7 نکته اساسی آموزش تولید محتوای الکترونیک با پاورپوینت

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/04/30
7 نکته اساسی آموزش تولید محتوای الکترونیک با پاورپوینت

آیا با تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت آشنایی دارید؟ فکر می کنید این نوع محتوا برای کار شما مناسب است یا نه؟ در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

تولید محتوا الکترونیک پاورپوینت چیست؟

هدف از تولید محتوای الکترونیک چیست؟

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت برای چه کسانی مناسب است؟

یک پاورپوینت چگونه باید باشد؟

یک پاورپوینت چگونه نباید باشد؟

پس در ادامه با الو محتوا همراه باشید…

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت چیست؟

تولید محتوای الکترونیک با پاورپوینت، خیلی ساده به این معنی است که ما می خواهیم مطالبی را که قصد داریم از طریق محتوای الکترونیکی به مخاطب انتقال دهیم را به صورت پاورپوینت درآورده و به او منتقل کنیم.

پاورپوینت گزینه ای است که مناسب آموزش در دانشگاه ها و مدارس و برای تمامی اقشار سنی مناسب است. در نتیجه شناخت این ابزار و استفاده صحیح از این ابزار برای تولیدکننده محتوا و کارشناس تولید محتوا برای ایجاد محتوای الکترونیک بسیار اهمیت دارد.

هدف از تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت چیست؟

هدف از تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت ارئه ی دروس و سمینار است که مخاطبان از این طریق می توانند سریع تر و جذاب تر مطالب را یادبگیرند. یکی دیگر از اهداف تولد محتوای الکترونیکی با پاور پوینت این است که فردی که ارائه می دهد، مطالب را مرور کند

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت برای چه کسانی است؟

بازار هدف این نوع از تولید محتوا به طور کلی محدودیت سنی ندارد و هر کس که به دنبال آموزش باشد، می تواند مخاطب آن محسوب شود.

اما به طور کلی نوجوانان و جوانان بیشتر از سایرین هدف این نوع از آموزش ها هستند. آیا از تولید محتوای الکترونیکی می توان پول زیادی درآورد؟ پاسخ به این سوال کاملا بستگی به این دارد که شما چقدر به این مبحث مسلط هستید. هر چقدر بتوانید محتوای با کیفیت تر و متنوع تری تولید کنید می توانید موفق تر باشید.

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت چگونه باید باشد؟

بیشتر عزیزانی که تولید محتوا می کنند و یا درس های دانشگاهی را با پاورپوینت ارائه می دهند، نکات اساسی کار با پاورپوینت را نادیده می گیرند.

و تصور می کنند که فقط باید از افکت های خاصی استفاده شود، تا مطلب در ذهن مخاطب شکل بگیرد. هرچند استفاده از افکت ها می تواند جذاب باشد و به یادگیری افراد کمک کند، اما به تنهایی کارساز نیست. در ادامه می خواهیم با هم بررسی کنیم که چگونه باید یک پاورپوینت خوب داشته باشیم:

۱- محتوای پاورپوینت خوب باید خلاصه باشد. به این معنی که ما نباید تمامی جزئیات یک مطلب را درون پاورپوینت بیاوریم، بلکه تنها نکات کلیدی باید نوشته شود. برای اینکه مدرس یا ارئه کننده رشته ی کلام از دستش خارج نشود و بتواند یک ارائه منسجم داشته باشد.

۲- یک پاورپوینت خوب باید شامل تعداد زیادی عکس باشد. هر یک عکس متناسب با موضوع می تواند به اندازه ی هزار کلمه تاثیر گذار باشد. در نتیجه انتخاب یک تصویر خوب تاثیر به سزایی در یادگیری افراد و ارتباط برقرار کردن با محتوای پاورپوینت دارد.

۳- محتوای پاورپوینت خوب باید شامل نمودارهای مرتبط با موضوع باشد، که بتواند به صورت نمودار داده های آماری را به مخاطب عرضه کند. تصور کنید اگر مخاطب چند نمودار رشد جمعیت را مشاهده کند، بهتر با موضوع ارتباط برقرار می کند یا اینکه شما به صورت نوشته و ارقام جمعیت هر سال را با هم مقایسه کنید؟

۴- تاثیر رنگ بر حافظه: یکی از قابلیت های اساسی پاورپوینت استفاده از رنگ است. رنگ می تواند در حافظه بلند مدت انسان تاثیر بگذارد و تاثیر کلام را بیشتر و فراموشی مطلب را کمتر کند.

۵- بهتر است محتوای پاورپوینت دارای انیمیشن باشد. ایجاد حرکت در نوشته اگر به صورت عکس باشد، می تواند تاثیر زیادی بر یادگیری داشته باشد. انسان با مطالبی که دارای حرکت باشد ارتباط بیشتری برقرار می کند تا یک عکس ثابت. به این دلیل است که تاثیر فیلم از عکس بیشتر است.

۶- بهتر است پاورپوینت دارای افکت باشد تا حوصله ی شنونده سر نرود و بتواند بحث را دنبال کند. تحقیقات نشان داده که تمرکز انسان تقریبا 5 الی 15 دقیقه است، شما می توانید با افکت های مناسب تمرکز افراد را افزایش دهید.

۷- در نهایت اینکه محتوای پاورپوینت باید ساده و مختصر باشد و توضیحات بیشتر از طریق منابع ارجاع داده شود و مخاطب با دیدن منابع، خود به سراغ یادگیری اطلاعات بیشتری برود.

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت چگونه نباید باشد؟

بعد از اینکه راجع به ویژگی های یک پاورپوینت خوب با هم صحبت کردیم، نوبت به آن می رسد که ببینیم یک تولید کننده محتوا در هنگام نگارش پاورپوینت نباید چه کارهایی انجام دهد:

۱- پاورپوینت نباید دارای عبارت ها و کلمات زیادی باشد. در پاورپوینت ذکر نکات کلیدی کافی است، این نکات برای این است که مدرس موضوعاتی را که می خواهد صحبت کند را به خاطر داشته باشد.

۲- در محتوای پاورپوینت نباید تمام جزئیات مورد بررسی قرار بگیرد. گفتن جزئیات زیاد حوصله ی مخاطب را سر می برد. بهتر است به جای این کار تیتر ها گفته شود و بقیه ی مطالب به سایت ها و کتاب ها ارجاع داده شود.

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت

چگونه پاورپوینت حرفه ای بسازیم؟

یک پاورپوینت حرفه ای بایدها و نباید هایی دارد که به آن اشاره کردیم حال نوبت به آن می رسد که یک پاورپوینت حرفه ای بسازیم.

۱- انتخاب موضوع

ابتدا باید مبحثی را که می خواهید راجع به آن تولید محتوای پاورپوینت انجام دهید را مشخص کنید. باید دقیق مشخص کنید، که راجع به چه مطلبی می خواهید صحبت کنید. بعد از آنکه موضوع را دقیق مشخص کردید، آن را تکه تکه کنید. یعنی زیر عنوان هایی راجع به آن موضوع اصلی بیان کنید و آن را روی کاغذ بیاورید.

کمی راجع به زیر عنوان ها و عنوان ها فکر کنید، از ذهن خودتان کمک بگیرید. مسلما مطالبی را در آن زمینه ها قبلا شنیده اید و ایده هایی برای صحبت کردن در شما شکل گرفته است. آن ها را یادداشت کنید تا از ذهنتان پاک نشود.

۲- جمع آوری اطلاعات

بعد از انتخاب موضوع برای تولید محتوای پاورپوینت نوبت به جمع آوری اطلاعات می رسد. می توانید از سایت های مختلف، کتاب ها، نشریات و … استفاده کنید. حتی اگر موضوع مهم است آموزش ببینید و بعد به سراغ ادامه ی کار بروید.

هر اطلاعاتی را که به آن برخوردید را یادداشت کنید، مهم نیست که آن اطلاعات در مرحله ی نخست چقدر به کار شما می آید. اطلاعات را مانند خبرنگران به صورت کلیدی یادداشت کنید و از آن ها یاد بگیرید.

۳- دسته بندی کردن و منظم کردن اطلاعات

بعد از جمع آوری اطلاعات نوبت به دسته بندی کردن و نظم و ترتیب داده می رسد. شما در این مرحله وظیفه ی مهمی دارید و باید کمی وقت صرف نوشتن و دسته بندی اطلاعات کنید. این دسته بندی می تواند هم به تسلط شما به بحث کمک کند، هم می تواند در انتقال بحث به مخاطب تاثیر زیادی داشته باشد.

۴- خلاصه نویسی کردن مطالب

بعد از دسته بندی کردن مطالب، مطالب را خلاصه کنید این کار دو فایده ی اساسی دارد. اول اینکه شما با بحث درگیر می شوید و در نتیجه بهتر متوجه درس خواهید شد. ثانیا برای ارائه در پاورپوینت مطالب منسجم تر می شود.

می توانید از نرم افزار imindmap  نیز در نوشتن خلاصه کمک بگیرید و هم این خلاصه را در پاورپوینت قرار دهید.

۵- نوشتن نکات کلیدی بر روی کاغذ

نکات کلیدی را فهرست کنید و محتوای پاورپوینت را برای خودتان دوباره مرور کنید و تجسم کنید که دارید آن ها را ارائه می کنید. به مطالبی که گفته می شود دقت کنید و سعی کنید آن ها را از حفظ بگویید. می توانید از نرم افزار اکسل برای ساخت جداول و نمودارها کمک بگیرید.

۶- ارائه برای خود

بعد از آن سعی کنید برای خودتان چند بار محتوای پاورپوینت را ارائه کنید، تا ایرادات شما مشخص شود. اگر جایی می خواهید تغییری ایجاد کنید و یا فکر می کنید باید مطلب دیگری جایگزین کنید این کار را انجام دهید.

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت

۷- درست کردن پاورپوینت با توجه به کلمات کلیدی

الان می توانید از دسته بندی ها و خلاصه برداری هایی که کرده اید استفاده کنید و در نهایت پاورپوینت را نگارش کنید.

دقت کنید که در نگارش پاورپوینت به نکاتی که مهم است و باید رعایت کنید استفاده شود. از عکس های جذاب و مفهومی استفاده کنید. از نمودارهای آماری استفاده نمایید. به یاد داشته باشید پاورپوینت تنها یک ابزار است و به تنهایی نمی تواند کاری برای شما انجام دهد.

چگونه با تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت بازاریابی کنیم؟

قرار دادن محتوای پاورپوینت به عنوان یک فایل برای دانلود و ارائه محصول در آن به تنهایی کافی نیست، چون پاورپوینت برای ارائه مطلب به صورت حضوری مناسب است.

اگر قصد دارید مطالبی را از طریق پاورپوینت ارائه دهید، بهتر است یک جلسه یا یک سمینار برگزار کنید و در آن با استفاده از پاورپوینت سخنرانی کنید و البته خود در واقع آن ها را از روی کاغذ مرور کنید.

۱- ابتدا بازار هدف را شناسایی کنید

باید بدانید که عمده ی محصول شما را چه کسانی خریداری می کنند. در چه محدوده ی سنی هستند، آیا بازاریابی با پاورپوینت برایشان جذاب است یا نه؟ بیشتر مخاطبان این بازار جوانان و نوجوانان هستند.

۲- نیازهای بازار هدف را تشخیص دهید

برای آنکه بازار هدف برای تولید محتوای پاورپوینت شناخته شود، یکی از بهترین کارها استفاده از گوگل است. باید بدانید که مردم دنبال چه نیازی هستند، تا بتوانید آن را برطرف کنید.

خیلی از مواقع سایت های خارجی وجود دارند که این نیاز را بر طرف کرده اند. شما می توانید نسخه ی ایرانی آن محصول را تولید و به بازار عرضه کنید.

۳- نیاز های بازار را برطرف کنید

بعد از آنکه بازار هدف را شناختید و به نیازهای بازار پی بردید، باید این نیاز ها را برطرف کنید. با ابزارهای مختلف این کار را انجام دهید، تا بتوانید موفق شوید. یکی از این ابزارها سایت های موفق خارجی است از آن ها الگوبرداری کنید تا موفق شوید.

تولید محتوای الکترونیک پاورپوینت

کلام آخر

همانطور که گفته شد پاورپوینت تنها یک ابزار است، برای اینکه تولید محتوا انجام بدهید. مسلما روش های زیادی برای تولید محتوا وجود دارد، که شما می توانید با بهره گیری از آن ها در کار خود موفق شوید. محتوای پاورپوینت به دلیل جذابیتی که دارد بسیار در دانشگاه ها، مدارس و مراکز آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده ی پاورپوینت به این ها هم محدود نمی شود. شما می توانید از پاورپوینت برای ارائه مطلب استفاده کنید. در سمینار ها و وبینار پاورپوینت ابزاری است، که می توانید با استفاده از آن تولید محتوا کنید و سرانجام محصول خودتان را به فروش برسانید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

عالی بود. فقط یک نمونه بود میدیم عالی تر میشد. باتشکر

پاسخ دادن

عالی بود. فقط یک نمونه بود میدیم عالی تر میشد. باتشکر

پاسخ دادن
ایدا

سلام من در سایت های مختلف پاور پوینت های مختلف دیدم.من می خوام پاورپوینت با محتوا بسازم یعنی دوستانم هر وقت خواستند وارد یک بخش تدریس بشوند.اگ میشع در سایت قرار بدید.ممنونم.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید