چگونگی تولید محتوا باکیفیت در فضای مجازی

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 12 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/04/15
چگونگی تولید محتوا باکیفیت در فضای مجازی

حتما تا به حال در مورد اهمیت تولید محتوا در فضای مجازی شنیده‌اید و یا تجربه‌هایی در این زمینه داشته‌اید. مثلا زمانی که برای موضوعی خاص در این فضا جست و جو می کنید تا با توجه به نیازتان جواب سوال‌هایتان را بگیرید. بعضی از سایت‌ ها و یا شبکه‌ های اجتماعی اطلاعات خوب و مفیدی در اختیار شما می گذرند و برخی فاقد هر گونه اطلاعات ارزشمندی هستند و برای همین عطای آن ها را به لقایشان بخشیده‌اید. در نتیجه اهمیت تولید محتوای باکیفیت را حتما درک می‌ کنید. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که تولید محتوای باکیفیت نیازمند رعایت چه اصول و استفاده از چه روش‌ هایی است؟ اینکه تولید محتوای باکیفیت در فضای مجازی چه مزایا و فوایدی هم برای مدیران و هم برای کاربران دارد؟ دلیل برجسته‌تر و مهم‌تر شدن این موضوع  نسبت به سال‌ های گذشته آن هم در زمینه کسب و کار چیست؟ و آیا شما با روش‌های تولید محتوای باکیفیت در فضای مجازی آشنا هستید؟ برای یافتن پاسخ تمامی این سوال‌ ها، در ادامه با ما همراه باشید…

تولید محتوای باکیفیت

محتوای باکیفیت چیست؟

برای درک بهتر این موضوع، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که اصلا تولید محتوا در فضای مجازی چه مفهومی دارد؟ محتوا مانند پلی است که باعث انتقال اطلاعات و دانش، تجربه‌ها و پیشنهادات از یک منبع اطلاعات به کاربران می شود و در واقع یک ابزار ارتباطی میان منابع و متقاضی است. حالا شاید برای شما این سوال پیش بیاید که محتوای مورد نیاز را از کدام منابع می‌توان بدست آورد؟ جواب این سوال ساده است: اینترنت، تلویزیون، رادیو، روزنامه‌ ها، کتاب‌ ها، مجله‌ ها و موارد بسیار دیگری وجود دارد که این محتوا را از طریق برنامه‌ ها و روش‌ های متعددی به دست مخاطبین می‌ رسانند و باعث بدست آوردن آگاهی و اطلاعات بیشتر می شوند. کسب تجربیات و دانش موجب می شود که مخاطب (کاربر) بیشتر با نیاز های خود آشنا شده و همچنین با استفاده از محتواهای ایجاد شده بتواند راه های تامین نیاز های خود را بشناسد و به‌ راحتی از آن‌ ها استفاده نماید. محتوای با کیفیت در واقع محتوایی است که اطلاعات باارزش، دقیق و صحیح را در اختیار کاربران می‌ گذارد و به این ترتیب آن‌ ها با استفاده از مطالب ارائه شده می‌توانند نیازهای خود را تامین نمایند.

تولید محتوای باکیفیت چه اهمیتی دارد؟

همان‌طور که اشاره کردیم، منابع بسیار زیادی برای بدست آوردن محتوا وجود دارد و امروزه بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. از همین رو تولید محتوای باکیفیت و مناسب برای بسیاری از کسب و کارها حائز اهمیت است و مدیران بیزنس ها همواره به دنبال افراد با تجربه و توانمندی هستند که بتوانند محتوای مناسب و با کیفیتی را برای آن‌ها تولید کنند و در نهایت بتوانند مشتری بیشتری را جذب و کسب و کار خود را توسعه دهند. به یاد داشته باشید که محتوایی که تولید می کنید، در واقع پل ارتباطی بین شما و کاربران مورد نظرتان است. پس هر چقدر غنی‌تر و مفیدتر باشد، شما را به هدفتان نزدیک‌تر خواهد کرد و باعث پیشرفت بیشتر در زمینه کسب و کار مورد نظر می‌شود.

منظور از تولید محتوای باکیفیت چیست؟

تولید محتوای باکیفیت و جذاب یکی از روش‌ های مهم در جذب کاربران به خصوص برای یک سایت یا حساب های شبکه‌ های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک، لینکدین، توییتر و … است. مطمئنا این روزها حتما در مورد رعایت اصول سئو در تولید محتوا زیاد شنیده‌اید که با استفاده از این اصول فنی و ایجاد محتوایی باکیفیت می‌ توان رتبه‌ای بالا در گوگل بدست آورد. مثلا زمانی که مخاطبین در مورد موضوع مورد نظرشان جست و جو می کنند، سایت شما به علت داشتن رتبه بالا و محتوایی باکیفیت به آن‌ها پیشنهاد داده می شود. بنابراین تولید محتوا توانایی و قابلیت ایجاد اطلاعات مهم و باکیفیت برای جذب مشتری بیشتر است.  امروزه بسیاری از شرکت‌ ها مشغول به انجام چنین کاری هستند. حتی شرکت‌ هایی مخصوص نیز برای به پایان رساندن این کار به وجود آمده‌اند تا هرچه سریع‌تر و راحت‌تر بتوان محتوایی باکیفیت تولید کرد. برای اینکه محتوایی با کیفیت و بهینه تولید شود نیاز است که از افراد متخصص و مترجمین برای انجام این کار کمک گرفت تا محتوایی تولید شود که مخاطب بیشتری را جذب نماید. حالا شاید برای شما این سوال پیش آید که چگونه محتوایی مفید و باکیفیت ایجاد کنیم. در ادامه به این موضوع پرداخته‌ایم.

تولید محتوای باکیفیت

چگونه محتوایی باکیفیت و جذاب تولید کنیم ؟

متوجه شدید که تولید محتوا برای سایت و یا کسب و کار شما بسیار نقش به سزایی در موفقیت آن دارد. بنابراین تولید محتوایی باکیفیت و جذاب حتما باید یکی از دغدغه‌ های اساسی شما باشد، اما نگران نباشید زیرا راهکار های بسیاری برای تولید محتوای غنی وجود دارد که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

۱.  استفاده از ایده‌ های جذاب و خلاقانه!

اساسی‌ترین موضوع برای تولید محتوای جذاب داشتن ایده‌ های نو و خلاقانه است. به خاطر داشته باشید که هر چقدر خلاق تر عمل کنید، مخاطب بیشتری را جذب خواهید کرد. برای جذب مخاطب بیشتر به دنبال زبان جدیدی برای بیان جذاب‌تر موضوعات مورد نظرتان باشید و سعی کنید اطلاعات به روز و مفیدی را در اختیار کاربران بگذارید. به یاد داشته باشید کاربران بسیار باهوش هستند و مطمئنا محتوای جذاب و خلاقانه شما می تواند در انتخاب آن‌ ها تاثیر گذار باشد.

۲. برای تولید محتوای باکیفیت به قدر کافی مطالعه کنید!

نکته بعدی در مورد به روز بودن اطلاعات شما مربوط می‌شود. تولیدکننده محتوا باید کاملا به نیاز کاربران آگاه باشد و حتی وب سایت های رقیبان حوزه کاری مرتبط با خود را مرتب بررسی نماید. در واقع زمانی که به تمام این موارد تسلط داشته باشید بهتر می توانید مطالبی غنی و مورد نیاز تولید کنید که بتوانید کاربران را به سمت خود جذب کنید. در مورد موضوع مورد نظرتان جست و جو انجام دهید و مطالعه کنید، به این ترتیب مطالبی مفید و به روز و مورد نیاز تولید خواهید کرد. در تمامی مراحل فراموش نکنید که کمی از چاشنی خلاقیت خود به محتوای تولید شده اضافه نمایید تا آن را خوشمزه‌تر و جذاب‌تر کنید!

۳. استفاده از عناوین جذاب!

یکی دیگر از راه‌ های تولید محتوای جذاب، استفاده از عناوین گیرا برای جذب مخاطب است. گاهی یک عنوان آن قدر برای شما جذاب است که شما را تشویق به خواندن کل یک مطلب  و در نتیجه دنبال کردن سایت مورد نظر می کند. بنابراین در انتخاب عناوین و یا استفاده مناسب از عناوین برای محتواهای تولید شده خود حتما دقت نظر داشته باشید.

۴. استفاده درست از کلمات کلیدی و رعایت اصول سئو!

استفاده از کلمات کلیدی مناسب و همچنین رعایت اصول سئو همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، یکی دیگر از رموز موفقیت برای تولید محتوای پرمخاطب در شغل تولید محتوا است. علاوه بر این، رعایت اصول نگارشی و همچنین محتوایی غنی از مطالب مفید و به روز بسیار می تواند تاثیر گذار باشد.

۵. ارائه فیلم‌ های آموزشی و بیان تجربیات خود برای تولید محتوای باکیفیت !

یکی دیگر از راه های جذب مخاطب، بیان تجربیات خود و یا حتی آموزش مهارت‌های خود به کاربران است. به این ترتیب آن ها به مطالب تولید شده توسط شما علاقمند می شوند و تمایل به دنبال کردن شما خواهند شد. بنابراین می توانید از این تکنیک های ساده برای جذب بیشتر مخاطب استفاده نمایید.

۶. دقت در انتخاب موضوع و استفاده از ابزار های تولید محتوا!

در انتخاب موضوعات دقت نمایید و همواره سعی کنید از ابزارهای جدید تولید محتوا استفاده کنید. همواره به خاطر داشته باشید در هر زمینه ای به روز بودن و غنی بودن از اطلاعات یکی از اصلی ترین تکنیک های کسب موفقیت در هر زمینه ای می باشد. پس هر روز مطالعه کنید. مقالات آموزشی بخوانید، ویدیوهای آموزشی ببینید. اخبار فناوری و تکنولوژی را دنبال کنید. از شبکه های اجتماعی برای آشنایی بیشتر با نیازهای امروزی جامعه استفاده نمایید و سعی کنید باهوش و خلاق عمل نمایید.

تولید محتوای باکیفیت

۷. برای زمان کاربر ارزش بگذارید!

به این دلیل که زمان در جامعه امروزی حرف اول را می‌زند و دنیای شلوغ این روزهای ما به کسی مجال هدر دادن زمان را نمی دهد، بنابراین وقتی که همیشه طلا بوده و حالا هم ارزش بیشتری از گذشته دارد و از طرفی همه ما به دنبال راهی هستیم تا بتوانیم کار های خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهیم و همین مورد در مورد خواندن مطالب نیز صدق می نماید. مثلا شما ترجیح می‌دهید مطلبی را بخوانید که جذاب‌تر و مفیدتر باشد و از طرفی دوست ندارید که زمان خود را هدر دهید، در این‌ صورت عنوان‌ ها نقش مهمی در انتخاب‌های شما دارند. ما معمولاً به یک متن بیش از چند ثانیه مجال نمی‌ دهیم تا کیفیت و پرمحتوا بودن خودش را به ما ثابت کند. اگر مجذوب عنوان شویم و مطلب را باز کنیم، به مرحله بعد باید توجه کنیم. حالا کاربر مورد نظر ما می‌خواهد مطمئن شود که این عنوان جذاب اصالت خود را حفظ کرده و محتوایی به‌ روز، مفید و جذاب به ما ارائه داده و اگر این عنوان جذاب محتوایی بی ارزش به ما ارائه داده باشد، با نگاهی تاسف بار به پاراگراف اول دست از خواندن آن مطلب خواهیم کشید.

۸. مخاطبین خود را دست کم نگیرید!

همواره به یاد داشته باشید مخاطبین امروزی شما بسیار باهوش هستند و به خوبی می‌ توانند مطالب مفید و دارای ارزش خواندن و دنبال کردن را تشخیص دهند. و حالا تصور کنید چه اتفاقی رخ می‌ دهد اگر مانند عنوان جذاب، پاراگراف اول و دوم شما هم برای مخاطب جذاب شود. بله درست حدس زدید! قطعا یوزر ادامه مطلب را با دقت بیشتری می‌ خواند و حتی آن را با کاربران دیگر به اشتراک می‌ گذارد. نکته جالب این است که حالا نه تنها خودش مطالب شما را دنبال می‌ کند و به زمینه کسب و کار شما علاقمند می‌ شود، بلکه گروه دیگری از کاربران را به دایره مشتریان شما اضافه خواهد کرد.

درجه اهمیت تولید محتوای باکیفیت

پس حالا می‌توانید اهمیت محتوای با ارزش و تاثیر آن در کسب و کارتان را به خوبی درک کنید. متوجه شدیم که جذاب بودن عنوان به این معنا نیست که کاربر را گول بزنیم و  به داخل سایت بکشانیم، بلکه تنها هدف شما باید این باشد که آن‌ قدر فوق العاده باشید که کاربر در میان هزاران هزار مقاله شما را انتخاب نماید و شما را دنبال کند. پس مسئولیتتان این است که به آنچه وعده داده بودید عمل نمایید تا مخاطبین وفادار برای خودتان داشته باشید.

همیشه شروع کار دشوار به نظر می‌ رسد!

به جرات می‌ توان گفت این جمله تا حدودی درست است و همه‌ ی ما تجربه‌ های زیادی در مورد میزان صحت آن داشته‌ایم اما باز هم راه‌حل‌ های زیادی برای آسان نمودن این مسیر دشوار وجود دارد. نگارش محتوای جذاب و باکیفیت واقعا یک هنر فوق‌العاده است که اگر بتوانید آن را درک کنید و با علاقه بنویسید، حتما می‌توانید میزان تاثیر آن را در جذب مخاطبین خود احساس نمایید.

زمانی شروع کنید که تمرکز کافی دارید

با توجه به موارد ذکر شده، سعی کنید زمانی شروع به نوشتن کنید که حس و انگیزه‌ نگارش را درون خود احساس می‌ کنید. به علاوه سعی کنید یک شروع خاص و خارق‌ العاده داشته باشید. مثلا سعی کنید با یک سوال تاثیرگذار و چالش برانگیز شروع کنید و یا از تجارب شخصی‌تان که واقعا مسیری جدید را پیش روی شما گذاشته، استفاده نمایید. یه یاد داشته باشید عناوین هیجان‌انگیز و جذاب، مجعزه می‌ کنند و با بهره‌گیری این روش کاربران بیشتری به سمت شما جذب می شوند.

تولید محتوای باکیفیت

برای تولید محتوای با کیفیت، اصول و استاندارد ها را رعایت کنید!

درست است که شروع کردن به نوشتن خودش یک گام مهم در تولید محتوا است، اما نکات مهمی وجود دارد که برای ایجاد تولید محتوایی با کیفیت ضروری است. مثلا شما باید از صحت اطلاعاتی که در اختیار کاربران می‌گذارید کاملا مطمئن باشید و همچنین همواره سعی کنید دانش و اطلاعات خود را به روز کنید.

انتقال درست مطالب به کاربران با تولید محتوای باکیفیت

نکته‌ی مهمی که اهمیت زیادی دارد، این است که شما برای اینکه اطلاعات را به خوبی به مخاطبین خود انتقال دهید و آن‌ ها نیز بتوانند درک درستی از محتوای تولید شده‌ی شما داشته باشند، در حقیقت شما خوب مطلب را درک کرده باشید و دقیقا بدانید چه حرفی برای گفتن دارید و حتی هدف خودتان را از ارائه این مطالب ارائه شده بدانید. برای اینکه این وظیفه را به خوبی انجام دهید، مسلما نیازمند مطالعه بسیار و به روز کردن اطلاعاتتان دارید. هرچه بیشتر بخوانید و بدانید، حرف‌ها و ایده‌ های بیشتری برای گفتن دارید. فراموش نکنید که مخاطبین امروزی شما به دلیل دسترسی داشتن به اینترنت و پیشرفت روز افزون تکنولوژی بسیار باهوش و به روز هستند و مطمئنا زمانی که متوجه شوند شما حرف جدید و یا مفیدی برای آن‌ها ندارید، مطمئنا شما را دنبال نخواهند کرد.

کلام‌ آخر؛

با استفاده از روش‌های مناسب و صحیح می توانید به تولید محتوای باکیفیت بپردازید و از طریق این راه‌حل مشتریان و کاربران خود را افزایش دهید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید