تراکم کلمات کلیدی (Keyword Density) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 12 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/05/25
تراکم کلمات کلیدی (Keyword Density) چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که می‌دانید‌، تراکم کلمات کلیدی اجزای سازنده محتوای شما هستند. اینها معمولاً عبارت‌های جستجو هستند که توسط مخاطبان مورد نظر شما برای دسترسی به اطلاعات به صورت آنلاین استفاده می‌شود. اما پر کردن این کلمات بدون معنی و ارتباط راه حلی برای کسب رتبه بالاتر در رتبه نتایج موتورهای جستجو  نیست.

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی عبارت است از تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی در یک محتوا ظاهر می‌شود. اما در شرایط دیگر، این مفهوم می‌تواند به عنوان تعداد کل کلمات کلیدی مورد نظر به علاوه کلمات کلیدی ثانویه و LSI (کلمات و عباراتی که گوگل آنها را از نظر معنایی مرتبط با یک موضوع می داند) در محتوا مورد استفاده قرار گیرد.

نکته: به دلیل محبوبیت تکنیک TF-IDF‌، تراکم کلمات کلیدی توانسته جایگاه بهتری در بین سایر تکنیک‌های سئو داشته باشد.

اصطلاح TF-IDF که مخفف Term Frequency-inverse Document Frequency است، با فراوانی کلمات کلیدی ارتباط دارد. این تکنیک محاسبه ای بر اساس فراوانی واژه در صفحات موجود است که در جستجویی با صفحه ای که قرار است منتشر کنید رتبه بندی می‌شود. این تکنیک صرفا میزان تکرار یک کلمه کلیدی یا عبارت را در صفحه نشان نمی‌دهد بلکه هدف آن نشان دادن اهمیت کلمه کلیدی مورد نظر از طریق مقایسه تعداد تکرار کلمه در متن با تکرار آن کلمه در مجموعه‌ای بزرگتر یعنی کل صفحات سایت است.

با روشهای پیشرفته تر برای اندازه گیری استراتژی‌های سئو مبتنی بر نتیجه‌، تکنیک TF-IDF تا حد زیادی به محاسبه تراکم کلمات کلیدی کمک کرده است. این استراتژی از یک کلمه کلیدی واحد استفاده نمی‌کند بلکه از کلمات کلیدی مرتبط که مربوط به جستجوی کاربران است استفاده می‌کند.

مانند همیشه‌، پیروی از این استراتژی به تنهایی ممکن است راه حل رسیدن به رتبه بالاتر در نتایج جستجو نباشد‌، اما اگر از کیفیت محتوای تولید شده به خوبی مراقبت می‌کنید‌، TF-IDF می‌تواند به شما در افزایش رتبه بندی یه صورت قطعی کمک کند.

با نگاهی به چگالی کلمات کلیدی در طیف وسیع‌تر و با دامنه دید بزرگ‌تر‌، می‌توان آن را از پر کردن متن از کلمات کلیدی (که یک روش متقلبانه است) جدا کرد.

چگونه می‌توان تراکم کلمات کلیدی (روش کلاسیک) را محاسبه کرد؟

یکی از متداول ترین سوالات در مورد چگالی کلمات کلیدی این است که درصد چگالی کلمات کلیدی ایده آل چقدر است.

یک فرمول برای محاسبه تراکم کلمه کلیدی وجود دارد:

کلمه کلیدی تراکم = (KR / (TW -(KR x (NWK -1)))) 100 x

KR = چند بار یک عبارت کلیدی را تکرار کرده اید.

NWK = تعداد کلمات موجود در عبارات کلیدی شما

TW = کل کلمات موجود در متن تحلیل شده

مثال محاسبه تراکم کلمه کلیدی

فرض کنید که یک پست وبلاگی با 2000 کلمه دارید. شما کلمه کلیدی مورد نظرتان را بیش از 30 بار تکرار کرده اید و آن کلمه کلیدی شامل 3 کلمه است. در اینجا نحوه محاسبه KD برای محتوای 2000 کلمه ای در نظر گرفته شده است‌، در نظر داشته باشید که کلمه کلیدی تمرکز شما عبارت کلیدی 3 کلمه ای است و 30 بار تکرار شده است.

بیایید KD را محاسبه کنیم:

KR = 30

NWK = 3

TW = 2000

KD = (KR / (TW -(KR * (NWK -1)))) * 100

KD = (30 / (2000 – (30 * (3-1)))) * 100

KD = (30 / (2000 – (30 * 2))) * 100

KD = (30 / (2000 – 60)) * 100

KD = (30 / (1940) * 100

KD = 0.0154 * 100

KD = 1.54

مقدار بین 0.5 تا 1.5 درصد تراکم بهینه کلمه کلیدی برای پست وبلاگ شما است.

تراکم کلمات کلیدی در متن

این روش سنتی برای محاسبه تراکم کلمه کلیدی است. اما با همه پیشرفت‌هایی که گوگل در زمینه پردازش زبان طبیعی (NLP) انجام می‌دهد‌، این محاسبه تنها در صورتی قابل اجرا است که محتوای با کیفیتی داشته باشید.

محاسبه عدد چگالی کلمه کلیدی برای یک عبارت کلیدی

 • چند بار یک عبارت کلیدی خاص در یک محتوا تکرار می‌شود.
 • تعداد کلمات موجود در آن عبارت کلیدی
 • تعداد کل کلمات در متن تحلیل شده.

تراکم کلمه کلیدی چقدر برای سئو مفید است؟

اگرچه هیچ درصد مشخصی برای چگالی کلمات کلیدی ایده آل وجود ندارد‌، اما برای رتبه بندی بالاتر در رتبه‌بندی گوگل‌، بهتر است که از قاعده تراکم 2٪ برای کلمات کلیدی پیروی کنید. با این وجود‌، از پر کردن متن با کلمات کلیدی به هر صورتی اجتناب کنید زیرا به سایت شما آسیب می‌رساند و ممکن است سایت شما جریمه شود.

اهمیت تراکم کلمات کلیدی در سئو

تراکم کلمات کلیدی برای SEO ضروری است زیرا گوگل سعی می‌کند لیستی از مرتبط ترین صفحات وب در صفحه نتایج جستجوی وب SERP را بر اساس جستجوی کاربر به او نشان دهد.

اگر عبارت جستجوی آنها در محتوای شما وجود دارد‌، فرصتی برای رتبه‌بندی در SERP خواهید داشت. به عبارت دیگر‌، وجود عبارات کلیدی در محتوای شما به Google کمک می‌کند تا محتوای شما را بهتر درک کند.

فرض کنید می‌خواهید برای هر کلمه کلیدی خاص مرتبط با حیطه کاری خود سئو کنید. در این صورت‌، شما باید محتوای مرتبط بنویسید یا محتوای موجود را با کلمه کلیدی هدف بهینه کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که آن کلمه کلیدی خاص به طور طبیعی چند بار دیگر در محتوای شما ظاهر می‌شود.

گاهی اوقات‌، استفاده از کلمه کلیدی دقیق چندین بار در یک محتوا ممکن است اثر بخشی کل مقاله را کاهش دهد. بنابراین‌، کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از مترادف کلمه کلیدی  برای جلوگیری از تکرار بیش از حدآن  استفاده کنید.

پر کردن متن با کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) چیست؟

پر کردن کلمات کلیدی زمانی است که شما یک کلمه کلیدی را چندین بار در محتوای خود تکرار می‌کنید تا حدی که کاملاً غیر طبیعی به نظر می‌رسد.

قبلا، پر کردن کلمات کلیدی خواندن و تشخیص مقالات را برای مخاطب سخت می‌کرد‌، اما اکنون ربات‌های موتور جستجو می‌توانند این الگوهای نامنظم را تشخیص داده و صفحه را به طور کلی از نتایج جستجو حذف کنند. موارد زیر مصداق پر کردن متن با کلمات کلیدی شناخته می‌شوند:

 • تکرار عمدی کلمات یا عبارات
 • استفاده از کلمات خارج از متن
 • استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط با موضوع صفحه
 • لیست شماره‌های تلفن تبلیغاتی

برخی دیگر از روشهای پر کردن متن با کلمات کلیدی که توسط برخی افراد انجام می‌شود عبارتند از:

 • تکرار همان عبارت یا کلمات کلیدی در صفحه‌، برچسب‌های متا (خلاصه توضیحات صفحه)‌، ویژگی‌های alt (یعنی مثلا توضیح یک عکس) و تگ‌های نظرات
 • استفاده از متنی که همرنگ پس زمینه صفحه است و آن را از خوانندگان مخفی می‌کند اما برای ربات‌های موتور جستجو قابل مشاهده است.

نمونه ای از استفاده متقلبانه از کلمات کلیدی

در اینجا یک مثال ساده برای درک واضح مفهوم پر کردن متن از کلمات کلیدی وجود دارد:

“اگر به دنبال بهترین کیف اداری هستید‌، دیگر جستجو نکنید. برند ما بهترین کیف اداری را ارائه می‌دهد که می‌توانید برای تجارت یا تفریح ​​لازم داشته باشید. با آسترهای ما و جیب مخصوص برای کلیدهای ماشین و شارژرها‌، این بهترین کیف اداری است. “

حال بیایید چگالی کلمه کلیدی را اندازه گیری  کنیم‌،

KR = 3‌، TW = 47‌، NWK = 3

KD = (KR / (TW -(KR * (NWK -1)))) * 100

KD = (3 / (47 – (3 * (3-1)))) * 100

KD = 7.31

از آنجا که حداکثر چگالی باید بین 1.5 تا 2 درصد باشد‌، مثال بالا موردی از پر کردن متن با کلمات کلیدی است. چیزی که گوگل آن را به شدت نهی می‌کند.

چگونه از کلمات کلیدی LSI (مرتبط با موضوع صفحه) در مقاله استفاده کنید؟

برای ارتقاء تراکم کلمات کلیدی سالم‌، در اینجا چند روش مناسب ارائه شده است:

 • یک کلمه کلیدی اصلی را به هر صفحه وب اختصاص دهید.

برای شروع‌، یک کلمه کلیدی اصلی مرتبط با محتوای خود را با رقابت کم را انتخاب کنید.

هنگامی‌که یک کلمه کلیدی اصلی را به یک صفحه وب اختصاص می‌دهید‌، برای رتبه بندی یک صفحه وب دیگر‌، همان عبارت را هدف قرار ندهید.

این امر باعث می‌شود صفحات وب شما برای یک کلمه کلیدی با یکدیگر رقابت نکنند و محتوای شما منحصر به فرد باقی بماند.

 • بیش از 300 کلمه بنویسید

برای افزایش شانس رتبه بندی صفحه وب خود برای یک کلمه کلیدی مشخص‌، سعی کنید بیش از 300 کلمه محتوا را در نسخه اصلی بنویسید.

گوگل ترجیح می‌دهد محتوای مرتبط‌، دقیق که به سوالات کاربران پاسخ دهد را به آن‌ها نشان دهد و رتبه آن دسته از متون با این ویژگی‌ها را بالا ببرد.

 • کلمات کلیدی ثانویه‌، کلمات کلیدی LSI و کلید واژه‌های بلند را در محتوای خود اضافه کنید.

یک راه دیگر برای توجیه ارتباط کلمه کلیدی اصلی خود در یک صفحه وب‌، افزودن کلمات کلیدی ثانویه‌، کلمات کلیدی LSI و کلید واژه‌های بلند در نسخه اصلی است.

 • دقت کنید کجا از کلمات کلیدی می‌توان و باید استفاده کرد.

هنگام انجام بهینه سازی کلمات کلیدی‌، لازم است به نقاط مهمی‌که باید کلمه کلیدی خود را در آن وارد کنید‌، توجه کنید؛ مانند عنوان صفحه‌، برچسب عنوان‌، توضیحات متا‌، پاراگراف اول متن، برچسب Alt تصویر و غیره.

 • از کلمه کلیدی مناسب با تراکم مناسب استفاده کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد‌، سعی کنید تراکم کلمات کلیدی خود را در حدود 2 درصد نگه دارید تا طبق بهترین شیوه‌های بهینه سازی کلمات کلیدی عمل کنید.

 • کیفیت محتوا

مطالب خود را تا حد امکان طبیعی بنویسید. سعی نکنید محتوایی را با محوریت کلمه کلیدی مورد نظر خود بنویسید‌، در عوض محتوا را بنویسید و سپس سعی کنید کلمات کلیدی را به طور طبیعی وارد کنید. تغییرات لازم را در زمان فعل و کل متن ایجاد کنید تا محتوا معنی دار به نظر برسد.

کیورد دنسیتی

همیشه قبل از پیاده سازی هرگونه بهینه سازی روی صفحه برای کلمات کلیدی‌، تجربه کاربر را در نظر داشته باشید (محتوا باید برای کاربر مفید باشد).

نتیجه گیری

تراکم کلمات کلیدی یکی از مفاهیمی‌است که هنگام بهینه سازی کلمات کلیدی افراد درباره آن دچار بدفهمی می‌شوند. اگر می‌توانید اهمیت تراکم کلمات کلیدی را برای رتبه بندی یک صفحه وب در SERP درک کنید‌، می‌توانید تعادل مناسبی برای قرار دادن کلمات کلیدی حفظ کرده و از پر کردن متن از کلمات کلیدی جلوگیری کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

samira fahimi

توضیحات عاااالی بود، ممنونم

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید