چگونگی کسب درآمد به عنوان خالق محتوا

 • نویسنده : سمیرا فهیمی
 • زمان مطالعه : 19 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/06/31
چگونگی کسب درآمد به عنوان خالق محتوا

تقریباً یک دهه پیش، تولید محتوا یک سرگرمی‌ بود و تعداد زیادی از افراد این کار را انجام نمی‌دادند. امروزه ایجاد محتوا توسط خالق محتوا در فضای آنلاین تبدیل به یک حرفه شده است. تولیدکنندگان محتوا سالانه میلیون‌ها دلار درآمد دارند، اما سوال این است که چگونه آنها درآمد کسب می‌کنند؟ شاید متوجه نشده باشید، اما الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی دائماً تغییر می‌کنند و دسترسی ارگانیک به محتوا را کاهش می‌دهند. شما تلاش زیادی برای ایجاد یک پست در فیس بوک یا هر پلت فرم دیگر انجام می‌دهید اما در نهایت مشارکت و بازدید ناچیزی دریافت می‌کنید.

تعداد فزاینده ای از تولیدکنندگان محتوا با این مشکل روبرو هستند. نکته این است که چگونه تولیدکنندگان محتوا در این محیط رقابتی که به سرعت در حال پیشرفت است، درآمد کسب می‌کنند؟ شما یک فرد تأثیرگذار، مربی یا کارآفرین هستید، آیا می‌توانید محتوای دیجیتالی ایجاد کرده و یک منبع درآمد جدید ایجاد کنید؟ در این مقاله توضیح می‌دهیم که خالق محتوا کیست و چگونه می‌تواند به درآمد برسد.

بیایید شروع کنیم!

خالق محتوا چیست؟

خالق محتوا کسی است که مطالب سرگرم کننده یا آموزشی برای مخاطبان هدف خود تولید می‌کند.

خالق محتوا

درآمد سازندگان محتوا چقدر است؟

هر آنچه در وب می‌بینید محتوا است.

به عنوان مثال، اگر از طریق فیس بوک مطالب را مرور کنید، با 2.8 میلیارد کاربر فعال روبرو می‌شوید و اکثر آنها سازندگان محتوا هستند.

ممکن است شما در حال ایجاد محتوا در رسانه‌های اجتماعی در قالب پست و نظر باشید. اما اگر می‌خواهید درآمد کسب کنید، باید برنامه ای تهیه کنید و محتوایی ایجاد کنید که مخاطب را درگیر خود نگه دارد.

پلتفرم YouTube به تنهایی بیش از 37 میلیون کانال دارد که محتوا ایجاد می‌کنند، اما همه آنها درآمدزایی ندارند.

تبدیل شدن به یک خالق محتوا می‌تواند یک کار بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده باشد. فرض کنید شما یک مربی هستید که به استارتاپ‌ها کمک می‌کند تا چالش‌ها را پشت سر بگذارند. اکنون، می‌توانید از تخصص فعلی خود برای ایجاد محتوای دیجیتال استفاده کنید. اگر از قبل به چیزی علاقه دارید، نیازی به یادگیری چیز جدید برای ایجاد محتوا نیست. اگر شما یک آرایشگر هستید، می‌توانید به سادگی از مهارت‌های خود استفاده کرده و ویدیوها و وبلاگ‌های آموزشی مهیج ایجاد کنید.

علاوه بر این، می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید درآمد کسب کنید. از آنجا که توسعه دهنده محتوا یک شغل تمام وقت با ساعت کاری از 9 صبح تا 5 عصر نیست، آزادی و انعطاف پذیری زیادی خواهید داشت. اگر می‌خواهید یک نام تجاری شخصی ایجاد کنید، باید محتوا ایجاد کنید تا به مخاطبان خود بگویید که شما چه کسی هستید و در چه حیطه‌ای فعالیت می‌کنید.

اگر می‌خواهید یک نام تجاری شخصی بسازید، داشتن ثبات یک استراتژی اجتناب ناپذیر است. موفقیت یک شبه حاصل نمی‌شود مگراینکه واقعاً خوش شانس باشید.

انواع مختلف محتوا

به عنوان خالق محتوا، این فرصت را دارید که برای خود اعتبار ایجاد کرده و هر نوع محتوایی را که می‌خواهید ایجاد کنید. در اینجا برخی از انواع محتوا محبوب ارائه شده اند:

 • فیلم‌هایی برای YouTube، TikTok، Instagram و غیره
 • پست‌های وبلاگ، بردهای Pinterest
 • پادکست یا محتوای صوتی
 • کتابهای الکترونیکی، دوره‌ها و اینفوگرافیک
 • استوری، reel و راهنمای اینستاگرام
 • بازی و پخش زنده
 • موسیقی و هنر

هنگام انتخاب نوع مناسب محتوا هیچ قانون سفت و سختی وجود ندارد. همه چیز بستگی به این دارد که شما یا مخاطبانتان دوست دارند چه چیزی را ببینید. اگر عاشق ایجاد ویدیوهای کوتاه هستید، در TikTok حضور داشته باشید یا در اینستاگرام reel ایجاد کنید، این فیلم‌ها در حال حاضر داغ هستند. اگر می‌خواهید از ترکیبی از انواع مختلف محتوا استفاده کنید، ممکن است بخواهید وبلاگی برای خود ایجاد کرده و هر آنچه را که دوست دارید به اشتراک بگذارید را در آن به اشتراک بگذارید.

بیایید به آن بپردازیم.

کسب درآمد برای یک خالق محتوا می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. همانطور که قبلاً گفتم، بسیاری از افراد یافته‌ها و دانسته‌های خود را در وب به اشتراک می‌گذارند، اما همه نمی‌دانند چگونه می‌توان یک برنامه بازاریابی بلندمدت برای کسب درآمد از محتوای خود ایجاد کنند یا اینکه چگونه مخاطبان و خریداران جدیدی را پیدا کنند که وقتی مخاطبین موجود آنها تمام شد، به آنها مطالب خود را بفروشند. بنابراین، بیایید به موضوع اصلی خود بپردازیم و 11 استراتژی مختلف برای کسب درآمد برای یک خالق محتوا را توضیح دهیم.

11 راه برای کسب درآمد به عنوان یک خالق محتوا

قبل از ایجاد محتوا، باید زمینه‌ای که در آن خلاقیت دارید را پیدا کنید. شاید شما بخواهید ایلان ماسک یا راشل هولیس بعدی باشید. سوالی که باید مطرح کنید این است که برای تبدیل شدن به یک خالق محتوا چه استعدادی دارید. شما نمی‌توانید فقط بیرون بروید و شروع به نوشتن کنید و انتظار داشته باشید که تلاش‌های شما برایتان درآمد ایجاد کند.

در اینجا 11 روش برای کسب درآمد آنلاین به عنوان ایجاد کننده محتوا آورده شده است:

جامعه آنلاین

1. ایجاد یک جامعه آنلاین

وقتی نوبت به کسب درآمد آنلاین می‌رسد، باید یک جامعه ایجاد کنید و تعدادی مخاطب داشته باشید.

یک جامعه پلتفرمی ‌است که در آن افراد مختلف را جذب کرده و با آنها ارتباط برقرار می‌کنید. اینجاست که مخاطبان شما می‌توانند توصیه‌ها، نکات و ترفندهای ارزشمندی را از جانب شما دریافت کنند. اگر بازاریاب هستید، مخاطبان شما باید برای رفع نیازهای بازاریابی خود به جامعه شما مراجعه کنند. به عنوان مثال، هنگامی‌که مردم نیاز به مشاوره در مورد بازاریابی رسانه‌های اجتماعی دارند، از انواع جامعه مجازی مانند Social Media Examiner دیدن می‌کنند.

یا مثلا وقتی مردم به کمک نیاز دارند، به کانال‌های مربوطه در YouTube مراجعه می‌کنند. برای کسب درآمد واقعی، باید واقعا دردی از مردم دوا کنید. در این صورت وقتی جامعه ای ایجاد می‌کنید، مخاطبان ایده آل شما از عضویت در آن راحت و خوشحال خواهند شد.

2. ارائه محتوای اختصاصی

این یکی بدیهی است. وقتی محتوایی منحصر به فرد و هیجان انگیز ارائه می‌دهید، آنلاین درآمد کسب می‌کنید. اینطور نیست که یکی دو تا ویدئو ایجاد کنید و بنشینید و درآمد کسب کنید. اگر فکر می‌کنید می‌توانید چند ویدئو در YouTube بارگزاری کنید و پول پارو کنید، باید به شما بگوییم احتمالاً این اتفاق نمی‌افتد. شما باید سازگار، مرتبط و متمرکز باشید. ابتدا برای جذب و ایجاد مخاطب، محتوا ایجاد می‌کنید و سپس باید به طور مداوم محتوای جدید ایجاد کنید. فرض کنیم شما هنوز دنبال کننده آنلاین ندارید. اینجاست که برای ساختن جامعه مجازی خود، به محتوای برتر خود نیاز دارید.

اگر چیز شگفت انگیزی برای به اشتراک گذاشتن دارید، فضای رشد برای شما بسیار است. به عنوان مثال TikTok یا Clubhouse را در نظر بگیرید. مردم فقط از محتوای عالی خود برای ایجاد سریع مخاطب استفاده می‌کنند.

3. همکاری کنید

موفقیت در صورت همکاری بسیار آسان تر می‌شود. کافیست فقط بروید و برخی از مارک‌های برتر، تأثیرگذار و افراد فعال در صنعت خود را پیدا کنید. ببینید چگونه می‌توانید ابتدا به آنها خدمت کنید قبل از اینکه چیزی بخواهید. لایک کنید، نظر دهید، مطالب آنها را به اشتراک بگذارید و هر گونه که دوست دارید بقیه با شما رفتار کنند، با آن‌ها رفتار کنید. همکاری زمانی نتیجه می‌دهد که برای ایجاد روابط شفاف، سودمند و متقابل با افرادی که مخاطبان همسو با شما را دارند، وقت بگذارید. اگر از استراتژی‌های مناسب برای ایجاد روابط پیروی کنید، مارک‌ها و افراد مشابه می‌توانند سفیر شما باشند.

ما درک می‌کنیم که تلاش و زمان زیادی برای یافتن افراد مناسب نیاز است. اما ارزش وقت گذاشتن را دارد با کمک و خدمت به دیگران شروع کنید، بقیه چیزها به مرور جور می‌شوند. ایجاد روابط آنلاین مانند پیدا کردن دوست در فضای آفلاین است. با شخصی ملاقات می‌کنید و با یکدیگر آشنا می‌شوید. هنگامی‌که خوب با هم کنار آمدید، تنها در این صورت است که می‌توانید بر روی یک رابطه متقابل سودمند کار کنید. سعی کنید هر مکانی را که محتوای شما مورد استقبال و توجه قرار می‌گیرد، بررسی کنید.

تبلیغات رسانه های اجتماعی

4. از تبلیغات رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید.

در حالی که استفاده از تبلیغات پولی اجباری نیست، گاهی اوقات بسته به اهداف خود استفاده از آن ضروری است. اگر به دنبال افزایش دسترسی خود هستید، تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی ضروری است. مهم نیست محتوای شما چقدر خوب است، رفته رفته تبلیغ آن به صورت ارگانیک سخت تر و سخت تر می‌شود. البته، تغییر استراتژی به تبلیغات پولی می‌تواند چالش برانگیز باشد. اما درک این نکته ضروری است که شبکه‌های اجتماعی نیز به دنبال کسب درآمد هستند.

آنها نمی‌خواهند محتوای شما بدون دلیل به میلیون‌ها بازدید برسد مگر اینکه محتوای شما به طور واقعی وایرال شود (محبوب باشد). بنابراین، شما باید نحوه اجرای کمپین‌های تبلیغاتی سودآور در رسانه‌های اجتماعی را بیاموزید و از کمک‌های اضافی مورد نیاز برای گسترش دسترسی خود به مخاطبین استفاده کنید.

تبلیغات پولی یک راه بسیار مستقیم برای دسترسی به افرادی است که می‌خواهید. به عنوان مثال، اگر شما یک مربی هستید و راهنمای عالی برای مخاطبان خود دارید، ممکن است از تبلیغات فیس بوک یا اینستاگرام برای دسترسی به افراد مناسب و جلب کردن مخاطب جدید استفاده کنید. به هر حال، تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی یکی از بهترین راه‌ها برای رشد سریع نام تجاری شما است. همه شبکه‌های اجتماعی اصلی گزینه‌های تبلیغاتی را ارائه می‌دهند. با این حال، شما نباید از همه آنها استفاده کنید. فقط از آن بسترهایی استفاده کنید که افراد شما دوست دارند زمان خود را در آنجا بگذرانند.

به عنوان مثال، اگر مخاطبان شما مدیران عامل یا کارآفرینان تجاری هستند، ممکن است با تمرکز بر Linkedin به موفقیت برسید. یا مثلا ، اگر مخاطبان شما جوانان نسل جدید در قرن 21 هستند، TikTok می‌تواند مکانی عالی برای نمایش محتوای شما باشد. تبلیغات را در سایت‌های اجتماعی که نتایج خوبی را برای شما به ارمغان می‌آورند در نظر بگیرید.

5. ارائه محصول یا خدمات

چیزی را ارائه دهید که مخاطبان شما نمی‌توانند در برابر آن مقاومت کنند. این یک تاکتیک بازاریابی اثبات شده برای توجه بیشتر به محتوای شما است. به عنوان مثال، اگر مجموعه‌ای از کفش‌های کتانی فوق العاده دارید، پس یک کفش ورزشی مخصوص/اختصاصی با عرضه محدود ایجاد کنید. یا یک سرویس اشتراک ارائه دهید که شامل محتوای خاص برای شخص خاص باشد. یا یک توکن غیرقابل تعویض ارائه دهید.

در اینجا هدف ایجاد انگیزه برای مخاطبان یا ارائه چیزی است که می‌تواند آنها را مجبور به مشترک شدن یا ثبت نام در پیشنهادات شما کند. کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای ارائه پیشنهادات غیرقابل مقاومت برای مخاطبانتان انجام دهید. اجازه دهید نکاتی را به شما بگویم:

 • راهنمای رایگان یا کتاب الکترونیکی
 • برای یک مدت محدود یک محصول با تعداد کم تولید کنید.
 • اشتراک رایگان ارائه دهید
 • امتیازات منحصر به فرد را برای مدت محدود ارائه دهید
 • امکان عضویت رایگان فراهم کنید.
 • سمپل‌های مجانی بدهید
 • به بهانه‌های مختلف تخفیف بدهید.

مطمئن شوید که چیزی ارزشمند و جذاب ارائه می‌دهید. این یک راه عالی برای افزایش سریع مخاطبان است.

استفاده از مشارکت های تجاری

6. از مشارکت‌های تجاری استفاده کنید

اگر می‌خواهید یک جریان درآمد پایدار ایجاد کنید، باید بر روی آگاهی مخاطبان خود از نام تجاری خود کار کنید. ایجاد یک تجربه منحصر به فرد که شما را از بقیه رقبا متمایز می‌کند بسیار حیاتی است. با این وجود، ایجاد آن تجربه قوی و به یاد ماندنی به تنهایی چالش برانگیز است. اما این کار چگونه انجام می‌شود؟ با برندهای قوی مشارکت کنید تا محتوای شما را تقویت کند. این مشارکت در واقع فرایند همکاری با مارک‌های دیگر برای به اشتراک گذاری و تبلیغ متقابل محتوای شما با مخاطبان آنها است.

به عنوان مثال، اگر مربی بدنسازی هستید، بهتر است با مارک‌هایی که محصولات کاهش وزن تولید می‌کنند همکاری کنید. به این ترتیب، محتوای خود را در معرض دید مخاطبان جدیدی قرار می‌دهید که ممکن است به هر چیزی که ارائه می‌دهید علاقه مند باشند.

7. بر آنچه استعدادش را دارید متمرکز شوید.

سعی نکنید همه چیز را در اینترنت به همه ارائه دهید. اینترنت دنیای رقابتی است که در آن همه به دنبال جلب توجه برای خود هستند. اگر مخاطب اختصاصی نداشته باشید، کسب درآمد آنلاین دشوار خواهد بود. بنابراین، فقط آنچه را که در آن مهارت دارید بفروشید تا خود را در رقابت متمایز کنید (طبیعی است که شما نمی‌توانید همه نوع سرویسی بدهید، پس فقط بر حوزه تخصصی خود متمرکز شوید). یک سوال ساده از خود بپرسید: چرا مردم باید محصولات من را بخرند و از مطالب من استفاده کنند در حالی که منابع معتبر دیگری برای به دست آوردن اطلاعات و محصولات یکسان در دسترس دارند؟

اینجاست که اهمیت هدف قرار دادن بخش خاصی از بازار را درک می‌کنید. وقتی سعی می‌کنید به همه توجه کنید، در نهایت با هیچکس تعامل جدی نخواهید داشت. بنابراین، کاری را که در آن مهارت دارید انجام دهید و سپس افراد مناسب را پیدا کنید که دوست دارند محتوای شما را مصرف کنند.

8. به طور مداوم محتوا ایجاد کنید

ثبات کلید موفقیت است. کافی است برخی از سازندگان محتوا با درآمد بالا را بررسی کنید، و خواهید فهمید که تداوم و استمرار برای ایجاد محتوا چقدر مهم است. وقتی محتوایی عالی را به طور مداوم ایجاد می‌کنید، فرایند خاصی را دنبال می‌کنید که با گذشت زمان بهبود می‌یابد. به عنوان یک خالق محتوا که به دنبال امرار معاش است، نمی‌توانید ناهماهنگ باشید. اگر مخاطبان شما محتوای شما را دوست دارند، به آنها محتوای بیشتر بدهید، بنابراین آنها دوباره برمی‌گردند.

وقتی شما انتظارات آن‌ها را برآورده نکنید و تولید محتوایتان ثبات نداشته باشد، مطمئناً مخاطبان و پیروان شما به سراغ شخص دیگری خواهند رفت.

9. انعام دریافت کنید: از ویژگی Tipping استفاده کنید

انعام دادن به افراد در رسانه‌های اجتماعی به دلیل محتوای آنها بسیار محبوب و رایج شده است. بنابراین، در اینجا راه دیگری برای کسب درآمد به عنوان یک خالق محتوا آمده است. انعام بگیرید! فیس بوک به تازگی یک ویژگی را راه اندازی کرده است که به کاربران فیس بوک اجازه می‌دهد تا به سازندگان محتوای مورد علاقه خود انعام بدهند. مردم می‌توانند به سادگی یک بسته ستاره خریداری کرده و سپس آنها را در طی یک جلسه زنده برای پخش کننده‌ها ارسال کنند. با این حال، این ویژگی فقط به پخش زنده بازی‌ها محدود می‌شود. آماده ایجاد محتوایی شوید که حداکثر تعداد ستاره (انعام) را کسب کند.

بستر OnlyFans همچنین یک بستر عالی برای تولیدکنندگان محتوا است. این به شما امکان می‌دهد از طریق اشتراک، راهنمایی و فروش تصاویر درآمد کسب کنید. طرفداران شما می‌توانند راهنمایی‌هایی را در پخش زنده یا مستقیماً از طریق پیام‌های شما مشاهده کنند. پلتفرم‌هایی مانند Clubhouse به احتمال زیاد این ویژگی را تعریف می‌کنند تا همه چیز را برای کاربران هیجان انگیزتر کند. ویژگی انعام دادن همچنین به درک اینکه مخاطبان شما از چه نوع محتوایی بیشتر لذت می‌برند کمک می‌کند.

بازاریابی وابسته

10. بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته با درآمد بالایی برای تولیدکنندگان محتوا همراه است. با این روش حتی هنگام خواب هم می‌توانید درآمد کسب کنید. بازاریابی وابسته وقتی است که شخصی مبلغی را به عنوان حق کمیسیون برای فروش جنسی که با تلاش شما فروشش محقق شده است، به شما می‌پردازد.

در اینجا مواردی است که باید در نظر بگیرید:

قبل از خرید هر چیزی، مردم دوست دارند از مشاوره آنلاین متخصصان استفاده کنند. حال، فرض کنید شما در بین مخاطبان خود بسیار محبوب هستید و مردم دوست دارند به نکات و ترفندهای شما گوش دهند.

شما این قدرت را دارید که بر رفتار و خرید مخاطبان خود تأثیر بگذارید یا از طریق محتوای فریبنده آنها را به خرید هر چیزی ترغیب کنید. آنجاست که می‌توانید از طریق بازاریابی وابسته پول غیرفعال تولید کنید.  مطمئن نیستید که بازاریابی وابسته چگونه کار می‌کند؟ اجازه دهید در این مورد به شما کمک کنم.  شما یک پیوند وابسته را در وبلاگ یا سایت خود قرار می‌دهید و به یک محصول پیوند می‌دهید. اکنون، هرگاه شخصی روی آن پیوند کلیک کرد و محصول را خریداری کرد، شما کمیسیون دریافت خواهید کرد.

به عنوان مثال، اگر محتوایی در مورد آموزش ایجاد می‌کنید، می‌توانید برخی از محصولات آموزشی را از طریق بازاریابی وابسته به فروش برسانید. مثال دیگر در این مورد می‌تواند پیوندی برای یک کتاب آمازون در وبلاگ شما باشد یا با عوامل تأثیرگذار، برای فروش محصولات و خدمات اشخاص دیگر مشارکت کنید.

ما همچنین از بازاریابی وابسته برای درآمدزایی مداوم استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال، ما به آژانس Kartra کمک می‌کنیم محصولات خود را در وبلاگ ما بفروشد. هرگاه کسی پیشنهاد خود را با کلیک روی پیوند وابسته در وبلاگ ما خریداری کند، ما کمیسیون دریافت می‌کنیم.

11. به یک رسانه‌ اجتماعی تأثیرگذار تبدیل شوید.

درآمدزایی اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی میلیون‌ها دلار است. من در مورد کریستیانو رونالدو یا کیم کارداشیان صحبت نمی‌کنم. یک فرد معمولی با استعداد و منابع محدود می‌تواند تأثیرگذار رسانه‌های اجتماعی شود و درآمد جدی کسب کند. به عنوان مثال، TikTok پلتفرمی ‌است که در آن هرکسی می‌تواند محتوای خود را نشان داده و طرفداران خود را افزایش دهد. اینترنت میزبان انواع اینفلوئنسرها است. ما می‌توانیم آنها را به چهار دسته زیر تقسیم کنیم:

 • نانو اینفلوئنسرها (1 تا 10 هزار دنبال کننده)
 • میکرو اینفلوئنسرها (10 تا 100 هزار دنبال کننده)
 • اینفلوئنسرهای کلان (100 هزار نفر – 1 میلیون دنبال کننده)
 • مگا اینفلوئنسرها (بیش از 1 میلیون دنبال کننده)

جمع بندی

در حالی که راه‌های زیادی برای تولید محتوا وجود دارد، با استراتژی‌هایی که در وبلاگ ذکر کرده ام شروع کنید. با خیال راحت روش‌های مختلف را آزمایش کنید و ببینید کدام یک برای شما مناسب تر است. اگر بازاریابی وابسته برای شما مناسب نیست، چیز دیگری را آزمایش کنید. با این حال، مطمئن شوید که خود را به عنوان یک چهره معتبر در رسانه‌های اجتماعی معرفی می‌کنید. هر روز بر گسترش شبکه خود و ایجاد یک نام تجاری شخصی قوی کار کنید.

از هر فرصتی که در اختیار دارید برای تبلیغ محتوای خود استفاده کنید. مخاطب بسازید و از محتوای خود به روش مناسب درآمدزایی کنید. مهم‌تر از همه، کاری را که دوست دارید انجام دهید؛ پول به دنبال شما خواهد آمد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید