تعداد کلمه مناسب برای تولید محتوا

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1401/06/06
تعداد کلمه مناسب برای تولید محتوا

به گفته SEMRush محتوا هرگز برای بازاریابی بسیار مهم نبوده است. 84 درصد از شرکت‌ها یک استراتژی بازاریابی محتوا دارند که از این میان، محتواهای متنی وبلاگ محبوب‌ترین قالب محتوایی هستند، در نتیجه جای تعجب نیست که طبق آمارها سالانه دو میلیارد پست بلاگی در سایت‌ها منتشر می‌شود .

این مطالعات نشان داده است که اکثر شرکت‌ها برای دریافت ترافیک ارگانیک به بهینه‌سازی موتور جستجو متکی هستند. در نتیجه با دانستن اهمیت سئو برای محتوا، بازاریابان محتوا دائما در تلاش هستند تا محتوای خود را بهینه کنند. یک سوال بسیار مهم این است که تعداد کلمه محتوای وبلاگ و مدت زمان ماندن کاربر روی یک مقاله چقدر باید باشد تا در صفحات نتایج موتور جستجو رتبه بالایی داشته باشد.

اگر این سوال برای شما پیش آمده است، ما در الومحتوا اینجا هستیم تا به سوال شما پاسخ دهیم. طی نظرسنجی‌هایی که ما با ‌بیش از 100 متخصص سئو انجام داده و چندین نوع مطالعات مختلف را تجزیه و تحلیل کردیم به پاسخ‌هایی در این زمینه رسیده‌ایم که در صورت خواندن این محتوا ممکن است بازاریابی محتوای شما جهت جدیدی بگیرد.

تعداد کلمه ایده آل برا تولید محتوا

طبق گفته Yoast، هر مقاله با ۳۰۰ کلمه و بیشتر می‌تواند در نتایج گوگل رتبه‌بندی شود. با این حال رتبه‌بندی برای موضوعات رقابتی با پست‌های کوتاه سخت‌تر است.

پس از تحقیقات کامل و مشاوره با کارشناسان صنعت در ایران و خارج از ایران، به این نتیجه رسیدیم که تعداد کلمه ایده‌آل برای یک مقاله وبلاگی بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ کلمه است. البته کارشناسان موافق هستند که طول یک مقاله وبلاگی برای همه یک اندازه نیست و در هر صنعت و کلمه کلیدی موضوع متفاوت خواهد بود.

طبق مطالعات انجام شده توسط الومحتوا به این نتیجه رسیده‌ایم که به طور متوسط، مقاله‌های وبلاگی در طول سال‌ها به تدریج طولانی‌تر شده و در حال حاضر میانگین تعداد کلمه محتوای متنی ۱۴۱۶ کلمه است.

طول یک پست وبلاگ چقدر باید باشد؟

خوانندگان و موتورهای جستجو به دنبال پست‌های طولانی‌تر هستند. در نتیجه محتوانویسان و بخش‌های بازاریابی محتوای شرکت‌های بزرگ بیشتر بر روی محتوای طولانی با حداقل ۱۰۰۰ کلمه تمرکز می‌کنند.

بسیاری از کارشناسان محتوا مقالات طولانی‌تر را ترجیح می‌دهند، زیرا به شما امکان می‌دهند کلمات کلیدی بیشتری، به‌ویژه کلمات کلیدی طولانی‌تر را وارد بدنه محتوای خود کنید.

پیشنهادی که ما داریم این است که سعی کنید به حداکثر تعداد کلمات دست یابید. محتوا باید در نهایت به‌روزرسانی شود تا قدرت سئوی خود را حفظ کند. البته باید به این نکته دقت کرد که هنگام نوشتن یک مقاله برای اولین بار، عاقلانه است که فضایی برای به‌روزرسانی‌ها در آینده باقی بگذارید.

اما آیا طول محتوا متنی تنها معیاری است که بر رتبه بندی گوگل تأثیر می‌گذارد؟ به نظر نمی‌رسد اینطور باشد.

یک مطالعه توسط Backlink.io نشان می‌دهد که گاهی طولانی‌ترین پست‌ها رتبه اول را کسب نمی‌کنند. محققان Backlink.io دریافتند که «تعداد کلمات به طور مساوی در بین ۱۰ نتیجه برتر توزیع شده است. میانگین نتایج صفحه اول گوگل شامل ۱۴۴۷ کلمه است.

بنابراین هنگام تعیین طول مقاله متنی سئو شده، چه عوامل دیگری ارزش توجه دارند؟ در ادامه بیان خواهیم کرد.

عواملی تعیین‌کننده تعداد کلمه مقاله

هنگامی‌که کار کارشناسان سئو و متخصصان بازاریابی را مورد بررسی قرار دادیم، آنها بر اساس مطالعات موردی و تجربیات شخصی خود می‌گویند که طول یک مقاله وبلاگی چقدر باید باشد. آنها همچنین عوامل مختلفی را که بر رتبه بندی سئو تأثیر می‌گذارد، علاوه بر طول پست، بررسی می‌کنند.

بنابراین در اینجا مواردی وجود دارد که هنگام تصمیم گیری در مورد طول مقاله وبلاگی سئوشده باید در نظر داشته باشید:

1. روی هدف جستجو تمرکز کنید

بیش از ۱۰۰ کارشناس سئو مورد بررسی قرار گرفت و تقریبا در همه موارد آنها بر یک اصل تاکید داشتند؛ تعداد کلمه باید بر حسب ارزش محتوایی که بر هدف جستجو تمرکز دارد تأکید داشته باشد. در واقع تعداد کلمه ایده‌آل برای یک مقاله وبلاگی برنده، به تعداد کلمات لازم برای پرداختن به هدف جستجو است، نه بیشتر، نه کمتر!

به عنوان مثال، ما بررسی را برای کلمه کلیدی «راهنمای سفر به استانبول» انجام دادیم. اگر به تصویر زیر دقت کنید رتبه اول تعداد ۲۰۰۰ کلمه بارگزاری کرده و به ترتیب رتبه‌های بعدی ۴هزار، ۷هزار و ۱۱ هزار کلمه؛ در نتیجه می‌توان به وضوح دید که فقط تعداد کلمه نمی‌تواند شما را در رتبه‌بندی‌ها بالا ببرد و کیفیت و کشش موضوع هم اهمیت زیادی دارد.

تعداد کلمه مناسب تولید محتوا با هدف جستجو کاربر

می‌توان این نتیجه‌گیری را کرد که رتبه‌بندی‌های برتر کمتر به تعداد کلمه و بیشتر مربوط به سه عامل است: کیفیت محتوا، عدم تکرار یا کپی در متن و ارتباط مقاله با هدف جستجو.

با این حال طی بررسی‌هایی که ما از سایت‌های برتر محتوایی انجام داده‌ایم، ۵ پست برتر این سایت‌هادر محدوده ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کلمه بوده است.

در نهایت باید گفت اگر بازدیدکننده در جستجوی «بهترین ابزارهای سئو برای بازاریابان محتوا» است، از قبل می‌داند سئو و بازاریابی محتوا چیست، نیازی به پاراگراف‌های اضافی متنی ندارد که این موضوع را برای بیشتر کردن تعداد کلمات به صورت ساختگی توضیح دهند.

2. پوشش دادن کامل موضوع

علاوه بر هدف جستجو، مقاله‌هایی که در رتبه‌های بالا قرار می‌گیرند، موضوع را با جزئیات کامل پوشش می‌دهند. از این رو ظهور صفحات کرنر استون به گفته Backlink.io بسیار رایج شده است که روی این موضوع تایید می‌کند.

این گزارش می‌گوید که محتوای جامع با درجه کیفی بالا به طور قابل‌توجهی بهتر از محتوایی که موضوعی را پوشش نمی‌دهد عمل می‌کند.

در واقع باید گفت آنچه واقعاً برای گوگل اهمیت دارد، اقتدار موضوعی است و نشان دادن این قدرت از طریق مقالات طولانی وبلاگی با عنوان‌های مفید و کلمات کلیدی پوشش‌دهنده موضوع برای او بسیار آسان‌تر است. اقتدار موضوعی این است که وب سایت شما به طور جامع یک موضوع خاص را پوشش می‌دهد و این نشانگر محتوای با کیفیت است.

3. بررسی مقالات منتشر شده توسط رقبا

اگر هنوز مطمئن نیستید که مقاله شما برای هر موضوعی چه تعداد کلمه باید باشد، توصیه می‌کنیم که طول مقاله‌های رقیب را بررسی کنید تا یک نقطه شروع قوی داشته باشید.

اساساً اگر گوگل چندین مقاله را به سبک مشابه در رتبه بالایی قرار دهد، احتمالاً کاری را انجام می‌دهند که الگوریتم دوست دارد و بهتر است شما هم در همان محدوده بمانید. اگر رتبه‌های بالا برای یک کلمه کلیدی دارای میانگین تعداد کلمات ۱۵۰۰ کلمه باشند، نوشتن یک مقاله ۳۰۰۰ کلمه‌ای احتمالاً برای گوگل بیش از حد قلمداد می‌شود و ممکن است این چاقویی باشد بر قلب همان محتوایی که می‌خواهید منتشر کنید!

4. بررسی با ابزارهای سئو

با رونق سئو، ابزارهای سئو مانند SurferSEO و Clearscope بیشتر در تحقیقات کلمات کلیدی و بازاریابی محتوا استفاده می‌شوند. این ابزارها می‌توانند به محتوا‌نویسان کمک کنند تا برای تعداد کلمات خود یک رقم خوب را پیدا کنند.

یکی از سایت‌هایی که با الومحتوا کار کرده و ماهانه ۵۰ هزار بازدیدکننده دارد، همواره به کمک بعضی از ابزارهای سئو به عنوان راهنمای شروع هر مقاله تکیه می‌کند.

با این حال باید گفت نباید کورکورانه از دستورالعمل‌های ابزار پیروی کرد، زیرا اغلب ممکن است نواقصی علل خصوص در زبان فارسی داشته باشند. ابزارهای سئو معمولاً تمام صفحات رتبه‌های برتر را تجزیه و تحلیل می‌کنند و این رتبه‌بندی صفحات علاوه بر سئو داخلی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برخی از صفحات ممکن است بر اساس اعتبار دامنه خود در بالای لیست نتایج قرار گیرند. در همین حال، صفحاتی که رتبه بالایی با اعتبار دامنه نسبتاً پایین‌تری دارند، صفحاتی هستند که سئوی درون صفحه را به خوبی انجام می‌دهند.

بنابراین چگونه می‌توانید از ابزارهای سئو خود بیشترین بهره را ببرید؟ محتوای خود را با انواع کلمات کلیدی مرتبط که ابزار پیشنهاد می‌کند، بهینه کنید که این باعث می‌شود محتوای شما جامع‌تر شود.

حتی اگر تعداد کلمات شما کمتر از سایر رقبا باشد، می‌توانید در نهایت امتیاز محتوای عالی را کسب کنید و این راه را برای قرار گرفتن در 10 رتبه برتر هموار می‌کند.

5. اضافه کردن ویژگی‌های کاربر پسند به مقاله

برخی از موضوعات به پست‌های کوتاه نیاز دارند و پر کردن کلمات کلیدی فقط به اعتبار سایت شما آسیب می‌رساند. بنابراین چگونه می‌توانید یک پست کوتاه‌تر (زیر ۱۵۰۰ کلمه) را برای موتورهای جستجو و خوانندگان جذاب‌تر کنید؟ با استفاده از ویژگی‌های پست کاربر پسند که این موارد شامل:

  • اسکرین شات‌ها و تصاویر
  • اینفوگرافیک‌ها
  • ویدیوهای مرتبط با موضوع
  • بالا بردن خوانایی مانند استفاده از بولت‌ها
  • ابزارهای استیکی مانند جدول محتوا و دکمه‌های بازگشت به بالا
  • دکمه صفحه نمایش حالت روشن و تاریک یا شب و روز

دقت داشته باشید اگر برای خوانندگان مواردی مانند جدول محتوایی وجود داشته باشد، که اگر فقط به دنبال بخش خاصی باشد و بتواند به آن‌ها بپرد اهمیتی به بخش‌های طولانی محتوا نخواهد داد.

یک مقاله وبلاگی کوتاه با حدود ۱۵۰۰ کلمه در صورت استفاده صحیح می‌تواند رتبه بالاتری داشته باشد. برخی از راه‌های افزایش رتبه پست وبلاگ عبارتند از افزودن کلمات کلیدی مناسب، ارائه بک لینک مناسب، افزودن کلمات و متن‌های جایگزین و…

نتیجه‌گیری

خواندن پست خود را بدون توجه به طول آن لذت بخش کنید. این باعث می‌شود خوانندگان درگیر شوند و موتورهای جستجو به صفحه شما برای جذاب بودن پاداش می‌دهند که این پاداش رتبه یک شدن در کلمه کلیدی مورد نظر شما خواهد بود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید