مختصری درباره بازاریابی چریکی

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 12 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/09/20
مختصری درباره بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یک استراتژی ارتباطی نوآورانه است که موفقیت آن در گرو   عنصر غافلگیری   نهفته است.  در حالی که تبلیغ کنندگان سعی می کنند پیام های خود را از طریق اقدامات غیر متعارف بازاریابی برقرار کنند، تاکتیک های به کار رفته معمولاً ایده های خلاقانه و به ویژه چشم نواز را به همراه دارند. در نتیجه ، بازاریابی چریکی به طور کلی برای دستیابی به حداکثر تأثیر به بودجه اندکی نیاز دارد.

بازاریابی چریکی چیست؛ مختصری از جزییات این نوع بازاریابی

اصطلاح “بازاریابی چریکی” اولین بار توسط بازاریاب آمریکایی جی کنراد لوینسون در دهه 1980 ایجاد شد و او هم این واژه را ازمیان واژگان نظامی برگزیده است. در اینجا ، تاکتیکهای چریکی به نوعی از جنگ اطلاق می شود که با به کارگیری   استراتژیهای غیر متعارف ، برای تضعیف دشمن   مورد نظر طراحی شده است. بنابراین بازاریابی چریکی قصد دارد با استفاده از اقدامات غیرمعمول بازاریابی، برتری رقابتی نسبت به رقبای تجاری کسب کند.

بازاریابی چریکی، غیر متعارف تلقی می شود زیرا اقدامات تبلیغاتی کلاسیک که مرتبط با انواع ارتباطات مستقیم و شخصی است را به نفع رویکردهای غیرمعمول رها می کند. شاید اگر بخواهیم مفهوم این جمله را به شما بگوییم باید گفت خیلی راحت کارهای غیر معمول، بازاریابی چریکی را تشکیل می‌دهد!

 در طول یک کمپین بازاریابی چریکی ، تبلیغات به عمد بر روی اشیا و در مکان هایی انجام می شود که مصرف کنندگان لزوماً انتظار نمایش تبلیغات را ندارند. امکانات این نوع تبلیغات بی پایان است ، از تبلیغات در مورد وسایل روزمره مانند یک زیر لیوانی ساده و پله برقی گرفته تا اقدامات خیابانی مانند رویدادهایی همچون جمع شدن اوباش‌ها در خیابان را در بر می‌گیرد.

این اشکال ابتکاری تبلیغات در سطح احساسی عمل می کنند زیرا افرادی که هدف قرار گرفته اند به احتمال زیاد می خندند، متعجب می شوند و یا حتی ممکن است مبهوت شوند. این نوع تبلیغات را در زمان حال بیشتر توسط اینفلوئنسرهای ایرانی در اینستاگرام مشاهده می‌کنید که با کارهای غیر معمول به سمت تبلیغاتی گسترده قدم بر می‌دارند و به راحتی و با کمترین هزینه توجه‌ها را به سمت خود می‌کشند.

خلق یک اشکال ابتکاری در این بازاریابی!

این اشکال ابتکاری تبلیغات در سطح احساسی عمل می کنند زیرا افرادی که هدف قرار گرفته اند به احتمال زیاد می خندند، متعجب می شوند و یا حتی ممکن است مبهوت شوند. این نوع تبلیغات را در زمان حال بیشتر توسط اینفلوئنسرهای ایرانی در اینستاگرام مشاهده می‌کنید که با کارهای غیر معمول به سمت تبلیغاتی گسترده قدم بر می‌دارند و به راحتی و با کمترین هزینه توجه‌ها را به سمت خود می‌کشند.

 بازاریابی چریکی ممکن است چندین هدف متفاوت داشته باشد اما معمولاً از آن برای معرفی یک مارک یا محصول یا تقویت تصوری که از یک محصول در بازار وجود دارد و یا اطلاع رسانی در مورد یک برند استفاده می شود.

در گذشته ، بازاریابی چریکی غالباً برای تبلیغ فیلم های جدید مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین روش رایج تبلیغات ورزشی نیز بود. از آنجا که رویکرد بی نظیر آن توجه زیادی را به خود جلب می کند و حتی با بودجه اندک نیز قابل دستیابی است، کارشناسان نه تنها بازاریابی چریکی را برای مارک های بزرگ بلکه برای بنگاه های کوچک و متوسط و همچنین کارآفرینان خود اشتغالی هم توصیه می کنند.

ابزار و انواع بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی به بخش‌های مختلفی تقسیم می شود. اگرچه در عمل این تمایزات تا حدودی نامشخص است ولی این بخش‌ها معمولاً به بازاریابی محیطی، بازاریابی کمین، بازاریابی احساسی و بازاریابی اینترنتی طبقه بندی می‌شود که هر یک را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

بازاریابی محیطی چریکی

بازاریابی محیطی تبلیغات شگفت انگیز محصولاتی را توصیف می کند که در محیط عادی و روزمره خود با مشتری روبرو می‌شوند. کل این روش در مورد استقرار غیرمعمول تبلیغات در فضای باز در مکان‌های عمومی است. بنابراین بازاریابی محیطی شامل تبلیغات ابتکاری در فرودگاه ها، اتوبوس ها و قطارها یا رستوران ها است. به عنوان مثال ، تبلیغات در چنین مکان هایی ممکن است در زیر لیوانیها، کارت پستال ها یا حتی صندلی های توالت در مراکز خرید دیده شود.

بازاریابی کمین چریکی

بازاریابی کمین، که به آن بازاریابی کپی نیز می گویند، زمانی اتفاق می افتد که از تبلیغات و توجه به موضوعی یا رویدادی برای برجسته سازی نام تجاری خود استفاده شود. بازاریابی در کمین چریکی همانطور که از اسمش پیداست در یک محفل در کمین است و اصولا بدون اجازه انجام می‌شود.

فرض کنید یک برنامه تلویزیونی در حال پخش است و مجری برنامه بدون اجازه مدیران خود اسم یک برند را می‌برد که این نوع تبلیغات حس کنجکاوی مخاطب را برمی‌انگیزد و به دنبال برند مورد نظر می‌رود که این حجم شدید مخاطب پذیری را یک نوع از انواع بازاریابی چریکی می‌نامند. این تکنیک به طور مکرر همراه با رویدادهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد تا انتقال تصویری مفیدی برای برند شما به همراه داشته باشد.

بازاریابی حسی چریکی

بازاریابی حسی دوباره شامل اقدامات غیرمعمول یا نمایش های خارق العاده ای است که به عنوان مثال در محل فروش انجام می شود. بنابراین بازاریاب به عنوان یک ترویج کننده و یا تکثیر کننده عمل می کند. نمونه هایی از بازاریابی حسی شامل نمایش های مد شگفت انگیز یا جمع شدن ناگهانی اوباش درمحل عابر پیاده است که مخاطب مورد نظر توجه ویژه‌ای به قدرت و بزرگی یا شکوهی خاص خواهند کرد. در نتیجه حسی ویژه در او پدیدار می‌شود که می‌تواند به کمک این حس به صورت چریکی وارد فرآیند خرید آن محصول خاص کند.

بازاریابی اینترنتی چریکی

بازاریابی اینترنتی نیز با بازاریابی چریکی همراه است و ایده چنین است که به سرعت بیشترین توجه را در گروه هدف خود جلب کنید.

بازاریابی اینترنتی قصد دارد تا با توصیه های شخصی ، دهان به دهان یا به اشتراک گذاری آنلاین از طریق رسانه های اجتماعی ، مطالب را به صورت محتوای ویرال یا هجمه به سایتهای مختلف در میان جمعیت مصرف کننده پخش کند. این نوع بازاریابی را در برندهای بزرگ بسیار شاهد هستیم و به راحتی حرف خود را با پیامی واضح یا شعاری جذاب سر زبان‌ها می‌اندازند به طوری که افراد از یکدیگر می‌پرسند شنیده‌ای فلان برند فلان کار را کرده است؟

یک نمونه واضح از این نوع بازاریابی کمپین تبلیغاتی دادن سهام افق کوروش به مشتریانش بود و این حس را در مخاطب ایجاد می‌کرد که سهام خود را چگونه به مشتریان خود می‌دهد؟ درسته این تبلیغات با هزینه‌های گزافی پخش می‌شد اما در عمل آن حس پرسش در مخاطب را ایجاد می‌کرد و به راحتی در فضای بازاریابی اینترنتی هم ورود کرده و وایرال شد.

نمونه هایی از کمپین های بازاریابی چریکی

بسیاری از شرکت ها برای جلب توجه به مارک ها یا محصولات خود از کمپینهای تبلیغاتی چشمگیر بازاریابی چریکی استفاده کرده اند. بنابراین “کینگ کنگ” در حدود زمان انتشار فیلم با رد پایی عظیم در ساحل تبلیغ شد. و ناپدید شدن مرموز دانش آموزان در چوبی مسحور شده پیش از آغاز فیلم کم هزینه “ظهور جادوگر بلر” بر روی صحنه رفت.

یا تبلیغات سالیانه چند لیتر مایع ظرفشویی می‌خورید برند دورتو در ایران را یاد بیاورید، یا حتی قبل از ارائه این برند در بازار تبلیغ آب را با بوی ماهی نخورید را به یاد دارید؟ که همه افراد جامعه به دنبال این بودند که چرا آب را باید با بوی ماهی خورد و بعدها مشخص شد که این تبلیغ مایع ظرفشویی دورتو بوده است.

این نکته زندگی شما را دگرگون خواهد کرد!
شاید شما هم مثل هزاران نفر در سطح ایران نیاز به تولید محتوایی دارید که ارزشمند بوده و برای آن وقت گذاشته می‌شود، الومحتوا افتخار این را دارد که با بیش از ۴۰۰۰ هزار شرکت و شخص ایرانی به طور مستقیم کار کرده است، پس قطعا بهترین گزینه برای شما خواهد بود!

نمونه های دیگری از بازاریابی چریکی در سطح جهان

  • خمیر دندان کلگیت در دوره‌ای آب نبات های یخی را بطور مجانی هدیه می داد. با خوردن لولی یا همان آبنباتها مشخص شد که این چوب در واقع به صورت مسواکی چوبی بود و تبلیغات کالگیت بر روی آن چاپ شده بود.
  • Beiersdorf مبل های دوتایی آبی رنگ را نشان می دهد که نشان Nivea را در فروشگاه های مبلمان بر روی خود دارند – پوشش روکش مبلمان برای نشان دادن تفاوت بین سلولیت و پوست صاف طراحی شده است.
  • مک دونالد تبدیل به گورخری می شود که به درون یک کیسه بزرگ سیب زمینی سرخ کرده وارد می شود.
  • نایک با نشان دادن ورود یک دونده 80 ساله با پوشیدن تجهیزات نایک برای یک ماراتن با حمایت مالی آدیداس ، توجه رسانه ها را به خود جلب کرد و بنابراین تأثیر تبلیغات را برای اسپانسر واقعی تضعیف نمود.
  • کلاوس وسلسکی، رئیس مرکز اتومبیل اجاره ای Sixt GDL ، برای تشویق مشتریان به استفاده از اتومبیل های اجاره ای جهت گریزاز اعتصاب راه آهن ، بلافاصله به عنوان بهترین کارمند ماه اعلام شد – بنابراین اطمینان حاصل کرد که اقدام وی آنقدر مهم بود که همه در مورد آن صحبت می کنند.

عوامل موفقیت در بازاریابی نوع چریکی

علاوه بر یک ایده واقعاً خلاق ، برنامه ریزی و آمادگی خوب در مبارزات بازاریابی چریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای اطمینان از موفقیت بسیار مهم است که اقدامات توصیه شده چریکی با برند مورد نظر و گروه هدف همخوانی داشته باشد (تناسب با برند). علاوه بر این ، باید نقاط تماسی ایجاد شود تا مصرف کنندگان بتوانند بلافاصله به اقدامات برنامه ریزی شده پاسخ دهند.

برای موفقیت در بازاریابی چریکی، توصیه می شود که در این اقدام مشتریان را درگیر کرده و از طریق همه کانالهای رسانه ای تحت شبکه قرار گیرد. به منظور گسترش کمپین اینترنتی، به عنوان مثال با بارگذاری عکس در تبلیغات همسان باید گروه هدف را به ارائه محتوای اینترنتی تشویق کرد.

نتیجه گیری

بازاریابی چریکی یک روش تبلیغاتی بسیار خلاقانه است که محصولات یا مارک های تجاری را با استفاده از عنصر تعجب به نمایش می گذارد. در بازاریابی چریکی می توان از ابزارهای مختلف مانند بازاریابی محیطی ، بازاریابی احساسی ، بازاریابی کمین و بازاریابی ویروسی استفاده کرد. اگرچه مرزهای بین این مناطق بسیار سیال است و همواره تغییر می کند.

گوریلا مارکتینگ یا چریکی

در نبرد برای جلب توجه مصرف کننده ، بازاریابی چریکی فرصتی است برای استفاده از تبلیغات جهت جلب مخاطب مورد نظر و این درحالی است که مخاطب انتظار آن را ندارد و جذب مخاطبی که غافل و بی خبر باشد مزیت مثبتی به تبلیغ دهنده نسبت به رقابت می دهد.

در طول بازاریابی چریکی ، معمولاً عوامل محرک مانند شوخ طبعی برای دستیابی به اهداف بازاریابی به کار می رود و چنین تجربه های عاطفی هم به مصرف کنندگان کمک می کند تا متوجه تبلیغات شوند و هم تجربه را به یادماندنی تر خواهد کرد.

اقدامات بازاریابی چریکی می تواند توجه بیشتری را به خود جلب کند و بنابراین امکان گسترش تبلیغات اینترنتی را دارد. اگر بازاریابی چریکی با برند مورد نظر هماهنگی نداشته باشد و یا بازاریابی در کمین اقدام به سو استفاده های بی شرمانه خاصی نماید، بازاریابی چریکی نیز می تواند خطرناک باشد.

بازاریابی چریکی غالباً در مناطق خاکستری قانونی فعالیت می کند و شرکتهایی که بیش از حد مجاز عمل می کنند ، گاهی می توانند خشم عامه مردم را در رسانه های اجتماعی برانگیزد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید