با تدوین استراتژی محتوا؛ برفراز قله دیجیتال مارکتینگ!

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 11 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/02/30
با تدوین استراتژی محتوا؛ برفراز قله دیجیتال مارکتینگ!

تدوین استراتژی محتوا روی برنامه‌­ریزی، تولید، ارائه و اداره کردن محتوا تمرکز دارد. دقت داشته باشید محتوا محدود به  کلمات و متون موجود در صفحه نمی‌­شود، بلکه به تصاویر و رسانه­‌های دیگر را نیز شامل می­‌شود. استراتژی محتوا به مدیریت هر رسانه ای ملموسی که  ایجاد و مدیریت می‌کنید اشاره دارد. این قسمتی از برنامه بازاریابی است که به طور خاص نشان می‌­دهد  شما چه کسی هستید؟ تدوین استراتژی محتوا تخصص شما در صنعت مورد نظر را نشان می‌­دهد.

محتوای صعودی وجود محتوا خوب و قابل اطمینان که از ساختار مناسبی برخوردار باشد برای ارتقاء کیفیت وب سایت حیاتی است. هدف از تدوین استراتژی محتوا ایجاد محتوای معنی دار، منسجم، جذاب و پایدار است. استراتژی به شما کمک می کند تا آنچه را که قبلاً وجود داشته است را بررسی کنید. همچنین با استفاده از آن  چیزهایی که باید تولید شود را شناسایی می کنید. از همه مهم‌­تر به درک درستی از چرایی تولید آنها خواهید رسید.  

 تدوین استراتژی محتوا چیست؟

در  واقع در تدوین استراتژی محتوا شما در پی آن هستید تا به چرا و چگونه‌ها پاسخ درستی دهید.   چرا باید به تولید محتوا اهمیت داد؟ دقیقا به چه کسانی می‌­خواهید کمک کنید؟ چگونه می‌­خواهید به آنها کمک کنید؟ به طور خاص  از استراتژی محتوا برای رسیدن به این اهداف استفاده می‌­شود: ایجاد مخاطب، افزایش درآمد، هزینه کمتر و مشتری بهتر.   توجه داشته باشید که استراتژی محتوا اغلب فراتر از مقوله استراتژی بازاریابی محتوا است، زیرا به مشاغل کمک می کند تا تمام محتوای مورد نظر خود را مدیریت کنند. به این ترتیب رتبه‌­بندی سایت در موتور جستجو گوگل ارتقاء خواهد یافت.

نکته اصلی این است که همیشه قبل از تولید هر محتوا به تدوین استراتژی  آن فکر کنید. تنها به فکر تولید محتوا در حجم زیاد نباشید. تولید یک محتوای عالی را شروع کنید تا کاربرانتان با آن درگیر شوند. در این صورت رتبه بندی سایت ارتقا می­‌یابد. درست در همین زمان خواهید فهمید که چرا توجه به تدوین استراتژی محتوا برای ادامه فعالیت در فضای مجازی مهم و حیاتی است.

آیا تدوین استراتژی محتوا ضروری است؟

تدوین استراتژی برای محتوا

شما قطعا به تدوین استراتژی محتوا نیاز دارید.

شما قطعا به تدوین استراتژی محتوا نیاز دارید. در واقع پاسخ دقیق­‌تر این است: نه تنها به استراتژی محتوا احتیاج دارید بلکه باید  آن را مستند سازی نیز کنید. افرادی که از این تکنیک استفاده می کنند معمولا:

  • خیلی بیشتر از رقیبان خود در بازاریابی محتوا موفق هستند.  
  • با چالش­‌های بسیار کمتری در این زمینه نسبت به سایر افراد روبرو هستند.
  • با تکنیک­‌های بازاریابی محتوا در رسانه­ و شبکه­‌های مجازی آشنایی بیشتری دارند. در بکارگیری این تکنیک­‌ها به حداقل مشکل برخورد می­‌کنند.
  • توانایی سرمایه­‌گذاری بیشتر و موثری برای تولید محتوا انجام می­‌دهند.

تدوین مولفه‌­های استراتژی محتوا

  برای تدوین استراتژی محتوا لازم است به موضوعاتی مانند تعیین هدف، شناخت مخاطب، تثبیت جایگاه، گوش دادن به مخاطب، سنجش نتایج و تقویت محتوا توجه کنید.  

 هدف گذاری کنید. محتوای عالی برای یک هدف خاص ایجاد می‌شود و این هدف نیاز به تعریف دارد. از خود بپرسید شما برای رسیدن به چه هدفی در این مسیر قرار گرفته‌­اید. آیا می‌­خواهید اطلاعات بیشتری از یک برند ارائه دهید؟ شاید در پی ایجاد یک الگوی راهبردی هستید؟ آیا می­خواهید از مخاطبان خود مشتری بسازید؟ آیا تلاش می­‌کنید تا در نتایج سرچ گوگل رتبه خوبی داشته باشید؟ شاید می‌­خواهید مشتریان قدیمی خود را حفظ کنید. هنگامی که اهداف خود را به روشنی تعریف کردید، در می­‌یابید که بهترین راه برای دستیابی به آنها  تدوین استراتژی محتوا است. شناسایی هدف به شما کمک می­‌کند تا برنامه‌­ریزی درستی داشته باشید. در این صورت در زمان و هزینه بسیار صرفه­‌جویی خواهید کرد.

خطر  البته در این مسیر هرگز تصور نکنید از هر محتوایی در هر موقعیتی می­‌توانید استفاده کنید. برای مثال، محتوا ممکن است در تبدیل کاربرانی که در پایین هرم فروش قرار دارند، کاربرد موثری نداشته باشند. در این حالت تنها منجر به  تقویت آگاهی از برند مورد نظر خواهند شد. هر قسمت از هرم فروش  محتوای مخصوص خود را می‌­طلبد. بنابراین، شما باید تصمیم بگیرید که کدام محتوا برای مخاطب مناسب است. همچنین زمان ارائه محتوا نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. با تدوین استراتژی محتوا، در زمان مناسب گفتمانی موثر با مخاطب هدف خواهید داشت.

تدوین استراتژی محتوا و آنالیز مخاطب

در مرحله بعد در تدوین استراتژی محتوا اطلاعات کافی در مورد مخاطبان خود داشته باشید. بنابراین در مورد مخاطبان خود تحقیق کنید. وقتی بدانید مخاطبان شما چه کسانی هستند، بهتر و موثرتر می‌­توانید به تدوین استراتژی محتوا بپردازید. با آگاهی از اینکه مخاطبان شما علاقمند به چه سایت­‌هایی هستند، می­‌توانید اطلاعات باارزشی را بدست آورید. همچنین کنجکاو باشید آنها به چه نوع محتوایی توجه بیشتری نشان می­‌دهند. باید بدانید مخاطبان شما در کدام رسانه­ و شبکه‌­های اجتماعی اشتراک و فعالیت دارند. این بررسی را می توان با نرم افزارهایی مانند Google Analytics و Google Demographics انجام دهید. باید به شیوه­ایی مطمئن بفهمید، کاربران با چه چیزهایی درگیر هستند.

تدوین استراتژی در محتوا

با شناخت مخاطبان مورد نظر خود می توانید محتوای مرتبط و ارزشمند تری تولید کنید. محتواهایی که کاربران تمایل به خواندن آنها دارند و در­عین‌­حال دیگران را نیز به خواندن آن دعوت می­‌کنند.  به عنوان  یک بازاریاب حرفه‌­ایی، شاید هدف شما تغییر کرده باشد.   آیا می‌­خواهید گروه جدیدی از افراد را هدف قرار دهید یا بازار هدف فعلی خود را گسترش دهید؟ آیا می­خواهید همان مخاطبان هدف را حفظ کنید؟ برای این منظور باید هر ساله به فاکتورهای جذب مخاطب توجه داشته باشید و آنها را مورد بررسی قرار دهید.   به همین دلیل نیاز به تدوین استراتژی محتوا خواهید داشت. اینجا درست همان نقطه‌­ایی است  که شما  مخاطبان خاص خود را توصیف کرده و برای آنها  اقدام به تولید محتوا می­کنید. 

تدوین استراتژی محتوا و تثبیت جایگاه

این یک واقعیت غم­انگیز است که اینترنت پر از محتوا است که حتی نباید وجود داشته باشد. محتواهایی که در حال حاضر در جای دیگری وجود دارند، به سادگی دوباره ارسال می­‌شوند و در عین حال هیچگونه ارزشی ندارند. اکثر مردم ۹۹٪ این محتواهای بی­‌ارزش را نمی‌­بینند، چرا که  در هیچ جایی در SERP ها ظاهر نمی‌­شوند.­ برای اینکه محتواهای شما در این گروه قرار نگیرند باید دارای چند ویژگی مهم باشند. در تدوین استراتژی محتوا به این نکته توجه می‌­شود که محتوا باید برجسته و فاخر باشد. باید به گونه‌­ایی آن را تدوین کنید که درعین مفید بودن، منحصر­به فرد باشد. خط مشی مشخصی داشته باشد و از همه مهم‌­تر ارزش واقعی را به خوانندگان ارائه دهد.

تایید هرچه خاص­‌تر باشید جایگاه خود را  بیشتر تثبیت خواهید کرد. در این صورت فرصت خواهید داشت تا  به مخاطبان  ثابت کنید، در فعالیت خود حرفه­ایی هستید. مهم نیست خوانندگان شما به دنبال اطلاعات باشند یا سرگرمی، در هر صورت شما در زمینه خود تخصص کافی داشته و توانایی کافی برای پاسخ به نیازهای آنها دارید.

 تدوین استراتژی برای محتوا و سنجش نتایج

سنجش نتایج یکی از مهمترین جنبه های تدوین استراتژی محتوا است.  شما باید بدانید مخاطبان شما چه چیزهایی را دوست دارند. در عین حال باید بفهمید آنها به چه چیزهایی علاقمند نیستند. تولید محتوا در حجم زیاد، بدون بررسی بازخوردهای آن نتیجه‌­ایی نخواهد داشت. این امر درست مانند این است که بخواهید با شخص به صورت تلفنی صحبت کنید، اما در وسط مکالمه صدا قطع می‌شود. برای این منظور معیارهایی در Google Analytics وجود دارند که با استفاده از آنها می‌­توانید نتایج خود را مورد سنجش قرار دهید. از آن جمله می­‌توان به معیار مصرف، اشتراک­‌گذاری‌­های اجتماعی، معیارهای فروش و … اشاره کرد.

در تدوین استراتژی محتوا به صدای مخاطب گوش دهید

در تدوین استراتژی محتوا، گوش دادن به صدای مخاطب را فراموش نکنید. تجزیه و تحلیل داده‌ها می تواند ابزاری کاملاً مفید باشد اما آنها  فقط  در نمودارها نتایج را به شما نشان می‌­دهند. بسیاری از نتایج هستند که در آنالیز داده­‌ها ثبت نمی­‌شوند. برای دستیابی به آنها لازم است که به صدا ی مخاطب خود به دقت گوش کنید. مشتریان شما باید بدانند که در رسانه‌های اجتماعی شنیده می شوند. بنابراین علاوه بر بررسی بازخوردها، از آنها پیشنهاد نیز بخواهید. همچنین بهتر است با سایر کارمندان خود صحبت کنید تا درک بیشتری از نیازهای مشتریان داشته باشید. دسترسی به مشتریان و پاسخ دادن به بازخورد آنها باعث می شود که داده‌­های ارزشمندی را جمع‌­آوری کنید. همچنین به آنها نشان می‌­دهید که نظر آنها برای شما اهمیت دارد.

تدوین استراتژی در برنامه‌ریزی محتوا و تقویت محتوا

در تدوین استراتژی محتوا، تولید محتوا و بررسی آن قسمتی از این فرآیند را تشکیل می‌­دهند. یکی از مهم­ترین قسمت­‌های تدوین استراتژی محتوا تقویت آن است. برای تقویت محتوای خود، شبکه‌­هایی را که مخاطبان همواره به صورت آنلاین در آنجا حضور و فعالیت دارند را شناسایی کنید. در مرحله بعد اقدام به انتشار محتوا در این کانال­‌ها نمایید. این روش یکی از مهم‌­ترین قسمت­‌های بازاریابی محتوا است. برای این منظور به طور خاص باید استراتژیک فکر و عمل کنید. باید بتوانید همه منابع را شناسایی کنید. برای این منظور بهتر است از کارمندان و مشتریان تاثیرگذار استفاده نمایید. به این ترتیب به شیوه‌­ایی موثر به تقویت محتوا خواهید پرداخت.

قلب محتوا در این مسیر همواره سعی کنید کارمندان و مخاطبین خاص را حفظ نمایید. کافی است به شیوه‌­ایی موثر به آنها ثابت کنید که مهم هستند و شما برای حفظ آنها تلاش می‌­کنید. همانطور که می­‌بینید، تدوین استراتژی محتوا،  نیاز به دانش موشکی ندارد، اما اجرای آن کاملاً چالش برانگیز است و باید با دقت انجام شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

بسیار ممنون .برای من مفید و در عین حال ساده بود.

پاسخ دادن
BemAnnelf

The most common strategies for enteroatmospheric fistulas management are furosemide 40 mg buy online

پاسخ دادن
uttenna

The few people were extremely tacit, and together they greeted can you donate blood if you take blood pressure medicine a masked man in front of them buy ivermectin for humans

پاسخ دادن
freelmkar

azithromycin over the counter CoQ10 is a well known antioxidant, which acts like a coenzyme in different energy producing metabolic pathways of cells, scavenges free radicals and inhibits lipid peroxidation 2

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید