انواع گسترش محتوا ( آپدیت محتوا ) چگونه است؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/03/18
انواع گسترش محتوا ( آپدیت محتوا ) چگونه است؟

وقتی یک محتوا با هدف خاصی نگارش و منتشر می‌شود، به مرور زمان نیاز به آپدیت دارد، در واقع محتوا باید به روز شود تا کاربران بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. گذر زمان باعث می‌شود که یک محتوا ارزش خود را از نظر به روز بودن از دست بدهد، در این مقاله قصد داریم نگاهی به انواع گسترش محتوا یا آپدیت محتوا بپردازیم.

نگارش محتوای جدید یا آپدیت محتوای قدیمی؟

یکی از سوالاتی که برای اغلب کاربران مطرح است این است که چرا باید یک محتوا آپدیت شود، چرا نمی‌توان از یک محتوای جدید استفاده کرد؟ اولویت با کدام است؟ تولید محتوای جدید یا آپدیت محتوای قدیمی؟

به روز رسانی محتوا متناسب با شرایط

در پاسخ به این سوالات باید به دو نکته اشاره کنیم. نکته اول این است که همه چیز بستگی به موضوع محتوا و صفحه کسب و کار شما خواهد داشت، در واقع آپدیت کردن محتوا بستگی به این دارد که مطلبی که قبلا تولید شده است قابلیت به روز شدن دارد یا خیر. به طور مثال در مورد محتواهایی که در توضیح محصول نوشته می‌شود، نیاز به آپدیت دارند و عموما تغییرات اعمال شده در آنها اندک است و بیشتر آپدیت شدن قیمت یا وارد کردن برخی اطلاعات جدید است.

اما در مورد موضوعاتی که به طور کامل دچار تغییر و تحول به مرور زمان شده اند نیاز است که مطلب جدیدی نگاشته شود، آپدیت کردن مطالب باید با روش‌های خاصی صورت گیرد، باید توجه داشته باشید که کاربر نباید به دنبال مطلب جدید در سایت شما سرگردان باشد، پس بهتر است در صورت آپدیت کردن یک مقاله یا صفحه، تاریخ به‌روز رسانی را در عنوان حتما درج کنید.

جلوگیری از ایجاد صفحه زامبی

یکی دیگر از دلایلی که اولویت به‌روز رسانی یک صفحه نسبت به نگارش دوباره آن را در پی دارد، جلوگیری از ایجاد  صفحه زامبی است، صفحات زامبی عنوانی است که الگوریتم‌های جدید گوگل به صفحاتی از سایت اطلاق می‌کنند که روی سایت قرار می‌گیرند اما هیچ بازدید کننده‌ای ندارند. به این ترتیب این صفحات نه تنها هیچ فایده‌ای برای سایت ندارند بلکه باعث آسیب رسانی به ساختار محتوا گذاری در سایت می‌شود. برای از بین بردن این صفحات دو راه وجود دارد، حذف صفحه زامبی و یا آپدیت آن به کمک یکی از انواع گسترس محتوا.

اهمیت گسترش محتوا در سایت

آپدیت کردن یا گسترش محتوا می‌تواند باعث ارزشمندی آن مطلب در گوگل باشد. در اختیار داشتن یک محتوای مناسب و کاربردی بودن آن در کنار رعایت اصول سئو در تولید محتوا می‌تواند به دیده شدن محتوای شما در موتور جستجو کمک شایانی کند.

انواع گسترش محتوا

محتوای موجود در یک سایت را به دو روش می‌توان به روز رسانی کرد، آپدیت فنی محتوا و آپدیت متن محتوا که در ادامه به هر دوی آنها خواهیم پرداخت.

آپدیت محتوا

آپدیت فنی مطالب

آپدیت یا گسترش فنی محتوا خود به زیر شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر خواهد  بود:

  • استفاده از عناوین: منظور از گسترش فنی یک محتوا بررسی مجدد ساختار محتوا است، به این معنا که عنوان بندی‌ها، پاراگراف‌ها، کلمات کلیدی و …. باید مورد بررسی مجدد قرار گیرند، بهتر است که عناوین را بررسی کرده، قوانین مربوط به هدینگ را در آنها رعایت کنیم و از کلمات کلیدی در آنها استفاده کنیم.
  • عناوین سئو و توضیحات متا: برای گسترش محتوا لازم است که توضیحات متا را برای موتورهای جستجو به روز رسانی کنید، منظور تغییر دادن عنوان سئو (Title) و توضیحات متا (Meta Description) است. برای مشخص کردن این موضوع که مقاله گسترش پیدا کرده و به روز شده است باید اطلاعات مربوط به روز و تاریخ آپدیت را در پرانتز در عنوان قرار دهید. به طور مثال (قیمت جدید محصولات 1400) یا (شرایط استخدام کارمند سال 2020) در این راستا می‌توانید مطالبی را به توضیحات متا اضافه کنیدو آن را نیز آپدیت کنید.
  • به‌روز رسانی تاریخ انتشار محتوا: بهتر است که قبل از به روز رسانی محتوا تاریخ آن را به تاریخ روز تغییر دهید، به این ترتیب از نظر تکنیکی این مطلب در صفحه نخست مطالب سایت قرار خواهد گرفت.

آپدیت محتوای مطالب

برای آپدیت یا گسترش مطلب روش های مختلفی دارد که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم:

  • نوشتن توضیحات متنی در محتوا: گاهی اوقات در مورد یک محتوا لازم است که موارد و نکات جدیدی به محتوای متنی قدیمی اضافه شود، به این ترتیب تعداد کلمات محتوا بیشتر می‌شود، عناوین جدیدی اضافه می‌شود، بهتر است برای بهینه شدن محتوا و گسترش آن از کلمات کلیدی اصلی و فرعی نیز استفاده کنید. کیوردهای فرعی کمک می‌کند تا مقاله مورد نظر همچنان از نظر موتورهای جستجو ارزشمند باشد.
  • اضافه کردن تصویر: یکی از راه‌های گسترش محتوا افزودن تصاویر جدید به یک محتوای قدیمی است، زمانی که در حال گسترش یک محتوا هستید بهتر است در کنار اضافه کردن متن حتما تصاویر جدیدی را نیز اضافه کنید. این طبیعی است که با افزوده شدن تعداد کلمات مقاله عکس‌های بیشتری نیز در محتوا وارد شود.
  • اضافه کردن فایل های پی دی اف، ویدئو و صوت: اصولا محتوایی که دارای فایل‌های تصویری، صوتی و پی‌دی‌اف باشد از نظر گوگل ارزشمند است،  بنابراین در صورتی که از مقالات علمی در سایت خود استفاده می‌کنید و یا محصولات فروشگاه شما دارای مشخصات ویژه ای هستند می توانید با توضیحات اضافه در قالب ویدئو، پادکست یا فایل پی‌دی‌اف آن را  در اختیار کاربران قرار دهید. به این نوع محتوا، محتوای چند رسانه ای گفته می‌شود که بسیار کاربردی است و رضایت کاربر را در پی دارد. بنابراین می‌توانید با هدف گسترش محتوا از این روش نیز بهره‌مند شوید.
گسترش انواع محتوا

کلام آخر

همانطور که در مقاله اعلام کردیم روش‌های گسترش محتوا به دو صورت آپدیت کردن محتوا به صورت ساختار فنی محتوا و آپدیت کردن محتوا از نظر متن، عکس و محتواهای رسانه‌ای خواهد بود، این کار ارزش زیادی از نظر رتبه‌بندی گوگل و همچنین رضایت کاربر خواهد داشت، به ویژه در مورد صفحات قدیمی سایت که دیگر مورد استفاده نیستند می‌توان با استفاده از این روش ها به جذب مخاطب افزوده و با استفاده از کلمات کلیدی اصلی و فرعی محتوا را از نظر جستجوی هدف کاربر به‌روز رسانی نمود.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید