نگارش محتوا توسط نویسنده محتوا یا کپی رایتینگ؛ تفاوت در چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 13 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/08/07
نگارش محتوا توسط نویسنده محتوا یا کپی رایتینگ؛ تفاوت در چیست؟

آیا به دنبال استخدام نویسنده سئو برای نام تجاری خود هستید؟ تفاوت بین یک کپی رایتر و نویسنده محتوا می‌تواند بر موفقیت کمپین شما تأثیر بگذارد. وب سایت شما برای سطح بعدی آماده است و زمان آن رسیده است که یک نویسنده سئو استخدام کنید تا محتوای شما را تقویت کرده و در موتورهای جستجو رتبه بالاتری را کسب کند. حال انتخاب شما چیست؛ نگارش محتوا یا کپی رایتینگ؟

اما کدام را باید استخدام کنید؟ کسی که برایتان محتوا بنویسد؟ یا یک متخصص کپی رایتینگ؟ آیا حتی فرقی هم دارد؟ هر دوی آن‌ها در راستای اهداف سئو کار می‌کنند، آیا واقعاً اهمیت دارد؟ بله، دارد.

نوشتن محتوا و کپی رایتینگ هر دو در واقع بارگذاری مطالب در سایت هستند، اما هر کدام اهداف متمایز خود را ارائه می‌دهند و این تمایز به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که برای دستیابی به نتایج دلخواه، از کدام روش استفاده ‌کنید. اشتباه گرفتن این دو یا ترکیب بی اثر این دو  به احتمال زیاد منجر به نتایج حداقلی خواهد شد. برای انتخاب روش مناسب (و ایضا نویسنده خوب) برای پروژه خود، باید تفاوت این دو را در نظر بگیرید.

محتوا چیست؟

بیایید به این موضوع بپردازیم که محتوا چگونه باعث بهبود سئو می‌شود؟ بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) عبارت است از ارتقاء وب سایت به منظور افزایش میزان بازدید وب سایت هنگام جستجوی موضوعات، خدمات و محصولات در موتورهای جستجو مانند گوگل یا بینگ.

هدف اصلی سئو بهبود تجربه کلی کاربر است، زیرا این عمدتا همان چیزی است که ربات‌های موتور جستجو در هنگام اسکن و رتبه بندی مناسب ترین صفحات وب به دنبال آن هستند.

اینجاست که محتوا نقش کلیدی را ایفا می‌کند. موتورهای جستجو به دنبال اطلاعات مفیدی هستند که به کاربران اطلاعاتی را دهد، سرگرمشان کند، آموزش‌شان  دهد و یا مشکلی از مشکلاتشان  را حل کند. هدف اصلی نوشتن محتوا ایجاد محتوای با کیفیت بالا و متمرکز بر کلمات کلیدی است که در موتورهای جستجو رتبه خوبی برای ایجاد ترافیک ارگانیک به یک وب سایت دارد.

کپی رایتینگ چیست؟

در مقابل، هدف اصلی کپی رایتینگ تبدیل ترافیک به مشتری و فروش است. کپی رایتینگ استفاده از ادبیات تجاری برای تبلیغ یک محصول و دعوت از بازدیدکنندگان برای خریدن کردن کالا و خدمات است. در حالیکه محتوا در مورد هر نوع اطلاعات مفید برای کاربر می‌تواند باشد.

آیا نویسنده محتوا و کپی رایتر قادر به انجام هر دو کار هستند؟ بله، اما تفاوت واقعاً به آنچه شما سعی می‌کنید انجام دهید و کدام روش شما را بهتر به اهدافتان می‌رساند، برمی‌گردد.

نویسنده محتوا

عبارت کپی رایتینگِ سئو، یه غلط مصطلح است. اعتقاد من این است که این اصطلاح ناشی از اشتباه بسیاری از متخصصان سئو در دو نوع نوشتار است. برخی از متخصصان سئو می‌گویند که دو نوع نوشتار یکسان هستند و بعضی دیگر هم می‌گویند که با هم فرق می‌کنند. عده ای هم بر این عقیده بودند که همپوشانی وجود دارد. به طور کلی، اجماع در مورد کپی رایتینگ وجود ندارد.

با این حال، شکی نیست که این اصطلاح وجود دارد و کاربران به طور فعال آن را در فضای آنلاین جستجو می‌کنند. اکثر افرادی که در جستجوی این کلمه کلیدی هستند در واقع به دنبال موارد زیر هستند:

 • خدمات محتوا وب سایت.
 • پست‌های وبلاگ
 • نسخه‌های آگهی تبلیغاتی
 • کپی رایتر صفحه فروش

تشخیص اینکه چه کسی به  واقع به دنبال کپی رایتینگ برای بهبود سئو است، دشوار است. به عنوان مثال، من به عنوان نویسنده محتوا برای بهبود سئو، اغلب از آژانس‌های سئو در مورد کپی رایتینگ، آگهی فیس بوک، نسخه تبلیغاتی برای رسانه‌های اجتماعی، صفحات فروش و غیره سوال می‌کنم. در حالی که این پروژه‌ها شامل محتوا می‌شوند، لزوماً شامل سئو نمی‌شوند. در عوض، آن‌ها به نسخه فروش نیاز دارند. چیزی که ممکن است بخشی از کار نویسنده محتوا برای بهبود سئو باشد یا نباشد.

با وجود اینکه سئوی کپی رایتینگ یک اصطلاح شناخته شده است، باز هم تمایزِ بین نوشتن محتوا برای بهبود سئو و کپی رایتینگ باید در نظر گرفته شود و وقتی این را می‌دانید، می‌توانید نویسنده مناسب را برای انجام کار استخدام کنید.

انتخاب نویسنده مناسب محتوا برای بهبود سئو

بسته به نیاز پروژه خود، زمانی که هدف شما جذب ترافیک ارگانیک بیشتر به وب سایت از طریق محتوای با کیفیت بالا و بهینه سازی کلمات کلیدی است، لازم است یک نویسنده محتوا برای بهبود سئو استخدام کنید. یک نویسنده محتوا نحوه بهینه سازی موتور جستجو را درک می‌کند و می‌داند چگونه مطالبی آموزنده، قانع کننده و مرتبط بنویسد. با این حال، نوشتن محتوایی که به منظور ایجاد تحول است، همیشه موثر نیست.

در محتوا برای بهبود سئو رویه‌های مختلفی دنبال می شود، از جمله:

 • افزایش رتبه با کلمات کلیدی
 • کلیک‌های هدایت کننده از صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs).
 • جذب بک لینک‌های قدرتمند (لینک‌های پشتیبان)
 • هدایت کاربران به سایر صفحات وب داخلی.
 • تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت به خریدار، مشترک و یا مشتری.

بنابراین، اگر می‌خواهید ترافیک ارگانیک را افزایش دهید، باید یک نویسنده محتوا سئو برای نوشتن محتوای وب سایت خود، عمدتا صفحات وب و پست‌های وبلاگ استخدام کنید.

محتوای عالی می‌تواند باعث اشتراک گذاری اجتماعی شود، کاربران را برای مدت بیشتری در وب سایت شما نگه دارد و تبدیل‌ها را بهبود بخشد. همچنین می‌تواند به شما در ایجاد وجهه و اقتدار و افزایش آگاهی از برند خود کمک کند.

نویسندگان محتوا معمولاً محتوایی مانند:

 • پست‌های وبلاگ مناسب سئو
 • صفحات خدمات مناسب سئو
 • محتوای تجاری
 • صفحات فرود پرداخت به ازای کلیک
 • محتوای ایجاد پیوند
 • پست‌های مهمان برای سئو.
 • کتاب‌های الکترونیکی برای ارتقای سئو تولید می‌کنند.

اگر نگرانی اصلی شما جذب ترافیک بیشتر نیست، بلکه تبدیل ترافیک پولی و موجود شما به مشتری و فروش است، پس باید یک کپی رایتر فروش را استخدام کنید.

چه زمانی باید یک کپی رایتر استخدام کرد؟

انواع مختلفی از کپی رایترها وجود دارد، همانطور که انواع مختلفی از پروژه‌ها در کپی رایتینگ وجود دارد. همه پلتفرم‌های مختلف موجود که نیاز به کپی (نسخه تبلیغاتی) دارند را در نظر بگیرید. تبلیغات گوگل، صفحات فرود وب سایت، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات چاپی، بروشور، توضیحات محصول، تبلیغات فیس بوک، تبلیغات بیلبورد، صفحات فروش، صفحات مجموعه محصولات و این لیست همچنان ادامه دارد.

کپی رایتر استخدام

هنگامی‌که هدف اصلی شما تبدیل ترافیک به مشتری یا فروش است، باید یک کپی رایتر با تجربه استخدام کنید. این ترافیک ممکن است ارگانیک باشد، اما ممکن است ترافیک ناشی از رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی، مستقیم و غیره نیز باشد. بنابراین، شما لازم است یک کپی رایتر را استخدام کنید که در نوع دقیق نوشته تبلیغاتی یا کپی مورد نیاز شما تخصص دارد و می‌داند چگونه آن نوع ترافیک خاص را تبدیل (تبدیل بازدید کننده به مشتری) کند.

به عنوان مثال، یک کپی رایتر تبلیغاتی فیس بوک ممکن است در نوشتن نسخه تبلیغاتی چاپی حرفه ای نباشد. تحقیق، هدف گذاری، نگارش، قالب بندی، و فرایند اجرای نهایی می‌تواند برای هر نوع نسخه تبلیغاتی کاملاً متفاوت باشد.

انواع پروژه‌هایی که کپی رایترها اغلب تولید می‌کنند عبارتند از:

 • تبلیغات فیس بوک و اینستاگرام
 • پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • کمپین‌های ایمیل
 • محتوای مربوط به بازاریابی.
 • اسکریپت‌های ویدئویی.
 • صفحات فروش.
 • تبلیغات روزنامه‌ای
 • توضیحات محصول.
 • صفحات فرود
 • نام و برند تجاری
 • کپی وب سایت (پیام‌های تجاری).
 • کاغذهای سفید یا نسخه نمایشی محصولات.
 • دکمه‌های فراخوان به عمل (خرید)

به طور معمول، با جستجو در گوگل در نوع خاصی از متن تبلیغاتی که به دنبال آن هستید، می‌توانید یک کپی رایتر ماهر پیدا کنید. با این حال، برخی از پروژه‌ها می‌توانند آنقدر فوق العاده باشند که پیدا کردن یک نویسنده متناسب با آن ، یک چالش باشد. در این صورت، می‌توانید یک کپی رایتر عمومی ‌را پیدا کنید و بپرسید که آیا آن‌ها در چنین پروژه ای تجربه دارند یا خیر. حتی اگر آن‌ها خود متخصصنباشند، ممکن است کسی را در آژانس یا صنعت بشناسند و به شما در برقراری ارتباط با شخص مناسب کمک کنند.

به یاد داشته باشید، موفقیت هر کمپین بازاریابی به توانایی یک نویسنده در نوشتن نسخه فروش بستگی دارد. فرایند باید شامل انجام تحقیقات درباره بازار، نوشتن نسخه ای که برای مخاطبان مطلوب است و دیگر اقداماتی باشد که کاربران را به خرید ترغیب می‌کند.

مهارتهای مناسب برای استخدام نویسنده سئو

هنگامی‌که نیازهای نوشتاری سئو خود را تعیین کردید و تصمیم گرفتید که با نویسنده محتوا برای بهبود سئو یا کپی رایتر پیش بروید، باید مطمئن شوید که فرد دارای مهارت‌های مناسب را انتخاب کرده اید.

علاوه بر انتخاب نویسنده متناسب با نام تجاری ، باید به دنبال این مهارت‌های مهم نیز باشید:

1. نسبت به شیوه‌های نگارش سئو به روز باشد.

بهترین شیوه‌های سئو به طور مداوم با الگوریتم‌های موتور جستجو در حال پیشرفت است. وقتی روی نویسنده ای سرمایه گذاری می‌کنید تا به محتوای شما کمک کند تا از نظر سئو بهینه شود، بسیار مهم است که نویسنده شما با آخرین به روز رسانی‌ها آشنا باشد و بداند موتورهای جستجو به دنبال چه چیزی هستند.

2. کپی رایتینگ برای تبدیل را درک کند.

اگر هدف اصلی شما بهبود نرخ تبدیل است، باید با نویسنده ای مشارکت داشته باشید که می‌داند چگونه یک نسخه عالی بنویسد که بتواند به آن هدف برسد. نترسید و از یک نویسنده در مورد میانگین نرخ تبدیل و تجربیات گذشته اش سوال کنید تا مطمئن شوید که دارای سابقه اثبات شده و خوب هستند.

3. هدف جستجو (نیت کاربر از جستجو) را درک کند.

هدف جستجو، که به عنوان قصد کاربر نیز شناخته می‌شود، هدف اصلی کاربر هنگام جستجوی اطلاعات از طریق موتور جستجو است. به عنوان مثال، بیایید به [کیک تولد] به عنوان یک کلمه کلیدی نگاه کنیم. کسی که می‌خواهد نحوه پخت کیک تولد را بیاموزد، جستجوی متفاوتی نسبت به شخصی که به دنبال خدمات تزئین کیک محلی است یا شخص دیگری که می‌خواهد بداند سنت کیک تولد از کی و چگونه آغاز شده است، دارد. یک نویسنده سئو قوی باید هدف جستجو را بفهمد و محتوای با کیفیت بالا را برای یک موضوع خاص کلمه کلیدی بنویسد، نه فقط اینکه از خود کلمه کلیدی ستفاده کند.

4. یک محقق کامل باشد.

موسسات آمار روند نگران کننده ای را نشان می‌دهند. اعتماد مصرف کنندگان به رسانه‌ها و موسسات در کمترین حد خود قرار دارد. برندها نمی‌توانند محتوای غیر قابل اعتماد منتشر کنند و اعتماد مخاطبان خود را از دست بدهند. کپی رایترها و نویسندگان محتوا باید علاوه دارا بودن شایستگی‌هایی که ذکر شد، محققان کاملی نیز باشند.

هدف جستجو

5. اطلاعات دموگرافیک مخاطبان هدف را درک کند.

یک نویسنده قوی می‌تواند با مخاطبان مختلف سازگار شود. محتوا برای مصرف کنندگان بالای 65 سال دارای تن و سبک بسیار متفاوتی نسبت به محتوای در نظر گرفته شده برای نسل جدید است. مهم است که مطمئن شوید نویسنده ای که انتخاب می‌کنید می‌تواند وظایف متنوعی را انجام دهد و می‌داند چگونه مخاطبان شما را تحت تاثیر قرار دهد.

نحوه اندازه گیری عملکرد سئو در کپی رایتینگ (Copywriting)

موفقیت در بازاریابی محتوا به اهداف خاص و شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) تعیین شده بستگی دارد.

برخی از رایج ترین شاخصه‌های مورد استفاده برای اندازه گیری موفقیت کمپین عبارتند از:

 • آگاهی از برند
 • میزان تولید مشتری
 • مشترکین ایمیل.
 • رتبه بندی کلمات کلیدی
 • تبدیل در محل.
 • نرخ کلیک (CTR).
 • ترافیک وب از طریق جستجوی ارگانیک
 • لایک، نظر و اشتراک گذاری در رسانه‌های اجتماعی.

محتوای خوب با عملکرد آن و کسانی که آن را مصرف می‌کنند سنجیده می‌شود. بسته به اهداف برند، کمپین مشابهی که توسط دو مارک مختلف اجرا می‌شود می‌تواند موفقیت آمیز یا ناموفق باشد. اگر محتوا سه برابر سهام شبکه‌های اجتماعی را به دست آورد، برای یک برند موفقیتی محسوب می‌شود که ملاک اصلی آن بهبود حضور خود در فیس بوک بوده است.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید