بازاریابی مبتنی بر مکان یا جغرافیایی چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 13 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/12/20
بازاریابی مبتنی بر مکان یا جغرافیایی چیست؟

تصور کنید که در یک مرکز خرید قدم می زنید وکد تخفیف کافه لمیز را از طریق گوشی همراه خود دریافت می کنید. آنگاه شما به جست وجو می پردازید تا یک کافه لمیز را پیدا کنید. این سناریو ممکن است شما را ترغیب به بازدید از آن، کسب اطلاعات در مورد تبلیغات و استفاده از کد تخفیف آن کند. با بازاریابی جغرافیایی یا بازاریابی مبتنی بر مکان، این استراتژی مناسب به واقعیت تبدیل می شود.

اما سوال اینجاست که چگونه می توانید از آن سود ببرید؟ در آغاز این محتوا از مجموعه مطالب وبسایت الومحتوا لازم است راجع به واژه ژئوفنس که در طول متن بسیار تکرار می‌شود یاد کنیم. این واژه به معنای آن مکان یا یک مرز مشخص بوده که قرار است در آن بازاریابی جغرافیایی یا مبتنی بر مکان رخ دهد.

بازاریابی جغرافیایی چیست و چگونه استفاده می شود؟

ژئوفنسینگ (بازاریابی جغرافیایی ) اجازه می دهد تا مشاغل مختلف در یک منطقه جغرافیایی مشخص برای مصرف کنندگان تبلیغ کنند. با فناوری هایی مانند GPS و شناسه های فرکانس رادیویی ، بازاریابان می توانند یک محیط یا مرز را بر اساس موقعیت مکانی در دنیای واقعی تعیین کنند. سپس ، آنها می توانند یک سد مجازی یا “ژئوفنس” در منطقه ایجاد کنند.

با ورود مصرف کنندگان به ژئوفنس ، تبلیغات مبتنی بر مکان به گوشی همراه آنها ارسال می شود. حال این تبلیغ جغرافیایی هدفمند را برای اسنپ و گردشگران تازه وارد در نظر بگیرید:

اسنپ

به تهران خوش آمدید. آیا مایلید برای شما ماشین بفرستیم؟ در حال حاضر 3 ماشین در اطراف فرودگاه وجود دارد.

موارد کارآمد بودن تبلیغات با هدف مکانی

موارد زیادی برای کارآمدی بازاریابی مبتنی بر مکان وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

افزایش ترافیک سایت

برند ها می توانند با ارسال تبلیغات ، کد تخفیف یا اعلان ها بر روی موبایل ، مشتری ها را به سوی فروشگاه های خود جلب کنند.

تعامل با جمعیت

سازمان ها و مشاغل میزبان رویدادها ، جشنواره ها یا کنسرت ها می توانند از آن برای جلب افراد نزدیک به غرفه های خود استفاده کنند.

مشتریان رقبا را مورد هدف قرار دهید

مشاغل می توانند برای جلب مشتری بیشتر به مغازه های خود ، مکان ژئوفنس شده را در محل رقبا راه اندازی کنند.

رفتار مصرف کننده را درک کنید

ژئوفیسینگ به برند ها اجازه می دهد تا رفتار مصرف کننده مانند زمان صرف شده در فروشگاه یا نحوه بازدید آنها از مغازه ها را بررسی کنند.

مزایای بازاریابی جغرافیایی یا مبنتی بر مکان

بازاریابی جغرافیایی مزایای بالقوه بسیاری برای برند ها و بازاریابان دارد، چه درفروش حضوری در فروشگاه و چه به صورت آنلاین. در ادامه به چند نمونه اشاره میکنیم :

بازاریابی مبتنی بر مکان ممکن است به بازار محلی کمک کند

مردم بیش از هر زمان دیگری به بیرون رفتن از خانه های خود ، به ویژه پیاده ، علاقه نشان می دهند. این بدان معناست که هدف قرار دادن افراد در حالی که از کنار مغازه ها رد می شوند از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این یک نقطه ضعف کوچک نیست

در یک تحقیق نشان داد که 71 درصد از مصرف کنندگان بیش از گذشته به صرفا قدم زدن در اطراف محله ها یا شهرهای خود علاقه مند هستند. بسیاری از افراد حین گشت و گذار از دیدن فروشگاه های پیشنهاد شده در لحظه میان فضای باز لذت می برند.

از آنجا که افراد بیشتر می خواهند پیاده از فروشگاه ها بازدید و یا در خیابان‌ها راه بروند ، بازاریابی مبتنی بر مکان توانایی بالایی دارد. این روش حتی اگر افراد به جای پیاده روی در حال رانندگی باشند نیز کار می کند.

در یکی از آزمایش‌های این مورد با راه اندازی یک پایگاه داده ژئوفنس شده ، فروشنده شرکت کننده 20 درصد بازدید بیشتر در طول روز و 26 درصد بازدید بیشتر در ساعات صبحانه را تجربه کرد.

اطلاعات مربوط به رفتار مصرف کننده را جمع آوری کنید

برخلاف بازاریابی آنلاین ، تبلیغات با هدف جغرافیایی به مشاغل اجازه می دهد تا اطلاعات مربوط به مصرف کنندگان را با قصد خرید بالا در زمان واقعی جمع آوری کنند. پس از مدتی ، می توانید از این اطلاعات برای بهبود هدف گذاری و روش های تبلیغاتی خود برای بهبود نتایج استفاده کنید.

هدف گذاری جغرافیایی می تواند زوایای جالب توجهی در مورد مصرف کننده را نیز کشف کند. داده های ناشناس مبتنی بر مکان می توانند سایر مراکز پرتراکم خرید مشتریان ، بیلبوردهایی که ممکن است متوجه شان شوند و جاده ها یا مناطقی را که در آنها به طور مرتب رفت و آمد میکنند را نشان دهند.

این بدان معناست که بازاریابان می توانند بیلبوردهای تبلیغاتی یا مکان های تبلیغاتی ایده آل را برای افزایش نتایج تبلیغات در فضای باز و یا تعیین اینکه کدام فروشگاه های موجود دیگر رقبای اصلی هستند ، شناسایی کنند.

آگاهی از برند را افزایش دهید

تبلیغات هدف گذاری شده جغرافیایی همچنین می تواند باعث افزایش آگاهی از برند و ارتقا کانال های ارتباطی آنلاین شما شود. هنگامی به وضعیت پتانسیل بالای فرضی توجه به کافه لمیز پس از دریافت تبلیغات هدفمند در موبایل خود اشاره شد را به یاد دارید؟

این کافه می توانست هر فروشگاهی باشد که تا قبل از آن اطلاع رسانی از آنجا عبور کرده اید بدون اینکه متوجه وجود آن شده باشید. این تبلیغات فرصتی را برای شما فراهم می کند تا به مشتریان یادآوری کنید شما در آنجا هستید و آماده ارائه خدمات به آنهایید؛ در نتیجه آنها از برند و موقعیت مکانی شما آگاهی بیشتری پیدا می‌کنند.

چگونه ژئوفنسینگ را در استراتژی بازاریابی خود ادغام کنیم؟

تبلیغات مبتنی بر مکان ممکن است برای مشاغلی که امیدوارند بتوانند مشتریان را به فروشگاه های آنلاین یا خصوصی خود هدایت کنند ، ایده آل باشد. با وجود مزایای زیاد، اما ژئوفنسینگ می تواند کمی گران تر از تبلیغات دیجیتال باشد.

در خارج از ایران که این نوع بازاریابی پیشرفته‌تر است، دامنه یک کمپین ژئوفیسینگ برای شرکت دسکتاپ و موبایل از 3.50 دلار تا 15 دلار CPM (هزینه بر مایل) است. برای مقایسه ، متوسط ​​هزینه هر کلیک در شبکه جستجوی Google AdWords 2.32 دلار است.

چند نکته موفقیت آمیز در اجرای این استراتژی

 • محدوده ژئوفنسینگ ایده آل برای خود را پیدا کنید

ژئوفنس بزرگ از یک ژئوفنس کوچک گران تر است و حتی در این حالت ممکن است بزرگتر بهتر نباشد.

به عنوان مثال، اگر ژئوفنس از فروشگاه شما شعاع 25 کیلومتری فاصله دارد، ممکن است برای مشتریان خیلی دورتر هزینه کنید که وقت کافی برای سر زدن و خرید را ندارند. در حالت ایده آل ، شعاع باید حداکثر در فاصله 5 دقیقه پیاده روی از فروشگاه شما باشد. در برخی موارد، ممکن است تنظیم ژئوفنس طبق رویدادها نیز ایده خوبی باشد. به عنوان مثال، اگر مشاغل کوچک شما غرفه ای در بازار کشاورزان یا حتی جشنواره موسیقی دارد، می توانید با ارسال پیام هایی به مردم اطلاع دهید که در آنجا حضور دارید.

 • مخاطبان خود را بشناسید

درست مثل همه کمپین های بازاریابی، درک مخاطبان هدف شما کلید دستیابی به نتایج است. سن ، جنس ، علایق و رفتارهای خرید آنها را شناسایی کنید تا دقت استراتژی های تبلیغات هدف خود را پیاده سازی کنید.

 • آنها در شما چه چیزی را دوست دارند؟ چرا آنها به سمت برند شما جذب شدند؟

فراتر از پاسخ به این سوالات ، درک مخاطب هدف شما می تواند به شما در ایجاد نوشته های جذاب و تبلیغاتی که مردم به آن پاسخ خواهند داد ، کمک کند.

 • آگهی عملی را راه اندازی کنید

فقط درمورد آنچه می فروشید صحبت نکنید. تبلیغات داخل فروشگاه را برجسته کنید یا در ازای پاسخگویی به تبلیغ ، پاداش دهید. اگر آنها مخاطب هدف شما هستند ، ممکن است از قبل شما را بشناسند، به آنها دلیلی برای مراجعه دهید.

به عنوان مثال ، این یک اعلان شخصی لمیز است که برای مشتریان نزدیک خود ارسال می شود. آنها نه تنها نام مشتری را ذکر می کنند بلکه تبلیغاتی درباره نوشیدنی مورد علاقه تان را درج میکنند.

کافه لمیز با بازاریابی مکانی

سلام! شما در نزدیکی لمیز ولیعصر هستید. هم اکنون تخفیف 50 % برای نوشیدنی مورد علاقه شما لاته وانیل وجود دارد!

 • گزینه تشویق به انجام (CTA )جذاب را اضافه کنید

تحقیقات نشان داده است که بهترین عملکرد CTA برای تبلیغات با هدف جغرافیایی شامل موارد زیر است:

 1. بیشتر بدانید
 2. هم اکنون تهیه کنید
 3. هم اکنون خریداری کنید
 4. اینجا را کلیک کنید

بازاریابان همچنین توانستند با دیگر CTAها مانند “اکنون سفارش دهید” ، “برای ذخیره کلیک کنید” ، “اکنون تماس بگیرید” و “خرید آنلاین” موفقیت کسب کنند.

 • از چندین گزینه هدف گذاری استفاده کنید.

تبلیغات هدفمند جغرافیایی دارای چندین تکنیک هدف گذاری است که می توانید برای برقراری ارتباط موثر با مخاطبان هدف خود استفاده کنید. بیایید نگاهی به تغییرات زیر بیندازیم:

 1. هدف گذاری روزانه : کاربران را در یک ساعت خاص از روز هدف قرار دهید.
 2. هدف گذاری رفتاری: نمایش تبلیغات در ارتباط با رفتارهای کاربر.
 3. هدف گذاری محتوایی : نمایش تبلیغات بر اساس وب سایت های بازدید شده.
 4. هدف گذاری مجدد: ارسال تبلیغات به بازدیدکنندگان آنلاین قبلی و مشتریان قبلی

پیگیری موفقیت کمپین های بازاریابی ژئوفنسینگ شما

شما باید شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) و معیارهای مربوطه را پیدا کنید تا مشخص شود که آیا کمپین های بازاریابی با هدف جغرافیایی شما موثر هستند یا خیر. در ادامه چند معیار برای بررسی وجود دارد:

 • نمایش یا بازدید از آگهی: تعداد دفعات مشاهده تبلیغ شما.
 • نرخ کلیک (CTR): تعداد کلیک هایی که تبلیغ شما به ازای تعداد بازدید دریافت می کند.
 • هزینه به ازای هر 1000 بازدید (CPM): مبلغی که برای هر 1000 بازدید پرداخت می کنید.
 • هزینه به ازای هر کلیک (CPC): بالاترین مبلغی که برای یک کلیک روی تبلیغ خود پرداخت می کنید.
 • تغییر بازدید از منطقه : تعداد افرادی که هنگام مشاهده تبلیغ شما از فروشگاه یا مکان خاصی بازدید کرده اند.
 • هزینه هر بازدید: تعداد کل بازدید از فروشگاه شما تقسیم بر هزینه تلاش های بازاریابی شما می شود.
 • هزینه هر عمل (تماس تلفنی ، ورود افراد، فروش): مبلغی که برای ایجاد فروش پرداخت می کنید.
 • نرخ ورود افراد پیاده : درصد افراد در خیابان که در آخر به فروشگاه شما می روند.

می توانید تبلیغات خود را بر اساس نتایج فوق بررسی کنید. اگر رهگذران به اعلان های مسرانه شما پاسخ نمی دهند ، متن یا تبلیغات خود را اصلاح کنید.

 ملاحظات اخلاقی بازاریابی ژئوفنسینگ

وقتی صحبت از تبلیغات مبتنی بر مکان می شود ، اصل اولیه اخلاقی رعایت حریم خصوصی است.

بیش از 80 کشور مقررات مربوط به حریم خصوصی دیجیتال را اجرا کرده اند و برای سال های آینده نیز لایحه های بیشتری در دست بررسی است. در حالی که اکثر فناوری های تبلیغاتی مبتنی بر مکان ، داده های ناشناس تولید می کنند ، داده های مکانی هنوز اطلاعات خصوصی شمرده می شوند. علاوه بر این ، سابقه جستجوی فرد و داده های مرورگر وی نیز باید خصوصی بماند.

مشاغل می توانند ضمن محافظت از خود و مصرف کنندگان خود با پایبند بودن به خط مشی های حقوق مصرف کننده GDPR و CCPA ژئوفیسینگ را پیاده سازی کنند.

موارد پیاده سازی بازاریابی مکانی با ملاحظات اخلاقی

 •  مصرف کنندگان می توانند بپرسند چه اطلاعاتی جمع آوری می شود و چرا. اگر از شما خواسته شود ، باید داده های جمع آوری شده را برای مصرف کنندگان ارائه دهید.
 • افراد ممکن است از این جمع آوری داده انصراف دهند. شما تنها می توانید از اطلاعات برای دلایلی که افشا می کنید استقاده کنید.
 • به احتمال زیاد ، شما قبلاً شرکت‌هایی را دیده اید که این انتظارات را رعایت می کنند، به راحتی از تجربیات آنها استفاده کنید.

نتیجه گیری

بازاریابی جغرافیایی می تواند یک روش موثر برای افزایش بازدید از فروشگاه ، وب سایت یا حتی کانال رسانه های اجتماعی شما باشد.

به یاد داشته باشید ، مکان مشتری بالقوه به تنهایی کافی نیست: شما همچنین باید بفهمید که مخاطب شما چه کسانی هستند و تبلیغاتی را ایجاد کنید که به صورت مستقیم به آنها ارسال میشوند.

تا زمانی که مراحل درست بازاریابی مکانی را پیاده سازی کنید ، می توانید کمپین های بازاریابی خود را با هدف جغرافیایی ایجاد کنید. اگر این مدل از بازاریابی را پیاده سازی کردید، ما به شدت توصیه می کنیم نتایج خود را آنالیز کنید کنید ، CTA های جذاب ایجاد کنید و مخاطبان خود را برای حداکثر اثربخشی درک کنید، در ضمن نتایج این نوع از بازاریابی خود را برای ما و مخاطبین وبلاگ الومحتوا به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید