محتوای طولانی یا کوتاه؟ ایده‌آل چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 20 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/12/11
محتوای طولانی یا کوتاه؟ ایده‌آل چیست؟

قبل از اینکه بتوانید بررسی کنید که آیا محتوای بلند یا محتوای کوتاه برای کسب و کار شما مناسب است ، درک تفاوت این دو مهم است. همانطور که یاد می گیرید چگونه مطالب طولانی را بنویسید ، خواهید فهمید که این نوشتار عمیق و با کیفیت عالی است که فراتر از اطلاعات جزئی در مورد موضوع است.

همه ما می دانیم که محتوا پادشاه است، اما به نظر شما محتوای کوتاه بهتر است یا بلند؟ اگرچه طول ایده آل محتوای وبلاگ به نوع محتوایی که ایجاد می کنید و آنچه که امیدوارید به آن برسید بستگی دارد ، اما برخی‌ از اساتید این کار اعتقاد دارند که مزایای محتوای طولانی بیشتر است.

محتوای بلند یا طولانی چیست؟

قبل از اینکه بتوانید بررسی کنید که آیا محتوای بلند یا محتوای کوتاه برای کسب و کار شما مناسب است ، درک تفاوت این دو مهم است. به طور سنتی ، محتوای طولانی هر نوع محتوای بیش از 1200 کلمه در نظر گرفته می شود. امروزه ، محتوای طولانی به محتوایی گفته می‌شود که طول آن تا حداکثر 10 هزار کلمه باشد. با این حال ، باید به این نکته توجه کنیم که محتوای طولانی فقط پر کردن صفحه با کلمات اضافی نیست. همانطور که یاد می گیرید چگونه مطالب طولانی را بنویسید ، متوجه خواهید شد که این نوشتار عمیق و با کیفیت بالا است و فراتر از اطلاعات مختصر در مورد موضوع است.

محتوای طولانی با دانش متخصص ، اطلاعات عمیق و نوشتن با کیفیت نوشته می شود. برای شروع ، محتوای شما نباید فقط اطلاعات مربوط به موضوعی را که می تواند در هر تعداد صفحه دیگری در وب یافت شود ، را خلاصه کند. خلاصه و اطلاعات مربوط به هر موضوعی را می توان در هر سایتی یافت ، بنابراین محتوای شما باید از بقیه تفکیک شود. بهتر است با استفاده از اطلاعات جدید ، محتوای بکر و فاخرتری را تولید کنید یا ممکن است محتوا بر روی نظر یک متخصص در این زمینه متمرکز شود.

 تجزیه و تحلیل عمیق و اطلاعاتی که معمولاً در دسترس نیست ، کلیدی در محتوای کامل و طولانی است. سرانجام محتوای طولانی شبیه مقاله یک روزنامه یا مجله است. این مقاله اغلب توسط افراد متمرکز خوانده می شود ، نه توسط افرادی که فقط نقاط برجسته یک مقاله را می‌خوانند. با توجه به این نکته ، محتوای شما باید مطابق با بالاترین استانداردهای کیفی به خوبی نوشته شود.

چرا مطالب طولانی مهم است؟

 از آنجا که محتوای طولانی، عمیق و به طور معمول گسترده تر است ، نوشتن آن می تواند به زمان و منابع بیشتری نیز نیاز داشته باشد. با دانستن این موضوع ، برخی از افراد و مشاغل تعجب می کنند که آیا واقعاً محتوای طولانی آنقدر مهم است؟ اگرچه بدون محتوای طولانی می توان به موفقیت دست یافت ، اما بدون شک مزایای زیادی از این نوع مطالب ناشی می شود. برخی از این مزایا شامل بهبود SEO ، بیشتر دیده شدن ، نرخ تبدیل بیشتر ، افزایش شهرت یک شرکت به عنوان یک رهبر فکر بازار است.

محتوای طولانی چه کاری می کند؟

برای بهبود سئو

 محتوای بلند از دیدگاه SEO نسبت به محتوای کوتاه یک مزیت خاص دارد. طول محتوا یکی ازفاکتور های تعیین کننده موفقیت در سئو است. پاسخ دقیقی برای طولانی بودن محتوا به عنوان یک مزیت برای سئو وجود ندارد ، اما باید به تمام سوالات مربوط به کاربر در مورد درخواست جستجوی خاص پاسخ دهد. با محتوای طولانی تر ، مطمئناً شانس بیشتری دارید که همه این سوالات را پوشش دهید. 

اما کیفیت همیشه باید مقدم بر کمیت باشد! با داشتن محتوای عمیق و با کیفیت ، شانس بیشتری برای دریافت بک لینک بیشتر و دریافت رتبه های بالاتر موتور جستجو دارید. شما ترافیک ارگانیک بیشتری دریافت خواهید کرد ، و دیده شدن شما افزایش می یابد. گوگل و موتورهای جستجوی مشابه ، سیگنال های کاربر را نیز ردیابی می کنند ، از جمله مدت زمانی که شخص در صفحه می گذراند. 

خواندن محتوای طولانی تر به زمان بیشتری نیاز دارد ، بنابراین سیگنال های کاربر برای مقاله های طولانی تر چشمگیرتر خواهد بود. با این وجود ، باید همیشه قصد کاربر را در خاطر داشته باشید و سعی کنید از دیدگاه کاربر فکر کنید: انتظار دارید دریک جستجو چه چیزی پیدا کنید و چه مدت طول بکشد؟

برای بیشتر دیده شدن

 ایجاد محتوای طولانی قطعاً تضمینی برای ایجاد یک محتوای ویروسی نیست، منظور از محتوای ویروسی محتوایی است که مثل یک ویروس بین کاربران پخش شود. با این حال ، ما می دانیم که کاربران تمایل دارند اطلاعاتی را که برای آنها و همکارانشان مفید ، ارزشمند و یا در غیر این صورت آموزنده است به اشتراک بگذارند. 

زمانی که وقت و تلاش خود را صرف ایجاد محتوای بلند و با کیفیت می کنید ، این انتظار را باید داشته باشید که کاربران مطالب شما را بخوانند و سپس آن را به دیگران منتقل کنند. به همین دلیل ، محتوای طولانی اغلب از طریق ایمیل ها ، رسانه های اجتماعی یا به صورت دهان به دهان در میان مخاطبان به اشتراک گذاشته می شود.

برای نرخ تبدیل بیشتر

 در نهایت ، هدف محتوا نرخ تبدیل بیشتر است. نرخ تبدیل برای شما هرچه باشد ، ممکن است طول مقاله ایده آل بیش از آنچه انتظار دارید باشد. تا زمانی که کاربر هزاران کلمه را بخواند ، احتمالاً متقاعد می شود که شما می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید ، که می تواند منجر به نرخ تبدیل بالاتر شود. علاوه بر این ، گزینه ای برای محافظت از تمام محتوای طولانی شما وجود دارد ، که افراد را مجبور می کند برای دسترسی به باقیمانده محتوا، آدرس ایمیل یا حتی اطلاعات پرداخت خود را وارد کنند.

برای افزایش شهرت یک شرکت به عنوان یک رهبر فکر بازار

 هر شغلی می خواهد در زمینه مربوطه خود بهترین باشد. یکی از راه های تشویق کاربران این است که تخصص خود را در محتوای طولانی برای آنها به نمایش بگذارید. محتوای طولانی می تواند رتبه شما را به عنوان یک رهبر فکری در بازار بالا ببرد و برند یا وب سایت شما را از سایرین متمایز کند که محتوای کوتاهتر و پیش پا افتاده تری دارند.

محتوای کوتاه یا میکروکانتنت چیست؟

ما امروز در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می کنیم، وسایل ارتباطی کوچک مثل گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها و در کنار آنها شبکه‌های اجتماعی سبب شده‌اند که شکل تغییر محتوا نیز تغییر پیدا کند. در این یادداشت کوتاه به میکروکانتنت، ویژگی‌ها و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

محتوای میکروکانتنت یا کوتاه کجا به کار می‌آید؟

منظور از محتوای کوتاه یا همان میکروکانتنت، یک محتوای کوتاه و محدود از نظر تعداد کلمات و جملات است که بیشترین و سریعترین تأثیرگذاری روی مخاطب را داشته باشد. در چنین محتوایی کاربر با خواندن چند جمله ساده هدف محتوا را درک می کند، معمولا مطالعه چنین محتوایی چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد اما تأثیرگذاری یک محتوای کامل را روی خواننده دارا است.

ویژگی‌های محتوای کوتاه

برای محتواهای کوتاه یا میکروکانتنت‌ها دو ویژگی اصلی در نظر گرفته می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • این محتواها نسبت به مطالب عادی کوتاه‌تر است. این محتواها را در موقعیت‌های مختلف می‌توان به کار برد. استفاده از آنها در شبکه‌های اجتماعی، روزنامه، مجلات الکترونیکی و … رواج دارد.
 • دومین ویژگی محتواهای کوتاه قدرت انتقال مفهوم به کاربر در مدت زمان کوتاه است. بنابراین انتقال مفهوم و درک آن توسط مخاطب یک موضوع مهم در محتوای کوتاه است.

محتوای کوتاه با چه هدفی تولید می‌شود؟

همانطور که گفتیم  چنین محتوایی شامل چند جمله مفهومی و کوتاه است پس می‌توان گفت که مهمترین کاربرد آن در شبکه‌های اجتماعی است که با محدودیت تعداد کاراکتر در خلق محتوا مواجه هستیم. چنین محتوایی را می‌توان به راحتی در ابزارهای دیجیتالی چون تلفن های همراها یا تبلت ها مطالعه کرد. باید به این مسئله توجه داشت که کاربر به دنبال یک مطلب کاملا مفهومی و کوتاه است که در مدت زمان کم بتواند به آنچه در نظر دارد برسد. بنابراین خلق محتوای کوتاه می‌تواند در پاسخ به این نیاز کاربران اینترنتی صورت گیرد.

انواع محتوای کوتاه

محتوای کوتاه از نظر ماهیت و تولید با محتوای بلند هیچ تفاوتی ندارد. بنابراین همه خصوصیات، ویژگی‌های و طبقه بندی‌هایی که برای محتوای بلند در نظر گرفته می شود در مورد محتوای کوتاه یا میکرو کانتنت‌ها نیز صادق است. انواع محتوای کوتاه عبارتند از:

 • متن کوتاه
 • گیف
 • ویدئوهای کوتاه
 • اینفوگرافیک
 • عکس
 • عناوین خبری
 • بولت پوینت‌ها
 • نمودار
 • پیام کوتاه
 • ایمیل

مطمئنا شما هم تا کنون تعداد زیادی از این محتواهای کوتاه را یا دیده‌اید و یا آنها را به کار برده اید. پس می‌توان گفت که میکرو کانتنت‌ها شکل کاربردی از محتوا هستند که در زندگی روزانه به شکل‌های مختلفی به کار برده می‌شوند.

محتوا عامل اصلی ارتباط کاربران در فضای مجازی و اینترنت محسوب می‌شود. بنابراین شناخت انواع محتوا و کاربرد آنها می تواند تأثیرگذاری آنها را افزایش دهد. محتوای کوتاه یا میکروکانتنت نیز نوعی از محتوا است که با هدف رضایت کاربران در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، پیام کوتاه و … برای رساندن مفهوم به کاربر با تعداد جملات مفهومی و ساده به کار برده می‌شود. محتوای کوتاه انواع مختلفی دارد که می توان آنها را با توجه به کاربردشان در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد.

محتوا برای SEO چقدر باید باشد؟

 پست وبلاگ باید چند کلمه باشد؟ این یک سوال معمول است ، به ویژه هنگامی که شما در بهینه سازی موتور جستجو تأثیر می گذارید. متأسفانه چیزی به عنوان حداقل یا ایده آل شمردن کلمات برای موفقیت در سئو وجود ندارد . طول مناسب محتوای شما به عواملی مانند قصد کاربر و انوع محتوا بستگی دارد . با این وجود ، برخی از روندها وجود دارد که می تواند به عنوان رهنمودهای خشن در هنگام برنامه ریزی برای محتوای آینده با فرم کوتاه و کوتاه باشد.

قصد کاربر باید عامل اصلی تعیین کننده در ایجاد محتوای شما باشد. به محتوایی که ایجاد می کنید فکر کنید و سپس تصور کنید که چگونه می خواهید کاربر با آن محتوا تعامل کند. آیا در پاسخ به پرسش “آدرس رستوران پیتزا در شهر من؟” آدرس رستوران خود را در اختیار کاربران قرار می دهید؟ برای جستجوی ساده تر ، مبتنی بر اطلاعات بیشتر از این قبیل ، محتوای طولانی مدت نامناسب است. 

پس از همه ، کاربران به سادگی می خواهند پاسخ سوالات خود را در اسرع وقت دریافت کنند ، بنابراین محتوای کوتاه که به راحتی قابل اسکن است کلیدی است. از طرف دیگر ، کاربرانی که به دنبال پاسخ های دقیق تر و طولانی تر هستند ، معمولاً محتوای طولانی مدت را ترجیح می دهند. تصور کنید شخصی در جستجوی “چگونه برای اولین ماراتن خود تمرین کند” است. 

اگر آنها با یک جواب 200 کلمه ای نتیجه موتور جستجو را بگیرند ، آنها احتمالاً ادامه خواهند داد تا زمانی که چیزی با اطلاعات بیشتر پیدا کنند ، شاید یک مقاله طولانی مدت با چند هزار کلمه. اجازه دهید تجربه کاربری مورد نظر شما محتوای شما را راهنمایی کند.

نوع محتوا نیز عامل بزرگی در تعیین طول ایده آل آن است. به عنوان مثال ، یک فروشگاه خرده فروشی آنلاین ممکن است توصیفات محصول کوتاه تری داشته باشد. این کاملاً برای نوع محتوا مناسب است. از طرف دیگر ، همان فروشگاه خرده فروشی ممکن است مقاله بسیار طولانی تری داشته باشد که در آن تفاوت بین استخرهای شنا در زمین و زمین و همچنین جوانب مثبت و منفی هر یک شرح داده شده است. 

خوانندگان احتمالاً 3000 کلمه در استخرهای شنا باقی می مانند زیرا آنها علاقه مند به ساخت استخر خود هستند ، اما توضیحات محصولات کلر استخر باید به طور قابل توجهی کوتاه تر شود و یا خطر از دست دادن توجه خواننده را به خود جلب کند.

سرانجام ، ممکن است مفید باشد که به بررسی روند تعداد کلمات در محتوای آنلاین بپردازیم . به عنوان مثال ، میانگین تعداد کلمات یک وب سایت در صفحه اول صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل ، 1،447 کلمه است که نتایج موقعیت 1 به سمت 2000 کلمه گرایش دارند. هیچ دلیل قطعی بر عملکرد بهتر محتوای کوتاه به محتوای فرم کوتاه وجود ندارد ، اما فرصت های بیشتری را برای درج پیوندها و کلمات کلیدی دنباله دار فراهم می کند ، که هر دو می توانند تأثیر مثبتی بر نتایج و رتبه بندی موتور جستجو داشته باشند.

تأثیر تعداد کلمات بر رتبه بندی؛ منبع: backlinko.com

نحوه نوشتن مطالب طولانی مدت

اکنون که دانستید چرا شرکت شما نیاز به سرمایه گذاری در محتوای طولانی مدت دارد ، باید این محتوا را برای خود بسازید. نوشتن این نوع مطالب می تواند چالش برانگیز باشد ، به خصوص برای افرادی که تجربه نوشتن مقاله ، مقاله یا مقاله طولانی را ندارند. خوشبختانه نکاتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند در موضوعات متمرکز شوید و قطعات طولانی مدت و م effectiveثر برای مخاطبان خود ایجاد کنید .

1. یک هدف اصلی برای محتوای خود تعیین کنید

 ابتدا تصمیم بگیرید که چرا مطلب را می نویسید و هدف آن چیست . آیا در حال تهیه یک مقاله جامع در مورد چیزی در صنعت خود هستید ، یا به رویدادهای فعلی می پردازید؟ آیا انتظار دارید خوانندگان از ابتدا تا انتها مطالب شما را بخوانند یا اینکه نوعی راهنمای مرجع است که به چندین بار باز می گردد؟ در مورد این مرحله با دقت فکر کنید ، زیرا این تصمیمات آینده را در مورد طول و سبک محتوای شما راهنمایی و اطلاع رسانی می کند.

2. یک موضوع خاص را انتخاب کنید

 بعد ، محتوای خود را به یک موضوع خاص محدود کنید. در حالت ایده آل ، یک عنوان و یک طرح کوتاه ارائه دهید . درباره چه چیزی صحبت خواهید کرد ، و آیا در مورد موضوع آگاهی دارید؟ در غیر این صورت ، در نظر بگیرید که آیا این بهترین موضوع برای شرکت شما است یا خیر. از مرتبط بودن موضوع اطمینان حاصل کنید و سپس در نظر بگیرید که چگونه می تواند تجارت شما را ایجاد کند ، بازدید شما را افزایش دهد یا در غیر این صورت منجر به تبدیل مورد نظر در بستر دیجیتال شما شود.

3. با محتوای خود قصد کاربر را ملاقات کنید

 تصور کنید ، برای لحظه ای ، در حال خواندن مطالب برنامه ریزی شده خود از طرف دیگر هستید. چگونه انتظار دارید کاربران با محتوای شما تعامل داشته باشند ؟ آیا در موتورهای جستجو دارای رتبه و محبوبیت بالایی خواهد بود و طیف وسیعی از کاربران را به خود جلب می کند؟ 

محتوای شما می تواند مقاله ای طولانی باشد که محققان به آن استناد کرده اند ، یا ممکن است یک قطعه فروش اقناعی باشد که به مردم کمک می کند تصمیم بگیرند نوع خاصی از محصول را خریداری کنند. اطمینان حاصل کنید که محتوای فرم بلند چگونه خوانده می شود و انتظار دارید کاربران به آن مطلب چه واکنشی نشان دهند؟

4. قالب ، طول و شکل ظاهری را تنظیم کنید

 عاقلانه است که از قبل برنامه ریزی کنید که چه بازخوردی را از محتوای خود انتظار دارید. بین مقاله 1500 کلمه ای و مقاله 10.000 کلمه ای تفاوت زیادی وجود دارد. آیا موضوعی که انتخاب کرده اید آنقدر بزرگ است که به این تعداد کلمه نیاز داشته باشد ؟

5. محتوا را بنویسید یا نوشتن مقاله را به او بسپارید

آخرین گزینه، مرحله نوشتن محتوا است. در برخی موارد ، ممکن است بخواهید خودتان این چالش را بپذیرید اما می‌توانید به جای تهیه محتوای بلند در داخل مجموعه خود، برون سپاری محتوا به یک نویسنده حرفه ای را در دستور کار قرار دهید و این به این معنی است که می توانید اطمینان حاصل کنید که محصول نهایی آسان خوانده می شود وبرای مخاطبان مورد نظر شما جذاب و از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار است. اگر این مسیر را طی کردید ، حتماً اطلاعات و ساختار زیادی را در اختیار نویسنده ای که با او کار می کنید ، قرار دهید.

نحوه تبلیغ محتوای طولانی مدت

ایجاد محتوای طولانی به زمان ، منابع و تلاش نیاز دارد. پس از اتمام همه کارها ، شما باید محتوای خود را به درستی تبلیغ کنید تا بیشترین بازخورد را از کار خود دریافت کنید. گزینه های بسیاری برای تبلیغات در دسترس است . پیش آگهی به معنای این است که در صورت تمایل افراد برای مطالعه کامل آن وقت اختصاص می دهند و در نتیجه زمان بیشتری را در صفحه می گذرانند.

1. تبلیغات رسانه های اجتماعی

 رسانه های اجتماعی راهی عالی برای به اشتراک گذاشتن مطالب طولانی است. نقل قول های جالب یا آمار شگفت انگیز را انتخاب کنید و آنها را در محتوای خود به اشتراک بگذارید. این به شما امکان می دهد چندین بار محتوای یکسانی را بدون تکرار زیاد برای کاربران رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. همچنین ممکن است بخواهید اینفوگرافیک را برای همراهی مطالب به عنوان روشی سریع و قابل هضم برای به اشتراک گذاری اطلاعات و جلب توجه مخاطبان خود انتخاب کنید.

2. خبرنامه های ایمیل

 یکی دیگر از روش های محبوب برای تبلیغ محتوای طولانی ، داشتن خبرنامه ایمیل است . به احتمال زیاد شما از قبل لیست مشترکان را در دسترس دارید. اینها افرادی هستند که قبلاً به کاری که انجام می دهید ابراز علاقه کرده اند و همین باعث می شود مخاطبان اصلی محتوای طولانی شما باشند. بخاطر داشته باشید که نیازی نیست کل مطلب را در خبرنامه به اشتراک بگذارید. درعوض ، با استفاده از یک پاراگراف یا فقط چند نکته جالب و سپس پیوندی را در اختیار خوانندگان قرار دهید تا بتوانند از طریق آنها کلیک کرده و اطلاعات بیشتری را بخوانند.

3. اعلان های مرورگر

 پس از سرمایه گذاری زیاد در محتوای بلند با کیفیت بالا ، اطلاع رسانی های فشرده می توانند راهی دیگر برای تبلیغ کار شما باشند. اعلان های مرورگر که به صورت نوتیفیکیشن است، می توانند کاربرانی را که از قبل با وب سایت ، محصولات یا خدمات شما آشنا هستند درگیر کنند.

4. تبلیغات

 اگر بودجه شما برای تبلیغات محتوای طولانی مناسب است، مطمئناً تبلیغات می تواند نگاه بیشتری را به محتوای شما جلب کند. با این حال ، صرف هزینه برای مخاطبانی که ارزش محتوا شما را تشخیص داده و آن را مفید می دانند ، بسیار مهم است.

5. اشتراک گذاری را ساده کنید

 اگر محتوای طولانی شما بسیار عالی است ، خوانندگان دوست دارند آن را به اشتراک بگذارند. این یکی از بهترین راه های ممکن برای به اشتراک گذاشتن محتوا است زیرا هزینه ای برای شما ندارد و می تواند در شبکه های اجتماعی مناسب تأثیر بسزایی داشته باشد. برای اینکه اشتراک گذاری ساده باشد ، دکمه هایی را در پایین پست خود بگنجانید که به خوانندگان اجازه دهد سریع مطالب را در شبکه اجتماعی مورد نظر خود یا حتی از طریق ایمیل به اشتراک بگذارند. 

نتیجه گیری: طول پست وبلاگ ایده آل

  هر محتوا منحصر به فرد است. آنچه ما می دانیم محتوای بلند و با کیفیت بالا معمولاً بک لینک بیشتر و رتبه های بالاتری دریافت می کند . این فرصتی برای نمایش دانش عمیق صنعت است و می تواند برای مخاطبان شما فوق العاده ارزشمند باشد، محتوای طولانی می تواند راهی اصلی برای افزایش بازدید ، بالا بردن نرخ تبدیل و وفاداری به برند باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید