9 مرحله ساده برای تولید محتوای جذاب

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 13 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/12/03
9 مرحله ساده برای تولید محتوای جذاب

تولید محتوای جذاب به صورت ثابت کار ساده ای نیست. اگر میخواهید در این راه موفق شوید، خواندن این مقاله میتواند به شما کمک کند. برای بسیای از نویسندگان این مسئله پیش آمده که هفته ای حداقل یکبار برای سایتی خاص محتوا می نویسند و حتی چندین روز هفته را صرف بروزرسانی محتوای جذب کننده در شبکه های اجتماعی می کنند. آیا میخواهید بدانید که روند کاری آنها چگونه به بهترین نحو ممکن انجام میشود؟

مسئله اینجاست؛ روند تولید محتوا برای هر کسی متفاوت بوده و در طی سال ها تکامل می یابد. مطمئنا هم اکنون سبک نگارش شما نسبت به سال های گذشته، بسیار متفاوت است. اگر در گذشته تنها به چهار مرحله زیر توجه داشتید؛

  • در مورد موضوع تصمیم بگیرید
  • نوشتن
  • تصحیح
  • انتشار

اکنون به موارد دیگری نیز توجه خواهید کرد.

در ادامه این مقاله در نظر داریم شما را با 9 مرحله ساده که به تولید محتوای جذاب ختم می شود آشنا کنیم. این نکات کمک می کنند مخاطبان بیشتری را به سمت وبلاگ خود جذب نمائید. با ما همراه باشید.

نکات ساده برای تولید محتوای جذب کننده

هیچگاه نباید تولید محتوای جذاب را کاری آسان بدانید. برای فعالیت در این شغل نیاز است تا گستره خلاقیت خود را افزایش دهید. و در اعماق مغزتان به دنبال کلماتی تاثیرگذارتر باشید. در این میان استفاده از این نکات میتواند بسیار کمک کننده باشد.

1. برای یک محتوای خلاقانه ایده پردازی کنید

تمام ایده های محتوایی که به ذهن تان خطور می کند را یادداشت کنید. در برخی موارد حتی خواندن یک مقاله جدید، ایده ای را در ذهن شما فعال می کند. حتی در زمان دوش گرفتن ممکن است ایده ای در ذهن تان جرقه زند. مسلما تمامی ایده ها نمیتوانند جذاب باشند. از همین رو خیلی مهم نیست که ایده تان تا چه اندازه احمقانه یا پیچیده است. در هر صورت آنها را یادداشت کنید. این ایده‌ها کمک می کند زمانی که از هر محتوایی تهی هستید، به سراغشان بروید و شروع به نوشتن کنید.

2. تحقیق محتوا برای یک نگارش تمام عیار!

هنگامی که در مورد موضوعی اقدام به تولید محتوا می کنید، باید به خوبی در رابطه با آن تحقیق کنید. حتی شاید گاهی لازم باشد به سراغ مقالات پژوهشی دانشگاهی نیز بروید. تا به عمق موضوع پی ببرید. در حین انجام این کار، باید تمامی موارد را در فایل word یادداشت کنید.

3. تحقیقات سئو و تاثیر آن روی جذابیت یک محتوا

بعد از اینکه اطلاعات کافی را جمع آوری کردید و تحقیقات کاملی را صورت دادید. به تحقیق بر روی برخی از نکات اولیه سئو می پردازید. در این راستا میتوانید از ابزارهایی همچون Ubersuggest & Ahrefs کمک بگیرید. این ابزارها تصمیم گیری در رابطه با موضوعی که قصد نوشتن آن را دارید را برای شما آسان می کند. این همچنین به شما کمک می کند تا حجم جستجو برای هر کلمه کلیدی را اندازه گیری کرده و لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را در اختیار داشته باشید.

4. طرح کلی محتوای خود را بیابید

سپس بر روی فایل word خود یک طرح کلی ایجاد کنید. باید به بررسی تمامی محتوای وبلاگ خود در تمامی بخش ها بپردازید. درواقع باید مطمئن شوید در تمامی بخش ها از محتوای کافی برخوردار هستید. ایجاد طرح کلی به شما کمک می کند تا به راحتی جریان مقاله را پیش ببرید.

5. تحقیقات بیشتر (در صورت نیاز) برای یک محتوای جذاب

در حین ایجاد طرح کلی، اگر احساس کردید، اطلاعات کافی در مورد موضوع/بخش خاصی ندارید باید به تحقیق بیشتری بپردازید. مطمئنا این اتفاق برای تمامی محتواها رخ نمی دهد. معمولا زمانی که به دنبال یک مجموعه اطلاعات خاص بگردید، با چنین فرآیندی روبرو خواهید شد.

6. به سادگی محتوای با جذابیت بالا بنویسید!

حال میرسیم به مرحله اصلی. شروع به نوشتن متن جذابی کنید که برای خودتان هم جذاب است. میتوانید نوشتن را حتی در وردپرس یا فایل word جدیدی باز کرده و کار خود را آغاز نمائید.

7. محتوای خلاقانه خود را تقویت کنید

حالا که کیک پخته شد، به آلبالو نیاز دارد. یکبار به طور کامل مقاله را مرور کنید، تمامی عباراتی را که ممکن است خواننده درک نکند، پر رنگ کنید. سپس تمام تصاویر مربوط به تصویر / ویدیو / GIF / طرح را به پست وبلاگ اضافه نمائید. این کار 30-90 دقیقه طول می کشد. تصمیم گیری درباره عنوان، افزودن برچسب ها، نوشتن توضیحات متا و … همه در این مرحله اتفاق می افتد.

8. تصحیح محتوای جذاب

اکنون که MVP (حداقل محصول زنده) آماده است، تصحیح مفصلی را باید صورت دهید. اگر براین باورید هر پاراگراف بیش‌ازحد بلند است، برای خوانش آسانتر آن را به بندهای کوتاه تر تقسیم کنید. بعد از اتمام کار، و دوباره باید با دقت آن را بخوانید تا برای شما هم جذاب باشد.

9. انتشار با یک کلیک!

با یک پیش نمایش سریع، برای دیدن ظاهر مقاله ، دکمه “انتشار” را بفشارید. سپس آن را برای خواندن مخاطبان در سراسر جهان (یا شاید فقط چند علاقه مند) منتشر خواهید کرد.

یک تولید محتوای جذاب چه مراحلی دارد؟

برای اینکه بتوانید در فضای مجازی تولید محتوا جذاب داشته باشید این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید. تولید محتوا به صورت کلی به سه دسته ی: تولید محتوای متنی، تصویری و صوتب تقسیم بندی می شود. هر کدام از این انواع تولید متن ها فواید و خصوصیات خودشان را دارند، که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم. راجع به این صحبت خواهیم کرد که محتوای جذاب چگونه بر مخاطب تاثیر خود را خواهد گذاشت.

چگونگی تولید محتوا جذاب در فضای مجازی

برای اینکه در فضای مجازی موفق ترشویم و بتوانیم محتوای جذاب تولید کنیم، باید سراغ مطالب جدیدتری برویم. بایستی از سایت ها موفق خارجی الگو برداری کنیم و همچنین از خلاقیت خودمان استفاه کنیم، تا محتوای بسیار جذاب داشته باشیم. تولید محتوا به صورت جذاب کار ساده ای نیست و باید وقت صرف آن کرد تا خروجی کار بسیار با ارزش و قابل احترام باشد.

استفاده از سایت های خارجی مرتبط با کار خودمان

یکی از مرسوم ترین کارها برای اینکه تعدادی محتوای جذاب تولید کنید، این است که از سایت های خارجی مرتبط با کارتان استفاده کنید. شما می توانید زمینه کار خودتان را به زبان انگلیسی تایپ کنید و به دنبال مطلب به این زبان بگردید. ببینید کسانی که در خارج از کشور زندگی می کنند چه کرده اند، با توجه به طیف مخاطبانی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند و یا این زبان را بلد هستند شما مطالب گوناگونی خواهید یافت.

بهتر است کمی به زبان انگلیسی مسلط باشیم تا بتوانیم محتوای به روز تری ارائه کنیم. دلیل استفاده این است که سایت های خارجی همیشه از ما جلوتر گام بر می دارند و ما به دنبال آن ها خواهیم رفت.

روش دیگر این است که از خلاقیت خودمان استفاده کنیم. استفاده از خلاقیت می تواند باعث شود که ما مطالب جدیدتر و نوآورتری تولید کنیم.

چرا باید تولید محتوای جذاب داشته باشیم

برای آنکه بازدید کننده به سایت خودمان بیاوریم باید محتوای فوق جذاب تولید کنیم. محتوای بسیار جذاب آمار بازدیدکنندگان ما را افزایش می دهند که این به خودی خود دو مزیت بزرگ دارد:

اول اینکه محتوای جذاب باعث می شود رنک ما در گوگل به صورت چشم گیری افزایش پیدا کند. افزایش رنک در گوگل ما را در موتورهای جست و جو در رتبه های اول نشان می دهد.

دوم اینکه خود اینکار باعث می شود که ما باز بازدیدکنندگان بیشتری در سایت خود داشته باشید. این کار دقیقا مانند چرخه عمل می کند و وقتی این چرخه تکمیل شود ما می توانیم به فروش برسیم.

از کجا محتوا را جذاب تولید کنیم

گفتیم که اگر خودمان صاحب کار هستیم بهتر است این کار را به دیگران واگذار کنیم. تولید محتوای جذاب همیشه نیازمند وقت کافی است و شخصی که این کار را انجام میدهد باید ذوق و سلیقه به خرج دهد تا کاری که سرانجام در اختیار مخاطب قرار می گیرد.

روش دیگر این است که خودمان محتوا تولید کنیم، اما نگارش محتوا را به شخصی دیگر واگذار کنیم. مثلا می توانید فیلم یا ویدئو ضبط کنید و یا از جای دیگر بهره بگیریم.

شما می توانید یک مترجم استخدام کنید و فایلهای ویدئو را برای او بفرستید، تا برایتان ترجمه کند بعد از ترجمه آن را به یک متخصص سئو بدهید تا برایتان تدوین کنید و در نهایت محتوا تولید شود.

تاثیر تولید محتوای جذاب در مخاطب

محتوای جذاب باعث می شود مشتری به مطالب سایت شما عادت پیدا کند و برای برطرف کردن نیازهای خودش سراغ سایت های دیگری نرود. این عادت ارزشمند برای مشتری می تواند برای شما بسیار سودآور باشد. به این علت که مشتری دیگر سراغ بقیه سایت ها نمی رود تا نیازهایش را برآورده کند. کم کم به این نتیجه می رسد که یا سایت شما پاسخگوی نیازش است و یا به صورت کلی منصرف می شود.

در بحث تولید محتوای الکترونیک گفتیم روش های زیادی برای تولید محتوا بی نظیر به صورت الکترونیک وجود دارد. از جمله به آن ها اشاره خواهیم کرد:

۱- تولید محتوا بسیار جذاب در فضای مجازی به صورت تصویری

برای انکه محتوای بسیار جذاب تولید کنید باید مواردی را رعایت کنید:

اول کیفیت فیلم برداری بسیار مهم است. اگر فیلم برداری با کیفیت باشد محتوا جذاب تر به نظر می رسد.

تاثیر لبخند و چهره بر بیننده، لبخند بسیار می تواند در تولید یک محتوای بسیار جذاب کمک کننده باشد. شاید ساده به نظر برسد اما همین کار کوچک در بیننده این برداشت را ایجاد می کند که دوست داشتنی است و مردم بیشتر به این که احساس خوبی در آن ها ایجاد شود بها  می پردازند، تا اینکه  الزاما مطالب خیلی مفیدی به دست بیاورند.

البته این به این معنا نیست که در انتقال مطالب کم بگذارید. شما علاوه بر اینکه ظاهر مطلب را باید رعایت کنید، محتوای ارزشمندی هم باید تولید کنید. شما از تولید محتوای تصویری بیشتر در شبکه های اجتماعی باید استفاده کنید، زیرا این شبکه ها از این جنس هستند. در مقاله هایی تحت عنوان چگون تولید محتوای جذاب در اینستاگرام تولید کنیم بیشتر راجع به این موضوع بحث کردیم.

۲- تولید محتوا جذب کننده به صورت صوتی

در تولید محتوای صوتی جذاب هم ظاهر کار بسیار مهم است. شما باید صدای گیرایی داشته باشید و خوش صحبت باشید. اگر اینطور نیستید از دیگران کمک بگیرید و یا این توانایی را در خودتان بوجود آورید.

در تولید محتوای صوتی هم باطن کار اهمیت دارد. شما می توانید همان محتوای تصویری را به صوتی هم تبدیل کنید و در این صورت دیگر نیازی نیست که حتما فایل مجزا به صورت صوتی تولید کنید. اما اگر محتوای جدید و کمی متفاوت تولید کنید بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، تولید محتوای صوتی هم در تلگرام و هم در اینستاگرام کاربرد دارد.

۳- تولید محتوای جذاب به صورت متنی

برای این که تولید محتوای متنی جذاب به سرانجام خوبی برسد باید شکیل باشد. از قواعد فوتوشاپ در کارتان استفاده کنید. همچنین شما می توانید مطالبی را که ضبط کردید و یا به صورت تصویری فیلم برداری کردید را به صورت متنی تایپ کنید. در این صورت نیازی ندارید تا محتوای متنی جدیدی بنویسید، اما به خاطر داشته باشید که محتوای متنی باید تازه باشد. مخاطبان دیگر حوصله ی خواندن مطالب تکراری را ندارند. تولید محتوا متنی بیشتر در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام کاربرد دارد. همچنین برای سایت خود نیز باید محتوای الکترونیک متنی تولید کنید تا بتوانید بیشتر در دید قرار بگیرید.

چگونگی تولید محتوای جذاب در شبکه های اجتماعی

برای آنکه محتوای بسیار جذاب تولید کنیم بهتر است که مطالبی را در سایتمان بنویسیم که اکثر مردم دنبال آن می گردند.

۱- از موتورهای جست و جو گر استفاده کنید

امروزه موتورهای جست و جوگر می توانند کمک زیادی به شما بکنند، که  مطالبی در سایت خودتان بگذارید که دیگران راجع به آن جست و جو کرده اند. به سایت گوگل بروید و چند کلمه را به صورت تصادفی تایپ کنید و چند حرف آن کلمه را بنویسید گوگل قبل از اینکه تمام جمله را تایپ کنید چندین نتیجه مرتبط به شما می دهد.

۲- استفاده از وبسایت های خلاقانه و جذاب

بخواهید و سفارش بدهید که دیگران به شما پیشنهاد بدهند. با پیشنهاد آن ها می توانید روی گزینه های مناسب بیشتر مانور بدهید. شاید بهتر باشد از نزدیکان، دوستان و اعضای خانواده هم کمک بگیرید که بتوانید تولید محتوای جذاب کنید.

مطالب راجع به چهره های سینمایی و یا افراد معروف ورزشی قرار دهید.

اگر مطالبی که ارائه می کنید راجع به چهره ها باشد این امکان را به شما خواهد داد که از جذابیت این فضا به نحو احسنت استفاده کنید.

کافی است راجع به چند چهره ی معروف زندگی نامه یا اتفاقات جالب را تعریف کنید. آنگاه مشاهده می کنید که سایتتان چقدر متفاوت شده است.

۳- اخبار جذاب در سایت خودتان قرار دهید

همیشه مخاطبان دنبال اخبار می گردند اگر شما اخباری تولید کنید، که جذاب باشد می تواند مخاطبان زیادی را به خودش جذب کند.

۴- در نوشتن محتوای جذاب به روز باشید

به روز بودن باعث جذابیت محتوای شما می شود. باید یک تیم داشته باشید تا به صورت منظم برای شما محتوا تولید کند. هر چقدر محتوای شما به روزتر باشد مخاطببان بیشتری را به سمت خود خواهید آورد.

تولید محتوای جذاب را کجا نمایش بدهیم؟

به صورت کلی اگر بخواهید دیده شوید می توانید از ابزارهایی مانند آپارت، یوتیوب و … استفاده کنید. می توانید با سایت های دیگر آشنا شوید و آن ها سایت شما را به مخاطبان خودشان معرفی کنند. این یکی از بهترین کارهایی است که شما می توانید انجام دهید تا سایتتان دیده شود.

به صورت کلی گفته شد که اگر بتوانیم یک چرخه ی سالمی از مخاطبان و مطالب سایت ارائه کنیم، می توانیم مخاطبان بیشتری به سمت خود بیاوریم. هر چقدر تولید محتوای جذاب تری داشته باشیم مخاطب و بازدیدکننده بیشتری خواهیم داست و بیشتر سایت ما دیده می شود و هر چقدر سایت ما بیشتر دیده شود رتبه ی ما در گوگل افزایش پیدا خواهد کرد. از این که این مقاله را خواندید سپاسگزاریم. امیدوارم مطالبی که خوانده اید مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید