راهنمای تولید محتوا چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 13 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/06/02
راهنمای تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا یکی از اصلی‌ترین راه‌های ارتباط با مخاطب در فضای مجازی است، انواع محتوا به شیوه‌های مختلفی صورت میگیرد که انتخاب آن بسته به کاربرد و شیوه های اشتراک گذاری محتوا خواهد داشت. در این مقاله جامع با عنوان راهنمای تولید محتوا قصد داریم به بیان نکات کاربردی در این زمینه بپردازیم.

راهنمای کوتاه درباره تولید محتوا

محتوا بخش بزرگی از زندگی روزمره ما را به خود اختصاص می‌دهد، در واقع با در اختیار داشتن محتوا است که شما پاسخ سوالات خود را دریافت می کنید، سرگرم می‌شوید، اطلاعات کسب می‌کنید و … . تولید محتوا با روش‌های مختلف و با اهداف کاربردی متنوع صورت می‌گیرد. انواع محتوای متنی، تصویری، صوتی و گرافیکی از جمله مواردی است که با در اختیار داشتن آنها می توان با مخاطب ارتباط برقرار کرد.

استفاده از محتوا به عنوان یکی از راه‌های تبلیغات و جذب مخاطب همواره مورد توجه قرار گرفته است، بنابراین کسی که تولید کننده محتوا است باید از مهارت و توانایی های بالایی در نگارش و آگاهی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ برخوردار باشد. امروزه با رونق گرفتن دنیای مجازی و تکنولوژی اینترنت استفاده از تولید محتوا تنها راه جذب مخاطب و تعامل با او است. فعالیت شما در هر زمینه‌ای که باشد نیاز است تا با تولید محتوای مناسب راه‌های ارتباط با مخاطب را در اختیار داشته باشید.

راهنما برای تولید محتوای منظم

اگرچه تولید کردن محتوا به دیده شدن شما در فضای مجازی کمک می کند اما باید بدانید انتشار محتوا نیز باید طبق ضوابط و قوانینی صورت گیرد تا بهینه بوده و بهره‌وری به همراه داشته باشد. برای این که ارتباط موثرتری با مخاطبین خود داشته باشید نیاز است که مدام پیج، صفحه و یا سایت خود را به روز رسانی کنید، بنابراین تولید محتوا باید به صورت پلکانی و منظم صورت گیرد.

هر از گاهی نیاز است که در مورد موضوعاتی مرتبط با زمینه کاری و فعالیتی خود محتواهای سریالی تولید کرده و منتشر کنید. بنابراین برای تولید محتوا بهتر است که روی موضوعاتی که مورد نیاز مخاطب شما است تمرکز داشته باشید، این محتوا می تواند به صورت یک مقاله یا نوشته ترجمه شده یا تالیف شده در مورد موضوعاتی که مرتبط با زمینه کاری شما است، یک پادکست صوتی یا حتی ویدئوهای مرتبط با موضوعات کاری شما باشد. مهم این است که شما به صورت منظم و برای جذب مخاطبین خود محتواهای متنوع و کاربر پسند تولید کنید.

دستورالعمل برای تهیه محتوای متنی

تولید محتوا یک مرحله از چرخه بازاریابی  مبتنی بر محتوا است.  چرخه محتوا مبتنی بر مراحل: هدف‌گذاری، تدوین استراتژی محتوا، تولید محتوا، توزیع، تحلیل و اصلاح و به‌روزرسانی است. خلق یک محتوای متنی یا هرگونه دیگری از محتوا باید با این مراحل همراه باشد تا یک محتوای تاثیرگذار و مناسب خلق شود.

بنابراین تهیه و تولید محتوای مورد علاقه و توجه کاربر می‌تواند هدف شما در تولید  محتوای متنی باشد. یک محتوای متنی برای این که دیده شود باید ویژگیهایی داشته باشد که به شرح زیر است:

 • محتوای متنی باید دارای یک داستان منسجم، کامل و طبقه‌بندی شده باشد.
 • در تولید چنین محتوایی رعایت اصول نگارشی و قواعد دستور زبانی بسیار اهمیت دارد.
 • برای این که بتوانید از محتوای متنی در راستای بازاریابی اینترتی بهره مند شوید باید از اصول سئو  در نگارش محتوا استفاده شده باشد، مطالبی چون کلمات کلیدی، رعایت نکات دستوری و علائم نگارشی، تیتربندی و پاراگراف بندی، انتخاب عنوان مناسب، تصاویر مناسب، پیکربندی استاندارد برای محتوا و …
 • مطالب کاربردی و آموزنده و مطابق با خواسته کاربر باشد.
 • انتخاب کلمات کلیدی بر اساس نیاز و جستجوی مخاطب انتخاب شوند.
 • تالیف، ترجمه یا نگارش متن توسط یک کارشناس محتوای متخصص صورت گرفته باشد.
 • متن روان و ساده باشد.

راهنمای تهیه محتوای ویدئویی

تهیه محتوای ویدئویی به آسانی محتوای متنی نیست و شما برای این کار به تجهیزات و وسایل اختصاصی این کار احتیاج خواهید داشت. برای ضبط تصاویر با کیفیت شما نیاز به تجهیزاتی چون دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری دارید، برای این که یک محتوای مناسب ارائه دهید نیاز است که تجهیزات اختصاصی و حرفه‌ای در اختیار داشته باشید. همچنین برای تدوین کردن فیلم ها و تصاویر باید از نرم افزارهای ادیت مثل  فتوشاپ یا پریمیر پرو Premiere pro و تری دی مکس از جمله نرم افزارهای کاربردی و مشهور در این زمینه هستند که امکان ادیت و تدوین فیلم و عکس را برای شما فراهم می‌کند.

نوشتن توضیحات محصول

ویدئوهای آموزشی بخش عمده ای از تولید محتوای ویدئویی را به خود اختصاص می دهند. نوع محتوای ویدئویی کمک بسیاری در تهیه آن خواهد کرد، اما آنچه بیش از هر مسئله دیگری از اهمیت برخوردار است کیفیت بالای صدا و تصویر در تولید محتوای ویدئویی است. تولید محتوایی باید از نظر زمان بندی، حجم فایل، وضوح صدا و تصویر و همچنین دسته بندی مطالب مورد  ارزیابی قرار گیرد.

انواع محتوای ویدئویی شامل: ویدئوی وبلاگ، ویدئوی مصاحبه، ویدئوی آموزشی، ویدئوی تبلیغاتی، ویدئوی دمو و بررسی محصولات می‌شود.

راهنما برای ساخت محتوای صوتی

محتوای صوتی به محتوایی اطلاق می شود که برای فهم آن باید از طریق گوش دادن اقدام کرد. این محتوا شامل هر نوع محتوای سرگرمی، شنیداری یا بازاریابی و تجاری از جمله پادکست، کتاب‌های صوتی، دستیار صوتی هوشند مصنوعی و … است.

محتوای صوتی را از طریق دستگاه هایی مثل بلندگوهای رایانه ای، هدفون و بلندگوهای هوشمند پخش می کنند. محتوای صوتی را به سه طریق می‌توان تهیه کرد که شامل موارد زیر است:

 • تولید محتوای صوتی به وسیله ضبط صدای واقعی انسان
 • تولید محتوای صوتی با استفاده از تبدیل متن نوشتاری به کلمه گفتاری با استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP)
 • تولید محتوای صوتی به‌واسطه‌ تشخیص دستورات صوتی از طریق بلندگوهای هوشمند یا دستگاه‌های صدا گرا

تولید محتوای صوتی به وسیله ضبط، ترکیب و ویرایش صدا به صورت حرفه ای و با ادوات خاص این کار انجام میگیرد. برای این کار باید درباره‌ مفاهیم مهندسی صدا مانند فشرده‌سازی، یکسان‌سازی، لغو فاز، انتخاب میکروفون و راه‌اندازی استودیو، اطلاعات کسب کنید و نحوه استفاده از میکروفون، کنسول و ایستگاه‌های کاری صوتی دیجیتال (DAW) را به‌منظور ضبط و افزایش عملکرد اطلاعات خود را بالاتر ببرید.

دستورالعمل سئو برای محتوا

دستورالعمل‌های سئو در واقع همان قوانین و الگوریتم های امتیاز دهی موتورهای جستجو از جمله گوگل هستند. این الگوریتم ها غالبا سری هستند و برای عدم شناسایی و سوء استفاده از آنها مرتب به روز می‌شوند. بنابراین اگر قرار است وارد مباحث مربوط به سئو شوید بهتر است که مرتب اطلاعات خود را در این زمینه آپدیت کنید.

یک محتوای خوب یک محتوای سئو شده یا بهینه شده است. برای این که محتوای شما در موتورهای جستجو امتیاز خوبی کسب کرده و در صدر نتایج جستجو قرار گیرد، باید قوانین مرتبط با سئو را در تهیه آنها رعایت کنید، به طور مثال مطالبی چون انتخاب و پراکندگی کلمات کلیدی، لینک گذاری‌ها، تصویرگذاری و …. در محتوای متنی، کیفیت تصاویر، مدت زمان ویدئو و کاربردی بودن آن در محتوای ویدئویی و … از جمله مواردی است که در مبحث سئوی محتوا می‌توان به آن پرداخت.

راهنمای تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام نیز تابع قوانین این پلتفرم است. به طور مثال استفاده از تصاویر، انتخاب کپشن مناسب، استفاده از بیو، قالب بندی محتوا، استفاده از استوری، IGTV، هایلایت و … می‌تواند از جمله مواردی باشد که در تولید محتوا در اینستاگرام باید به آن توجه داشته باشید.

در تولید محتوای اینستاگرام با توجه به این که اینستاگرام یک شبکه مبتنی بر نمایش تصویر است، تصاویر شامل عکس ها و ویدئوها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. بنابراین توصیه ما این است که در تولید محتوای اینستاگرامی بهتر است به کیفیت بالای صوت و تصویر و همچنین رزولوشن عکس ها دقت زیادی داشته باشید.

راهنمای فریلنسرهای تولید محتوا

تولید محتوا از جمله مشاغلی است که می توان آن را به شکل فریلنسر (خویش فرما – دورکار) به انجام رساند، به این معنا که نیاز به حضور فیزیکی تولید کننده محتوا در شرکت یا سازمان نیست و او  می تواند کار را به صورت دورکاری از منزل انجام دهد.

برای انجام کار تولید محتوا شما نیاز دارید که مهارت های شناختی از جمله شناخت کسب و کار، شناخت مخاطب، شناخت اصول رقابت در مقالات و شناخت فرمت های متنی را بدانید. شناخت مهارت های محتوا نویسی به شما کمک می کند تا به عنوان یک فریلنسر تولید محتوا کار حرفه ای تری انجام دهید. بنابراین توصیه ما این است که به عنوان یک فریلنسر محتوا به صورت مداوم اطلاعات خود در این زمینه را به روز کنید. شما باید هدف از تولید محتوا، ارزش محتوا در موتورهای جستجو، نوع محتوا، مخاطبان هدف و اصول تیتر نویسی را به خوبی بدانید.

مسئولیت پذیری، برنامه ریزی دقیق و تعهد از جمله مواردی است که یک فریلنسر محتوا باید برای آن احترام قائل باشد.  با رعایت این اصول است که شما می توانید یکی از بهترین تولید کنندگان محتوا فریلنسر در زمینه حرفه ای خود باشید.

دستورالعمل تهیه تقویم محتوایی

قویم محتوا برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کتبی محتواهایی است که می‌خواهید در آینده منتشر کنید. تقویم محتوا یک نقشه اجرایی است. نقشه‌ای که محتواهای وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و چاپی شما را هدفمند می‌کند. تقویم محتوا به شما کمک می کند که بدانید در چه ساعاتی و چه زمانی باید چه کاری را انجام دهید، به طور مثال در مناسبت های مختلف تقویمی اقدام به تهیه محتوای اختصاصی برای رویداد مورد نظر نمایید، عکس ها یا تصاویر خاصی از یک رویداد ثبت کنید و … . تقویم محتوایی به افزایش بهره وری کار کمک بسیاری می کند، این که چه مدت زمان باید برای انجام یک محتوا زمان بگذارید، باعث می شود که در هزینه و منابع از جمله زمان و انرژی صرفه‌جویی کنید.

راهنمای تولید محتوا

در اختیار داشتن یک تقویم محتوایی به شما کمک می کند تا موفقیت خود را ارزیابی کنید و بتوانید روند انجام امور را به خوبی آنالیز کرده و برای هر قسمت برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید. برای این که یک تقویم محتوایی داشته باشید در گام اول باید هدف خود را مشخص کنید. نکته مهم بعدی اجرایی کردن تقویم و پیش رفتن طبق برنامه است.  در طول کار می‌توانید از ایده پردازی، ارتباط با مخاطب برای برای نظرسنجی و کمک به بهینه سازی محتوا استفاده کنید.

در اختیار داشتن یک تقویم محتوایی به شما کمک می کند تا موفقیت خود را ارزیابی کنید و بتوانید روند انجام امور را به خوبی آنالیز کرده و برای هر قسمت برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید. برای این که یک تقویم محتوایی داشته باشید در گام اول باید هدف خود را مشخص کنید. نکته مهم بعدی اجرایی کردن تقویم و پیش رفتن طبق برنامه است.  در طول کار می‌توانید از ایده پردازی، ارتباط با مخاطب برای برای نظرسنجی و کمک به بهینه سازی محتوا استفاده کنید.

راهنمای ساختار و نگارش فارسی یک محتوا

برای نگارش فارسی یک محتوا شما اول باید موضوع محتوا را انتخاب کرده و سپس شروع به نگارش مقاله کنید. در گام اول به یک مقدمه احتیاج دارید، در مقدمه معمولا ذهن مخاطب را برای موضوعی که قرار است در مورد آن صحبت شود آماده می سازند، مقدمه معمولا با ذکر چند سوال برای ایجاد انگیزه و کنجکاوی در ذهن مخاطب پایان می‌یابد، گاهی اوقات نیاز است که خلاصه ای از آنچه قرار است در محتوا توضیح داده شود در مقدمه ذکر شود.

بعد از مقدمه نوبت به بدنه مقاله می‌رسد. در این بخش شما به عنوان یک تولید کننده محتوا باید با عنوان بندی، تیتر بندی، پاراگراف بندی ها بر اساس سئوی محتوا و پراکندگی کلمات کلیدی اصلی و فرعی و …. متن مقاله را مطابق با عنوان اصلی پیش ببرید. ممکن است متن مقاله شامل چندین پاراگراف جدا باشد اما باید توجه کنید که کلیت یک مقاله باید در مورد یک موضوع واحد باشد، حتی اگر در متن محتوا به مسائل مختلفی پرداخته شود، همه این مطالب باید با محتوای اصلی مرتبط باشند.

در آخر نوبت به نتیجه گیری می رسد. در این بخش خلاصه ای مفید از آنچه در محتوا آمده است را برای مخاطب جمع آوری می کنید. گاهی نیاز است که بعد از این بخش به پرسش های متداول مخاطبان در زمینه مقاله پاسخ داده شود. تمامی این مراحل دارای اهمیت هستند و بهتر است که برای نگارش یک محتوای کامل و بهینه فارسی از آنها بهره برده باشید.

متن نگارش شده فارسی باید به لحاظ دستور زبان و نگارش صحیح باشد، از علائم نگارشی و دستوری به درستی استفاده کرده باشید و یک متن کاملا روان و ساده و قابل درک برای مخاطب تهیه کرده باشید که کاربردی و مفید بوده و به تمام سوالات کاربر در زمینه موضوع محتوا پاسخ دهد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید