تقویم محتوایی اینستاگرام چیست و چه کاربردی دارد؟

 • نویسنده : امیرحسین نجفی
 • زمان مطالعه : 27 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/10/26
تقویم محتوایی اینستاگرام چیست و چه کاربردی دارد؟

   در طول تاریخ بشریت، هر عصری برای خودش اتفاق و پدیده‌ای اعجاب آمیز دارد. از اولین بار که انسان آتش را دید، تا آن موقع که هیچکس باور نمی‌کرد انسان بتواند پرواز کند و دو برادر وسیله‌ای ساختند و به پرواز در آمدند یا اولین باری که انسان به فضا سفر کرد و عظمت هستی برایش نمایان شد و نیل آرمسترانگی که پایش را بر روی ماه نهاد، همه از وقایع تعیین کننده‌ی دوره‌ای از تاریخ بوده‌اند. بیایید بحث را با یک پرسش پیش ببریم. به نظر شما، عصر ما تحت تاثیر کدام پدیده است؟ در ادامه این مطلب به بررسی واژه‌ای کلیدی و جذاب در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم؛ مفهومی به نام “تقویم محتوایی اینستاگرام” که این روزها به بحث شماره یک خانه‌های ما تبدیل شده است. اما قبل از شروع به سوال چالشی که کردیم فکر کنید!

تایید   احتمالا درست حدس زدید. فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی یا به‌قول خارجی‌ها: Social Media. شبکه‌های اجتماعی، پارادایم زندگی انسان را تغییر داده‌اند. در حقیقت، با بوجود آمدن‌ فضاهای مجازی سبکی جدید از زندگی برای انسان تعریف شد. حالا با اینستاگرام، معنای حضور برای ما تفاوت یافته است. صمیمی‌ترین دوستتان کیلومتر‌ها از شما دور است، اما تنها با یک پست یا فید یا استوری متوجه ‌می‌شوید که در چه حال است.

   اما چنین تغییری مثبت است یا منفی؟! اگر یک کاربر ساده در اینستاگرام هستید، اگر هنر یا استعداد ویژه‌ای دارید ولی مخاطبان شما کم است، اگر یک کسب ‌و کار سالم دارید و در فضای مجازی مشغول فعالیت هستید، همه وظیفه داریم تا با شناخت صحیح فرصت‌های فضای مجازی، این چاقوی تیز برّان را درست استفاده کنیم. حتی یک کاربر ساده باید بداند که کدام صفحه‌‌ها با برنامه‌ریزی و جدیت، در تلاش برای ساخت محتوای باکیفیت هستند و آنها را ارج نهد. یک فعال فضای اینستاگرام هم باید به کاربر خود احترام گذاشته و اصول تولید محتوا را رعایت کند. این یک رابطه‌ی متقابل است. این‌گونه است که تاثیر فضای مجازی بر زندگی ما مثبت خواهد شد.

   با گفتن این سخنان، به بحث اصلی خود بپردازیم. اینستاگرام یک محیط و شبکه‌ی اجتماعی است که فرصت‌های زیادی برای شما به همراه دارد، اما چگونه باید از این فرصت‌ها استفاده کرد؟ ساده‌ترین راه، شناخت و درک بهتر این فضا است. حال بیایید بحث را جدی‌تر دنبال کنیم. فعالیت در اینستاگرام بر دو اصل اساسی استوار است:

اصول تولید محتوا را رعایت کرده، محتوای با کیفیت تولید کن

این محتوا باعث جذب مخاطب شده، تلاش کن تا کیفیت محتوا را حفظ و حتی بهتر کنی.

   یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی که به شما در این راه کمک می‌کند، تا به دو اصل بالا پایبند باشید، برنامه ریزی برای نحوه، کیفیت، زمان و چگونگی تولید محتوا است. اصولا همه‌ی ما با ساده‌ترین برنامه‌ریزی‌ها مشکل داریم، حال چگونه برای محتوای تولیدی خود در اینستاگرام چنین برنامه‌ی پیچیده‌ای بریزیم که همه‌ی این فاکتور‌ها را داشته باشد. این اتفاق ساده‌تر از آنچه فکرش را بکنید رقم می‌خورد، آن‌هم تنها با استفاده از یک چیز؛ تقویم محتوایی اینستاگرام.

   تقویم محتوایی در حقیقت برنامه‌ریزی اینستا است. نه تنها اینستا، شما برای تولیدمحتوای با کیفیت‌تر و حفظ سلامت فضای‌مجازی خود، نیاز به تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی دارید. اگر یک کسب و کار هستید، در اینستاگرام فعالیت دارید، تقویم اینستا برای کسب و کارها یک مولفه‌ی واجب برای درآمدزایی شما از فضای مجازی است.

   کسب اطلاعات از تقویم اینستاگرام، امری مهم و از طرفی جذاب است. پس بهتر است دست از اضافه گویی کشیده، خود را آماده‌ی سفر به اعماق اینستاگرم کنیم! کمربندها را محکم بسته، آماده‌ی سفر باشید؛ ایستگاه اول، آشنایی با مفهوم تقویم محتوای Instagram

تقویم محتوای اینستا؛ مخاطب باید بداند انتظارش کی به سر می‌آید!

   بله! مخطاب شما نیاز دارد تا بداند چه زمان‌هایی، چه محتوایی از شما منتشر خواهد شد. نه اینکه برنامه‌ای از پیش تعیین شده در اختیار مخاطب قرار گیرد، نه! اینکه سیاست کاری شما به نحوی باشد که در تولید و اشتراک گذاری محتوا از نظم خاصی استفاده کنید، همین باعث خواهد شد تا مخاطب ناخوداگاه وقتی اینستاگرام را باز می‌کند، بداند که قرار است چه محتوایی از شما ببیند. یا حتی بهتر! تنها برای دیدن پست یا استوری شما، برنامه را باز می‌کند.

   و این امر تنها بواسطه‌ی تقویم شبکه‌های اجتماعی میسر خواهد شد. تقویم محتوای شبکه‌ی اجتماعی یک جدول زمان بندی است، یک برنامه اجرایی اینستاگرامی. شما با استفاده از تقویم زمانی اینستا، نه تنها زمان اشتراک گذاری خود، بلکه تمام جنبه‌های فعالیت در فضا‌ی مجازی را مشخص خواهید کرد.

   اینکه‌ کمپین تبلیغاتی شما، با کدام محصول و در چه تاریخی شروع شود، درهر تاریخ کدام بخش از این کمپین در صفحه‌ی اینستای شما اشتراک گذارده شود، از همه مهم‌تر، هر مسئولیت به چه شخصی یا چه جایگاهی محول شود، همه‌ی این مثال‌ها، از کاربرد‌‌های زمان‌بندی است.

تقویم محتوای اینستا

در حقیقت، این ابزار، یک تقویم بازاریابی برای کسب و کار شما در اینستاگرام است. بیایید این‌گونه به قضیه نگاه کنیم، تقویم محتوایی، همان برنامه‌ریزی برای بازاریابی محتوای شما است. هیچکس نمی‌تواند منکر تاثیر تبلیغات بر فروش محصول شود و بخش عمده‌ی تبلیغات هم تولید و بازاریابی محتوا است. حال آن‌که ساخت Calendar اینستاگرام باعث خواهد شد تا شما بدانید در هر روز و هر ساعت، چه محتوایی، با چه کیفیتی باید در اختیار مخاطب قرار گیرد.

   اما یک سوال! آیا تقویم در اینستاگرام فقط مختص تبلیغات و محتوای کسب و کارها است؟ بیایید کمی جزیی‌تر به این مساله نگاه کنیم!

آیا تقویم کاری اینستا فقط مختص کسب و کارها است؟

 مسلما نه! مگر فقط کسب و کارها برای پیش‌برد اهداف خود در بسترهای مختلف برنامه‌ریزی می‌کنند؟”

   همان طور که گفتیم، تقویم و زمان‌بندی در حقیقت برنامه برای Instagram است. این یک اصل بدیهی است که هدف، بدون برنامه‌ریزی سرابی بیش نیست. پس اگر فردی مستعد هستید و می‌خواهید دیده شوید، یا یک تولیدکننده‌ محتوای اینستاگرامی هستید و می‌خواهید از طریق پیچ خود کسب درآمد کنید، جذب مخاطب باید اولین هدف شما باشد! آن‌هم نه بواسطه‌ی دست زدن به هرکاری!

   باد آورده را باد می‌برد، مثل معروفی است که همه‌ی ما آن را شنیده‌ایم. شاید تولید محتوای مبتذل و انحراف آمیز برای چند صباحی شما را در صدر اخبار و صفحات مختلف قرار دهد، اما ره ساله را یک شبه رفتن، نتیجه‌ای نخواهد داشت جز یک سقوط اجتناب ناپذیر. ورای این مورد، با حضور چنین افرادی در فضای مجازی، روی دیگر اینستاگرام نمایان می‌شود؛ همان صورت کرخت ابتذال آمیز که تنها تاثیر منفی بر جامعه دارد.

   اگر کسی علاقه‌مند به کسب شهرت و ثروت از طریق بستر اینستا است، تنها باید چند ترفند ساده را رعایت کند، که یکی از آنها همین تقویم فردی اینستاگرام است. پس اگر علاقه‌مند به فعالیت در اینستاگرام هستید، حتی اگر یک کمپانی بزرگ و کمپین‌های فروش ندارید، باز هم این ابزار به کار شما می‌آید.

   با خواندن تمام این مطالب، شاید برای شما پرسشی مطرح شده باشد. “چرا باید وقت خودم را تلف کنم و چند جدول طراحی کنم و زحمت پر کردن آن را به خودم بدهم؟! این کار چه سودی برای من و کسب و کارم دارد؟”

دلایل اهیمت برنامه ریزی برای Instagram؛ آنچه از نان شب واجب‌تر است!

   بله! حق با شماست. تبیین یک برنامه‌ی دقیق برای انجام هرکاری سخت و شاید کمی زمان‌بر باشد. آنتوآن دوسنت اگزوپری، نویسنده شهیر فرانسوی، می‌گوید: “یک هدف بدون برنامه‌ریزی تنها یک آرزوست”. جناب اگزوپری هم از اهمیت برنامه‌ریزی باخبر بود! درست است که برنامه‌ریزی دقیق، با مشخص نمودن جزییات، برای محتوای اینستاگرامی می‌تواند کمی دشوار و زمان‌بر باشد، اما اگر می‌خواهید اهداف‌ شما از فعالیت در فضای مجازی برای‌تان تبدیل به خاطره، نه یک آرزو و خیال تباه، شود بهتر است هر چه سریعتر دست بکار شوید!

   از این گذشته، بیایید کمی تخصصی‌تر، به زبان مدیرها با هم صحبت کنیم. تقویم محتوا به شما دید واضحی در باب نحوه فعالیت در فضای مجازی می‌دهد، بواسطه این اتفاق شما می‌توانید بر روی موارد زیر تمرکز کنید:

 • ارتباطات شفاف بین اعضای تیم محتوا
 • پیشی گرفتن از دد لاین‌ها
 • اختصاص بهتر منابع

   چرا برنامه‌ریزی برای محتوا باعث تمرکز بر روی موارد بالا خواهد شد؟ سوال خوبی است! جوابش هم نهفته در آیتم‌هایی است که در تقویم نوشته می‌شود.

محتوای تقویم ایسنتاگرامی چیست؟

   پیش از هرچیز باید بگوییم که تقویم محتوایی باز هم یک تقویم است، یعنی از یک سری جدول تشکیل که تاریخ و روزهای هفته را نشان می‌دهد. اما مواردی که قرار است در این جداول دیده شود، بسیار متنوع است. مهم‌ترین موضوعاتی که در یک تقویم Social Media یافت می‌شود، به شرح زیر است:

 • محتوای پست‌ها: باید مشخص کنید، محتوای پستی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید چیست؟ قرار است در آن پست در مورد چه چیز صحبت شده و کاربر چه چیزی ببیند و بخواند.
 • نوع محتوا: فرمی که محتوای شما دارد چیست؟ ویدیو، اینفوگرافیک، عکس، استوری یا…
 • هشتگ‌ها: استفاده درست از هشتگ‌ها نقش بسزایی برای حضور شما در اکسپلور اینستاگرام دارد. همین حضور باعث خواهد شد تا مخاطبین بیشتری شما را ببینند و این باعث افزایش نرخ تعامل پست و نرخ تبدیل کمپین اینستاگرامی شما خواهد شد.
 • روز‌های خاص در تقویم: تعیین چنین روز‌های بسیار مهم است. در بعضی روزها شما ملزم به ارائه محتوای خاص آن روز هستید. به عنوا مثال، در تعطیلات نوروز باید در مورد عید نوروز حداقل یک پست یا استوری یا محتوای مناسب قرار دهید.
 • تاریخ انتشار: باید روز انتشار پست دقیقا مشخص شود. اینکه هر پست در چه روزی باید منتشر شود، نکته‌ای بسیار تعیین کننده در کمپین‌ و جلب نظر مخاطبان خواهد بود.
 • ساعت انتشار: در پست‌های اینستاگرامی باید ساعت انتشار را هم دقیقا مشخص کنید. محتواهای مختلف در ساعات متفاوت باید منتشر شوند. دقت به این نکته باعث خواهد شد تا مخاطبان شما، مطلب را بیشتر به اشتراک بگذارند. باید بدانید هر محتوا، بهتر است در چه ساعتی پخش شود.
 • مسئول تولید محتوا: در تقویم، باید مشخص باشد که چه کسانی، دقیقا چه مسئولیتی در ساخت محتوا دارند. چه کسی قرار است تصویر مناسب بیابد، یا اگر محتوا ویدیو است چه کسی سازنده آن است. این مورد باعث هماهنگی تمامی اعضای تیم با هم خواهد شد.
 • لینک‌های موجود درکپشن: اگر قرار است کاربر با دیدن پست به سمت مطلب یا پلتفرمی دیگر هدایت شود، لینک آن باید در تقویم تولید محتوا مشخص باشد.
 • دسته بندی کمپین‌ها و انواع محتوا: بهتر است برای دقیق‌تر بودن تقویم، با استفاده از ابزار‌هایی مثل رنگ، پست‌های خود را مشخص کنید. مثلا پست شماره‌ی یک قرار است یک‌شنبه در ساعت 10 صبح برای کمپین فروش کفش‌های پیاده‌روی به صورت یک اینفوگرافی به اشتراک گذاشته شود. به نوعی این کار باعث خواهد شد تا اهداف شما از اشتراک گذاری پست، دقیق‌تر مشخص شود.
 • اینفلوئنسرهای مرتبط با آن حوزه: می‌توانید از مخاطبانِ افرادی که در حوزه‌های مختلف اینستاگرامی محبوب هستند، در جهت پیش‌برد اهداف خودتان استفاده کنید. اینفلوئنسر‌های را مشخص کرده، آنها را به کمپین‌های تبیلغاتی خود دعوت کنید و به کمپین خود، چهره و صورت ببخشید. صورت و سیمای یک شخصیت پرطرفدار!

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، می‌توان فهمید که چرا با وجود تقویم، ارتباطات شفاف بین اعضای تیم محتوا، پیشی گرفتن از دد لاین‌ها، اختصاص بهتر منابع تضمین شده است.

تقویم محتوا برای اینستاگرام
 • در تقویم به صورت کاملا واضح تعیین می‌شود که هر کدام از اعضا چه نقشی دارد، راه بر هرگونه ابهام بسته شده، اعضای تیم تولید محتوا تکالیف خود را به روشنی می‌دانند.
 • برنامه‌ریزی باعث خواهد شد تا شما بدانید، چه کسی در چه زمانی باید مطالب کدام پست را به شما تحویل بدهد. این باعث خواهد شد تا شما با پیگیری درست و مدیریت صحیح، از تحویل به موقع اطمینان حاصل کرده و از ددلاین‌ها پیشی بگیرید.
 • وقتی می‌دانید قرار است فردا مسیری هزار کیلومتری را رانندگی کنید، با باک خالی از شهر خالی نمی‌شوید! هنگامی که بدانید قرار است با حجم کاری‌ زیاد در چند روز یا حتی چند ماه آینده مواجه شوید، منابع خود را با دقت بهتری تقسیم‌ بندی می‌کنید.

   حال که با محتوای زمان‌بندی برای اینستاگرام آشنا شده‌اید، نوبت آن است تا کمی عملیاتی‌تر بحث را ادامه دهیم. در بخش بعد به مراحل ساخت برنامه محتوا خواهیم پرداخت.

چگونه شروع کنیم؛ راهنمای عملیاتی ساخت تقویم و زمان‌بندی محتوا در اینستاگرام

   اگر قبل از خواندن این مطلب، با مفهوم برنامه‌ریزی برای انتشار پست در اینستاگرام آشنا نبودید، تا بدین جای کار اطلاعات لازم درباره مفهوم و محتویات آن را بدست آوردید. حال نوبت آن است، برای کسانی که تابحال اقدام به ساخت تقویم محتوایی نکرده‌اند، راه را هموارتر کنیم! در این قسمت سه گام مهم، جهت شروع برنامه‌ریزیِ محتوا را معرفی می‌کنیم.

1- گام اول برای برنامه‌ریزی اینستا: منابع و دارایی‌های خود را در زمینه‌ی محتوا مشخص کن!

   شاید این تیتر برای شما غریب است و اولین چیزی که به ذهنتان برسد، این باشد: “منابع در زمنیه‌ی تولید محتوا؟! من که همچین چیزی ندارم!”. باور کنید شما بیشتر از آنچه بدانید دارا هستید. بیایید تا دقیقا مشخص کنیم منظورمان از منابع چیست تا خود شما به چنین نتیجه‌ای برسید:

 • آرشیو عکس و فیلم: اگر قبلا بصورت حرفه‌ای یا آماتور برای معرفی برند خود اقدام به عکاسی یا ساخت ویدیو کرده‌اید، چه آنها را تابحال در فضای مجازی به اشتراک گذاشته باشید یا نه، این عکس‌ و ویدیو‌ها را یک جا جمع کنید.
 • محتوای تولید شده توسط دنبال کنندگان: اگر یک کسب و کار هستید یا یک سازنده‌ی محتوای مجازی، احتمالا مشتریان یا مخاطبان با محصول یا محتوای شما مطلبی برای شما ارسال کرده‌اند. این مطلب می‌تواند عکس، ویدیو، یادداشت، پست، منشن کردن شما یا هرچیزی دیگری باشد. این موارد به کمک شما در طراحی تقویم خواهند آمد، از آنها غافل نشوید.
 • محتوای تولید شده توسط اینفلوئنسرها: اگر از آن دسته افراد هستید که پیش از این برای تبلیغ برند و پیچ خود از افراد محبوب و تاثیرگذار فضای مجازی استفاده کرده‌اید، شما یک قدم از بقیه جلوتر هستید. این هم یک سرمایه دیگر برای شما!
 • کارکنان، مدیران و شرکا: لیستی از اعضای تیم (کارمند یا حتی مدیر عامل) تهیه کنید. افرادی که به این لیست راه پیدا می‌کنند دو ویژگی اصلی دارند: 1- از برند شما، نیچ، کمپین‌ها و… اطلاعات کافی دارند 2- دوربین‌ آنها را دوست دارد! افرادی که مقابل دوربین علمکرد خوبی دارند و لحن بدن و حرکت‌شان در هنگام فیلم‌برداری طبیعی است.

این دسته از افراد برای تولید محتوا ویدیویی به کارتان می‌آیند.

 • طراحی‌های اورجینال گرافیکی: اگر قبلا با یک طراح گرافیک همکاری داشتید، تصاویری که برای محصولات شما طراحی شده را جمع آوری کنید. اگر یک طراح در تیم خود ندارید، یا تابحال چنین همکاری را تجربه نکرده‌اید، همین فردا برای استخدام یک طراح گرافیک کاربلد، که با ابزاری همچون Canva یا Adobe Spark آشنایی دارد، آگهی بزنید!

حال که فهمیدید چه فرد ثروت‌مندی هستید، به سراغ گام دوم می‌رویم؛ سبد سازی!

گام دوم: محتوای اینستاگرام خود را دسته‌بندی کرده و سبدهای محتوا ایجاد کنید!

   بعد از مشخص کردن منابع، به سراغ دسته‌بندی محتوا بروید. محتوایی که می‌دانید مخاطبان و دنبال‌کننده‌های شما احتمالا به آن علاقه نشان خواهند داد را مشخص کنید و در سبدهای مختلف قرار دهید! با مثال‌هایی، می‌بینید که منظور ما دقیقا چه مواردی است:

 • نسخه‌ی نمایشی محصول/خدمت: این دسته، آن‌جایی است که شما باید به دنبال‌کننده‌ی پیچ خود نشان دهید چه چیز در چنته دارید. مثلا: شما یک شرکت تولید پوشاک هستید که در صفحه‌ی خود در حال آماده‌‌سازی برای راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی کالکشن محصولات زمستانه هسیتد. شما باید در محتوای خود برای این کمپین، با یک نسخه‌ی نمایشی و دمو، محصولات را تبلیغ کرده و به کاربر نشان دهید که چه مواردی، محصولات شما را خاص می‌کند.

شاید پارچه، دوخت، برش، رنگ یا عنصر دیگری وجود داشته باشد که محصول شما را به یک محصول عالی تبدیل کند، که طرفداران آن را دوست داشته باشند.

 • محتوای آموزشی (Tutorials): یک دسته‌ از پست‌ و استوری‌های خود را به آموزش‌های کاربردی اختصاص دهید. به همان مثال شرکت تولید البسه بازگردیم: در بازه‌های زمانی معین، با توجه به کمپین پیش‌رو، اقدام به انتشار محتوایی همانند: “چگونه در زمستان لایه لایه لباس پوشیده و هم‌چنان خوشتیپ باشیم” یا “ترکیب‌های رنگی مناسب فصل پاییز” بکنید.

این دسته از مطالب، علاوه بر مشتریان بالقوه، کاربرانی که صرفا بدنبال اطلاعات مفید هستند را به دنبال کننده‌ی شما تبدیل و در مرحله‌ی بعد، با سیاسیت درست بازاریابی می‌توانید آنها را به یک مشتری بدل ‌کنید.

 • مسابقات و اعطای هدیه: مخاطبان فضای مجازی عاشق این دسته از پست‌ها هستند. یک گروه‌ از پست‌ یا استوری‌های شما باید مختص به این مورد باشد. سعی کنید در تقویم محتوای خود برنامه‌ای برای میزبانی از ایونت‌ها یا مسابقات هفتگی یا ماهیانه، با یک جایزه معقول، در نظر بگیرید. چنین موردی نرخ تعامل کاربر با پست‌های شما را افزایش داده و باعث جذب فالوور بیشتر خواهد شد.
 • محتوای دنبال کننده‌ها: یک دسته از محتوایی که در صفحه شما به اشتراک گذاره می‌شود، باید متعلق به طرفداران و دنبال کننده‌گان‌تان باشد. احتمالا چنین موردی برای شما پیش آمده: برندی که طرفدار آن هستید یا شخصی مطرحی که از فالور‌های او هستید، شما را منشن، پست یا استوری شما را به اشتراک می‌گذارد. این کار باعث ایجاد حس مثبت در دنبال‌کنندگان برند شما می‌شود.
 • محتوای تولیدی توسط کارمندان و اینفلوئنسرها: اگر مدتی است که یک پیچ اینستاگرام را می‌چرخانید، احتمالا دچار مشکل کمبود ایده و مطلب شده‌اید. در برنامه‌ریزی خود، بگذارید برای یک روز یکی از کارمندان یا اینفلوئنسرها داستان‌های خود با برند شما را از طریق صفحه به اشتراک بگذارد.
 • سوالات متداول: بخشی از برنامه‌ی تولید محتوای خود را به سوالاتی که مخاطبان به طور معمول در اینستاگرام از شما می‌پرسند، اختصاص بدهید. این سوالات را در استوری خود شیر کرده، به آن پاسخ دهید.
 • پرسش و پاسخ زنده یا از قبل برنامه‌ریزی شده: در تقویم محتوای شما باید چنین بخشی وجود داشته باشد. جایی که یکی از مدیران، کارکنان یا حتی اعضای تیم تولید محتوا که به خوبی از برند شما آگاهی دارد، هم‌چنین دنبال کنندگان از دیدن او ذوق زده خواهند شد و چهره‌ی مطرحی در برندینگ شما به حساب می‌آید، به پرسش فالور‌ها پاسخ خواهد داد.
 • پشت صحنه‌ی دفتر کار: منظور از پشت صحنه‌، آن‌جایی است که مخاطب شما متوجه می‌شود، پشت این صفحه‌‌ی زیبای اینستاگرام و وب‌سایت کارآمدتان، تعدادی انسان معمولی مشغول کار هستند. طرفداران دوست دارند گاهی با این وجهه از کسب و کار شما ارتباط داشته باشند.
 • مطالبی که باعث تعامل بیشتر می‌شود: طرح‌های جذاب گرافیکی که کاربر را به تعامل وامیدارد. طرح‌های همچون “جای خالی را پر کنید….”. در همان مثال کمپانی لباس، از کاربر بخواهید که به سوال: “بدون کدام آیتمِ کمد خود از خانه خارج نمی‌شوید؟” پاسخ دهد، پاسخ خود را در استوری به اشتراک گذارده و آیدی اینستای شما را منشن کند.

   دسته‌بندی پست‌ و استوری‌هایی که باید در صفحه‌ی اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید را دیدیم، به سراغ قدم سوم برویم.

قدم سوم: هر کدام از دسته‌بندی‌های تقویم محتوا را به یکی از روز‌های هفته اختصاص دهید

   با این کار، شما یک تقویم محتوایی مختصر و مفید خواهید داشت، بنابراین می‌توانید مدیریت محتوا خود را از قبل برنامه ریزی کنید. حالا فالور‌های شما می‌دانند که چه محتوایی ، در چه زمانی  انتظارشان را می‌کشد! و چه موقع باید منتظر دیدن محتوای مورد علاقه‌ی خود باشند.

یک تقویم ساده، می‌تواند این چنین باشد:

 • شنبه: مطالبی که باعث تعامل بیشتر می‌شود
 • یکشنبه: محتوای دنبال کننده‌ها
 • دوشنبه: مسابقات و اعطای هدیه
 • سه شنبه: آموزش
 • چهارشنبه: هر چیزی از من بپرسید (پرسش و پاسخ زنده یا از قبل برنامه‌ریزی شده)
 • پنجشنبه: نسخه‌ی نمایشی محصول / خدمات
 • جمعه: پشت صحنه دفتر

   با هم موفق شدیم یک برنامه‌ریزی محتوایی بسازیم. اما هم‌چنان فوت کوزه‌گری این کار باقی مانده . در بخش بعدی به سراغ نکات مهم در ساخت تقویم می‌رویم.

نکات و ترفندهایی که تقویم ایسنتاگرامی شما را کار آمدتر می‌کند

   هدف اصلی این بخش از مقاله، افزایش ضریب اثرگذاری تقویم و کارآمدتر شدن آن است. درست است که بصورت کاربردی به شرح چگونگی تولید تقویم محتوا اشاره کرده‌ایم، اما نکات تعیین کننده‌ای در این میان وجود دارد که نیازمند یک بخش جداگانه است. با هم به مطالعه‌ی این نکات می‌پردازیم:

1- هدف خود از تولید محتوا را مشخص کنید

   این مورد کمی شعاری بنظر می‌رسد اما تعیین هدف، اگر نگوییم مهم ترین، یکی از مهم‌ترین موضوعات در کارآمدی تقویم محتوایی اینستاگرام است. اینکه شما بداند هدف از ساخت کلیپ یا پادکست یا… چیست، بسیاری از موارد دیگر که باید در تقویم آورده شود را مشخص می‌کند. مواردی مثل: هشتگ‌ها، محتوای پست، نوع محتوا، تولیدکننده و…

2- مناسبات مهم پیش‌رو را بشناسید و حتما برای آنها برنامه‌ای تدارک ببینید

   در بخش “محتوای تقویم ایسنتاگرامی چیست؟” به وجود اطلاعاتی درباره‌ی مناسبات خاص اشاره شد. این مورد بسیار مهم است که از تعطیلات و اتفاقات مهم روز آگاه باشید و برای آنها تدارک ویژه ببینید. به عنوان مثال می‌توانید برای اعیاد مختلف، قرعه کشی و جایزه برای فالور‌های خود در نظر بگیرید یا برای روزهای خاصی مثل روز مهندس، محتوای گرافیکی مخصوص با مضمون تبریک آن روز بسازید. هر چه که می‌کنید، در بحث افزایش بازدید و تعامل، روز‌های خاص تقویم شمسی و میلادی نقشی اساسی دارند.

برنامه ریزی برای تقویم instagram

3- هشتگ‌های متناسب با محتوا

   هشتگ‌ها، محلی برای نمایش پست شما به کسانی است که دنبال‌کننده‌ی شما نیستند. با انتخاب درست هشتگ، می‌توانید کسی را که بی هدف در حال جستجو در صفحات مختلف مجازی است، تبدیل به فالور پیج خود کنید. فقط در خاطر داشته باشید، استفاده‌ی زیاد از هشتگ در یک پست، هم ظاهر کپشن شما را خراب کرده و هم باعث خواهد شد تا در دراز مدت شدوبن شوید.

4- گاها از محتوای کمیک و طنز، مرتبط با هدف پیج، استفاده کنید

   لازم نیست تمام محتوای شما جدی باشد. هنگام نگاشت برنامه‌ی اینستا، در چارچوب دسته‌بندی‌هایی که در بخش قبل ذکر شد، گاهی اشتراک گذاری یک محتوای کمدی و طنز را در نظر بگیرید. این به جذابیت صفحه‌ی شما اضافه خواهد کرد.

5- برنامه‌ریزی مطابق با واقعیت

   دید ایده‌آل گرایانه را به هنگام مشخص کردن برنامه هفتگی یا ماهیانه پیج کنار بگذارید. بله! بسیار عالی خواهد شد اگر یک تیم محتوای دونفره بتواند هر هفته ده کلیپ چند دقیقه‌ای برای تبلیغات محصول شما بسازد، اما چنین چیزی در واقعیت امکان پذیر نیست. بخصوص اگر اولین بار است که می‌خواهید تقویم مدون اینستاگرامی بسازید، کمی از ایده‌آل‌هایتان کوتاه بیایید تا برنامه شما با شکست مواجه نشود.

6- هرازگاهی کارآمدی تقویم خود را بررسی کنید

   کسب و کارهایی موفق هستند که عامل موفقیت و شکست خود به هنگام پایان هر فعالیت را بدانند. چنین دانشی تنها بواسطه‌ی ثبت دقیق اطلاعات بدست می‌آید. از روزی که اقدام به تبیین برنامه‌ریزی اینستاگرامی می‌کنید، تاثیر آن را مورد بررسی قرار دهید. اگر برنامه را تغییر دادید، بررسی کنید عاملی که عوض شده چقدر موثر یا ناکارآمد بوده. ثبت چنین مواردی، در برنامه‌ریزی بهتر به شما کمک خواهد کرد.

ابزار‌هایی برای طراحی و نگاشت اینستا calendar

   شما با رسیدن به این قسمت از مطلب، به راحتی می‌توانید برروی کاغذ یک تقویم اینستاگرامی بنویسید. این بخش برای کم کردن دردسر شما است. با هم نگاهی می‌اندازیم به نرم‌افزار‌های ساخت تقویم محتوا.

Google Sheet

   ابزار طراحی شده توسط شرکت گوگل است. با این نرم‌افزار می‌توانید برای تولید محتوا در تمامی شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کنید. این نرم‌افزار شباهت زیادی به اکسل شرکت مایکروسافت دارد و همین باعث می‌شود تا کار کردن با آن چندان سخت نباشد. گوگل شیت جزو ابزار آنلاین برنامه‌ریزی است.

Google Calendar

   نرم‌افزاری دیگر از شرکت گوگل. اگر یک اینفلوئسنر نوپا یا یک تولیدکننده محتوا هستید که به تنهایی کار می‌کند، تقویم گوگل می‌تواند ابزار مناسبی برای شما باشد.

Microsoft Office Excel

   اکسل جزو پرکاربردترین ابزار مدیریت، در انواع جنبه‌های مالی و بازاریابی یک کسب و کار است. یکی از استفاده‌هایی که می‌توان از این نرم‌افزار کرد، پیاده‌ سازی برنامه‌ریزی اینستا است. ویژگی‌های که اکسل دارد، آن را به انتخابی مناسب برای به انجام رساندن این کار مبدل می‌کند. نکته‌ی مهم دیگر در مورد اکسل، طریقه‌ی استفاده بسیار آسان آن است. اکسل یک نرم‌افزار آفلاین است.

   ابزارهای دیگری هم وجود دارند که می‌توانند در زمینه‌ی فعالیت و برنامه‌ریزی در فضای مجازی به شما کمک کنند. نرم‌افزار‌هایی مثل: Sendible، Tailwind، Buffer Publish، Hootsuite، Later و…

تقویم اینستاگرام؛ تضمین کننده‌ی موفقیت

   تبیین صحیح تقویم محتوایی اینستاگرام، ضامن موفقیت فعالیت شما در فضای مجازی است. خواه هر هدفی داشته باشید، دست‌یابی به آن چندان دور از انتظار و محال نیست. نمونه تقویم Instagram یا تقویم محتوایی اینستا ۹۹ به راحتی و با یک جستجوی کوتاه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. سعی کنید پیش از طراحی تقویم، نگاهی به نمونه‌های مختلف بیاندازید و آن‌ها را برای خود تحلیل کرده و نقاط قوت و ضعف آنها را بیابید. یافتن نقاط قوت و ضعف برنامه‌ریزی‌ دیگران باعث خواهد شد تا شما اشتباه آنها را تکرار نکرده و از نقاط قوت آنها، استفاده کنید.

   در این مطلب تلاش شد تا از مناظر مختلف به اهمیت نگارش یک تقویم محتوایی برای صفحه‌ی اینستا پرداخته شود. علاوه بر مباحث تئوریک، نکات و ابزار عملی هم درمورد بررسی قرار گرفت. امید است خواندن این مطلب، باعث افزاش کیفیت تولید محتوا در صفحه‌های مجازی شما شود.

   وکلام آخری که باید به شما بگویم این است که: درست است که حرکت در بعضی مسیرها، راه‌ را طولانی‌تر خواهد کرد اما سرمنزل مقصود راه‌های طولانی، سراب شهرت و ثروت ابتذال آمیز نخواهد بود!   

پرسش و پاسخ تکمیلی

فرناز دادستان

مقاله ی جذابی بود. با اینکه چند سال است در این حوزه کار می کنم اما نکات جالبی داشت

پاسخ دادن
محدثه

بسیار مقاله‌ی پرباری بود... ممنون

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به محدثه گفت:

زنده باشید، امیدواریم براتون مفید واقع شده باشه.

پاسخ دادن
محسن

مقاله عالی و پر از نکته ای بود. ممنون از اینکه اینچنین مرتب، آراسته و مفید این مطالب را در اختیار مخاطبان خود قرار داده اید.

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به محسن گفت:

زنده باشید، امیدواریم براتون مفید واقع شده باشه.

پاسخ دادن
فاطمه

سلام بسیار عالی. اگر می شد یک چک لیست هم تهیه بشه یا نمونه خامش رو هم اضافه کنید عالی تر هم می شد ممنون ازتون

پاسخ دادن
رها سالاری

بله سپاس از شما

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید