تقویم بازاریابی چیست و چه کاربردی دارد؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 15 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/17
تقویم بازاریابی چیست و چه کاربردی دارد؟

مدیریت یک شغل یا کار در یک سازمان می‌تواند بسیار پر مشغله و خارج از کنترل باشد. اگر شما مسئول بازاریابی و سوق دادن مشتری به وب سایت خود برای تبدیل و فروش هستید، ممکن است این کار برای شما طاقت فرسا شده باشد. یکی از بهترین ابزارهایی که می‌توانید استفاده کنید تقویم بازاریابی است. 

تقویم بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند تا داده‌های خوب را جمع آوری، تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعات خوب را برای مشتریان خود انجام دهید، زیرا همه تحقیقات بازار به خوبی انجام شده است. همچنین برای نشان دادن زمان تولید محتوا، راه اندازی کمپین بعدی و زمان بررسی نتایج، به تقویم به سبک بازاریابی نیاز دارید.

برای کمک به شما در شروع کار، نحوه کار تقویم‌های بازاریابی، دلیل نیاز شما به این نوع تقویم و 5 الگویی را که می‌توانید برای ساخت تقویم بازاریابی خود استفاده کنید، بررسی خواهیم کرد. 

تقویم بازاریابی چیست؟

تقویم بازاریابی هم نمایشی بصری از فعالیت‌های بازاریابی در آینده است و هم جایی است که همه افراد درگیر در فرآیند بازاریابی می‌توانند در آنجا مسئولیت‌های خود را ردیابی کرده و پیشرفت پروژه را دنبال کنند. می‌توانید با یک تقویم چاپی بازاریابی کار کنید، یا برنامه خود را روی تخته سفید بکشید یا گزینه الکترونیکی دیگری را انتخاب کنید که افراد بتوانند از راه دور برای به روزرسانی یا افزودن ایده در صورت نیاز، به آن دسترسی داشته باشند.

می‌توانید تقویم بازاریابی خود را به عنوان راهنمای چند ماه آینده یا کل سال پیش رو در نظر بگیرید. این نوع تقویم یک مرور کلی استراتژیک ارائه می‌دهد که در صورت لزوم می‌توانید آن را در هر زمانی اصلاح کنید. پس از اتمام، زمان بیشتری خواهید داشت تا استراتژی‌های خود را به روشی اجرا کنید که برای تیم و مشتریان شما مفید باشد.

چرا به تقویم بازاریابی نیاز دارم؟

یک برنامه بازاریابی اطمینان حاصل می‌کند که بودجه، ایده‌ها و روند بازاریابی شما فراموش نمی‌شود. داشتن وظایفی که برای شما تعیین شده است می‌تواند به شما در امر تفویض، برنامه ریزی روز خود و انجام کارها کمک کند. تقویم بازاریابی همچنین یک روش عالی برای نشان دادن آنچه که اکنون اتفاق می‌افتد و آنچه برای آینده برنامه ریزی شده است به دیگران نشان می‌دهد. 

سوالاتی که تقویم بازاریابی شما می‌تواند به آنها پاسخ دهد عبارتند از:

 • آیا کمپین‌های بازاریابی فصلی برگزار می‌شود؟
 • آیا در ایام تعطیلات مانند عید نوروز یا شهادت‌ها برنامه‌های بازاریابی وجود دارد؟
 • آیا کمپین‌های بازاریابی مبتنی بر فروش مانند جمعه سیاه دارید؟
 • آیا تعطیلات عجیب و غریب یا روزهای ملی وجود دارد که بخواهید روی آنها تمرکز کنید؟
 • آیا اطلاعیه‌های شرکت را می‌شناسید که نیاز به بازاریابی یا روابط عمومی‌ در خصوص خود داشته باشند؟

زمانبندی‌های پروژه شما احتمالاً مهمترین دلیل داشتن تقویم بازاریابی است. شما می‌توانید ببینید که کمپین بازاریابی شما چگونه پیشرفت می‌کند و چه کسی مسئول مراحل آن است. 

تقویم بازاریابی چگونه کار می‌کند؟

تقویم بازاریابی تقریباً مشابه تقویم عادی است، از این رو می‌توانید تاریخ‌های مهم (مانند تولدها و سالگردها) را وارد کنید، رویدادها را برنامه ریزی کنید و جلسات را مدیرت کنید؛ درست مثل یک تقویم عادی. با این حال، تمرکز تقویم بر تحقیقات بازار و کمپین‌های بازاریابی است. تقویم بازاریابی انواع مختلفی دارد که به زودی در مورد آنها به تفصیل بحث خواهیم کرد. هدف تقویم شما احتمالاً نحوه استفاده شما را نشان می‌دهد.

کار تقویم بازاریابی

 موارد استفاده از تقویم بازاریابی شما شامل موارد زیر است:

 • می‌توانید پست‌های روزانه رسانه‌های اجتماعی را برنامه ریزی کنید.
 • می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی 6 هفته ای را ترسیم کنید.
 • برای جشن گرفتن می‌توانید تاریخ شرکت در سالگرد فعالیت خود را وارد کنید.
 • پست‌های وبلاگ برای 12 ماه آینده هم حتی در این تقویم قابل پیاده سازی است.
 • تولدها را می‌توان به تقویم اضافه کرد.

در تقویم بازاریابی به چه مواردی نیاز دارم؟

برای اطمینان از اینکه اهداف بازاریابی خود را در پیش دارید، موارد اساسی لازم در تقویم بازاریابی وجود دارد:

 • نام پروژه : مردم باید بدانند که شما در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید بدون اینکه مجبور شوند آن را جستجو کنند. حتی می‌توانید کد را با نام آن رنگ آمیزی کنید تا از نظر بصری چشمگیر باشد و در تقویم پیدا شود.
 • اعضای تیم : چه کسی مسئول این پروژه است؟ حتی اگر دپارتمان بازاریابی داشته باشید، هر پروژه تیم خاص خود را دارد. اگر چندین پروژه وجود داشته باشد، می‌توانید ببینید که چه کسی در چندین تیم حضور دارد و می‌فهمید که آیا حجم کار آن فرد بیش از حد است یا خیر.
 • تاریخ اجرای پروژه : این قسمت به شما این امکان را می‌دهد تا هنگام آماده سازی هدف خود را تعیین کنید. این مهلت همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا بدانید چه موقع می‌توانید تجزیه و تحلیل‌های تبلیغاتی کمپین خود را ردیابی و اندازه گیری کنید. 
 • وظایف برای تکمیل پروژه : آنها را لیست کرده و برای اتمام آنها یک جدول زمانی تعیین کنید. همه وظایف، هرچند کوچک، باید ذکر شوند.
 • چه کسی مسئول این کار است : مسئولیت برخی وظایف را به خود اختصاص دهید. این می‌تواند به شما کمک کند تا حجم کار و زمان اتمام تیم خود را پیگیری کنید و اعضای تیم می‌توانند به یکدیگر کمک کنند.
 • نکاتی درباره اثربخشی کمپین : نگه داشتن گزارش‌ها و یادداشت‌ها درباره یک کمپین که به تقویم شما بستگی دارد، می‌تواند ایده خوبی باشد. می‌توانید به کمپین‌های قدیمی‌ نگاهی بیندازید و ارزش پروژه را اندازه‌گیری کنید. 

5 مورد از محبوب ترین انوع تقویم بازاریابی

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از یک تقویم استفاده کنید. ما با گردآوری 5 نوع تقویم بازاریابی برای استفاده و یک الگوی قابل استناد برای کمک به شما در شروع کار، کارها را آسان تر کرده ایم. 

تقویم بازاریابی اصلی

این تقویم بازاریابی نمای بالایی از استراتژی بازاریابی شما برای یک ماه، سه ماه یا سال آینده را ارائه می‌دهد. این شامل هر نوع بازاریابی است که شما انجام می‌دهید؛ رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محتوا و غیره از این دسته است. همچنین هر تحقیق در بازار را که انجام می‌دهید، همراه با ارائه نتایج ردیابی می‌کند. تقویم بازاریابی 12 ماهه را از اینجا دریافت کنید

تقویم بازاریابی اصلی

تقویم کمپین بازاریابی

برخلاف تقویم بازاریابی، تقویم کمپین بازاریابی صرفا بر یک کمپین متمرکز است. شما فقط برای پیگیری وظایف اعضای تیم برای یک کمپین خاص از این تقویم استفاده خواهید کرد. انرژی خود را بر روی این کمپین متمرکز کنید و از گسترش بیش از حد چندین پروژه در یک تقویم کمپینی خودداری کنید. الگوی تقویم کمپین بازاریابی را از اینجا دریافت کنید.

تقویم کمپین بازاریابی

تقویم بازاریابی ایمیلی

اگر کمپین ایمیلی را اجرا می‌کنید، این نوع تقویم می‌تواند به شما کمک کند. می‌توانید از این تقویم برای تعیین زمان ارسال ایمیل استفاده کنید. همچنین می‌توانید لیست ایمیل مورد نظر خود و اینکه در چه مرحله ای هستند را وارد کنید. این نوع تقویم می‌تواند برای یادآوری‌ها برای ارسال ایمیل به لیست شما درباره پیشنهادات ویژه باشد. الگوی تقویم بازاریابی ایمیل را از اینجا دریافت کنید

تقویم بازاریابی ایمیلی

تقویم محتوا بازاریابی

تقویم محتوا تیم تولید محتوا برای برنامه ریزی پست‌های وبلاگ و سایر مطالب تحریریه بهترین عملکرد را دارد که به تفصیل در مطلب تقویم محتوا بیان شده است. به روزرسانی منظم وب سایت خود با محتوای سئو شده یک روش تضمینی برای افزایش رتبه بندی در Google است، پس شما باید این کار را به طور مداوم انجام دهید. یک تقویم محتوا می‌تواند مشخص کند چه محتوایی ایجاد کرده و چه زمانی باید آن را منتشر کند.

محتوای تیم تولید محتوا می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پست‌های وبلاگ
 • اینفوگرافیک‌ها
 • گزارش‌های سازمان
 • اخبار و نظرات

انواع مختلف محتوای تیم محتوا زمان و مهارت متفاوتی را برای اجرا می‌طلبد. یک تقویم می‌تواند نشان دهد که چه مقدار زمان برای کارهای مختلف لازم است. تهیه یک مقاله تخصصی همراه با تحقیق و مصاحبه بیشتر از یک مقاله 1000 کلمه ای در وبلاگ طول می‌کشد. این ملاحظات باید در نظر گرفته شود و در تقویم محتوای بازاریابی شما منعکس شود.

اگر به نکاتی در مورد چگونگی ایجاد تقویم محتوای بازاریابی نیاز دارید با تقویم محتوای تیم تولید محتوا را از اینجا دریافت کنید.

تقویم محتوا بازاریابی

تقویم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

با وجود همه کانال‌های شبکه‌های اجتماعی موجود امروز، داشتن یک تقویم جداگانه برای شبکه‌های اجتماعی ایده خوبی است. تقویم شما باید در کانالهایی که استفاده می‌کنید تقسیم شود. اگر در فیس بوک، اینستاگرام و توییتر هستید، برای هر کانال رسانه اجتماعی به بخشهای تقویم جداگانه نیاز دارید. کدگذاری رنگ کانال‌ها نیز به شما کمک می‌کند. آنچه شما ارسال می‌کنید برای هر کانال منحصر به فرد باشد.

به همین دلیل تقویم بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی ابزاری قدرتمند است. می‌توانید پست‌ها را برای کانال‌های مختلف در زمان‌های مختلف اجرا کنید. با استفاده از برخی ابزارها، می‌توانید مستقیماً در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی خود به طور خودکار پست ارسال کنید. پست‌ها را برنامه ریزی کرده و حضور خود در شبکه‌های اجتماعی را با تقویم خود برنامه ریزی کنید. تقویم رسانه‌های اجتماعی ما را از اینجا دانلود کنید.

تقویم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

تقویم آفلاین در مقابل تقویم آنلاین بازاریابی

اکنون که فکر می‌کنید داشتن تقویم بازاریابی ایده خوبی است یک سوال مهم که باید در نظر بگیرید این است که آیا با یک تقویم چاپی یا دیجیتال کار کنید؟ در حالی که هر دو مزایا و معایب خود را دارند، اما هر دو می‌توانند برای شما مفید باشند. در اینجا چند تفاوت وجود دارد که باید در نظر بگیرید: 

تقویم بازاریابی آفلاین

نوشتن ایده‌های خود روی کاغذ می‌تواند یک تجربه بصری جذاب باشد. تقویم‌های آفلاین می‌توانند در رسانه‌های مختلف ارائه شوند. به عنوان مثال، شما می‌توانید یک کاغذ روی دیوار داشته باشید که قابل مشاهده هم باشد.

یا اینکه می‌توانید تقویم pdf بازاریابی را در صورت نیاز چاپ و پر کنید. می‌توانید آن را کپی کرده و می‌توانید آن را تحویل اعضای تیم خود دهید بدون اینکه کسی به همان برنامه یا دسترسی آنلاین احتیاج داشته باشد.

بعضی از افراد با قلم و کاغذ بهتر کار می‌کنند. احتمال خرابی نرم افزار یا از بین رفتن آن هم وجود ندارد. در ادامه به بررسی عقیده طرفداران یا مخالفان این نوع تقویم می‌پردازیم:

طرفدارانمخالفان
سندی در دست، بدون نیاز به برنامه‌های جانبیتقویم‌های اعضای تیم به روز نمی‌شوند
کار با قلم و کاغذ باعث ارتباط همیشگی می‌شودعدم ادغام با برنامه‌های دیگر
بدون تغییر یا به روزرسانی تصادفیچیزی که باید حمل شود و ممکن است گم شود

تقویم بازاریابی آنلاین

یک تقویم آنلاین می‌تواند در دسترس، قابل اشتراک و دارای امکانات جانبی بیشتری باشد. می‌توانید برنامه‌ها را با اعضای تیم خود که از هر کجا اینترنت به آن دسترسی دارند، به اشتراک بگذارید.

گزینه‌های شما برای تقویم‌های آنلاین شامل Google Docs یا Google Sheets است، یا می‌توانید از صفحات اکسل آنلاین استفاده کنید. اگر می‌توانید نرم افزار و برنامه‌های تخصصی طراحی شده برای شرکت خود داشته باشید، در صورت تمایل با آنها نیز کار کنید.

در صورت نیاز، می‌توانید تقویم خود را چاپ کرده و با تمام مزایای ذکر شده در حالت آفلاین قرار دهید.

طرفدارانمخالفان
به راحتی در هر نقطه آنلاین قابل دسترسی استبرای دسترسی به مجوزها یا نرم افزار نیاز دارید
برای داشتن تجربه کاربری کامل تر، می‌تواند با برنامه‌های دیگر ارتباط برقرار کندممکن است نیاز به آموزش داشته باشد
می‌تواند تقویم‌ها را برای نسخه‌های چاپی چاپ کرداگر دسترسی آنلاین ندارید، ممکن است به تقویم دسترسی نداشته باشید.
سفارشی سازی تقویم امکان‌پذیر استبرای برخی از سرویس‌ها می‌تواند هزینه اشتراک داشته باشد

چگونه می‌توان یک تقویم بازاریابی عالی داشته باشید؟

وقتی تقویمی‌ دارید که نیازهای بازاریابی شما را برآورده می‌کند، تجارت شما به راحتی روی ریل خود پیش می‌رود. اگر یک مدیر مارکتینگ هستید یا برای خود شغلی اداره می‌کنید، یک تقویم با ساختار مناسب می‌تواند به شما انگیزه دهد، به شما در پایبند بودن به ضرب العجل‌ها کمک کند، از طریق به روزرسانی منظم محتوای جستجوگرها، SEO خود را تقویت کنید و از طریق بازاریابی مداوم فروش خود را افزایش دهید. اگر در یک تیم دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی کار می‌کنید، یک تقویم خوب به وضوح تفویض وظایف، علت و موعد مقرر را نشان می‌دهد، بنابراین تیم شما پاسخگو و با برنامه خواهد بود.

یک تقویم بازاریابی خوب می‌تواند ایده‌های بیشتری را بر اساس ایده‌های قبلی شما ایجاد کند. اگر زمان‌های بهتری در سال برای اجرای آنها وجود داشته باشد، می‌تواند به تغییر موقعیت کمپین‌ها نیز کمک کند. در نهایت، یک تقویم عالی بازاریابی به بخشی حیاتی از یک ماشین بازاریابی روغن کاری شده تبدیل می‌شود. هدف‌ها را بزرگتر کرده و به اعضای تیم این توانایی را می‌دهد تا بدانند چه نقشی دارند و چه ایده‌هایی را پیشنهاد ‌کنند.

جمع بندی

با سرعت بخشیدن رشد در دنیای آنلاین، می‌توان به راحتی از آنچه می‌توان گفت، زمان بازاریابی و نحوه به اشتراک گذاشتن پیام خود را راحت‌تر برنامه‌ریزی کنید. سازماندهی منطقی این اطلاعات می‌تواند به کاهش استرس تیم شما کمک کرده و یک مزیت قدرتمند برای شما ایجاد کند. گرچه ممکن است تنظیم و راه اندازی آن به زمان و دانش نیاز داشته باشد، اما مطمئناً ارزش استفاده از آن را دارد. 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید