۱۰ دستورالعمل برای تولید محتوا

 • نویسنده : رضوانه ابراهیمی
 • زمان مطالعه : 6 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/02/17
۱۰ دستورالعمل برای تولید محتوا

همه چیز به خاطر ویروس کرونا تغییر کرده ‌است، از جمله روش‌های سنتی بازاریابی تا فعالیت‌های صنعتی. مشتریان شما هم اکنون فقط در خانه فعالیت می‌کنند و دارند خودشان را با کنفرانس‌های آنلاین و چیز‌های جدید دیگر وقف می‌دهند، بنابرین سر‌شان شلوغ‌ تر از همیشه است. دراین شرایط چگونه می توانید به مخاطب‌های خود دسترسی پیدا ‌کنید؟ معلوم است، با افزایش کیفیت محتوا. در حال حاضر بیش از نیمی از صاحبان کسب‌ و‌کار دارند فعالیت خود را در شبکه‌های مجازی و درزمینه‌ ی ایده ‌پردازی های موجود افزایش می‌دهند. پس طبیعتا مشتری های “B2B” و “B2C” بیشتر از همیشه به محتوای شما و نویسندگان‌تان به دستورالعمل برای تولید محتوا نیاز دارند.

پس آماده‌اید که جزو تولید‌کنند‌گان محتوای موفق باشید؟

تصور کنید که شما و تیم بازاریابیتان یک لیست از موضوع هایی که برای تولید محتوا‌ نیاز دارید، جمع آوری کرده و تعدادی از متخصصین فنی را برای مصاحبه دعوت می‌کنید، سپس چند‌ نفر نویسنده‌ی دورکار استخدام می‌کنید و به آن‌ها وظایفی می‌دهید. همه مشغول فعالیت می شوند و شما هم نسبت به مقاله‌ها و نوشته‌هایی که در آینده دریافت خواهید کرد، امیدوارمی شوید. ولی وقتی ایمیل خود را باز می‌کنید و اولین کار تحویل ‌داده شده را می‌بینید، متوجه می شوید یک جای کارمی لنگد.

دستورالعمل برای تولید محتوا بازار‌یابی

چون بیشترازیک نویسنده روی ایده‌های شما مقاله می‌نویسد و محتوا تولید می‌کند، باید یک دستورالعمل برای تولید محتوا تنظیم کنید و مطمئن شوید که همه‌ ی محتوا‌ها یک صدا و یک‌ پارچه هستند که این همان صدای کسب ‌و‌کار شماست.

چگونه برای محتوای بازاریابی دستورالعمل تنظیم کنیم؟

برای بعضی از کسب ‌وکار‌ها این دستورالعمل برای تولید محتوا یک کتاب الکترونیکی ده صفحه ‌ای و برای بعضی ها یک صفحه‌ ی PDF است. بزرگی این دستورالعمل‌ها به عمق محتوا‌، اهداف آن و نوع نویسند‌گانی که انتخاب کردید بستگی دارد.

شاید بخواهید برای شبکه ‌های مختلف کسب ‌و ‌کار خود، دستورالعمل برای تولید محتوا جداگانه‌ای بنویسید، بنابرین باید بدانید وبلاگ یا سایت شما با یک نشریه‌ی فرق دارد وهربخش کسب ‌و‌کارشما باید مخاطب‌های خاصی را هدف قراردهد، پس وقتی دارید دستورالعملی را تنظیم می‌کنید، باید نوع مخاطب‌ها را هم در نظر بگیرید.

این ده موضوع را در دستورالعمل خود بگنجانید

 1. لحن محتوا: محتوا‌ی شما در قالب سوم شخص نوشته شده است یا اول ‌شخص؟ وبلاگ و مقالات شما حالت رسمی دارند یا محاوره‌ ای؟
 2. مخاطب محتوا: مخاطب‌های کسب‌ و‌کار شما چه کسانی هستند؟ از چه زبانی استفاده می‌کنند؟ این موضوع از هر چیزدیگری برای بهینه ‌سازی محتوا‌ شما، بیشتراهمیت دارد. اگر با کار‌کنان دورکار جدیدی کار می‌کنید که با صنعت شما آشنایی ندارند، برای آن‌ها نمونه کار بفرستید.
 3. سبک محتوا: از سبک نوین محتوایی استفاده می‌کنید؟ تمام استثناعات را به قانون خود اضافه کنید (قول می‌دهم که استثنایی خواهید داشت!) وهمه‌ ی نکات ظریف راجع به کسب‌ و‌کار خود را لحاظ کنید. برای مثال کسب‌ و‌کار شما باید به چه اسم و لقب‌هایی صدا زده شود.
 4. سئو محتوا: مشخص کنید که چگونه می‌خواهید از سئو برای بهینه‌ سازی محتوای خود استفاده کنید. قبل از اینکه وظایف تیم تولید محتوا را بین نویسند‌گانتان تقسیم کنید، شرایط سئو را برای وبلاگ ومقاله‌ی خود تعیین کنید. اگر بخواهید این کار را بعد از تولید محتوا انجام دهید خوانایی متن را از بین برده اید.
 5. عنوان محتوا: برای نوشتن عنوان ‌ها از فرمول‌های ETA استفاده کنید: نتیجه‌ ای که مشتری‌ها می خواهند + زمانی که برای فهمیدن متن نیاز دارند + کاری که باید انجام دهند تا آن را بهتر بفهمند.
 6. چکیده‌ی محتوا: برای نوشته‌ ی خود یک چکیده آماده کنید (یک پاراگراف کوچک بین عنوان و محتوای اصلی که منظور نوشته را می ‌رساند).
 7. منبع محتوا: خوانندگان مطلب باید منبع نوشته را بدانند پس به نویسند‌گان خود آموزش دهید که چگونه منبع متن خود را در نوشته لحاظ کنند. آیا می‌خواهید ازپا‌ورقی‌ها استفاده کنید یا در خود ‌متن، خوانندگان را به سایت یا مقاله ‌ی منبع ارجاع دهید؟
 8. بدنه‌ی محتوا: خوانندگان شما وقت زیادی ندارند پس نویسندگان خود را آموزش دهید که نقطه های ورودی مختلفی در متن بگذارند که اگرخوانندگان بخواهند بروند و دوباره باز‌گردند مشکلی نداشته باشند. از بولت‌های تأکیدی، لیست‌های عددی و عنوان پاراگراف‌ها استفاده کنید.
 9. دعوت به تعامل یا کال تو اکشن: از(CTA) می‌توانید در پایان هرمتن استفاده کنید، بنابرین برای هر پلتفرم از CTA جداگانه ای استفاده کنید؛ یک نوع برای وبلاگ و وبسایت ها، یک نوع برای مقاله‌ ی مجله‌ها و یک نوع هم برای شبکه‌های مجازی.
 10. فرایند پذیرش داخلی: جزئیات وبلاگ ‌نویسی را به نویسندگان متقاضی بگویید، اینکه چه سلسله مراتبی برای پذیرش داخلی باید طی کنند وتا چه زمانی می‌توانند کار را تحویل دهند. بسیاری از مؤسسات از نرم ‌افزار‌های مدیریت پروژه استفاده می‌کنند و برخی هم جدول‌ها و چارت‌هایی برای دستورالعمل برای تولید محتوا می‌کشند که نویسنده را در روند پذیرش کارراهنمایی می‌کند.

هیچ چیزغیر‌ممکن نیست حتی خلق یک دستورالعمل برای تولید محتوا شاهکار و بی‌نقص برای کسب‌ و‌کار شما ولی دستورالعمل‌های خلق محتوا‌ی کسب ‌و‌کار شما باید در گذر زمان پیشرفت کند. همینطور که سیستم بازاریابی تغییر می‌کند، شما هم باید خود را با این تغییرات وقف دهید و دستورالعمل‌های محتوا‌ی بازاریابی خود را ارتقا دهید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید