استراتژی بازاریابی ؛ برنامه ریزی محتوایی ۱۲ ماهه سایت

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 18 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/12/06
استراتژی بازاریابی ؛ برنامه ریزی محتوایی ۱۲ ماهه سایت

وقتی تجارتی را شروع می‌کنید فکر‌های زیادی به ذهنتان میرسد. برای مثال چگونه هزینه ی لازم برای تهیه وسایل مورد نیازتان را پیدا کنید؟ چگونه لوازم مورد نیازتان را پیدا کنید و از قیمت‌ها خبر دار شوید؟ چگونه سرویس‌ها و محصولات خود را به اندازه تولید کنید تا ضرر نکنید و سودی برایتان داشته باشد؟ کمی‌به استراتژی بازاریابی هم فکرکنید.

خوب، به نظر می‌رسد باید برای تبلیغ کارتان در موسسات تبلیغاتی هزاران دلاز بپردازید و در نهایت میدانید که کسی هم این تبلیغات را نمیبیند و شما هم توانایی پرداخت چنین مبلغی را ندارید. چرا که شرکت شما شرکتی نوپا است.

اگر به شخصه فرد پولداری هستید که هیچ. اما در غیر این صورت به روش‌هایی نیاز پیدا می‌کنید که برای تجارتتان بازاریابی کنید. بهترین روش برای اینکار، که البته آمار و ارقام هم تاییدش کرده اند، بازار یابی از طریق محتوا است.

آیا می‌دانستید اگر ثروتی باد آورده به شما ارث برسد و شما به جای استفاده از آن در تبلیغات تلویزیونی بر کمپین بازاریابی محتوا سرمایه گذاری کنید سودتان ۳ برابر خواهد بود! بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، بازاریابی محتوایی میتواند سود تجارت شما را ۳ برابر بیشتر از بازاریابی با ابزاری‌هایی مانند تلویزیون ، رادیو و تبلیغات چاپی افزایش دهد.

این است قدرت بازار یابی محتوا ! این گزارش شامل روش‌هایی میشود که میتوانید با استفاده از استراتژی‌های بازاریابی محتواییی تجارت خود را بهبود ببخشید.

نکات کوتاه استراتژی، اما تاثیرگذار در استراتژی‌های بازاریابی

 1.  بازاریابی محتواییی به صرفه ترین روش برای تبلیغات نوشتاری شرکت نو پای شماست.
 2. استراتژی‌های بازاریابی محتواییی خود را هر یک ماه عوض کنید تا از اینکار خسته نشوید.
 3. تمرکز شما باید بر روی مشتری‌هایتان و نیاز‌های آنها باشد نه شرکت شما!
 4. استراتژی بازاریابی کانتنی خود را مدام تحت نظر داشته باشید تا بدانید آیا محتوا شما مخاطبین را با پیام درست راهنمایی میکند یا خیر؟

اردیبهشت ماه: راز استراتژی‌های قدرتمند بازاریابی را فرا بگیرید، بر مشتریهایتان تمرکز کنید:

بازاریابی محتواییی نیازی به خون بهای یک شاه یا جادوی قدرتمند یک جادوگر ندارد. به زمان بسیار کمی‌نیاز دارد. کمی‌هم تخیل! و البته دستور عملی خاص: محتوا شما باید مشتری محور باشد و در تلاش باشد تا مشکلاتی که مشتری‌ها با آن مواجه می‌شوند را حل کند.

کارتان را با انجام کمی‌تحقیق در مورد مشتری‌هایتان شروع کنید. چه کسانی ممکن است کالاهای شما را بخرند و یا از سرویس‌هاس شما استفاده کنند؟ چه مشکلاتی ذهن این مشتریان را آزار می‌دهد؟ آیا تخصص لازم برای برطرف کردن این مشکلات را دارید ؟

استراتژی محتوا

اگر بله، پس آنها را بر روی تکه ای کاغذ بنویسید. این متون همان‌هایی هستند که به زودی به کانت شما تبدیل می‌شوند. نگران کامل بودن یا نبودنشان در این مرحله نباشید. فقط در حین نوشتن محتوا این موارد را دم دستتان داشته باشید.

خرداد ماه: برنامه‌های تولید محتوایی که به صرفه هستند پیدا کنید و پست کردن را شروع کنید:

نکته ی مهم در مورد محتوا این است که بسیار به صرفه است. هرچند امکان دارد در شروع کار به کمک چند موسسه در این زمینه نیاز داشته باشید ، وقتی راه بیفتید نیازی نیست در این زمینه پولی خرج کنید.

بر اساس گفته‌های نیل پاتل متخصص بازاریابی محتوایی، برنامه‌های رایگان و یا ارزان زیادی هستند که استراتژی بازاریابی و ابزار لازم برای نوشتن محتوا را در اختیارتان قرار می‌دهند. لیست زیر نمونه‌های در دسترس هستند و برای شرکت‌های نوپا کارایی بالایی دارند.

برنامه‌هایی کاربردی برای استراتژی بازاریابی

 • گوگل داک

لازم نیست برای برنامه ی ورد پراسسر خرج کنید در حالیکه میتوانید به سادگی و با داشتن حسابی در جی- میل از امکانات گوگل داک استفاده کنید. بسیاری از ویژگی‌های ورد پراسسر به صورت رایگان در گوگل داک هم موجود است.البته گوگل داک یک نکته ی مثبت هم دارد که در ورد پراسسر موجود نیست: میتوانید در آن واحد با همکاران خود در حین نوشتن همکاری داشته باشید و از آنها سوال بپرسید.

 • کیبورد برنامه ریز گوگل

این برنامه ی رایگان به شما کمک میکند تا واژگان مناسب برای محتوا مورد نظرتان را پیدا کنید. به راحتی سرویس‌ها و محصولات خود را وارد کنید و برنامه به شما لیستی بلند بالا از واژگان مرتبط را ارائه میدهد. هم چنین سابقه ی سرچ‌هایی را که در این زمینه صورت گرفته هم به شما نشان میدهد.

 • وردپرس

برای شروع، از یکی از وب سایت‌های رایگان ورد پرس استفاده کنید. وقتی ترافیک و مشتریهایتان زیاد شد، میتوانید از نمونه‌های پولی «هاست‌ها» استفاده کنید و محتوا خود را به این وب سایت‌ها منتقل کنید. هم چنین میتوانید آدرس مختص خودتان ، با نام برندتان که در آن درج شده است داشته باشید.

 • گوگل آنالتیکس

همه چیز در مورد وبلاگ شما و مخاطبینتان در این برنامه ارائه می‌شود. تمام فعالیت‌های کاربران سایت شما هم برایتن نمایش داده می‌شود. هر چه بیشتر در مورد مخاطبینتان بدانید، بهتر میتوانید محتوا مورد پسندشان را بنویسید.

 • گوشی هوشمند یا دوربین

هرچند این مورد خیلی هم رایگان نیست، اما ممکن است همین حالا هم یکی از این لوازم را در اختیار داشته باشید. از آن برای تولید فیلم‌ها و عکس‌هایی که محصولات و سرویس‌های شما را معرفی می‌کنند استفاده کنید.

 • میل چیمپ

از این برنامه ی مفید برای ارسال ایمیل‌ها به مشتری‌ها و شرکت‌های مورد نظرتان استفاده کنید. آنها را از پست‌های جدیدتان با خبر کنید. پیشنهادات ویژه خود ، مانند کتاب‌های الکترونیکی و خبر‌های داغ را در اختیارشان بگذارید. به خصوص مشتری‌هایی که در سایت شما ثبت نام کرده اند.

 • سایت‌های موجود در فضای مجازی

در این سایت‌ها برای خودتان پروفایل بسازید و از این طریق پست‌های وبلاگی، پادکست‌ها و یا فیلم هه، خود را به مردم بشناسانید.

 • گرامرلی

دیگر لازم نیست نگران غلط گیری معلم ابتدایی خود باشید. حتی نمونه ی رایگان این برنامه هم میتواند اکثر ایراد‌های گرامری و لغوی محتوا شما را پیدا کند.

در ماه تیر تقویم محتوا بسازید

حالا که چندین مقاله، فیلم، یا عکس منتشر کرده اید، تقویمی‌بسازید که به شما کمک کند برای محتوایی که میخواهید در آینده منتشر کنید برنامه ای داشته باشید. ایده‌هایی را انتخاب کنید که تا به حال بر روی آنها کار نکرده اید. برنامه ریزی کنید که در زمانی مناسب این محتوا‌ها را منتشر کنید.

برای مثال، اگر لوازم لازم برای فیتنس می‌فروشید ، باید برنامه ریزی کنید تا قبل از ماه‌های تابستان پست‌های مربوط به این محتوا را منتشر کنید.

محتوا سازی

به یاد داشته باشید که قسمت‌های خصوصی اندام را در پست‌های خود منتشر نکنید. تبلیغات افسانه ای پلاتون در سال 2019 را به یاد داشته باشید و خود را در برابر هر گونه سوئ تفاهمی‌حفظ کنید.

از تقویم محتوا خود برای هدفمند کردن پست‌های قدیمی‌خود و کارایی دوباره آن برای کاربران استفاده کنید. اگر پستی را در مورد فصل رسیدن مالیات در ژانویه منتشر کرده اید، آنرا دوباره هدفمند کنید و برای فصل جدیدی از پرداخت مالیات آماده اش کنید.

در مرداد ماه محتوایی منتشر کنید که کل سال کارایی داشته باشد

بهار است و کودکان در انتظار تخم مرغ‌های عید پاک هستند. اما لازم نیست پست‌هایتان را به کودکان محدود کنید. منابعی را برای اعضا سایت و مشتری‌های دائمی‌تان منتشر کنید که در تمام طول سال برایشان کارایی داشته باشد.

این اطلاعات، چه کتابی الکترونیکی باشد که جزییات لازم برای مشتری‌های دایمی‌تان را فراهم میکند ، چه راهنمایی باشد برای اینکه چطور کتاب خاطرات خود را منتشر کنید، باید برای مشتریان در طول چندین ماه آینده کاربرد داشته باشد.

 ماه شهریور تجربیات مشتریان محتوا را منتشر کنید

کمکی که کالا و سرویس‌های شما برای مشتری‌هایتان فراهم کرده ممکن است در جایی دیگر هم به درد افراد دیگر بخورد. این قضیه فقط در مورد مشتری‌ها و کارفرما‌ها در کمپانی‌ها صدق نمی‌کند. بلکه در مورد ارتباط میان کمپانی‌ها هم صادق است. بر اساس گفته‌های رایان ارسکین که در کمپانی فربس کار میکند، 73 % از خرید مشتریان بر اساس تجربه ی مشتریان قبلی است.

تجربیات مشتریان معمولا داستان‌هایی کوتاه ، مختصر و مفید هستند که به سایر مشتریان می‌گویند محصولات و سرویس‌های شما تا چه اندازه به آنها کمک کرده و مشکلاتشان را حل کرده است. منتشر کردنش و لینک دادن به وب سایت‌هایی که خرید در آن انجام شده ( در مواردی که مشتری می‌خواهد مطمئن شود داستان‌های گفته شده واقعی هستند یا نه) بهترین راه ممکن برای ارائه و فروش محصولاتتان به مشتری‌هاست.

در ماه مهر آنالتیکس سایت خود را بررسی کنید

میانه ی سال زمان بسیار مناسبی است برای چک کردن کارهایی که تا به حال انجام داده اید. بررسی کنید رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ‌های شما در گوگل آنالتیکس چه عملکردی داشته اند. سامانه ی رسانه‌های اجتماعی خود را در گوگل آنالتیکس چک کنید. آنهایی که بیشترین سهم از کلیک‌ها را دارند، بیشترین قدرت جذب دارند، و بیشترین میزان فروش را دارند شایستگی این را دارند که دوباره پست شوند.

همواره نتایج سالیانه را بررسی کنید. بهترین عملکرد خود را بروزرسانی کنید و آنهایی را که خیلی مناسب نیستند حذف کنید.

محتوایی مشابه با بهترین محتوا ان تولید کنید و یا اینکه همان محتوا‌ها را دوباره هدفمند سازی کنید تا مخاطبین جدیدی جذب کنند. برای مثال اگر بهترین عملکرد شما فیلمی‌بوده در مورد اینکه چگونه روغن ماشین خود را تعویض کنید، محتوایی در مورد دستور العمل مرحله به مرحله همین موضوع در وبلاگ خود منتشر کنید. شما می‌توانید به همان متن قبلی لینک بک دهید تا نظر مخاطبین را بیش از پیش جذب کنید.

در ماه آبان با توجه به انالتیکس استراتژی بازاریابی عوض کنید

چندین ماه است که بلاگ خود را دارید و دائما به صفحه‌هایی اجتماعی تان لینک بک میدهید. زمان آن فرا رسیده که به اعداد و ارقام سری بزنید تا بررسی کنید آیا مشتری دائمی‌خاصی برای کارتان وجود دارد؟ البته می‌توانید محتوا را هم بررسی کنید و دوباده هدفمندشان کنید.

شناسایی مشتریانتان نکته ی کلیدی شماره ی یک در بازاریابی محتوایی است. اصل ماجرا اینجاست که خودتان را در نقطه ی فرد قدرتمند اما مورد اعتماد قرار دهید که به مشکلات مشتری‌هایش رسیدگی میکند ، چه در بخش مشکلات زندگی، چه مشکلات تجاری. بررسی کردن اعداد و ارقام ارائه شده بهترین روش برای چک کردن میزان کارایی محتوا ارزشمند است. آمار میتواند کمک کند. گوگل آنالتیکس و آنالتیکس رسانه‌های مجازی می‌تواند کمک کند.

به نمودار‌های ارائه شده و نقاط قوت موجود در رسانه‌های اجتماعی دقت کنید. اگر بیشترین ترافیک را پینترست داشته اما تمرکز شما بر روی فیس بوک بوده ، باید تلاش بیشتری داشته باشید تا پست‌های شما در پینترست هم کارایی لازم را داشته باشد.

استراتژی بازاریابی

اگر گروهی جدید و متفاوت نسبت به پست‌های شما علاقه نشان دادند، راهی را پیدا کنید تا باقی پست‌های مرتبط هم برای آنها بفرستید. برای مثال فرض میکنیم شما تجارتی اتوماتیک در تعمیرات دارید. بر همین اساس مخاطبین شما مردان جوانی خواهند بود که مجلات مربوط به ماشین و رانندگی و موتور را دوست دارند.

هر چند گاهی اعداد و ارقام بیانگر این هستند که محتوایی که در پینترست یا یوتیوب پست کرده اید در میان زنان هم بسیار محبوب بوده است. بخش مورد پسندشان را پیدا کنید و مطالب جدیدی به آن اضافه کنید و دوباره برایشان بفرستید. شاید ، فیلمی‌آنلاین در یوتیوب ، برای مثال فیلمی‌از تعمیر ماشین توسط زنان ، یا یک پست در پینترست در همین مورد به شما کمک کند تا نظرشان را بیش از پیش جلب کنید.

آذر برای فصل جدید آماده شوید

همین الان هم میتوانیم غر غر کردن شما را بشنویم! نه! ما از شما نمی‌خواهیم تا در آزمونی شبیه به آزمون‌های مدرسه یا چیزی شبیه به اینها شرکت کنید. هرچند، گاهی لازم است مانند دوران مدرسه تغییرات فصلی در محتوا‌های ارائه شده داشته باشیم و آنها را از زوایای جدید بررسی کنیم.

میتوانید استراتژی بازاریابی پیدا کنید تا مطالب منتشر شده قبلی را طوری تغییر داد تا دوباره برای فصل جدید قابل استفاده باشند؟ بیایید دوباره به مثال کمپانی تعمیرات ماشین نگاهی بیاندازیم تا ببنیم چه راه حلی میتوان در این زمینه ارائه کرد.

فکر میکنید مالک کمپانی میتوانست محتوایی را پست کند که هم به درد دانش آموزان بخورد و هم به درد والدینشان؟ شاید این عنوان خوب باشد:« 101 راه تعمیر ماشین برای دانش آموزان». شاید این عنوان هم خوب باشد:« دانش آموزان بدانند: چطور گول شرکت‌های اتوماتیک تعمیر ماشین را نخوریم؟». برای منطقی تر نشان دادن معامله میتوان از یک کپن  تخفیف 20% برای تعویض روغن و تنظیم باد هم استفاده کرد.

در دی محتوایی طولانی تر بنویسید

محتوا نوشته شده در وبلاگ شما باید به حد کافی طولانی باشد. می‌توانید از فیلم‌ها، وبینار‌ها، و وایت پیپر‌ها به این منظور استفاده کنید. اما خودتان را خسته نکنید. درست مانند زمانی که در مدرسه بودید ، اگر وقت کافی برای نوشتن چنین متون بلندی را ندارید از منابع خارجی و کمپانی‌هایی که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید.

بهترین راه برای اینکه بررسی کنید استفاده از منابع خارجی برایتان سودی داشته یا نه این است که درآمد خود در هر ساعت را حساب کنید. حالا ، میزان ساعت‌هایی را که باید صرف نوشتن متن میکردید بررسی کنید. اگر استفاده از منابع خارجی نسبت به نوشتن متون مقرون به صرفه تر بود آنرا انتخاب کنید.

نگذارید ترس، مانع رسیدن به آرزوهایتان باشد

ممکن است سرمای فصلی لرزه به اندامتان بیاندازد اما نگذارید ترس، مانعی برای رسیدن به آزوهایتان باشد. از افراد و تجارت‌هایی که به شما کمک میکنند مخاطب بیشتری جذب کنید استفاده کنید. لازم نیست این افراد حتما بازیگران و خواننده‌ها باشند. فقط افرادی را انتخاب کنید که مخابینتان برایشان ارزش قائل هستند.

برای استراتژی بازاریابی فرض کنید شما لوازم مربوط به اسب سواری تولید می‌کنید. از لیدی گاگا در این زمینه آبی برایتان گرم نمی‌شود. با اینکه او یکی از بهترین و شناخته شده ترین افراد است. کسی که به شما کمک میکند نسبت به دیگران ممتاز تر باشد یک قهرمان المپیک است.

اگر ماشین‌های الکترونیکی تولید میکنید و برای متقاعد کردن کمپانی‌ها نسبت به اینکه ماشین‌هایتان به خوبی ماشین‌های بنزینی کار میکنند به مشکل برخورده اید، صحبت‌های یک راننده ی ماشین مسابقه ای می‌تواند به شما کمک کند و افراد را متقاعد کند که ماشین‌های شما را امتحان کنند. حالا طرحی کلی از حرف من دستتان آمده.

برنامه تولید محتوا

از « نه» شنیدن نترسید اصلا این جزیی از استراتژی بازاریابی شما است. اگر محصولاتتان به خوبی که خودتان فکر میکنید هستند، در نهایت افراد تاثیر گذاری را پیدا میکنید که به شما کمک کنند. آنها خوشحال هم می‌شوند که در مورد محصولات و سرویس‌های شما و کمکی که به آنها در این زمینه شده است صحبت کنند.

وقتی صحبت‌ها و نظرات این افراد را منتشر میکنید یا لینک آنها و پست مهمانشان را در پیج قرار میدهید، مخاطب بیشتری جذب می‌کنید و در نهایت محصولات و سرویس‌هایی که ارائه میکنید جدی گرفته می‌شوند. بر اساس گفته‌های روهان آیار تقریبا ¾ خرید‌های اینترنتی بر اساس مشاوره‌هایی انجام می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته است.

به یاد داشته باشید! بازاریابی محتوا در مورد پیشرفت و شهرت شخص شما نیست. بلکه برای شناساندن برند شما به عنوان حلال مشکلات مردم است. اطمینان حاصل کنید که محصولات و سرویس‌های ارائه شده ی شما چنین کارایی داشته باشند. در این صورت به زودی با بزرگان صنعتی آشنا می‌شوید که می‌خواهند کارشان را به شما بسپارند.

برای بهمن ماه نظرات مخاطبین را بازبینی کنید

از استراتژی بازاریابی محتوا برای بیش از 10 ماه استفاده کرده اید. حالا زمان آن فرا رسیده که نظرات داده شده بر محتوا‌های خود را در طول این 10 ماه بخوانید.

اول از همه از نظراتی که به نقاط ضعف شما اشاره کرده اند تشکر کنید. چرا که میتوانید در این زمینه پیشرفت کنید.

غیر از انتقادات منفی که توسط ترول‌ها داده شده اند و تنها هدفشان جلب نظر شماست از نظرات منفی سازنده که نقاط ضعفتان را به رخ شما می‌کشند تشکر کنید. از آنهایی که نظرات خوب هم میدهند تشکر کنید و به آنهایی که نظرات بی مورد داده اند در کمال احترام اعلام کنید که در حال کار کردن بر روی نکته‌های گفته شده هستید.

در مرحله بعدی، محتواییی را منتشر کنید که نشان میدهد چطور محصولات و سرویس‌هاس ارائه شده توسط شما پیشرفت کرده اند. در محتوا منتشر شده به نوع پیشرفت‌ها اشاره کنید و مشکلاتی را که برای مشتری‌هایتان حل کرده اید به رخ بکشید.

در نهایت، اعلام کنید که پیام‌های مخاطبین خود را می‌خوانید و به نظر‌های آنها به صورت جدی پاسخ می‌دهید. آنها باید بدانند که ارتباط شما با مخاطبینتان ارتباطی دو سویه است، نه یک مونولوگ. مشتریان خواهان برقراری رابطه تجاری با کمپانی‌هایی هستند که به صدایشان گوش میدهند و برایشان اهمیت قائل می‌شوند.

 در ماه اسفند تعیین استراتژی بازاریابی برای سال آینده

حالا زمان آن است که به 40 درصد موفق این زمینه بپیوندید. این افراد کسانی هستند که برنامه ریزی دقیق و درستی برای محتوا خود  دارند. بررسی کنید چه محتوایی بهترین عملکرد را داشته و برنامه ریزی کنید تا محتوا‌های مشابه بیشتری منتشر کنید.

برای هر ماه محتوا مناسبی در نظر بگیرید. اگر کارمند یا کارگر تحت خدمتی دارید ، از ایده‌های آنها هم استفاده کنید. اغلب ، کارمندانی که تخصص خاصی در زمینه ای دارند می‌توانند جزییات و دانش تکنولوژیکی در اختیارتان قرار دهند که مشتریانتان را قانع میکند و اعتمادشان را جلب میکند.

عملکرد‌های کلیدی را که بیشترین تاثیر در برنامه و تجارت شما دارند مشخص کنید و هر از چند گاهی آنها را بررسی کنید. این اعداد و ارقام میتواند کمک کند محتوا شما در میان سایر محتوا‌ها بدرخشد و حتی منابع مالی بیشتری را برای سال آینده اختیارتان قرار دهد.

استراتژی محتوایی خود را بر روی کاغذ بنویسید و از آن برای نوشتن تقویم محتوایی خود در سال آینده استفاده کنید. هدف‌های قابل دستیابی و ارزیابی داشته باشید و از آنها به عنوان میزانی برای رسیدن به پیشرفت استفاده کنید. این هدف‌ها راه را برایتان روشن میکنند.

با داشتن روشی یکسان در استراتژی بازاریابی محتوایی ، شرکت نوپای شما به زودی جایگاهش را در میان بزرگان باز خواهد کرد. در آخر یک منبع فوق العاده برای یادگیری بازاریابی محتوایی به شما معرفی میکنم که خیلی روی آن تاکید دارم و حتما مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سید علیرضا نورى موگهى

تولید و انتشار محتوا از نظر تعداد به چه صورت باید برنامه‌ریزی بشه، روزی یک پست؟ هفته‌ای یک پست؟ ماهی ۵ پست؟

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید