روش های تولید محتوا در شبکه های مجازی محبوب ایرانیان

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/04/15
روش های تولید محتوا در شبکه های مجازی محبوب ایرانیان

در این مقاله قصد داریم به روش‌های تولید محتوا در مدیریت شبکه های مجازی بپردازیم. با ما همراه باشید. روش‌های مختلفی برای تولید محتوا در شبکه های مجازی وجود دارند و با توجه به اینکه چه نوع محتوایی مدنظرتان باشد و از کدام شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، این روش‌ها نیز متفاوت خواهند بود.

زمانی ساختن سایت کاری بسیار دشوار بود و شما باید برنامه نویسی را تا حد مطلوبی می‌دانستید تا قادر باشید یک سایت طراحی کنید. اما امروزه ابزارهایی مثل وردپرس و جوملا این کار را برای علاقه‌مندان بسیار راحت‌ کرده است.

برای تولید محتوا شما به راحتی می‌توانید یک سایت در قالب وردپرس ایجاد کنید و بعد از آن به سادگی نوشتن یک مطلب در برنامه ورد، در سایت هم محتوای مطلوب خودتان را بنویسید. شما می‌توانید یک قالب زیبا برای سایتتان ایجاد کنید و از فونت‌های دلخواه برای نوشته خود استفاده کنید تا جذابیت نوشته را دو چندان کنید. پیشنهاد می کنیم حتما از تصاویر مرتبط استفاده کنید تا تاثیرگذاری نوشته شما بیشتر از پیش شود. این کار هم به سادگی با ابزار ورد پرس قابل اجراست.

برای تولید محتوای مناسب و منظم به زمان بسیار زیادی نیاز است. اگر می‌خواهید سایتی داشته باشید و هرروز محتوای جدید و غیر تکراری ایجاد کنید بهتر است که یک تولید کننده محتوا استخدام کنید. حتی اگر فکر می‌کنید که یک تولید کننده محتوا نمی‌تواند همه‌ی کارهای مد نظر شما را انجام بدهد می‌توانید از چند تولید کننده محتوا استفاده کنید.

در صورت گسترش و پیشرفت کسب و کارتان، می‌توانید یک کارشناس تولید کننده محتوا استخدام کنید تا بر کارهای شما کاملا نظارت کند. با این کار دیگر لازم نیست به یکایک تولید کننده‌های محتوای سایت خودتان سربزنید و تنها به کار یک کارشناس تولید محتوا نظارت می‌کنید. در این حالت وقت آزاد بیشتری خواهید داشت و به بقیه کارهای خودتان هم خواهید رسید.

تولید محتوا در شبکه های مجازی

شما نباید تنها به سایت خودتان اکتفا کنید. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید استفاده از بستر تولید محتوا در شبکه های مجازی است. شبکه‌های اجتماعی نقش به‌سزایی در تعداد مشتریان شما خواهند داشت. شاید مشتریان شما نخواهند هر بار مطلبی را درگوگل سرچ کنند. بهتر است برای محتوای شبکه‌های اجتماعی هم برنامه مشخصی داشته باشید تا بتوانید بزرگترین حوزه فروش خودتان را بشناسید.

محتوا

تلگرام

شبکه‌ی اجتماعی تلگرام کاربران وسیعی دارد و با وجود اینکه هنوز فیلتر است کماکان مخاطبان خود را دارد. تولید محتوا در شبکه های مجازی تلگرام اصول خاصی دارد که شما هنگام تولید محتوا در این شبکه باید به آن دقت کافی داشته باشید.

چگونه در تلگرام تولید محتوا کنیم

ابتدا شما باید مطالبی را در کانال تلگرام خود چاپ کنید که کیفیت لازم را داشته باشد. برای اینکار شاید بهتر باشد که شما اطلاعات زیادی را به دست بیاورد و مطلبی را در تلگرام خود بگنجانید که به نفع مخاطبان باشد و مشتری احساس کند که این مطلب به کارش می‌آید. حال شما می‌توانید مخاطبان خود را روز به روز زیادتر کنید و کار خودتان را گسترش بدهید.

چه کارهایی را برای تولید محتوا در شبکه های مجازی نباید انجام دهید

برای ارسال پست در تلگرام نکاتی کلیدی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنید و در کار خود رعایت کنید:

  • از ارسال پست‌های تکراری بپرهیزید. پست‌های تکراری خارج از حوصله مخاطب است پس بهتر است از خلاقیت خودتان استفاده کنید و پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید که برای مخاطبان شما جذاب باشد.
  • از فرستادن پست‌های زیاد اجتناب کنید. اگر پست‌های زیادی ارسال کنید مخاطبان شما کم‌کم خسته می‌شوند و اینگونه مخاطبان شما کم‌تر خواهند شد.
  • دقت کنید که در شبکه‌های اجتماعی ساعت فرستادن پست مهم است. هر ساعتی در شبانه روز پست‌ها را ارسال نکنید. بهترین ساعت برای ارسال پست‌ها از ساعت 6 عصر تا ساعت 10 شب است. سعی کنید در این ساعت‌ها پست بگذارید که مخاطبان بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید.

اینستاگرام

یکی دیگر از تولید محتوا در شبکه های مجازی بسیار محبوب اینستاگرام است. اینستاگرام محیطی است که بسیاری از مخاطبان بالقوه خودتان را می‌توانید در آن‌جا پیدا کنید. اینستاگرام هم مانند تلگرام ساعت‌های خاصی دارد که باید رعایت شود. ضروریست که محتوای تکراری در اینستاگرام منتشر نکنید.

محتوای اینستاگرام

سعی کنید از عکس‌های با کیفیت و روتوش شده استفاده کنید. می‌توانید از امکانات خود اینستاگرام هم برای ویرایش عکس بهره بگیرید. همچنین می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ (photoshop) و  captivate عکس‌های خودتان را به عنوان پست در اینستاگرام قرار بدهید. اینستاگرام فضای خیلی جذابی برای مخاطبان خود دارد و شما هم باید سعی کنید مطالب جذاب تهیه کنید تا فالوئرهای بیشتری بگیرید و لایک بیشتری در این فضا داشته باشید.

اگر مایل هستید که پست‌های جذاب در اینستاگرام بگذارید می‌توانید مقاله‌ای تحت عنوان تولید محتوای جذاب در اینستاگرام را نیز مطالعه بفرمایید.

در حال حاضر بهترین کار برای آن‌که بتوانید مطالب جذاب در اینستاگرام تولید کنید داشتن خلاقیت و استفاده از آن در کار است و باید این مهارت را بیاموزید. در بخش زیر چند نکته را خدمت شما بیان می‌کنیم تا بتوانید محتوای بهتری در شبکه‌های مجازی قرار بدهید:

استفاده از اصول بارش فکری برای تولید محتوا در شبکه های مجازی

بارش فکری به این صورت است که شما یک موضوع را بیان می‌کنید و با ابزاری که دارید به بارش فکری می‌پردازید. بارش فکری می‌تواند به صورت تیمی یا انفرادی باشد.

بارش فکری تیمی یعنی شما یک گروه را انتخاب می‌کنید، موضوع را با آن‌ها مطرح می‌کنید و از آن‌ها ایده می‌خواهید. اعضای تیم هر ایده‌ای که به ذهنشان رسید می‌گویند و شما تک‌تک ایده‌ها را بررسی می‌کنید. به یاد داشته باشید که نباید در این مرحله به مناسب یا نامناسب بودن ایده‌ها توجه کنید. در این مرحله فقط به این موضوع فکر کنید که چه ایده‌هایی را می‌توانید بنویسد.

احتمالا بعد از این کار فهرست زیادی از ایده‌های مختلف خواهید داشت. اکنون وقت آن است که به این ایده‌ها شاخ و برگ بدهید و آن‌ها را ارزیابی کنید. پس مرحله ارزیابی ایده‌ها در اینجا شکل می‌گیرد و در مرحله اول تنها باید ایده‌ها را نوشت.

تولید محتوا

بعد از آنکه ایده‌ها را بررسی کردید چندتا از ایده‌هایی را که نوشتید به عنوان اهداف یاداشت کنید و سعی کنید در آن مسیرها قدم بردارید و با سعی وخطا به کسب تجربه بپردازید. ایده‌ها به‌ تنهایی کاری از پیش نمی‌برند و شما باید اقدام به گام نهادن در مسیر ایده‌هایتان بکنید.

استفاده از اصول بارش فکری به شکل انفرادی

شما برای این کار به یک برگه و خودکار و یک محل آرام احتیاج دارید تا شروع به کار کنید. هر فکری که به ذهنتان خطور کرد برای تولید محتوا در شبکه های مجازی روی کاغذ بیاورید و اصلا فیلتر نکنید. در این مرحله هدف این است که تنها به راه حل‌ها توجه کنید.

بگذارید یک مثال بزنم. فرض کنید شخصی به پولی نیاز دارد. خب برای این مسئله با استفاده از بارش فکری راه حل‌های متنوعی به ذهنش خطور می‌کند. مثلا اینکه قرض بگیرد یا کار کند و یا حتی دزدی کند.

دزدی کردن طبیعتا راه حل درستی نیست اما در مرحله‌ی اول نباید قضاوتی نسبت به راه حل‌ها داشته باشیم و حتی این راه حل را هم یادداشت می‌کنیم.

مرحله‌ی بعدی مرحله‌ی ارزیابی ایده‌هاست. در این مرحله خیلی از ایده‌هایی که به ذهنمان می‌رسند را حذف می‌کنیم و تنها چند ایده باقی می‌ماند. همانطور که در روش انجام بارش فکری تیمی اشاره کردیم این کار هم یه همان صورت انجام می‌شود و در نهایت باید اقدام به پیش‌برد روش‌های باقی مانده کرد تا به هدف دست یابیم.

استفاده از نرم‌افزارهای خلاقیت برای تولید محتوا در شبکه های مجازی

خلاقیت هم یک نوع مهارت است و هر مهارت بستگی به این دارد که شما تا چه حد آموزش دیده‌اید و مهم‌تر از آن، چقدر تمرین کرده‌اید تا به هدف اصلی تان یعنی تولید محتوا در شبکه های مجازی برسید.

تمرین شما را قادر می‌کند که رفته‌رفته ایده‌های خلاقانه‌تر از خودتان بسازید. یک ضرب‌المثل انگلیسی است که می‌گوید: “برای متفاوت فکر کردن شما باید خارج از چارچوب فکر کنید.”

نرم‌افزار imindmap می‌تواند به شما در بارش فکری ایده‌هایتان کمک به‌سزایی بکند. این برنامه نسخه‌ی ویندوز است و شما می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

ایده محتوا

جمع بندی تولید محتوا در شبکه های مجازی

در این مطلب، روش‌های بازاریابی محتوا و تولید محتوا در شبکه های مجازی مورد بررسی قرار گرفت. بسته به موضوع کسب و کار و نوع شبکه‌ اجتماعی روش‌های تولید محتوا متفاوت است. مثلا اینستاگرام به دلیل بستر اشتراک گذاری فیلم و عکس‌های کاربران، نیاز به محتوای تصویر محور دارد و تلگرام بستری متن محور دارد و محتوای متنی قوی‌تری می‌طلبد.

در گام بعد در رابطه با مهارت‌ها سخن گفتیم و تاکید به تقویت مهارت‌ها برای تولید سریع‌تر محتوا در شبکه‌های اجتماعی داشتیم. اشاره کردیم که برای این کار می‌توان کار را برون‌سپاری کرد.

برون‌سپاری پروژه‌ها امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و کسانی که صاحب سرمایه هستند و کسب وکاری دارند می‌توانند از این بستر استفاده کنند. در بخش آخر در رابطه با خلاقیت صحبت کردیم و روش پیاده‌سازی خلاقانه‌تر مطالبمان در سایت‌ها و ایده‌سازی برای تولید محتوا را شرح دادیم.

الومحتوا از وقتی که برای مطالعه این مطلب اختصاص دادید تشکر میکند. امیدواریم با رعایت این قواعد بتوانید محتوایی مناسب و خلاقانه در شبکه‌های اجتماعی و مجازی خود به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید