پرده سبز برای تولید محتوا

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/01/16
پرده سبز برای تولید محتوا

آیا تا به حال شده که با خودتان فکر کنید که چطوری بعضی از صحنه‌های فیلم‌های تخیلی مورد علاقه‌تان فیلم برداری شده است؟ یا اینکه در فیلم های شعبده بازی دیده باشید و فکر کنید که چطور یک همچین چیزهایی ممکن است! همه این سوال‌ها تقریبا یک جواب دارد: پرده سبز!

اما امروز ما در این مطلب به شما یاد نمی‌دهیم که چطور اولین فیلم تخیلیتان را بسازید! مطلب ما یک مقدار ساده‌تر است. به غیر از مسائلی که اشاره شد، پرده سبز برای تولید محتوای ویدیویی هم کاربرد بسیار زیادی داشته و تقریبا همه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند از این تجهیزات تولید محتوا استفاده می‌کنند. اگر شما هم در زمینه تولید محتوا فعالیت می‌کنید و دوست دارید از این ابزار استفاده کنید با ما همراه باشید.

پرده سبز یا کروماکی چیست؟

پیشتر توضیح مختصری راجع به پرده سبز دادیم حالا بیاید یک مقدار تخصصی‌تر راجب این موضوع حرف بزنیم. پرده‌ی سبز یا همان Green Screen درواقع به پرده‌های رنگی گفته می‌شود که زمان فیلم برداری در قسمتی از صحنه قرار داده می‌شوند و پس از ضبط ویدیو در نرم‌افزارهای ادیت ویدیو، تصویر یا فیلم دیگری را جایگزین آن می کنند. این پرده‌ها معمولا در رنگ‌های سبز و آبی هستند.

پرده کروماکی چیست

در ابتدا بیشتر از پرده های آبی استفاده می‌شد چون دوربین‌ها در آن زمان رنگ آبی را بهتر از بقیه رنگ‌ها جدا می‌کردند ولی با ورود دوربین‌های دیجیتالی استفاده از پرده های سبز بیشتر شد چون این دوربین‌ها رنگ سبز را بهتر تشخیص می‌دادند.

چرا رنگ سبز؟

شاید با خودتان بگویید که چرا از رنگ سبز استفاده می‌کنند؛ برای استفاده از این ابزار باید شئی که می‌خواهیم در تصویر باشد با پرده ما تفاوت رنگی بسیاری داشته باشد. چون اگر رنگ پرده به جسم مورد نظر نزدیک باشد آن جسم به خوبی در تصویر نهایی نشان داده نشده و رنگ شئی مورد نظر هم تغییر می‌کند.

برای مثال، چون که بیشتر کسانی که تولید محتوا انجام می‌دهند خودشان یا فرد دیگری جلوی دوربین حرف می‌‌زند نمی‌توانیم از پرده هایی با رنگ قرمز و یا نارنجی استفاده کنیم چون این رنگ ها در پوست بدن انسان موجود بوده و باعث تغییر رنگ پوست می‌شود.

ممکن است که رنگ پوست شما بنفش، صورتی و یا رنگ‌های دیگری شود، که نشان می‌دهد شما در استفاده از پرده سبز موفق نبوده‌اید و حس غیرحرفه‌ای بودن را به بیننده‌تان منتقل می‌کنید.

چرا باید از پرده سبز برای تولید محتوا استفاده کنیم؟

حالا که فهمیدید پرده سبز به چه صورتی کار می‌کند وقت آن است که بدانید چرا باید از پرده سبز برای تولید محتوا استفاده کرده و از مزایا آن باخبر باشید تا آگاه شوید داشتن پرده سبز در بحث تولید محتوا یک امر ضروری هست.

 آزادی در استفاده از پرده سبز

اولین مورد از مزایا و نقطه قوت‌های پرده سبز این هست که شما هرچیزی را که بخواهید می‌توانید در پشت سر خودتان قرار بدهید، از لوگوی مخصوص خودتان گرفته تا تصاویر جنگل‌های آمازون! شما حتی از فیلم‌ها هم می‌توانید استفاده کنید. هر فیلمی که بخواهید! البته بهتر است از فیلم هایی استفاده کنید که به حرفه‌تان ربط داشته و از استفاده فیلم های غیر مربوط خودداری کنید!

آزادی در فیلم بردای با پرده سبز

 اگر در استفاده از پرده سبز، خلاقیت خودتان را هم دخیل کنید می‌توانید یک صحنه خیلی جذاب برای مخاطبتان ایجاد کنید تا محو محتوای شما شوند و حرف شما رو بهتر درک کند. با این کار می‌توانید به مخاطبتان نشان بدهید که کار شما خاص بوده، با بقیه فرق دارید و این یک نقطه قوت خیلی خوب برای شما است.

صرفه جویی در زمان تولید محتوا

یکی دیگر از امکانات خوب پرده سبز این هست که شما در زمان‌تان صرفه جویی می‌کنید و از وقت‌تان درست استفاده می‌کنید؛ برای مثال شما تصمیم گرفته‌اید که یک ویدیو جدید ضبط کنید. فرض کنید که پرده سبز ندارید و باید همین حالا هم ویدیو رو ضبط کنید!

شما تا یک صحنه با حداقل جذابیت برای بیننده‌تان درست کنید به ساعت‌ها وقت نیاز دارید و حتی در آینده وقتی بخواهید تغییرش بدهید به زمان زیادی نیاز دارید. اما حالا فرض کنید که شما یک پرده سبز دارید، تنها کاری که لازم هست انجام بدهید این هست که آن را پشت سرتان قرار بدهید و بعد از ضبط ویدیو، تصویر یا ویدیو مورد نظرتان رو جایگزین کنید. به همین راحتی! شما در زمان‌تان می‌توانید صرفه جویی کنید و از آن در راه دیگری استفاده کنید که باعث افزایش کیفیت کار شما در بحث تولید محتوا می‌شود.

بهترین مزیت پرده سبز؛ صرفه جویی در هزینه

یکی دیگر از مزایا پرده سبز صرفه جویی در هزینه‌ است که خیلی از هزینه‌ها را برای شما کم کرده و اگر تازه کار خود را شروع کرده‌اید می‌تواند خیلی به دادتان برسد. شما برای اینکه بخواهید یک صحنه آماده کنید که از حداقل استانداردهای جذابیت بصری برخوردار باشد باید حدود 5 برابر یا حتی بیشتر از یک پرده سبز هزینه کنید.

برای مثال شما به نور پشت صحنه نیاز دارید، به یک شئی که بتوانید فضا را یک مقدار زیباتر کنید، مثل گلدان با چراغ‌های رنگی یا وسایلی که به حرفه شما مربوط هستند، به یک میز و یک کامپیوتر یا یک لپ‌تاپ و… نیاز دارید. خلاصه اگر تازه کار خودتان رو شروع کرده‌اید استفاده از پرده سبز خیلی هزینه کمتری نسبت به یک صحنه کامل داشته و مثل یک راه میانبر عمل می‌کند.

شما حتی اگر پول خرید یک پرده سبز را هم نداشته باشید خودتان می‎توانید یکی بسازید، از چاپخانه ها یک پوستر سبز بزرگ بگیرید و به پشت‌تان بچسبانید که هزینه‌اش هم خیلی کمتر از پول یک پرده سبز فروشگاهی است و به خوبی هم می‌تواند برای شما کار کند.  با یک سرچ ساده می‌توانید ویدیوهای آموزشی مربوط به ساخت پرده سبز را ببینید.

کنترل صحنه و عدم محدودیت در تهیه محتوا

یکی دیگر از مزایا پرده سبز این است که شما کنترل بیشتری بر صحنه داشته و محدودیت کمتری برای شما وجود دارد. برای مثال شما ویدیوهایتان را در هوای آزاد و با نور آفتاب ضبط می‌کنید. اگر یک روز وضعیت آب و هوا ابری باشد شما نمی‌توانید فیلم استانداردی ضبط کنید. چون فیلم شما کیفیت لازم ر نخواهد داشت؛ اما اگر شما پرده سبز داشته باشید می‌توانید هرموقع که خواستید ویدیو ضبط کنید و به چیزهایی مثل آب و هوا محدود نمی‌شوید.

یا حتی اگر شما یک صحنه حرفه‌ای هم داشته باشید ممکن است چیزهایی که برای جذابیت صحنه خریده‌اید تمرکز خود شما را هم به هم زده و نتوانید با دوربین به خوبی ارتباط برقرار کنید. یا اگر برای ضبط ویدیوهایتان مجبورید سفرهای زیادی کنید به راحتی می‌توانید وقتی که سفر هم می‌روید از پرده سبز استفاده کنید بدون اینکه نگران وضعیت آب و هوا باشید.

خلاقیت و استفاده درست از پرده سبز

در ابتدا هم به خلاقیت اشاره کوچکی کردیم، ولی باید بیشتر راجع به این موضوع حرف بزنیم زیرا خیلی مهم بوده و می‌تواند خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید به شما کمک کند تا سبک کار شما را خاص شده و مخاطبانتان محتوای شما را به رقیبتان ترجیح دهند. شما در استفاده از پرده سبز باید سعی کنید تا جایی که می‌توانید خلاق باشید و یک محیط جذاب درست کنید. لوکیشن‌های شما در پرده سبز ممکن از یکبار طراحی شوند و آنقدر کارآمد و خلاق باشند که دیگر نیازی به تغییر آنها نباشد.

خلاقیت در استفاده از پرده سبز

از ایده‌هایی که به سرتان می‌زند استقبال کرده و راجب آن‌ها تحقیق کنید، ببینید کسی این کارها را انجام داده است یا نه. نتیجه‌های آن را بررسی کنید و ببینید که مخاطبشان از آن کار خوششان آمده یا نه؟ اگر که هیچ ایده جدیدی به ذهنتان نمی‌رسد، نیاز نیست که حتما کاری که شما می‌خواهید انجام بدهید را کس دیگری انجام نداده باشد! در نتیجه شما در آن کار اولین باشید تا پیروز میدان شوید. می‌توانید از کارهایی که بقیه انجام داده‌اند و به نظرتان برای شما هم جواب می‌دهد استفاده کنید و حتی یک مقدار تغییر در آن‌ها ایجاد کنید.

عدم آزار مخاطب محتوا با کیفیت بالای ویدئو در پرده سبز

از این نکته طلایی استفاده کنید و بدانید اگر ویدیو‌های شما کیفیت لازم رو نداشته باشد باعث آزار مخاطبین‌تان می‌شود، در نتیجه اگر به فکر کیفیت کافی ویدئو نیستید بهتر است به سراغ تولید محتوای ویدئویی به طور کل نروید.

یکی دیگر از چیزهایی که باید راجب پرده سبز بدانید این است که شما باید یاد بگیرید چطور درست از آن استفاده کنید، طوری که کیفیت ویدیو‌های شما مخاطب را اذیت نکرده و باعث شود دیگر سمت شما نیاید! نورپردازی درست، صدای با کیفیت و… حتما باید درست انجام شود تا بتوانید ویدیوهای با کیفیتی تولید کنید.

اگر نمی‌توانید این کارها را انجام بدهید توصیه می‌کنیم از پرده سبز استفاده نکنید چون کیفیت ویدیوی شما آنقدر پایین می‌آید که مخاطبتان حاضر می‌شود هر کاری انجام بدهد تا سریع از ویدیو خارج ‌شود.

سخن پایانی

همانطور که فهمیدید پرده سبز برای تولید محتوا کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و خیلی‌ها از آن استفاده می‌کنند. شما یک لحظه تصور کنید اگر پرده سبز وجود نداشت سینمای هالیوود امروز چگونه بود. پرده سبز یکی از اساسی ‌ترین و شاید مهم‌ترین ابزار‌ها برای تولید محتوای ویدیویی بوده و می‌تواند کیفیت ویدیو‌های شما را بهبود دهد، در عین حال هزینه زیادی برای شما نداشته و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر شما هم نظر و یا تجربه‌ای در خصوص پرده سبز دارید حتما با ما به اشتراک گذارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

افسانه

خیلی خوب بود واقعا مفید بود.ممنونم

پاسخ دادن
امیررضا

عااااالی

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید