؟ دقیقا این چیزی است که معمولاً به عنوان سئو منفی شناخته می‌شود.

سئو منفی دقیقا چیست؟

سئو منفی عمل استفاده از سئو کلاه سیاه در وب سایت‌های دیگر به منظور جریمه شدن آنها توسط گوگل است. سئوی منفی همچنین می‌تواند شامل کاهش اثربخشی ویژگی‌های سئوی وب سایت با غیرفعال کردن یا تغییر آنها باشد.

به طور خلاصه نگاتیو سئو چیست؟

برخورد با تکنیک‌های نگاتیو سئو می‌تواند بسیار مشکل باشد زیرا برخی از آنها خارج از کنترل شما هستند، مانند دادن لینک‌های بد (معروف به بمب لینک) به سایت شما. نکته دیگر این است که تشخیص آنها نیز کمی‌سخت است.

نگاتیو سئو

برخلاف برخی از روش‌های هک که هدفشان تخریب یا به سادگی از بین بردن یک وب‌سایت است، یک حمله سئو منفی بر ظاهر و احساس وب‌سایت تأثیر نمی‌گذارد .

در عوض، اثرات تنها زمانی آشکار می‌شوند که وب سایت شما در رتبه بندی گوگل و ترافیک ورودی افت کند.

اما چرا هر کسی مرتکب حمله منفی سئو می‌شود؟

مانند هکرها، افرادی که حملات سئو منفی انجام می‌دهند ممکن است به دلایل مختلف این کار را انجام دهند. این می‌تواند عمدی باشد، مانند خرابکاری در وب سایت رقیب، اخاذی، یا صرفاً برای سرگرمی. تعجب نکنید که تعداد زیادی از این خدمات سئو منفی را به راحتی به صورت آنلاین پیدا خواهید کرد.

و باور کنید یا نه، یک حمله ناخواسته به صورت نگاتیو سئو نیز ممکن است به سایت شما رخ دهد. مواردی وجود دارد که اعضای خانواده، کارمندان، یا حتی آژانس‌های سئو استخدام شده، عمداً از طرف مالک، روش‌های کلاه سیاه منسوخ شده را انجام می‌دهند و فکر می‌کنند که به رتبه‌بندی وب‌سایت آنها کمک می‌کند.

انواع حملات منفی سئو

درست مانند سئوی معمولی، سئوی منفی نیز جنبه درون صفحه و خارج از صفحه دارد:

سئوی منفی off page

همانطور که از نام آن پیداست، SEO Off-Page منفی بدون تغییر داخلی وب سایت شما حمله می‌کند. بیشتر حول محور استفاده از کلاه سیاه یا شیوه‌های ایجاد لینک منفی سئو می‌چرخد ​​و آنها را به وب سایت مورد نظر هدایت می‌کند.

به طور معمول، لینک‌های ورودی چیز خوبی هستند که به بهبود رتبه سایت شما کمک می‌کنند … اما اگر تعداد زیادی لینک از همان وب سایت‌های نامرتبط و اسپم دریافت کنید، به گوگل می‌گوید که شما سعی دارید به طور مصنوعی تعداد پیوندهایی را که به آنها اشاره می‌کنند افزایش دهید. صفحه خود را با ایجاد مزارع لینک و جریمه خواهید شد.

نحوه انجام سئو منفی معمولاً شامل استفاده و خرید مزارع پیوند است. در یک حمله سئو منفی، مزارع لینک‌های آشکار ایجاد می‌کنند و به شدت به وب‌سایت مورد نظر پیوند می‌دهند. گاهی اوقات آنها خدمات مزرعه پیوندی را نیز خریداری می‌کنند یا تبلیغات سراسری سایت را برای دستیابی به همان اثر خریداری می‌کنند. از آنجایی که تشخیص اینکه چه کسی مسئول پیوندها است برای گوگل سخت است، در صورت شناسایی می‌تواند منجر به جریمه گوگل در سایت مورد نظر شود.

در بسیاری از موارد، این می‌تواند منجر به حذف خودکار صفحه  تا 10 روز شود و آیا اگر صفحات فرود شما درست در وسط بزرگترین کمپین‌های شما ناپدید شوند، وحشتناک نیست؟

در نهایت، رقبا می‌توانند محتوای تکراری را جعل کنند، اساساً فقط صفحات وب شما را بارها و بارها کپی و جایگذاری می‌کنند، شاید حتی به عنوان بخشی از آن مزرعه‌های لینک‌سازی که در بالا مورد بحث قرار دادیم.

سئو منفی آف پیج

هجوم محتوای تکراری در دامنه‌ها ممکن است نشانه تلاش برای دستکاری رتبه بندی چندین وب سایت مختلف با محتوای یکسان باشد. قبل از اینکه گوگل شروع به سرکوب آن کند، این یک تکنیک محبوب سئو کلاه سیاه بود. دفاع در برابر سئو منفی به معنای هوشیار بودن در مورد محتوای تکراری است. حجم عظیمی ‌از محتوای تکراری می‌تواند جریمه شما را به همراه داشته باشد، حتی اگر شما مسئول آن نباشید!

همانطور که می‌بینید، روش‌های مختلفی برای انجام تکنیک‌های سئو منفی در وب سایت شما وجود دارد … اما مهم نیست که چقدر وسوسه انگیز هستند، هرگز نباید خودتان هیچ یک از این‌ها را انجام دهید.

حتی اگر در کوتاه‌مدت کار کند، برای همیشه موثر نخواهد بود… و اگر کسی بتواند ثابت کند پشت آن بوده‌اید، می‌تواند شما را در مشکلات قانونی جدی قرار دهد.

سئوی منفی on page

این شکل از حمله کمی‌ متفاوت است و به طور کلی بر هک کردن سایت شما و تغییر چیزهای اطراف تمرکز دارد. تنها چند دقیقه برای شروع به هم ریختن تنظیمات شما، یک هکر می‌تواند به راحتی کدنویسی سایت شما را مختل کند، ویروس‌ها را معرفی کند و به طور کلی هر چیزی را که سعی کرده‌اید بسازید را ویران کند.

تهدیدهای واقعی آنهایی هستند که به سختی قابل مشاهده هستند و شامل موارد زیر هستند:

تغییر منفی ویژگی‌های سئو: بیایید صادق باشیم؛ آیا واقعاً متوجه می‌شوید که اگر کسی تمام متن جایگزین روی تصاویر شما را تغییر دهد تا اثربخشی کمتری داشته باشد؟ بسیاری از تکنیک‌های اولیه سئو برای «تنظیم و فراموش کردن» در نظر گرفته شده‌اند، و این چیزی است که می‌تواند شما را در برابر استراتژی‌های سئو منفی روی صفحه آسیب‌پذیر کند.

تغییر Robots.txt : این فایل به راحتی یکی از مهمترین فایل‌های سایت شما در مورد سئو است زیرا به خزنده‌های گوگل می‌گوید که چگونه با سایت شما تعامل داشته باشند. معمولاً برای اینکه به Google بگوید نمی‌خواهید کدام قسمت از سایت را ایندکس کند از این فایل استفاده می‌شود. مهاجمی‌که به سایت شما دسترسی دارد می‌تواند به راحتی robot.txt را تغییر دهد تا به گوگل بگوید صفحات مهم یا حتی کل وب سایت را نادیده بگیرد.

تغییر محتویات robot.txt یکی از راه‌های انجام سئو منفی است، یک تغییر کوچک تنها چیزی است که لازم است تا به گوگل بگوییم یک وب سایت را به طور کامل نادیده بگیرد.

اصلاح ریدایرکت‌ها : سایت‌هایی که به‌طور خودکار از صفحات ریدایرکت ایجاد می‌کنند، معمولاً جریمه زیادی نمی‌شوند، اما اگر تغییر مسیرهای شما تغییر لینک، غیرفعال کردن آن یا چیزی خلاف قوانین گوگل باشد، ممکن است رتبه‌بندی خود را به شدت کاهش دهید.

خبر خوب، همانطور که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد، این است که انجام حملات سئوی منفی on page بسیار سخت‌تر است… و رفع آن برای یک تیم برنامه‌نویسی خوب نیز بسیار آسان‌تر است.

احتمال حملات منفی سئو

با تمام مواردی که اینجا در مورد آنها صحبت کردیم، ممکن است نگران شده باشید که در سایت شما سئو منفی در جریان است و شما از آن بی خبر هستید! خوب باید گفت نه صرفا این اتفاق همواره در حال رخ دادن نیست.

باید گفت گوگل در تشخیص زمانی که سئو منفی رخ می‌دهد بسیار خوب عمل می‌کند.

همچنین، به یاد داشته باشید که در حالی که گوگل به طور فعال به دنبال روش‌های سئو کلاه سیاه است، برخی ممکن است برای مدتی از بین بروند. این بدان معناست که تلاش‌های سئو منفی، جریمه‌ای از جانب گوگل برای قربانی نخواهد داشت. نه تنها این، بلکه ممکن است برعکس عمل کند و در واقع به هدف کمک کند تا رتبه بهتری کسب کند!

سئو negative seo

به طور مشابه، تا زمانی که از یک سیستم قوی برای ایمن سازی سایت خود استفاده می‌کنید، اجتناب از تلاش‌های هک چندان سخت نیست (مطمئن شوید که آنها به روز هستند). همچنین، فقط به این دلیل که فکر می‌کنید هیچ کس علاقه ای به خراب کردن سایت شما ندارد، از رمزهای عبور ساده برای پنل مدیر استفاده نکنید.

به طور کلی، سئو منفی می‌تواند پرهزینه باشد، تلاش زیادی می‌کند و بسیار پرخطر است. از سوی دیگر، بازگشت آن حتی تضمین نشده است و اگرچه ممکن است کارساز باشد، زمانی که هدف متوجه شود چه اتفاقی می‌افتد، رفع آن بسیار آسان است.

به طور خلاصه – سئو منفی یک فعالیت با ریسک بالا و پاداش کم است. اگر دلیل قانع‌کننده‌ای وجود نداشته باشد ( شاید انتقام )، بعید است کسی برای انجام آن تلاش کند.

محتمل‌ترین وب‌سایت‌هایی که برای سئو هدف قرار می‌گیرند، آن‌هایی هستند که در زمینه‌های بسیار رقابتی و پر درآمد هستند. سایت‌های قمار نمونه‌ای رایج از این موضوع هستند. سایت‌هایی که در جایگاه‌های آرام‌تری قرار دارند، به‌میزان کمتری تحت تأثیر سئوی منفی قرار می‌گیرند. در واقع، هر اتفاقی که رخ می‌دهد به جای حمله عمدی به شما، به احتمال زیاد یک تصادف یا باقیمانده‌ای از یک استراتژی تبلیغاتی قدیمی ‌است.

این بدان معنا نیست که شما باید از خود راضی باشید. هوشیاری مداوم بهترین راه برای محافظت از سایت و شهرت شماست، بنابراین بیایید ببینیم چه کاری می‌توانید برای محافظت از سایت خود انجام دهید.

چگونه از وب سایت خود در برابر سئوی منفی محافظت کنیم؟

برای یک مدیر خوب وبسایت ضروری است که همواره به فکر سایت خود و نگهداری از رتبه‌های خود باشد. در ادامه به بررسی چند مورد از این امر پرداخته‌ایم:

تشخیص نگاتیو سئو

اولین گام در محافظت از وب سایت شما این است که علائم حمله مانند افت ناگهانی ترافیک ارگانیک را شناسایی کنید. اگر به طور مداوم ترافیک خود را از طریق Google Analytics زیر نظر داشته باشید، به راحتی می‌توانید متوجه این موضوع شوید .

برای دفاع در برابر سئوی منفی باید به الگوی ترافیک خود توجه زیادی داشته باشید. کاهش شدید ترافیک ارگانیک معمولاً به معنای جریمه گوگل است.

همچنین می‌توانید هشدار ایمیل Google Webmaster Tools را تنظیم کنید. این به Google اجازه می‌دهد اگر وب‌سایت شما ایندکس نشد یا جریمه دستی دریافت کرد، از طریق ایمیل به شما اطلاع دهد .

اگر کار اشتباهی انجام نداده‌اید، می‌تواند به این معنی باشد که وب سایت شما مورد حمله قرار گرفته است. هرچه زودتر بدانید، سریعتر می‌توانید واکنش نشان دهید و آسیب را به حداقل برسانید.

استفاده از Disavow

پاسخ گوگل به سئو منفی ابزار Disavow است. شما می‌توانید روند کامل لینک‌های خود را در سرچ کنسول ببینید. اما چیزی که باید به گوگل بفهمانید، اساساً این است که «من آن لینک را دوست ندارم یا به آن اعتماد ندارم، لطفاً آن را در رتبه‌بندی من قرار ندهید». با رد کردن لینک‌های بی کیفیت، از مرتبط کردن وب سایت خود با آنها اجتناب می‌کنید تا از رتبه و شهرت شما محافظت شود. ابزار Disavow یک سلاح قدرتمند در زرادخانه شما برای دفاع در برابر سئوی منفی است.

از ابزار Disavow استفاده کنید تا به گوگل بفهمانید که لینک‌های با کیفیت پایین را نمی‌خواهید.

استفاده از ابزار Disavow همچنین به گوگل می‌گوید که به کیفیت لینک‌هایی که به سایت خود اشاره می‌کنند اهمیت می‌دهید. زمانی که تیم اسپم گوگل در حال بررسی این موضوع است که آیا سایت شما را جریمه کند یا خیر، در نظر گرفته می‌شود.

برای جستجوی این لینک‌های بی کیفیت، می‌توانید از ابزار BacklinkGap semrush استفاده کنید. این سایت در اصل یک ابزار جستجوگر بک لینک رایگان است که این ویژگی را دارد بک لینک‌های ناخواسته شما را به لیست disavow اضافه کند.

هنگامی‌که لینک‌های خود را به لیست اضافه کردید، فقط آن را در قالب CSV دریافت کرده و لیست را در ابزار Disavow گوگل قرار دهید.

ایمن کردن ورود مدیر خود

یکی از راه‌های دفاع در برابر سئوی منفی، افزایش امنیت ورود به سیستم است. هکرها معمولاً به نوعی دسترسی سرپرست یا مدیر نیاز دارند تا سایت شما را به هم بریزند، و با افزودن سطوح امنیتی اضافی، می‌توانید احتمال نفوذ آنها و ایجاد اختلال در کاری که انجام می‌دهید را به شدت کاهش دهید.

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توانیم به شما متذکر شویم این است که باید به طور منظم ویژگی‌های سئو خود را بازبینی کنید. این شامل بررسی robot.txt خود هر چند وقت یکبار یا انجام بررسی تصادفی کدگذاری داخلی محتویات سایت شما (شامل هدر، تگ alt تصویر و غیره می‌شود. بازنگری منظم ویژگی‌های سئو برای دفاع در برابر سئو منفی مهم است.

همیشه بهتر است در جستجوی حملات به سایت خود فعال و تهاجمی ‌باشید، نه اینکه آن را قفل کنید و انتظار داشته باشید که کسی نتواند وارد آن شود.

سخن پایانی

حملات منفی سئو یک تهدید واقعی است، نه فقط یک تهدید رایج! در نظر داشته باشید حتی اگر لینک‌های اسپم و بد را رد کنید یا آنها را به Google گزارش دهید، ممکن است مدتی طول بکشد تا گوگل بتواند به این نتیجه برسد که شما بی‌گناه هستید و نه کسی که پشت اعمال کلاه سیاه است.

ایمن بودن بهتر از متاسف بودن است. اکنون که می‌دانید سئوی منفی چیست، هر از چند گاهی برای بررسی سئوی منفی وقت بگذارید و در صورت نیاز، با استفاده از هر تکنیکی که مناسب تر است، آن را حل کنید. همچنین ایده خوبی است که فقط با دیگران خوب رفتار کنید تا دلیلی برای حمله به سایت شما نداشته باشد. یادتان باشد خوب بودن رایگان است!

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید