تیم دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای چه تیمی است؟

 • نویسنده : علی عباسی
 • زمان مطالعه : 13 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/13
تیم دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای چه تیمی است؟

رشد کسب و کارهای آنلاین در کشور ما سرعت بسیار زیادی پیدا کرده است. به صورتی که سرعت رشد این نوع کسب و کارها از رشد نیروهای انسانی پیشی گرفته است. این سوال برای خیلی از افراد پیش آمده، که چطور امکان دارد یک تیم دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای داشت؟ در ادامه این مقاله پاسخ این سوال را به شما خواهیم داد. در پیرامون این موضوع در این مقاله در مورد موضوعات مختلفی مانند وظایف تیم بازاریابی دیجیتال، کار اصلی تیم مارکتینگ، ارزان‌ترین تیم برای بازاریابی به سبک دیجیتال، ویژگی‌های اصلی گروه بازاریابی دیجیتال آنلاین و ….. صحبت خواهیم کرد. پس برای کسب آگاهی بیشتر در این مورد تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

در زمان‌های قدیم، شرکت‌ها افرادی را که استخدام می‌کردند، خیلی به کیفیت کار آن‌ها توجهی نداشتند. اما در سازمان‌های جدید و نوپا، مهم‌ترین گزینه برای استخدام، کیفیت کار کارکنان است. که این موضوع بیان‌گر بررسی خلاقیت و استعداد افراد در استخدام است. برای جمع‌آوری یک تیم بازاریابی دیجیتال هم این موضوع برقرار است. یک تیم دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای تیمی است، که اعضای آن متناسب با نیاز روز دانش خود را افزایش دهند، و استعداد کافی برای پیاده‌سازی آن‌ها را نیز داشته باشند.

تیم دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به صورت کلی می‌توان گفت، به تمام فرآیندهایی که در حوزه بازاریابی به واسطه اینترنت انجام می‌شود، دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود. فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ توسط افرادی از یک گروه در هر سازمانی صورت می‌گیرد، که به این افراد تیم بازایابی دیجیتالی گفته می‌شود. یک تیم مارکتینگ تمامی فعالیت‌های بازاریابی آنلاین خود را توسط کانال‌های دیجیتالی همچون شبکه‌های اجتماعی، ایمیل‌، موتورهای جستجو، وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و ….. انجام می‌دهند. یک تیم دیجیتال مارکتینگ زمانی موفق خواهد شد، که خود را مطابق با علم روز به روزرسانی کند و با پشتکاری قوی و مصمم برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند.به عبارتی دیگر می‌توان تیم دیجتال مارکتینگ را همان تیم بازاریابی دانست. با این تفاوت که در بازاریابی‌های سنتی خبری از اینترنت و فضای مجازی نیست ولی بستر اصلی فعالیت تیم بازاریابی آنلاین، اینترنت است.

تیم بازاریابی دیجیتال حرفه‌ای چه تیمی است؟

همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، یک تیم بازاریابی موفق و حرفه‌ای تیمی است، که تک تک اعضای تیم به صورت مسمتر در حال به روز رسانی دانش خود باشند و از آن‌ها به بهترین شکل ممکن در راه رسیدن به اهداف کسب و کار استفاده کنند. یک تیم بازاریابی دیجیتال حرفه‌ای به تیمی اطلاق می‌شود، که اعضای آن روحیه کار تیمی را داشته باشند و دچار حاشیه‌هایی در حین انجام وظایف خود نشوند. علاوه بر اینکه یک تیم دیجیتال مارکتینگ از نظر دانش باید به روز باشد، بایستی تمامی سخت‌افزارهای مورد نیاز که در روند بهتر کار آن‌ها تاثیر مستیقیم دارد، برای آن‌ها فراهم باشد.

اگر قصد جمع یک تیم حرفه‌ای برای واحد دیجیتال مارکتینگ سازمان خود هستید، در مرحله اول بایستی هنگام استخدام افراد تیم، خلاقیت و استعداد تک تک آن‌ها را در نظر بگیرید. زیرا در این حوزه کاری داشتن خلاقیت یکی از موضوعات بسیار مهم و تاثیر گذار در انتخاب افراد است.

افراد و وظایف تیم دیجیتال مارکتینگ

هر کدام از افراد یک تیم دیجیتال مارکتینگ وظایف خاص خود را بر اساس توانایی‌ها بر عهده دارند. در ادامه در مورد وظایف تیم بازاریابی یا همان مارکتینگ دیجیتالی برای شما خواهیم گفت. وظایف این تیم حرفه‌ای به شرح زیر است:

 1. سنجش و اندازه‌گیری نرخ تبدیل: نرخ تبدیل یکی از وظایف بسیار مهمی است، که تیم بازاریابی دیجیتال بایستی آن را به درستی انجام دهند. بررسی نرخ تبدیل در هر چیزی می‌تواند باشد مثل تعداد فروش محصول یا خدمات، تعداد بازدید از یک صفحه سایت، تعداد جذب لید و ….
 2. توسعه و مدیریت کمپین‌ها: یک تیم دیجیتال مارکتینگ وظیفه را‌ه‌اندازی کمپین‌های مختلف با استفاده از خلاقیت را دارند. لازم به ذکر است، تنها راه‌انداختن کمپین مهم نیست. بلکه کمپین‌های مربوطه بایستی مورد بررسی قرار بگیرند و سپس راه‌اندازی شوند.
 3. یک تیم دیجیتال مارکتیک وظیفه دارد: کلیه اصول و قوانین سئو را به خوبی بداند و خود را در این راستا مرتبا آپدیت کند. فردی که در تیم دیجیتال مارکتینگ وظیفه پیاده‌سازی تکنیک‌های سئو را دارد، باید فردی کاربلد باشد و این تکنیک‌ها را به موقع و در جایگاه خودش استفاده کند.
 4. نظارت بر شبکه‌های اجتماعی: معمولا فردی در تیم بازاریابی دیجیتال، وظیفه نظارت، سازمان دهی و بررسی شبکه‌های اجتماعی مجموعه مورد نظر را بر عهده دارد. این فرد باید مطابق با نیاز روز به بررسی این سوشیال مدیاها بپردازد.
 5. در این تیم فردی را انتخاب می‌کنند: که با سایر شرکت‌ها و سازمان‌های که کسب و کار مشابه دارند، ارتباط برقرار کند و در این ارتباطات به هم افزایی بپردازد.
 6. مدیریت برندینگ شرکت: یکی دیگر از وظایف بسیار مهم تیم digital marketing، در نظر داشتن برندینگ شرکت است. تیم دیجیتال مارکتینگ به هیچ وجه نباید این موضوع را فراموش و یا پشت گوش بیاندارند، زیرا برندینگ یکی از اهداف مهم هر شرکت به شمار می‌رود.
 7. آشنایی با ترندهای روز دنیا در طراحی و تجربه کاربری وب سایت: افرادی در تیم مارکتینگ وظیفه دارند، وبسایت‌های موفق دنیا را به صورت مداوم مورد بررسی قرار دهند و از ایده‌ها و نوآوری‌های جدید آن‌ها در طراحی سایت سازمان مورد نظر استفاده کنند.
 8. بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی: شخصی که در تیم بازاریابی وظیفه  بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی بودجه را بر عهده دارد، بایستی بتواند با دقت بودجه مورد نظر برای امور بازاریابی دیجیتال را برنامه‌ریزی و کنترل نماید.
 9. تحقیق بر روی خواسته‌ها و نیازهای مشتری و همچنین تحلیل رقبا: یکی دیگر از وظایف بسیار مهم یک تیم دیجیتال مارکتینگ این است، که بتوانند نیازهای و خواسته‌های گروه هدف از مشتریان خود را بررسی نماید. علاوه بر این موضوع بایستی توانایی تحلیل رقبا را نیز داشته باشند.
 10. توجه به جدیدترین تکنولوژی: در تیم دیجیتال مارکتیک افراد این گروه بایستی مرتبا در حال ارتقا خود باشند و این موضوع مستلزم این است، که توجه کافی به جدیدترین تکنولوژی‌ها داشته باشند و آن‌ها را نادیده نگیرند. زیرا با اینکار به شدت از رقیبان خود فاصله می‌گیرند.

چگونه تیم بازاریابی آنلاین حرفه‌ای انتخاب کنیم؟

همان‌طور که در این مقاله چندین بار به آن اشاره شد، تیم دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های موفقیت یک کسب و کار آنلاین به شمار می‌رود. پس در انتخاب اعضای این تیم باید دقت فراوانی شود. در تیم بازاریابی آنلاین افرادی با تخصص‌های مختلف بایستی گرد هم جمع شوند تا بتوانند وظایف یک تیم حرفه‌ای و کاربلد را به خوبی انجام دهند. برای اینکه بتوان یک تیم دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای استخدام کرد، در اولین قدم بایستی وظایف افراد را متناسب با نوع حرفه و دانش افراد تقسیم بندی کرد.

تیم آنلاین دیجیتال مارکتینگ

در هنگام استخدام بایستی افرادی را وارد تیم نمود، که تخصص‌های مورد نیاز در کسب و کار مربوطه را داشته باشند. تیم بازاریابی آنلاین الومحتوا با گرد هم آوری افراد متخصص توانسته یک تیم حرفه‌ای و توانمند را ایجاد کند.

کار اصلی تیم دیجیتال مارکتینگ چیست؟

وظایف تیم دیجیتال مارکتینگ را در بالا به صورت کامل برای شما شرح دادیم. اما در این بین یک سوال پیش می‌آید و آن هم این است، که کار اصلی گروه بازاریابی دیجیتال چیست؟ به صورت کلی می‌توانیم در اینجا بگوییم، کار اصلی این تیم تاثیرگذار و مهم در موفقیت کسب و کارها بازاریابی آنلاین است. بازاریابی این تیم باید به صورتی باشد، که فروش محصولات و یا خدمات سازمان یا شرکت مورد نظر افزایش پیدا کند.

اعضای گروه بازاریابی دیجیتال چه کاری می‌کنند؟

اعضای گروه بازاریابی دیجیتال، کارهایی بسیاری را به منظور بیشتر دیده شدن کسب و کار مربوطه انجام می‌دهند. از جمله کارهایی که این تیم انجام می‌دهند می‌توان به سنجش و اندازه‌گیری نرخ تبدیل، توسعه و مدیریت کمپین‌ها، توانایی استفاده از تکنیک‌های سئو، نظارت بر شبکه‌های اجتماعی، برقراری ارتباط با سایر شرکت‌ها جهت هم‌افزایی، مدیریت برندینگ شرکت، پیاده‌سازی ترندهای روز دنیا در طراحی و تجربه کاربری وب سایت، بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی هزینه‌ها، تحقیق بر روی خواسته‌ها و نیازهای مشتری، تحلیل رقبا و …… نیز اشاره کرد.

تخصص‌های مورد نیاز تیم دیجیتال مارکتینگ

یک تیم دیجیتال مارکتینگ بایستی یک سری تخصص‌ها را داشته باشد تا بتوان گفت، آن تیم یک تیم حرفه‌ای و کاربلد است. از جمله تخصص‌های تیم مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تسلط کامل و کافی بر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 2. تسلط کامل و کافی بر بازاریابی موتورهای جستجو
 3. نحوه کار کردن با انواع مختلف آنالیتکس‌ها جهت ارزیابی و مدیریت
 4. تسلط کامل و کافی بر بازاریابی محتوایی
 5. تسلط کامل و کافی بر بازاریابی ایمیل مارکتینگ
 6. افزایش سرعت سایت‌ها در موبایل (موبایل فرندلی)
 7. مهارت‌های مناسب در برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌های دیجیتال
 8. پیدا نمودن روش‌های تاثیرگذار  بر فروش در شبکه‎های اجتماعی
 9. تسلط کافی  بر روی بازاریابی پرداخت به ازای  هر کلیک (PPC)
 10. توانایی ترکیب قدرت احساسی ویدئوهای اجتماعی با تبلیغات دیجیتال
 11.  و …..

بالاتر برای شما مهم‌ترین تخصص‌های که یک تیم دیجیتال مارکتینگ باید داشته باشد را عنوان کردیم، لازم به ذکر است، موارد بسیار دیگیری نیز وجود دارد. اما مهم‌ترین و اساسی‌ترین تخصص‌ها مواردی است، که در بالا به آن‌ها اشاره شد.

ویژگی‌های اصلی تیم دیجیتال مارکتینگ

یک تیم بازاریابی دیجیتال موفق باید یک سری ویژگی‌ها داشته باشد و خود را به ایده‌آل ها نزدیک کند. یک تیم دیجیتال مارکتینگ موفق باید ویژگی‌هایی را که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود، را داشته باشد. ویژگی‌های اصلی تیم بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

 1. به عنوان یک تیم دیجیتال مارکتینگ موفق همیشه به روز باشید.
 2. همیشه دنبال یادگیری باشید و آموزش را متوقف نکنید.
 3. مهارت کافی در ابزارها و پلتفرم‌های دیجیتال مارکتینگ را داشته باشید.
 4. مهارت کافی در ابزارهای ایمیل ماکتینگ را داشته باشید.
 5. بهترین سرویس‌های تبلیغاتی را در سوشال مدیاها پیدا کنید.
 6. تحلیل دیتا بیاموزید
 7. آشنایی داشتن با ابزارهای مختلف گرافیکی
 8. آشنایی با برنامه‌نویسی
 9. کنجکاو بودن و توانایی حل مسئله
 10.  در همه حال به دنبال یافتن راه‌ حل‌های جدیدی و به روز جهت بهتر انجام دادن کارها
 11. 11.  و …..

هزینه‌های تیم بازاریابی دیجیتال چقدر است؟

کاربران، نحوه فعالیت‌ها و ویژگی‌های کسب و کار هر مجموعه‌ای امکان دارد، حتی با رقیبان نزدیک هم تفاوت‌هایی نیز داشته باشد. به همین دلیل نمی‌توان هزینه ‌مشخصی را برای تیم مارکتینگ در نظر گرفت. به همین دلیل بایستی در هر کسب و کاری حتی به کوچک‌ترین هزینه برای اینگونه فعالیت‌ها را ضبط کنید. تا بتوانید در سال‌های بعدی با توجه به آمار و اطلاعاتی که از هزینه‌های دیجیتال مارکتینگ در سال‌های قبل به دست آوردید، هزینه تیم بازاریابی را تخمین بزنید درنتیجه می‌توان گفت، در هر کسب و کار آنلاینی بسته به نوع فعالیت‌ها و نوع کسب و کار هزینه تیم دیجیتال مارکتینگ متفاوت خواهد بود.

هزینه‌های تیم بازاریابی دیجیتال

استراتژی اجرایی در تیم مارکتینگ دیجیتال

به صورت کلی می‌توان گفت، منظور از استراتژی اجرایی در تیم دیجیتال مارکتینگ، مجموعه‌ فعالیت‌هایی است، که به کمک آن‌ها می‌توان بسیار سریع به اهداف مورد نظر کسب و کار مورد نظر در فضای مجازی دست یافت. قابل ذکر است، که استراتژی تیم بازاریابی دیجیتال در رسیدن به هدف پروژه‌ها و همچنین کمپین‌های آنلاین بسیار تاثیر گذار است. این استراتژی‌ها مهم در تیم بازاریابی آنلاین به شرح زیر است:

 1. تعیین کردن اهداف و خواسته‌های کسب و کار در بازاریابی دیجیتال
 2. شناسایی مشتریان
 3. شناسایی رقیبان
 4. تقسیم وظایف به افراد تیم
 5. بازاریابی موتور جستجو
 6. بازاریابی محتوا
 7. بازاریابی شبکه اجتماعی
 8. بازاریابی ایمیلی
 9. بازاریابی موبایلی
 10. بازاریابی مشارکتی

بهترین و ارزان‌ترین تیم دیجیتال مارکتینگ چه تیمی است؟

در واقع بهترین تیم و ارزان‌ترین تیم بازاریابی دیجیتال، تیمی است، که علاوه بر دریافت هزینه پایین جهت انجام فعالیت‌های مارکتینگ آنلاین، خدمات خوبی را به مخاطبین خود ارائه دهد. در این میان می‌توان به تیم دیجیتال مارکتینگ الو محتوا به عنوان یک تیم خوب اشاره کرد. این تیم علاوه بر اینکه خدماتی با کیفیت بالا و تاثیرگذار را به مخاطبین خود ارائه می‎دهد، هزینه‌ای که دریافت می‌کند در مقایسه با کیفیت کار و رقیبان خود بسیار مناسب است.  در این مقاله به مواردی که باید در مورد یک تیم حرفه‌ای دیجیتال مارکتینگ بدانید اشاره شد. امیدواریم با توانسته باشید با مطالعه این محتوا سوالاتی را که در ذهن خود داشتید، پاسخ دهید. از اینکه تا پایان مقاله ما را همراهی کردید از شما سپاسگذار هستیم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

کامیار

سلام تیم بازاریابی دیجیتال بدون هزینه هم امکان تشکیلش هست؟

پاسخ دادن
حامد
در پاسخ به کامیار گفت:

سلام بله اگر مدیریت نیروی انسانی بلد باشین - به طور کلی روش هایی برای تیم داری هست که موقتا نیاز به پول نداشته باشه - اما در نهایت با معجزه که نمیشه کار کرد، باید درآمد و هزینه داشته باشین

پاسخ دادن
مریم

سلام آیا محتوایی که تولید می کنید سئو شده است؟

پاسخ دادن
امید ابوالحسنی
در پاسخ به مریم گفت:

با سلام روزتون بخیر بله کاملا سئو شده هست.

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید