۸ راه تولید محتوای خلاقانه

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/01/21
۸ راه تولید محتوای خلاقانه

وقتی صحبت از خلاقیت به میان می‌آید، به یاد هنرمندان از جمله نویسندگان، عکاسان و فیلم‌سازان می‌افتیم. تولید محتوای خلاقانه یکی از نیازهای رو به رشد در صنعت بازاریابی محتوا است. به دلیل افزایش روزافزون حجم محتوا در اینترنت، ضرورت این مساله بسیار بالا رفته است. دیگر کاربران به یک عکس یا ویدیو یا مقاله معمولی توجه چندانی ندارند. خلاقیت هم چیزی نیست که آن را آموزش دهند.

این مضووع تجربی و حاصل به کار بردن تکنیک‌هایی است. اما با این حال برخی از این تکنیک‌ها را می‌توان یاد گرفت و به کار برد. در این مقاله به بهترین ترفندها و روش‌ها برای ایجاد یک محتوای خلاقانه خواهیم پرداخت.

افزایش رقابت بر سر جلب توجه کاربران

همه محتوایی که در اینترنت تولید می‌شود از مقاله، عکس و ویدیو گرفته تا داستان و اخبار یک هدف مشترک دارند. این هدف چیزی جز جلب توجه مخاطبین نیست. این حجم زیاد از اطلاعات به یک نقطه می‌انجامد و آن افزایش هوش مشتریان و عادت‌کردن مداوم آن‌ها به ساختارهای محتوایی است.

بازاریاب‌های محتوایی موفق، همواره در حال تغییر روش‌ها و اصول خود برای جلب نظر مشتریان هستند. روش‌های گوناگونی برای تغییر و به روز شدن وجود دارد. برخی از این روش‌ها به طور کلی موارد زیر است:

  • تغییر در طراحی (شامل چیدمان، رنگ‌بندی، زوایا و…)
  • تغییر در لحن و گفتار مانند تغییر از لحن رسمی به لحن داستانی و روایی
  • تغییر در روش‌های ارتباطی

بسیاری روش‌ها و اصول کلی هست که می‌تواند دست‌خوش تغییر شوند. این تغییرات حس پویایی را به مخاطبین شما انتقال می‌دهند. البته تغییر نیاز به مدریریت دارد که زیرمجموعه بحث مدیریت تغییر بحث می‌شود. تغییر چیزی است که همواره توجه‌ها را به خود جلب می‌کند.

در بازاریابی محتوا به خلاقیت بیشتری احتیاج داریم

آینده یک مجموعه اینترنتی به پویایی و اعمال خلاقیت بستگی دارد. اگرچه همواره اصول اولیه باید مدنظر باشد اما نوآوری بخش مهمی از روند پیشرفت یک کسب‌و‌کار است. هدف از تولید محتوا تقویت جایگاه در موتورهای جست‌و‌جو، افزایش آگاهی از برند و به طور کلی جذب مخاطب است.

محتوای خلاق

بسیاری خلاقیت را مترادف با مباحث فنی در نظر می‌‎گیرند. اما این دو مقوله کاملا از هم متفاوت هستند. یک مدیر محتوای خلاق تنها باید امکانات دنیای وب را بشناسد. پیاده‌سازی آن‌ها بر عهده متخصصین فنی است. خلاقیت باید در گفتار، رنگ، طرح و بسیاری چیزهای دیگر نمایان شود.

ترفندهایی برای افزودن خلاقیت به محتوای سایت

۱- نمایش محتوای شاخص به صورت هفتگی

برخی از مقالات و محتواهای سایت، ممکن است نسبت به بقیه بازدید و بازخورد بیشتری داشته باشد. این موضوع را می‌توانید به راحتی از آمارهای سایت خود به دست آورید. یک روش خلاقانه برای جلب نظر مخاطبین، نمایش محتوای شاخص هر هفته است. محتوایی که احتمال کلیک خوردن آن بالا است را به شکلی زیبا به مخاطبین نشان دهید تا شاید آن‌ها نیز جذب آن شوند.

۲- اطلاع‌رسانی درباره رویدادهای پیش رو

بسیاری اوقات کاربران شما از این طریق جذب محتوای سایت می‌شوند. هم‌چنین طراحی و پیاده‌سازی چنین محتوایی امکان تبلیغ خارج از سایت شما را نیز فراهم می‌کند. این دست رویدادها می‌تواند شامل برنامه‌های تخفیف، رونمایی از یک برنامه آموزشی و… باشد. سعی کنید در این گونه محتوا اطلاعاتی از کاربران خود به دست آورید. به عنوان مثال ایمیل یا شماره تماس آن‌ها را برای اطلاع‌رسانی بعدی در خصوص شروع برنامه جمع‌آوری کنید.

۳- درباره پشت صحنه کسب‌و‌کار خود حرف بزنید

یکی از ایده‌های جذاب برای مخاطبین یک سایت، اطلاع از شخصیت عوامل و گردانندگان آن است. با توجه به این‌که در بسیاری موارد، نمی‌توان از پشت صحنه یک کسب‌و‌کار اینترنتی اطلاعات کسب کرد، چنین کاری جذابیت زیادی ایجاد می‌کند. این کار را می‌توانید از طریق ساخت ویدیو یا ترکیب عکس و متن و یا مصاحبه و پادکست پیاده‌سازی کنید.

۴- محتواهای لیستی خود را افزایش دهید

محتواهای لیستی همیشه برای کاربران اینترنت جذابیت داشته است. این نوع محتوا به دلیل استفاده از عدد می‌تواند تیترهای جذابی را به وجود آورد که در بسیاری موارد نرخ کلیک آن بالا است.

نویسنده خلاق

۵- جمله یا نکته روز را در بخشی از صفحه درج کنید

یکی دیگر از ترفندها ارایه یک نکته یا جمله کوتاه روزانه است. کاربران در دنیای شلوغ و پر از محتوا دوست دارند به کارهای مینیمال جذب می‌شوند. این‌گونه فعالیت‌ها می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی کاربر بگذارد و همواره توجه او را به خود جلب کند.

۶- پادکست تولید کنید!

محتوای صوتی بسیار مورد بی‌توجهی تولید‌کنندگان محتوا قرار گرفته است. پادکست نوعی برنامه رادیویی ضبط‌ شده است. پادکست‌ها می‌تواند حاوی مباحث مختلفی از جمله سرگرمی، بحث‌های تخصصی یا آموزش باشد. بسیاری افراد به شنیدن علاقه دارند. چراکه در هر شرایطی قابل انجام است. اگرچه تولید پادکست نیازمند صرف وقت و هزینه است، اما با توجه به رقابت کم در این عرصه، می‌تواند ارزش زیادی برای کاربران شما ایجاد کند.

۷- بخش سوالات متداول را فراموش نکنید

این بخش اگرچه کاری جدید نیست، اما بسیاری وب‌سایت‌ها فاقد آن هستند. در زمینه هر کسب‌و‌کاری با هر هدفی، سوالات متداولی در ذهن کاربران وجود دارد. مثلا در زمینه خرید اینترنتی، سوالاتی درباره نحوه انجام خرید، نحوه ارسال و… همیشه ذهن مخاطبان را به خود مشغول می‌کند. سعی کنید پیش‌دستی کنید و سوالات را در یک قالب زیبا و خوانا پاسخ دهید.

۸- مشتریان راضی خود را در سایت برجسته کنید

این موضوع مخصوصا در مورد کسب‌و‌کارهایی که به سایر سازمان‌ها خدمات می‌دهند مفید است. مشتری جدید می‌خواهد بداند که افراد قبلی چه نظری درباره خدمات شما داشته‌اند. این کار می‌تواند با درج یک نظر مثبت از مشتری سازمانی با تصویری از آن مدیر آن سازمان انجام شود. روش بسیار کارای دیگر تهیه یک ویدیو و مصاحبه با مشتری راضی است. بی‌شک این موضوع تاثیر زیادی بر مخاطب شما خواهد داشت.

خلاقیت در متن محتوا

کلام آخر: تولید محتوای خلاقانه

در این مطلب سعی کردیم به برخی ترفندهای ساده برای افزودن خلاقیت به محتوا اشاره کنیم. طبق آن‌چه گفته شد، خلاقیت در بسیاری موارد به معنای ایجاد تغییر و پویایی محتوا است. این کار در بازاریابی محتوایی تاثیر چشم‌گیری دارد. علت آن، تنوع بالا و حجم انبوه محتوا در سطح وب است. کاربران خیلی سریع به انواع محتوا عادت می‌کنند و یا از آن خسته می‌شوند. لذا استفاده از انواع مختلف محتوا و تغییر آن بر اساس نیازهای روز امری مهم و ضروری در موفقیت بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید