محتوای موثر؛ یا محتوای تاثیرگذار چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/12/03
محتوای موثر؛ یا محتوای تاثیرگذار چیست؟

تمام محتوای موثر با کیفیت بالا در ساختار و یا فُرم کتبی دو چیز مشترک دارند: آنها به خواننده مفهوم واقعی را ارائه می دهند، و هر کدام به خوبی نوشته شده اند (یا حداقل به طور صریح نوشته شده اند). اما اغلب نویسندگان محتوا دیجیتال بیش از حد درباره ی “نوشتن برای جستجوگرها” نگران هستند، که به اشتباه بجای تمرکز بر افرادی که واقعا محتوا ها را می خوانند، به نوشتن برای موتورهای جستجو، تمرکز می کنند.

آنها بیش از حد درباره طول محتوا، تراکم کلمه کلیدی سئو ، استفاده از تغییرات کلمه کلیدی و بهینه‌سازی متن برای ابزارهایی از سئو مثل افزونه یوست تلاش می‌کنند. در واقع این نوع محتوا نه تنها به کاربر کمک نمی کند – بلکه ممکن است به طور بالقوه صرفا به SEO سایت شما کمک کند. این به دلایلی مشکل ساز است، اما مهم‌تر از همه این است که نمی‌دانند گوگل و سایر موتورهای جستجو نیازی به نوشتن برای آنها ندارند. آنها به ما و یا بِرَند هایی که ما در نوشتن به نمایش میگذاریم، نیاز دارند تا موضوع را به اندازه کافی درک کنند و قادر به ارائه یک پاسخ کامل و آسان برای فهم مخاطبان خود (یعنی افراد) باشند و تواناییِ خواندن، درک و پیدا کردن در وب را داشته باشند.

Google برای درک محتوای موثر ساخته شده است؟

گوگل الگوریتم جستجوی پیشرفته ای است که هر روز در حال پیشرفت است و روز به روز بهتر می شود و هر ساله به طور چشمگیری بهبود می یابد. این تنها به نتایج جستجوی سنتی محدود نمی شود. تعداد روز افزون ویژگی های جستجو Google که قابلیت استفاده و قابلیت دسترسی را بهبود می بخشد، افزایشی بزرگ برای ارائه ی تجربه کلی  به کاربرانش است. همه این کمک ها به الفبای شرکت گوگل بر می‌گردد برای درآمد میلیارد دلاری در هر ماه است.

به وجود آورنده بزرگ این درآمد، شبکه گسترده تبلیغاتی Google است که تبلیغات پرداختی آن به ازای هر کلیک است. گوگل وب سایتی است که بیشترین بازدید را در جهان دارد با موفقیتی که همواره در رتبه  یک بوده است که بر موفقیت و دقت پلت فرم جستجو در تمام ظرفیت های دیگر تأثیر می گذارد. به دلیل کیفیت نتایج آن، گوگل تبدیل شده است به آنچیزی که امروزه شاهد آن هستیم و فراموش نکنید: گوگل اولین نبود موتورهای جستجوی زیادی وجود داشتند.

محتوای موثر برای گوگل

اما امروز Google بهترین موتور جستجو است. در حالی که ما نمی توانیم آن را کامل بنامیم، گوگل موتور جستجوگر دقیق و مفید بوده که ما تا به امروز دیده ایم و همچنین بیشترین ماندگاری را داشته است. اثبات آن، در تعداد (بازدید کنندگان روزانه، کاربران، درآمد، و غیره) است. به همین دلیل Google سالانه بیش از ۲ تریلیون جستجو دارد و نقش آن در زندگی روزمره انسانها در سراسر جهان، در هر دقیقه که می گذرد بیشتر می شود.

تعهد گوگل آن است که موتور جستجوی خود و بهترین پاسخِ پرس و جو جستجو خاص، در هر زمان و هر کجا را به کاربران ارائه دهد. به همین دلیل، گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگر) نیازی به نوشتن محتوای موثر که به طور خاص برای آن طراحی شده باشند را ندارد. گوگل به کاربران خود خدمت می کند و همچنین می خواهد محتوا ها نیز به کاربرانش خدمت کنند. اگر برای محتویات خوب مطالب ارسال کنید، گوگل پاداش خواهد داد و شما را لایق جایگاه‌های بالاتری می‌بیند در این شک نکنید!

دقیقا چه محتوایی موثر است؟

گوگل چگونگی شناسایی محتوای موثر با کیفیت را می داند. ما الگوریتم آن را می شناسیم و سیگنال های رتبه بندی کمک می کند تا محتوای مناسب برای ارضای هر پرس و جو جستجو ارائه داده شود. اما آنچه گوگل فکر می کند محتوای خوب است؟ چه محتوایی بد است؟ و چطور محتوای خوب نوشته شده همیشه خوب رتبه بندی نمی شود؟ جان مولر گوگل اطمینان خاطر داده است که دستورالعمل های کیفیت محتوا به طور مستقیم به عوامل رتبه بندی آن وابسته است و کیفیت محتوا بد را به راحتی مشخص می کند.

محتوای موثر چیست

در اینجا مهمترین عوامل در نظر گرفتن در هنگام انتخاب یک رتبه کلی ملزم به کیفیت صفحه را برای شما آورده‌ایم:

 • هدف از صفحه: اولین قدم در درک یک صفحه، شناخت اهداف آن است.
 • تخصص، اعتبار، اعتماد: این یکی از ویژگی های مهم کیفیت است. شناختن اعتبار یک قطعه مشخص از مطالب برای گوگل دشوار نیست.
 • کیفیت و میزان محتوای موثر اصلی: امتیاز باید بر اساس صفحه اصلی URL باشد.
 • اطلاعات وب سایت / اطلاعات مربوط به مسئولیت محتوای اصلی: اطلاعات مربوط به وب سایت و همچنین خالق محتوای موثر اصلی را پیدا می‌کند.
 • شُهرت / شُهرت وب سایت در مورد اینکه چه کسی مسئول محتوای اصلی است: لینک هایی برای کمک به تحقیقات شُهرت به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

علاوه بر اینکه مطالب را به خوبی نوشته شده و مورد تحقیق قرار می دهد، اهمیت آن برای جستجوی قابل توجه است. به همان اندازه که ساده به نظر می رسد یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی برای محتوا در وب، مرتبط بودن با پرس و جو است. مهم نیست که محتوای عالی برای موتورهای جستجو تولید کنید، اگر به پرس و جو جستجو پاسخ ندهد، نتیجه درستی برای گوگل نخواهید بود. تنها راه رسیدن به این هدف، ایجاد محتوای موثر و مطلوب است.

دستورالعمل های اصلی برای محتوای موثر و با کیفیت

نگران نباش. اگر آسان بود، هر کس می توانست آن را انجام دهد و آن را به خوبی انجام دهد. یکی از چیزهایی که به نفع ماست کار این است که اگر به خوبی در حال نوشتن هستید، می دانید که چگونه برای مردم خوب بنویسید. این موقعیت را عوض نکنید و بیش از حد درباره ایجاد محتوای موثر برای موتورهای جستجو فکر نکنید.

محتوای موثر

در اینجا اصول اولیه برای نوشتن محتوای موثر با کیفیت را ذکر می کنیم:

 • تعریف هدف: تمام محتوای شما باید هدف داشته باشد. به نوبه خود، باید یک موضوع متمرکز، یک مخاطب، و حتی یک مرحله متعهد برای این مخاطب وجود داشته باشد.
 • تحقیق را به طور کامل انجام دهید: تمام داستان را قبل از اینکه شروع به تجزیه کنید، دریافت کنید. آغاز، وسط و پایان چیست؟ شخصا، من ابتدا می خواهم محتویات مطالب خود را به گونه ای طراحی کنم تا همیشه بدانم کجا هستم و چه چیزی نیاز دارم.
 • خوب بنویسید و مطمئن شوید که مطالب را ویرایش کرده اید (و دوباره ویرایش کنید!): استفاده از نگارش و دستورزبان فارسی را بررسی کنید، و سعی کنید آن را به نقطه نقطه محتوا و موضوع برسانید.
 • گواهی نامه داشته باشید: گوگل در مورد محتوائی که از آن به دست می آید، مراقبت می کند. نام تجاری یا شخص پشت محتوای موثر چه کسی است؟ می خواهد بداند. اطمینان حاصل کنید که می تواند آن را پیدا کند. هرچه مقام شهرت یک فرد بیشتر باشد، بهتر است و این نکته مهمی است.
 • آن را آموزنده، کامل، آموزشی کنید: اطمینان حاصل کنید که نکات مهمی در محتوای شما وجود دارد. ما یک هدف داریم آیا هدف را برآورده می کند؟ و آیا آن را به طور کامل توضیح می دهد؟ اینکه خوانندگان خود را آموزش دهید و آنها محتوا را درک کنند و به شما بستگی دارند.
 • منابع را ذکر کنید: همیشه منابع خود را ذکر کنید. آمار و اطلاعات بدون ذکر منابع به هیچ وجه معنی ندارند. اطمینان حاصل کنید که همیشه منبع اصلی حدالامکان ذکر شود.

خدمات تولید محتوا

دریافت خدمات تولید محتوا و دیگر خدمات سایت شما

برای دریافت خدمات تولید محتوا با گارانتی تضمین بالاترین کیفیت کاری فرم را پر کرده و ارسال کنید. تضمین می‌کنیم در ساعات کاری کارشناسان ما در کمتر از ۳۰ دقیقه با شما تماس خواهند گرفت.

پرسش و پاسخ تکمیلی

شرکت

میشه منبع این مطلب رو بفرمایین؟

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به شرکت گفت:

با سلام منبع نویسنده خودمان هست.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید