سئو کلاه خاکستری چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 11 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/10/28
سئو کلاه خاکستری چیست؟

بهینه‌سازی موتورهای جستجو، فرآیندی است که به‌منظور افزایش بازدید سایت شما صورت می‌گیرد. درواقع برای بهتر دیده شدن سایت و قرار گرفتن در رتبه ‌بالاتر در گوگل، باید به رعایت سئو بسیار توجه کنید. به‌طورکلی سئو به سه دسته سئو مشکی، سئو سفید و سئو خاکستری تقسیم می‌شود که سئو کلاه خاکستری ترکیبی از سئو کلاه‌سفید و مشکی است.

به‌طورکلی سئو کلاه‌سفید به بررسی شیوه‌های خوب سئو برای پیروی از قوانین می‌پردازد؛ اما سئو کلاه مشکی روش‌های زشت سئو را بررسی می‌کند که احتمال جریمه شدن سایت بسیار بالا است. در ادامه قصد داریم سوال سئو کلاه خاکستری چیست؟ را به شما پاسخ دهیم و نکات مهم آن را به شما معرفی کنیم. برای آشنایی بیشتر با سئو کلاه خاکستری پیشنهاد می‌دهیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری چیست و چه کاری می‌کند؟

همان‌گونه که در قسمت قبل ذکر کردیم، سئو کلاه خاکستری را ترکیبی از سئو کلاه مشکی و سئو کلاه‌سفید می‌دانند. ممکن است برخی از افراد برای گرفتن نتایج بهتر و سریع‌تر از سئو کلاه خاکستری استفاده کنند که اگر با احتیاط این کار انجام شود، می‌تواند نتایج بسیار موثری را به دنبال داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است به سئو کلاه‌سیاه تبدیل شود و برای سایت شما خطرناک باشد که در بعضی از موارد متحمل پرداخت جریمه خواهید شد.

برخی دیگر این سئو را مرزی بین سئو کلاه مشکی و سئو کلاه‌سفید نمی‌پندارند و آن را به‌عنوان تکنیک‌هایی که پایبند قانون نیستند، در نظر می‌گیرند. درواقع این روش غیرقانونی نیست؛ درصورتی‌که گوگل متوجه آن شود در لبه پرتگاه و در معرض خطر قرار خواهید گرفت.

تکنیک‌های خاکستری سئو

سئو خاکستری تکنیک‌های بسیاری برای افزایش بازدید ساید دارد که در ادامه به معرفی چند تکنیک آن خواهیم پرداخت.

پنهان‌کاری

این روش به کاربر نتیجه‌ای متفاوت از موتور جستجو نمایش می‌دهد که یک عمل خطرناک است و قوانین را نقض می‌کند. معمولا این روش، به‌عنوان سئو کلاه مشکی نیز شناخته می‌شود.

تولید محتوای تکراری

یکی دیگر از تکنیک‌های خاکستری سئو که امروزه بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد، تولید محتوای تکراری است که شامل چسباندن بلوک‌های محتوای طولانی و کپی در همان وب‌سایت می‌شود. این تکنیک نیز شامل سه روش زیر می‌شود:

 • یکی از این روش‌ها کپی محتوا از سایت‌های دیگر و در یک دامنه قوی ارسال کردن، است. بعضی وقت‌ها ممکن است از منبع اصلی خود محتوا سبقت بگیرد و سایت هدف توانایی دزدیدن ترافیک را دارد.
 • ·        سایت می‌تواند به‌راحتی از روی محتوا تکرار شده برای دفعات زیاد، نسخه‌های متعددی از متن را مورداستفاده قرار دهد، بدین منظور که با استفاده از آن‌ها بتواند متن محتوا خود را به رتبه‌های بالاتر برساند.
 • آن‌ها بدون اینکه متن را تایپ کنند کلمات کلیدی در سایت‌های مختلف را جستجو و بدون هیچ‌گونه تغییری کپی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال باید گفت به‌جز نام شهر در هر صفحه محتوا تکراری نیز وجود دارد.

خرید و تجارت لینک

دومین و محبوب‌‌ترین تکنیک کلاه خاکستری، خرید و تجارت لینک است که به 4 صورت زیر انجام می‌شود:

 • می‌توانید لینک خریداری کنید و آن را در مقاله ایندکس شده‌ی گوگل قرار دهید.
 • خرید فرصت پست مهمان که دارای پیوند وب‌سایت شما است.
 • می‌توانید با صاحبان سایت‌های دیگر تجارت لینک انجام دهید، به‌عبارت‌دیگر می‌توانید لینک خود را در سایت دیگری قرار دهید و برعکس.
 • به ازای پیوند در سایت شخصی، می‌توانید تجارت خدمات یا محصول انجام دهید.
 • می‌توانید مطالب بیشتری را به‌منظور افزایش بازدید سایت، عنوان کنید.

بهتر است همواره با اضافه کردن مطالب جدید به سایت، اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنید که این امر سبب افزایش طبیعی بازدیدکنندگان سایت خواهد شد. درواقع انجام این تکنیک، رتبه سایت شما را در گوگل بسیار بالا خواهد برد.

خرید دامنه‌های تکراری

یکی از پرکاربردترین تکنیک‌های سئو خاکستری، خرید دامنه‌های منقضی شده است که اگر با دقت بسیاری صورت گیرد، بهترین نتیجه را خواهید گرفت. همچنین در سراسر دنیا برای افزایش بازدهی سایت از این تکنیک استفاده می‌کنند. به‌طورکلی خرید دامنه به دو صورت خرید دامنه‌های قدیمی و خرید دامنه‌های جدید، صورت می‌گیرد که خرید دامنه‌های قدیمی بسیار موثرتر است. به‌عبارت‌دیگر خرید دامنه قابل‌اعتماد که درگذشته یک پروفایل با بک لینک خوب داشته است، سبب افزایش رتبه سایت شما خواهد شد.

سئو گری هت

توجه به کلمات کلیدی موجود در متن

به‌طور طبیعی باید با توجه به تعداد کلمات محتوا، بین 0.5 تا 1 درصد کلمات کلیدی در متن وجود داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر اگر چگالی کلمات کلیدی را به‌درستی رعایت کرده باشید، می‌توانید به‌راحتی بهترین نتایج را کسب کنید.

خرید بازدید فیک

ممکن است در ابتدا خرید بازدید یک روش مناسب و منطقی به شمار آید؛ درصورتی‌که باوجود وقت‌گیر بودن جذب فالور ارگانیک ارزش بسیاری دارد. مسلما داشتن تعداد کمی بازدید واقعی بسیار بهتر از داشتن بازدید فیک است.

خرید بازدید فیک

ایجاد کامنت

هنگامی‌که در پایان متن شما نظرسنجی انجام شود و کاربران نظر خود را اعلام کنند، گوگل سایت شما را در رتبه بالایی قرار خواهد داد. ناگفته نماند که ربطی به مثبت و منفی بودن کامنت‌ها نخواهد داشت و گوگل هر روشی که سبب به تعامل آمدن و صبحت کردن کاربران شود را می‌پسندد. شما می‌توانید از این طریق و درخواست کمک از اقوام آشنایان این روش را انجام دهید، توجه داشته باشید که این روش سئو خاکستری، باید به‌صورت کاملا طبیعی انجام شود تا توسط گوگل شناسایی نشود.

اهمیت استفاده از سئو خاکستری برای بهینه‌سازی سایت

همانگونه که در قسمت‌های قبل ذکر کردیم اگر این روش توسط افراد ماهر و باتجربه صورت گیرد، بسیار مفید بوده و گوگل بدون ایجاد عواقب منفی، سایت شما را در رتبه‌های بالا قرار می‌دهد که سبب صرفه‌جویی در زمان شما نیز خواهد شد. درصورتی‌که این روش به‌صورت غیرحرفه‌ای انجام شود توسط الگوریتم گوگل شناسایی می‌شود و خطراتی را به دنبال خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که این رتبه‌بندی به‌صورت سالانه تغییر پیدا می‌کند و ممکن است در سال آینده به‌عنوان سئو ‌سیاه شناسایی شود.

گوگل چگونه متوجه سئو خاکستری می‌شود؟

گوگل به‌وسیله کتابی که در آن معیارهای ارزیابی در آن ذکرشده است به ارزیابی سایت‎‌ها خواهد پرداخت. همانگونه که بارها در این مقاله ذکر کردیم اگر انجام سئو خاکستری توسط افراد ماهر و کار بلد انجام شود گوگل سایت باکیفیت و بی ایراد را سئو سفید در نظر گرفته و در رتبه عالی قرار خواهد داد. به‌عنوان‌مثال یکی از بهترین روش‌ها، لینک سازی خارجی است که می‌توانید با قرار دادن چندین سایت دیگر، توسط گوگل در رتبه بالایی قرار گیرید.

مسلما این روش در کشور ما زیاد مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و فرد برای افزایش بهره‌وری مجبور به خرید لینک‌های خارجی می‌شود. همچنین در هنگام انجام این کار باید دقت لازم را داشته باشید که به‌عنوان سئو سیاه شناسایی و جریمه نشوید. به همین منظور بهتر است در بعضی از مواقع تعداد کمی لینک خریداری کنید و آن‌ها را در سایت خود قرار دهید. انجام این کار سبب می‌شود، گوگل تصور کند که این مطالب باکیفیت و عالی با روش سئو سفید نگارش شده است و رتبه بالایی توسط آن کسب خواهید کرد.

راه‌ها و توصیه‌های ایمن ماندن در برابر کلاه خاکستری

درواقع تکنیک‌های سئو خاکستری همان تکنیک‌های سئو سیاه است که خوشبختانه تاکنون هیچگونه جریمه‌ای برای آن‌ها صورت نگرفته است. اگر قصد استفاده از روش سئو کلاه خاکستری را دارید، بهترین راهکار برای ایمن‌ ماندن، توجه به تغییر الگوریتم‌های جدید گوگل است. شما می‌توانید با رعایت نکات زیر از بروز خطر و جریمه شدن در امان بمانید:

 • سعی کنید از شبکه خصوصی وبلاگ (PBN) استفاده کنید.
 • وب‌سایت خود را برای فهرست‌های وب ارسال کنید.
 • بهتر است چندین اکانت رسانه اجتماعی داشته باشید.
 • سایت خود را در سایت‌های بررسی قرار دهید.
 • وبلاگ بسازید.
 • می‌توانید با استفاده از ارسال وب، پیوند بسازید.

مزایای استفاده از روش سئو خاکستری

استفاده از روش سئو خاکستری مزایایی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزیت سئو خاکستری صرفه‌جویی در هزینه و زمان شما است. درصورتی‌که روش سئو سفید هزینه بالا و زمان بسیاری نیاز دارد؛ اما احتمال جریمه آن توسط الگوریتم گوگل نزدیک به صفر است. همچنین روش سئو سیاه زمان کمتر و هزینه پایینی نیاز دارد و احتمال جریمه آن بسیار بالا است. به‌طورکلی سئو خاکستری در این زمینه بین این دو روش قرار دارد. همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش، پیشرفت عالی در کوتاه‌مدت است.

مزایای استفاده از روش سئو خاکستری

معایب تکنیک خاکستری سئو

تکنیک خاکستری سئو مانند هر روش دیگری علاوه‌ بر مزایا، معایبی نیز دارد که همانگونه که قبل‌تر اشاره کردیم، در صورت شناسایی توسط الگوریتم گوگل بسیار خطرناک است و جریمه خواهید شد. ممکن است بعد از گذشت مدتی و با انجام به‌روزرسانی سایت، از طریق گوگل شناسایی شود و در معرض خطر قرار گیرد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم سوال سئو کلاه خاکستری چیست؟ را به شما پاسخ دهیم و نکات لازم آن را به شما معرفی کردیم. همانگونه که ذکر کردیم سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو تاثیر زیادی در افزایش بازدید دارد که به سه روش سئو کلاه‌سفید، سئو کلاه مشکی و سئو کلاه خاکستری تقسیم‌ می‌شود. به‌طورکلی سئو کلاه خاکستری را بین دو سئو دیگر قرار می‌دهند و روش بسیار پرکاربردی است. این روش در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی می‎‌کند و اگر توسط متخصصین انجام گیرد، بیشترین بازدهی را به دنبال خواهد داشت. امیدواریم با خواندن این مطالب نکات موردنیاز خود را دریافت کرده باشید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید