مقایسه و تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال

 • نویسنده : سمیرا فهیمی
 • زمان مطالعه : 8 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/05/05
مقایسه و تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال

تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال دو عبارتی هستند که اگر تجارت آنلاین داشته باشید اغلب این دو را می‌شنوید. آنها به قدری با هم استفاده می‌شوند که می‌توانند با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. معنای ورود یک پروژه به بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال چیست؟ این دو عبارت متضاد نیستند اما درک تفاوت‌ها به شما در انتخاب استراتژی و اتخاذ رویه متناسب کمک می‌کند. در این مقاله شما تفاوت‌ها را به همراه مزایا و معایب هر کدام فرا خواهید گرفت.

بازاریابی محتوا یا بازاریابی دیجیتال؛ انتخاب شما کدام است؟!

بازاریابی محتوا استراتژی‌ای است که از اطلاعات ارزشمندی برای جذب طرفداران و توسعه برندها استفاده می‌کند. بازاریابی دیجیتال اصطلاحی گسترده است که تمام روش‌های تبلیغ محصولات با استفاده از اینترنت را در بر می‌گیرد.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا استراتژی‌ای است که از مقاله‌ها، گرافیک یا فیلم‌های غنی از اطلاعات برای پیش‌برد فروش و توسعه برند استفاده می‌کند. انواع مختلفی از محتوا وجود دارد، به شرطی که برای خوانندگان شما کاربرد واقعی داشته باشد.

در ابتدا ممکن است ساده به نظر برسد، اما اینطور نیست. محتواها باید بخش‌های مناسبی از بازار را هدف قرار دهند تا ارزش هزینه کرد را داشته باشند. همچنین محتوایی که خوانندگان را تحت تأثیر قرار دهد، هزینه زیادی نیز خواهد داشت. بسیاری از استراتژی های CM یا همان بازاریابی محتوا (content marketing)، مانند یک گراف درختی، به شبکه‌هایی با محتوای مختلف احتیاج دارند. اگر تصمیم دارید بازاریابی محتوا را امتحان کنید، می‌توانید به راحتی طرحی در این راستا را توسعه دهید که البته بیشتر بودجه بازاریابی شما را صرف خود خواهد کرد. بیایید برخی از مزایا و معایب را در مقایسه با استراتژی وسیع‌تری که از تکنیک‌های مختلف بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کند، بررسی کنیم.

 • مزایا: ۱- جذابیت بیشتر برای مردم: یکی از مزایای بازاریابی محتوا این است که مردم در برابر آن مقاومت کمتری نسبت به بسیاری از اشکال تبلیغات سنتی دارند. محتوای ایجاد شده برای خوانندگان دارای ارزش است، بنابراین آنها تمایل بیشتری دارند که جذب آن شوند. ۲- قابل اندازه گیری است: مدیریت بازاریابی محتوا برای مشاغل کوچک یا شرکت‌های بزرگ امکان پذیر است. بسته به هدف‌، شما می‌توانید در جهت ایجاد اعتبار برای یک محصول واحد یا یک برند جهانی تلاش کنید.
 • معایب: ۱- به تخصص احتیاج دارد: بازاریابی محتوا بر پایه تحقیقات فراوان است و اگر به درستی انجام نگیرد، می‌تواند بی‌تأثیر باشد ولی بعضی دیگر از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال می‌توانند حتی بدون تخصص خاصی هم اجرا و مدیریت شوند. ۲- غیرمستقیم و طولانی مدت بودن: محتوا ممکن است زمان زیادی لازم داشته باشد تا نظرها را به خود جلب کند. اکثر استراتژی‌های مدیریت محتوا در کوتاه مدت تأثیر ناچیزی دارند و در بلندمدت می‌توانند نتیجه‌بخش باشند.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال به هر نوع تبلیغ یا تبلیغاتی گفته می‌شود که از کانال‌های آنلاین استفاده می‌کند. شاید در مورد هرکدام از این استراتژی های تبلیغاتی آنلاین محبوب شنیده باشید:

 • بهینه‌سازی موتور جستجو
 • تبلیغات به ازای هر کلیک
 • بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی
 • بازاریابی ویدیویی
 • بازاریابی ایمیلی
 • وبلاگ‌نویسی مهمان

بازاریابی محتوا از زیرشاخه‌های بازاریابی دیجیتال است، اگرچه بسیاری از استراتژی‌های دیجیتالی اصلاً از محتوای اطلاعاتی استفاده نمی‌کنند. استراتژی‌های دیجیتال ممکن است روی هر یک از تکنیک‌های لیست بالا متمرکز باشند. بیایید مزایا و معایب اجرای کمپین تبلیغاتی را که ترکیبی از تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال و بدون بازاریابی محتوا است را بررسی کنیم.

 • مزایا: ۱- سازگاری: یک استراتژی دیجیتالی مختلط گزینه‌های زیادی برای کشف اینکه بیشترین بازده فروش کجاست را به شما ارائه می‌دهد. اگر با یک استراتژی شروع کنید، می‌توانید سودآورترین جنبه موضوع را دنبال کنید و بودجه سایر بخش‌ها را قطع کنید. ۲- رشد زودهنگام امکان پذیر است: استراتژی‌های ترکیبی می‌توانند منجر به رشد سریع و انفجاری شوند. به عنوان مثال، روی ارتقای رتبه بندی سایتتان (SEO) کار نکرده باشید، به سادگی با به‌روزرسانی سایت می‌توانید رتبه سایت در موتور جستجوگر را بالا ببرید.
 • معایب: ۱- غلبه بر مقاومت مردم در برابر تبلیغات بازاریابی دیجیتال دشوار است: بسیاری از تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال برای جلب توجه  به صورت سرزده هستند، از جمله پنجره‌های تبلیغاتی که بدون خواست کاربر باز میشوند (پاپ‌آپ ها)، ایمیل‌های ناخواسته و یا یک فیلم کوتاه که قبل از پخش فیلم اصلی پخش‌می شود. مردم آموخته‌اند که چگونه از شر تبلیغاتی که نمی‌خواهند راحت شوند  و لذا این روش‌ها کارآمدی کمتری دارند. ۲- در معرض به روزرسانی‌های مخرب: به روزرسانی های جدید Google، می‌توانند نسخه بازاریابی دیجیتال را بپیچند و لیست‌های هرزنامه را از بین ببرند و یا تبلیغات را مسدود کنند. حتی تبلیغ‌کنندگان خوش‌رفتار نیز می‌توانند در به روزرسانی‌ها ضرر کنند.

تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال چیست؟

تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال در این است که بازاریابی محتوا یک روش خاص برای استفاده از محتوا است، در حالی که بازاریابی دیجیتال مشتمل بر هر نوع تبلیغات آنلاین است. بازاریابی محتوایی غیرمستقیم است، بازاریابی دیجیتال می‌تواند بسیار مستقیم باشد. بازاریابی محتوا با ارائه اطلاعات و اعتماد‌سازی کار می کند. به ندرت سعی در تبدیل مستقیم مشتری دارد (تبدیل به خریدار)، هرچند ممکن است به صفحات دیگری پیوند دهد. بسیاری از تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال به این صورت‌اند که با اولین نگاه بر یک عمل خاص یعنی فروش اجناس به شما متمرکز هستند.

بازاریابی دیجیتال در مقایسه با بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است، بازاریابی دیجیتال را می‌توان با هر جدول زمانی انجام داد. حتی کمپین‌های بازاریابی محتوایی که با بودجه خوبی تأمین می‌شوند ، در درازمدت نتیجه خواهند داد. بنابراین، چرا بازاریابی محتوا مهم است؟ به این دلیل که هنگامی که محتوا نظر تعداد زیادی از مخاطبان را جلب کرد، در دراز مدت به طور گسترده سوددهی خواهد داشت. سایرفعالیت‌ها در بخش  بازاریابی دیجیتال یا همان کمپین های بازاریابی دیجیتال ممکن است فروش فوری انجام دهند، اما رشد در طولانی مدت نخواهند داشت.

درک بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال

اکنون، شما تفاوت بین بازاریابی محتوا و بازاریابی دیجیتال را درک می‌کنید. می توانید از آنچه آموخته اید برای برنامه ریزی موثرتر رقابت‌های تجاری خود استفاده کنید یا مطمئن شوید که استراتژی‌های مناسبی اخذ کرده‌اید.

به یاد داشته باشید، بازاریابان محتوا به سختی روی یکی از روش‌های تبلیغ برندها متمرکز شده‌اند درحالیکه بازاریاب‌های دیجیتال ممکن است یک یا چند تکنیک مختلف را با هم استفاده کنند. در حالی که بازاریابان دیجیتال ممکن است در یک کمپین گسترده بتوانند بر بازاریابان محتوا نظارت داشته باشند، به ندرت مهارت‌های خاص کسانی را که در بخش  بازاریابی محتوا فعال‌اند را داشته باشند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید