محتوای همیشه سبز (evergreen) چیست؟

 • نویسنده : محبوبه عباسی
 • زمان مطالعه : 19 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/06/17
محتوای همیشه سبز (evergreen) چیست؟

نوشتن یک محتوای قوی و عالی که بتواند باعث اول شدن یک وب سایت در یک کلمه کلیدی خاص در موتورهای جستجو نظیر گوگل شود، کار ساده ای نیست و حرفه ای ها نیز زمان زیادی را برای نوشتن یک محتوای کامل و عالی صرف می­‌کنند. به همین دلیل است که یکی از ایده آل های یک محتوا نویس این است که محتوای نوشته شده ی او برای مدت های طولانی برای سایت کاربرد داشته باشد و همچنان محتوای رتبه یک گوگل باقی بماند.

محتوای همیشه سبز یا محتوای evergreen دقیقا به همین نوع از انواع محتوا گفته می­شود که به اصطلاح مرگ ندارند و یک محتوای زنده محسوب می­شوند. نوشتن چنین محتواهایی ساده نیست و حتی به جرأت می­توان گفت تولید محتوایی سخت به حساب می­آید اما نتیجه ی بسیار عالی حاصل از تولید محتواهای همیشه سبز در مقایسه با تمام سختی های نگارش آن ها بسیار ارزشمند است.

محتوای همیشه سبز چیست؟

برای آشنایی بهتر با مفهوم محتوای تا همیشه سبز تنها کافی است درختی را تصور کرد که همواره سبز است و هیچ گاه سبزی و طراوت خود را از دست نمی دهد، برگ های آن برای همیشه بر روی درخت قرار دارند و چتر سبز آن همیشه بر سر عابران قرار گرفته است. سبزی دائمی این درخت همیشه سبز باعث می­شود تا دیگران همواره، هم از سایه و خنکای سایه سار آن استفاده نمایند و هم از تماشا کردن طراوت، شادابی و سرسبزی آن لذت ببرند.

در واقع این درخت همیشه سبز همواره پویا، زنده، محکم و قوی در جایگاه خود قرار گرفته است و آن چه که به عنوان وظیفه و کاربرد برای او قرار داده شده است، به هیچ وجه نه تغییری در آن ایجاد می­شود و نه وقفه ای در عملکرد آن پیش خواهد آمد. تغییر فصل ها و گذشت زمان نیز هیچ اثری بر درختان همیشه سبز ندارد.

تولید محتوا یک وب سایت نیز چنانچه همیشه سبز باشد، کاملا مشابه با درختان همیشه سبز خصوصیت های زیر را دارا خواهد بود:

 • همیشه تازه است و هیچ گاه کهنه و قدیمی نمی شود، به اصطلاح تاریخ انقضا ندارد.
 • همواره برای کاربران سایت مفید است و کاربردهای خود را دارا خواهد بود.
 • ارزش های آن همواره یکسان است و به هیچ وجه با گذر زمان کم نمی شود.
 • نیازمندی های کاربران سایت را به صورت همیشگی رفع می­سازد.
 • همواره به عنوان یک محتوای رتبه یک گوگل جایگاه وب سایت را در بالاترین سطح این موتور جستجو نگه می­دارد و ترافیکی عالی از کاربران را برای وب سایت فراهم خواهد آورد.

ویژگی های محتوای همیشه سبز

علاوه بر خصوصیت هایی که در بخش پیشین در رابطه با یک محتوای قوی و تشابه آن با درخت های همیشه سبز گفته شد، یک محتوای همیشه سبز (Evergreen Content) که در واقع تولید یک محتوا برای اول شدن در گوگل برای همیشه خواهد بود، دارای ویژگی هایی است مختلف و متنوع. برخی از این ویژگی ها شامل مواردی است که در ادامه ی مقاله به آن ها اشاره خواهد شد.

محتوای اور گرین چیست؟

محدود نبودن محتوای اور گرین به زمان خاص

محتوای اور گرین به یک دوره و یا موقعیت و مناسبت خاص تعلق ندارد و ایده آل تولید محتوا به شمار می­آید. یک محتوای بسیار عالی که برای همیشه تمام اهداف به نگارش درآمدن آن حفظ خواهد شد و ذره ای از قوت آن کم نمی­شود. هر لحظه که کاربری آن را بخواند، از خواندن آن استفاده خواهد کرد و به سؤالات او پاسخ داده خواهد شد. در حقیقت یک محتوای تا همیشه سبز از جنبه های مختلف به یک زمان خاص محدود نمی­شود و تازه است؛ این جنبه های گوناگون عبارت هستند از:

 • موضوع: موضوع این گونه محتواها به صورتی است که همیشه جزء جستجوهای کاربران بوده، به دنبال کسب اطلاعات در این رابطه هستند و جذابیت خود را هیچ گاه از دست نمی­دهد.
 • مطالب مطرح شده: مطالبی که در محتواهای همیشه سبز ارائه می­شوند، مطالبی هستند که همواره تازگی دارند و کهنه نمی­شوند. این مطالب متعلق به یک تاریخ خاص و یا یک فصل خاص نیستند.
 • کاربرد مطالب: یک محتوای سبز همیشه زنده و پویا خواهد بود، به اصطلاح یک محتوای زنده است و هر زمان که کاربری آن را مطالعه کند، قطعا نیازهای او برطرف خواهد شد و برای او کاربرد خواهد داشت.
 • اطلاعات داده شده در محتوا: چه اطلاعات نوشتاری و چه لیست ها و جدول ها، حتی عکس ها نیز در چنین محتواهایی در تمام زمان ها جذابیت خود را حفظ خواهند کرد و اثر بخشی خود را در زندگی، کار و نوع نگاه کاربران از دست نخواهند داد.
 • اعتبار و درستی مطالب: به دلیل این که در تولید محتوای اورگرین از منابع دارای اعتبار استفاده می شود، موثق بودن محتواهای همیشه سبز قابل محدود شدن به یک زمان خاص نخواهد بود. کلیه ی اطلاعاتی که در یک محتوای با ارزش ارائه می­­شود کاملا محکم و دارای اعتبار بلند مدت و اغلب همیشگی است.
 • مفید بودن مطالب: یک محتوای محکم که تمام اطلاعات موجود در آن از منابع موثق گرفته شده است و در درستی آن شکی وجود ندارد، به طور قطع مفید بودن آن نیز برای کاربران همیشگی است. این محتواهای ارزشمند بدون محدودیت زمانی کارایی خود را برای همیشه دارا هستند.

محتوای همیشه سبز؛ محتوای اصل مورد نیاز

یکی دیگر از ویژگی های یک محتوای همیشه سبز منحصر به فرد بودن آن است؛ یعنی محتوایی است که کاملا اصل بوده، کپی مطالب موجود در سایت های دیگر نیست و حتی با ایجاد تغییرات جزئی از سایت های دیگر موجود در اینترنت نیز گرفته نشده است. این محتواها کاملا تک و مختص به خود وب سایت بوده، هیچ مشابهی در سایت های دیگر ندارند.

اطلاعات ارائه شده در محتوای سبز اطلاعاتی کاملا جدید و تازه است، به همین دلیل نیز مطالعه ی آن برای مخاطبان تازگی و جذابیت خاص خودش را دارد و آن ها را کسل و دلزده نمی­کند. همین ویژگی یک محتوای همیشه سبز سبب می شود تا وب سایتی که این محتوای جدید را به مخاطبان ارائه می دهد، علاوه بر این که در گوگل در جایگاه نخست جستجوی کاربران قرار گیرد، در میان کاربران اینترنت نیز جایگاهی بالا و قابل اطمینان پیدا کند.

در واقع آنچه که به محتواها ارزش می بخشد و آن ها را محتوای رتبه یک گوگل قرار می­دهد، بکر بودن اطلاعات ارائه شده در آن ها خواهد بود که با بیانی ساده و جذاب برای مخاطب تهیه شده باشد. محتواهایی که اصل باشند و بر اساس نیاز مخاطبان سایت تهیه شوند، همیشه سبز، زنده و پویا در خدمت مخاطبان سایت هستند و بهترین و جدیدترین مطالب را به آن ها ارائه می­دهند.

نقش سئو در محتوای سبز

تولید محتوای همیشه سبز در حقیقت یک تولید محتوای همیشه سئو شده است تا به راحتی و به خوبی قابل درک توسط کلیه ی موتورهای جستجو باشد. تمام قانون ها، اصول و ترفندهایی که به منظور بهینه سازی سایت بایستی در تولید محتوا رعایت شوند با این هدف که یک محتوای تا همیشه بالا تولید گردد، در این گونه محتواها لحاظ می­شوند.

محتوای همیشه سبز با تمام ویژگی های فوق العاده ی خود، زمانی که با استفاده از دانش سئو خصوصیت های لازم برای به درستی رصد شدن توسط موتورهای جستجو را کسب نماید، در زمان جستجوی مخاطبان، سایت را در بالاترین جایگاه به آن ها نشان می­دهد. با بالا آمدن یک سایت در اولین جایگاه جستجوهای کاربران اینترنت، بازدید از سایت تا میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد کرد و به طور قطع افزایش بازدیدکننده های یک سایت یکی از موفقیت های بزرگ مجموعه ی کاری فعال در آن سایت خواهد بود.

رشد محتوای همیشه سبز در سایت

با این اوصاف یک تولید محتوای همیشه سئو شده برای محتواهای سبز یکی از مهم ترین ویژگی ها به شمار می­آید. در حقیقت بهترین، جدیدترین، محبوب ترین و قوی ترین محتواها نیز چنانچه بدون در نظر گرفتن و رعایت کردن اصول سئو به نگارش درآمده باشند، نه بازدید کننده ای خواهند داشت و نه اصلا خوانده خواهند شد. این محتواها مهجور مانده، تمامی ارزش های آن ها ناشناخته باقی می­ماند و زحمات محتوا نویس نیز به طور کامل از بین خواهد رفت.

آموزش نوشتن محتوای تا همیشه سبز

در یک محتوای همیشه سبز به طور قطع نکات آموزشی فراوانی وجود خواهد داشت که کاملا منسجم و در عین حال ساده و کاربردی، اطلاعات آموزنده ی بسیار مفیدی را در اختیار مخاطبان سایت قرار می دهد. این آموزش ها حتما نباید در رابطه با یک تخصص خاص باشند و در حقیقت منظور از نکات آموزشی، آموزش دادنی مانند درس های مدرسه ای و دانشگاهی نیست بلکه منظور محتوایی است که اطلاعاتی مفید را در زمینه های فعالیتی سایت در اختیار مخاطبان قرار می­دهد.

اطلاعاتی که همسو با فعالیت های سایت باشد به این معنی است که مثلا یک سایت فروشگاهی فعال در زمینه ی فروش عطر می­تواند یک محتوای قوی در رابطه با راهنمای خرید عطر را در سایت خود قرار دهد، یک چنین محتوایی قادراست کلیه ی اطلاعات لازم برای خریداری نمودن عطر را به مخاطبان سایت ارائه بدهد. ارائه ی این اطلاعات، هم با خدمات سایت هماهنگ است و هم جنبه ی عمومی داشته، برای اکثر کاربران اینترنت جذابیت دارد. چه بسا با مطالعه ی یک چنین محتوای کاربردی بسیاری از کاربران نیز ترغیب به خرید عطر شده، جزء مشتری های دائمی سایت قرار گیرند.

علاقه کاربر به محتوای evergreen

یک کارشناس تولید محتوا برای تولید یک محتوای با کیفیت اگر علاقه ی مخاطبان سایت و در نگاهی بازتر و گسترده تر چنانچه علاقه ی کاربران گوناگون اینترنت را در نظر نگیرد، مسلماً جذب مخاطب مناسبی نخواهد داشت. یک محتوای محکم در صورتی می­تواند همیشه در جایگاه نخستین جستجوهای کاربران اینترنت قرار بگیرد که دارای ویژگی هایی خاص باشد؛ ویژگی هایی نظیر:

انتخاب موضوع مورد علاقه ی کاربران

برای تولید محتوای همیشه سبز باید موضوعات مورد علاقه ی کاربران اینترنت انتخاب شوند. ذکر این نکته نیز لازم است که تمامی تولید محتواها باید کاملا منطبق با نوع خدمات ارائه شده در وب سایت باشند. در غیر اینصورت کاربران جذب شده به وب سایت، هر اندازه هم که تعدادشان زیاد باشد، هیچ ثمره ای برای وب سایت نخواهند داشت. هوشمندی یک نویسنده محتوا در این است که نیازمندی ها و علاقه مندی های کاربران اینترنت را با در نظر گرفتن اهداف و فعالیت های وب سایت، مورد بررسی قرار دهد و موضوعات محبوب را از بین انواع موضوعات مورد علاقه ی آن ها استخراج نماید.

به کار بردن کلمات کلیدی محبوب

کلمات کلیدی به کار رفته در محتواها باید به گونه ای انتخاب شوند که از طرف کاربران به دفعات و به تعداد بالا در اینترنت مورد جستجو قرار می­گیرند. محتوای محبوب همیشه سبز محتوایی است که موضوع آن با پرداختن به کلیدواژه هایی محبوب در بین کاربران اینترنت پرورانده شده باشد.

استفاده از نحوه ی نوشتاری کاربرپسند

اگر یک محتوای کاملا سئو شده و دارای استانداردهای لازم نویسندگی در تمام موتورهای جستجو مانند گوگل بالا بیاید و اولین محتوا باشد ولی سلیس، ساده و روان نباشد، به هیچ وجه در جذب مخاطب موفق عمل نخواهد کرد. یک چنین محتواهایی حتی ممکن است با دلزده و کلافه کردن مخاطبان، باعث ریزش کاربران سایت نیز بشوند. به همین دلیل داشتن نوشتاری ساده و روان با آهنگی صمیمی برای محتوای همیشه سبز یک ویژگی بسیار مهم به شمار می­آید.

محتوای اصلی همیشه سبز چگونه است؟

محتوای همیشه سبز در واقع محتوای کرنر استون (Cornerstone content) یا محتوای بنیادی یک وب سایت به شمار می­آید که اصل کلام آن وب سایت را در مقاله ای قوی به مخاطبان خود انتقال می دهد. در تولید محتوای بنیادی سعی بر این است که مطالبی در مقاله مطرح شوند که این مقاله جزء مهم ترین و بهترین مقاله های وب سایت قرار گیرد، با این هدف که یک محتوا برای اول شدن در گوگل تولید شده باشد.

محتواهای همیشه سبز در سایت

محتوای سبز cornerstone عموما از نوع محتواهایی طولانی است که کامل ترین و مفیدترین اطلاعات را در راستای فعالیت های وب سایت در اختیار مخاطبان قرار می­دهد. کلیدواژه هایی که در این محتواهای بنیادی مورد استفاده قرار می­گیرند باید با دقت و بررسی کامل انتخاب شوند تا علاوه بر مرتبط بودن با فعالیت وب سایت و موضوع انتخاب شده، جزء کلیدواژه های مورد علاقه ی کاربران باشند که در اینترنت بسیار جستجو می­شوند.

مقالات بنیادی محتواهای همیشه سبزی هستند که بایستی به راحتی برای کاربران در دسترس باشند. وب سایت ها برای رسیدن به این منظور عموما با لینک دادن به این محتواها از همان صفحه ی اول سایت، محتوای بنیادی را قابل دسترس برای کاربران قرار می­دهند و اطلاعاتی که مناسب می­دانند را از طریق این محتواها به مخاطب های خود انتقال می­دهند.

هر محتوایی باید محتوای اورگرین باشد؟

به هیچ وجه این امکان وجود ندارد که کلیه ی محتواهای تمام وب سایت ها یک محتوای همیشه سبز باشد. بسیاری از محتواها تنها در یک زمان و یک مناسبت خاص ارزشمند هستند و پس از آن هیچ نوع کارایی نخواهند داشت. این بدین معنا نیست که این محتواهای زمان دار محتواهایی بی کیفیت و بی ارزش محسوب می­شوند، بلکه وجود یک چنین محتواهایی برای بسیاری از سایت ها کاملا ضروری و ارزشمند بوده، جزء جدایی ناپذیر آن ها به شمار می­آید.

به عنوان مثال محتواهای خبری محتواهایی هستند که دارای تاریخ انقضا بوده، زمان اعتبار برخی از آن ها حتی به یک روز هم نمی رسد و تولید محتوای همیشه سبز در این رابطه کاملا بی معنی است. بسیاری از سایت های خبری نیازمند رساندن به روزترین و جدیدترین اخبار به روز دنیا به مخاطبان خود هستند، اخباری که در لحظه بسیار جذاب و مفید بوده، با گذشت زمان، آن محتوای خبری تولید شده، کهنه تر، قدیمی تر و در نهایت بدون استفاده خواهد شد. اما یک چنین سایت هایی با وجود همین تولید محتواهای لحظه ای، هم در موتورهای جستجو به خوبی رصد می­شوند و هم جایگاه بسیار خوبی در بین مخاطبان فضای مجازی و کاربران اینترنت دارند.

مثال دیگری که می توان در این زمینه به آن اشاره کرد، سایت های فروشگاهی است. سایت های فروشگاهی عموماً همواره در حال تغییر دادن محصولات و محتواهای مربوط به اطلاعات این محصول ها هستند. محتواهایی که برای دادن اطلاعات درباره ی هر محصول در سایت قرار داده می شوند، عمر بسیار کوتاهی دارند و خیلی زود جای خود را به محتواهایی دیگر در رابطه با یک محصول دیگر می­د­هند و به نظر می­رسد که نیازی به ایجاد محتوای همیشه سبز ندارند.

نیاز تمام سایت ها به محتوای تا همیشه سبز

نکته ای که در رابطه با کلیه ی وب سایت ها و بودن یا نبودن محتوای همیشه سبز در آن ها وجود دارد این است که، اگر سایت ها تمایل به جذب بیش تر مخاطب را دارند، در کنار سئو باید محتوای سبز را نیز در سایت خود مورد استفاده قرار بدهند. پس از استفاده کردن از دانش یک کارشناس سئو و اجرا کردن استراتژی های بسیار مفید و کارآمد سئو در محتواهای سایت ها، بدون اغراق می­توان گفت که تمام وب سایت ها نیازمند داشتن محتواهای همیشه سبز نیز در سایت خود هستند.

وب سایت های خبری و فروشگاهی که در قسمت قبل به آن ها اشاره شد نیز مانند کلیه ی وب سایت های دیگر، در کنار همه ی محتوای روز به روز خود نیاز دارند از محتواهای سبز نیز در سایت خود استفاده نمایند. آن ها می­توانند اطلاعاتی مفید را در زمینه ی کاری خود در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

چگونه محتوای همیشه سبز ( evergreen ) بنویسیم؟

پس از شناخت ویژگی های یک محتوای همیشه سبز تا حدودی چگونگی تولید محتواهایی این چنینی برای محتوا نویس ها مشخص می­شود اما تعیین مسیر حرکت صحیح برای نویسنده ها می­تواند روند نویسندگی آن ها را روان تر و دقیق تر مشخص نماید.

نویسنده محتوا دو مسیر حرکت را برای تولید محتوای تا همیشه سبز پیش روی خود دارد:

 • روش ساده برای تولید محتوای همیشه سبز
 • روش حرفه ای برای تولید محتوای همیشه سبز

روش ساده برای تولید محتوایی همیشه سبز

استفاده از این روش بسیار ساده است و نویسنده های محتوا به راحتی می­توانند یک محتوای همیشه سبز تولید نمایند. مراحل کار برای تولید محتوای سبز به روش ساده به صورت زیر انجام می­شود:

پیدا کردن کلیدواژه های رقابتی

پیدا کردن کلیدواژه هایی که در موتورهای جستجو نظیر گوگل بسیار جستجو می­شوند و به اصطلاح کلیدواژه هایی رقابتی هستند، اولین مرحله برای تولید محتوای سبز است. نکته ای که در زمان پیدا کردن این کلمات کلیدی برای تولید محتواهای سبز باید به آن توجه شود، سبز بودن خود همین کلمات و یا عبارات کلیدی است. باید کلمه کلیدی انتخاب شده خود نیز به خودی خود تاریخ انقضا نداشته باشد و برای همیشه یک کلمه کلیدی رقابتی باقی بماند.

صرف زمان مناسب برای ایجاد محتوا

برای تمام کردن محتوای همیشه سبز عجله کردن به هیچ عنوان به تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند ختم نخواهد شد و به طور قطع بازخورد مناسبی نیز از مخاطبان گرفته نمی­شود. به همین دلیل باید ایجاد محتوا با استفاده از کلیدواژه های رقابتی با اختصاص دادن زمان کافی انجام شود.

روش تولید محتوای حرفه ای همیشه سبز

کسانی که مایل هستند به صورت حرفه ای و کاملا اصولی یک محتوای همیشه سبز تولید نمایند، و به صورت قطعی یک محتوا برای اول شدن در گوگل را بنویسند، می­توانند مراحل زیر را در مسیر تولید محتوا طی کنند:

پیدا کردن مشکلات و سؤالات مخاطبان

پیدا کردن مشکلاتی که مخاطبان سایت با آن روبرو هستند و سؤالاتی که برای آن ها مطرح می­شود اولین قدم در این مسیر خواهد بود. باید دقت شود که تولید محتوا دقیقا در جهت فعالیت های سایت باشد و مطلبی نامربوط با خدمات سایت نوشته نشود.

پرداختن به مشکلات و سؤال های کاملا مرتبط با فعالیت های سایت، مخاطبانی را که خدمات سایت برای آن ها کاربرد دارد به سمت وب سایت جذب می­کند که پس از مدتی می­توانند از مخاطبان باوفای سایت شوند. این گونه مخاطبان ترافیکی سودمند را برای سایت فراهم می­آورند.

در غیر اینصورت بازدید کننده های فراوانی به سمت سایت جذب خواهند شد که تنها عده ای از آن ها تمایل به استفاده از خدمات ارائه شده در وب سایت را دارند که وجود این ترافیک بیهوده تنها زحمت مدیریت سایت و نویسنده محتوا را بیش تر خواهد کرد. مدیریت سایت و نویسنده محتوا برای بالا نگه داشتن جایگاه سایت در موتورهای جستجو و همچنین جوابگو بودن وب سایت برای این حجم از ترافیک کاربران و درست عمل کردن آن، باید زحمت زیادی بکشند که ثمری هم برای آن ها نخواهد داشت.

پیدا کردن بهترین راه حل ها و پاسخ ها

پیدا کردن بهترین راه حل ها برای مشکلات گفته شده و کامل ترین پاسخ ها برای سؤال های مطرح شده دومین قدم در این مسیر خواهد بود. ارائه نمودن راه حل ها و پاسخ های به دست آمده نیز باید با بهترین راه ممکن برای مخاطبان سایت انجام شود. در این زمینه استفاده از برخی امکانات نویسندگی مانند لیست های مختلف، جدول های کاملا واضح، شکل های با کیفیت و مواردی از این قبیل بسیار مفید خواهد بود.

پس از دقت لازم صرف کردن در رابطه با پیدا کردن راه حل ها و پاسخ ها، و بهترین روش ارائه ی آن ها، بسط دادن و پروراندن راه حل ها و پاسخ های ارائه داده شده به منظور تولید یک محتوای همیشه سبز کامل و جامع نهایی ترین کار برای تولید محتوای همیشه سبز خواهد بود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید