تکنیک تولید محتوا چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 17 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/01/13
تکنیک تولید محتوا چیست؟

اگر بر روی یک سایت کار می‌کنید، حتما به خوبی می‌دانید که اولین گام برای جذب مشتری، تولید و بارگذاری محتوا است. شما به وسیله‌ی یافتن تکنیک تولید محتوا می‌توانید هم مشتری خود را بیابید هم می‌توانید خود را به مرجعی در زمینه‌ی مورد نظر تبدیل کنید.

روش‌های زیادی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید محتوایی را به مخاطب خود ارائه دهید. محتوایی که مخاطب خود را جذب کند و ترافیک سایت خود را بالا ببرد. برای این‌که بتوانید مخاطب را به سمت خود بکشانید، بهتر است تا از قبل، استراتژی درستی را در پیش بگیرید و بر اساس آن پیش بروید.

محتوایی که با یک روش درست تولید نشود و نکات اصلی تولید محتوا را در نظر نگیرد، مخاطب را به سمت خود نمی‌کشاند. محتوایی که خوانده نشود، بهتر است که از ابتدا نوشته نشود. برای اینکه بتوانید محتوایی را تولید کنید که سایت شما را سرپا نگه‌دارد، بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ما در ادامه انواع محتوا و راه‌هایی را ذکر کرده‌ایم که می‌تواند به شما کمک کند تا بازدید بالاتری را داشته باشید. 

تکنیک‌های تولید محتوای متنی

 تولید محتوای متنی یکی از دلهره‌آورترین کارهایی است که برای به روز کردن سایت انجام دهید. بهترین تکنیک تولید محتوا متنی شامل موارد زیر است:

 • ایده پردازی: چه چیزی را می‌خواهید برای مخاطب خود بازگو کنید
 • ساختار متن: گروه بندی و دسته بندی متن به قسمت‌های مختلف
 • بیان:  نوشتن متن بر اساس ایده و اطلاعاتی که در دسترس دارید
 • بازنگری.

اگر بر اساس این گزاره‌ها کار خود را پیش ببرید، می‌توانید محتوایی را بنویسید که نیاز مخاطبان شما را برآورده کند. مخاطبی که با متن ساختارمندی روبرو می‌شود بیشتر به آن اعتماد می‌کند و اگر سایت شما چندین مقاله با این ویژگی داشته باشد، به یکی از مراجع اصلی برای محصول یا خدمات شما تبدیل خواهد شد.

تکنیک‌های تولید محتوای ویدئویی

یکی از فرم‌های بسیار محبوب برای تولید محتوا، تولید ویدئو بود. به نظر می‌رسد که تا سال 2020، 80 ‌درصد از کل بازدید در وب را به خود اختصاص داده باشد. علاوه بر آن، 96 درصد از کسانی که ویدئویی را مشاهده می‌کنند به نظرشان فیلم‌هایی که درباره یک محصول تولید می‌شود بسیار مفید بوده و البته فراموش نکنید 75 درصد خرید یک محصول به واسطه‌ی فیلم‌ها افزایش یافته‌اند.

تکنیک تولید محتوا ویدئویی مخاطبان را درگیر می‌کنند و باعث می‌شود تا هم نظر خود را ابراز کنند و باعث افزایش بالارفتن بازدید از وب‌سایت شما می‌شود. مصاحبه، نمایش یک تماس، نمایش پشت صحنه و فیلم‌هایی برای توضیح مطلب از انواع دیگر ویدئوهای تولید شده است.

محتوای ویدئویی

فراموش نکنید که ویدئوی تولید محتوا با ویدئوی تبلیغاتی بسیار متفاوت است. سعی کنید زمان ویدئو بیش از 3 دقیقه نباشد. از بارگذاری این ویدئوها در سایت‌هایی مانند یوتیوب نیز غافل نشوید. در پست‌های مختلف آن‌ها را به اشتراک بگذارید و نهایتا آن‌ را در سایت خود جای‌گذاری کنید.

تکنیک‌های تولید محتوای صوتی

اگر می‌خواهید محتوایی را که تولید می‌کنید، صوتی باشد، باید قبل از انجام آن برخی نکات را در نظر بگیرید و سپس به تولید محتوای صوتی بپردازید.

سعی کنید محیطی را برای ضبط محتوای صوتی در نظر بگیرید که ساکت باشد. صدای اضافی در محیط نباشد و بتوانید ساعاتی را که قرار است در آن صدا را ضبط می‌کنید سپری کنید. بهتر است در مکانی صدا ضبط کنید که مناطقی باز و بزرگ نباشد و سطح صافی را که امواج بتوانند از آن به سادگی خارج می‌شوند نباشد. محیط‌های بسته مانند اتاق‌های آکوستیک بهترین گزینه براین این کار هستند.

قبل از هرکاری بد نیست اگر به مکان مورد نظر بروید و ساعاتی را در آن بدون ایجاد هیچ صدایی فقط در سکوت گوش کنید تا دریابید چه صداهایی در این مکان وجود دارد، این یک تکنیک تولید محتوا فوق العاده است. ببینید آیا صدای اضافی و نویز در این مکان‌ها وجود دارد یا خیر. صداهایی مانند صدای کولر گازی یا یخچال یا صدای همسایگان می‌تواند در روند تولید محتوای صوتی شما کمی اختلال ایجاد نماید.

می‌توانید برای محتوای صوتی خود یک اسکریپت تولید کنید و پادکست یا محتوای صوتی خود را کمی ساختارمند کنید. تولید اسکریپت برای محتواهای صوتی که از آمار استفاده می‌کنند بسیار می‌تواند مفید باشد.

اگر قرار است در محتوای صوتی یا پادکست خود از افراد دیگری نیز کمک بگیرید بهتر است قبل از هرکاری با آن‌ها هماهنگ شوید. ترتیب عناوینی که قرار است بر اساس آن پیش بروید یا سوال و جواب‌هایی که می‌دهید می‌تواند موضوعاتی باشد که بهتر است قبل از ضبط با یکدیگر هماهنگ نمایید.

همه‌ی این تکنیک‌ها می‌توانند شما را در ضبط یک محتوای صوتی با کیفیت یاری نمایند.

تکنیک برای ایجاد محتوای با کیفیت

4 تکنیک تولید محتوا وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید محتوای با کیفیتی را تولید نمایید:

 • اهدافی را تعیین کنید و سعی کنید تا با مشتریان بالقوه‌ی خود ارتباط پایداری را برقرار نمایید. بسیاری از کارآفرینان و بازاریابانی که در عرصه‌ی دیجیتال فعالیت می‌کنند از اهمیت نوشتن مقاله به صورت مرتب و در فاصله‌ی زمانی معین اطلاع دارند.
 • سعی کنید فرآیند تفکر را از فرآیند تولید محتوا تمیز دهید.
 • از ابزار مناسبی برای تولید محتوای خود استفاده کنید. گاهی می‌توانید از کمک دیگران در این زمینه نیز استفاده کنید.
 • مکانی را در سایت خود قرار دهید تا دیگران نیز بتوانند نظرات یا مطالب خود را در سایت شما بارگذاری نمایند.

تاکتیک سوال و جواب در تولید یک محتوا

سعی کنید اگر محتوای متنی تولید می‌کنید در انتهای آن پرسش و پاسخ بگذارید. این پرسشها می‌توانند از میان پرسش‌های مخاطبان واقعی شما تولید شده باشند. به این معنی که اگر مشتریان واقعی شما سوالی را در مورد محصول یا خدماتتان پرسیده‌اند در انتها به صورت سوال قرار دهید. سپس پاسخ آن را در زیر آن بنویسید. می‌توانید خودتان را به جای مخاطب بگذارید و سوالی را حدس بزنید.

این کار به مخاطب کمک می‌کند تا اگر بخشی از محتوا را متوجه نشد یا سوالی در ذهنش ایجاد شد از طریق این پرسش و پاسخ جواب خود را دریابد. علاوه بر آن، پرسش و پاسخ‌ها باعث می‌شوند که سرعت مطالعه بالا برود و مخاطب از خواندن متن شما خسته نشود.

بهتر است سوالات را با فونت دیگری بنویسید یا آن‌ها را بولد کنید. به این ترتیب مخاطب شما می‌تواند دریابد که قسمت سوال و جواب‌ها در کجا قرار دارد.

تکنیک استفاده از عکس در محتوا

یکی از تکنیک های تولید محتوا که می‌توانید به وسیله‌ی آن محتوای متنی خود را جذاب‌تر کنید، استفاده از عکس در میان محتوای متنی شما است. بارگذاری عکس باعث می‌شود که در متن تنوعی ایجاد شود و در نتیجه مخاطب شما، از خواندن مطلب شما خیلی خسته نشود. حتی اگر محتوای طولانی نباشد، یا هرچقدر که جذاب باشد، باز یک عکس می‌تواند محتوای شما را از یکنواختی نجات دهد.

عکس‌هایی را انتخاب کنید که بسیار با کیفیت هستند. اما باید بدانید که هر عکسی که در اینترنت است را نمی‌توانید در سایت خود استفاده کنید. برخی از این عکس‌ها دارای حق کپی رایت هستند.

تاکتیک استفاده از اینفوگرافیک در تولید محتوا

یکی از محبوب‌ترین نوع محتوا همین اینفوگرافیک‌ها هستند. دلیل محبوبیت آن‌ها این است که اطلاعات زیادی ( مانند آمار، نتیجه‌ی تحقیقات و سایر داده‌ها) را به روشی خلاصه، بصری ، جذاب، قابل هضم و قابل اشتراک در یک پکیج محتوایی به مخاطبان ارائه می‌دهد.

بد نیست بدانید که اینفوگرافیک‌ها سه برابر بیش از سایر مطالب در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخند. این مورد باعث ایجاد بک لینک و افزایش مخاطبان شما می‌شود.

بهترین تکنیک تولید محتوا برای ایجاد اینفوگرافیک چیست؟ باید بدانید که اینفوگرافیک اثری هنری است که در هنگام طراحی آن باید جنبه‌های مختلف آن را در نظر بگیرید. بهتر است سعی کنید فضای سفید اطراف اینفوگرافیک بیشتر باشد تا اینفوگرافیک شما تمیز و مرتب به نظر برسد. حتی می‌توانید برای اینکه از نظر بصری جذابیت بیشتری ایجاد کنید، هر قسمت را با استفاده از یک رنگ طراحی نمایید. استفاده از یک عنوان جذاب نیز می‌تواند مخاطب بیشتری را به سمت خود بکشاند. استفاده از فونت‌هایی را که باعث سهولت در خواندن شود را فراموش نکنید.

تکنیک شناخت مخاطب هدف محتوا

بهتر است ابتدا مخاطب هدف خود را بشناسید. این بدان معنا است که بدانید محتوایی که تولید می‌کنید باید برای کدام دسته از مخاطبانتان جذاب باشد و اصولا باید کدام قشر را جذب خود کند؟ اگر بدانید کدام مخاطبان قرار است با خواندن یا دیدن محتوای تولیدی شما به سمت محصول شما روی بیاورند، به خوبی می‌دانید چه محتوایی را باید تولید کرده و این را می‌توان یک تکنیک عالی برای تولید محتوا دانست.

برای شناخت مخاطب هدف، راه‌هایی وجود دارد که به اختصار در زیر آن‌ها را عنوان می‌کنیم:

 • سعی کنید از مخاطبان فعلی خود کار را آغاز کنید. مشتریان فعلی شما می‌توانند نقطه‌ی خوبی برای شروع تولید محتوا باشند.
 • سعی کنید به ویژگی‌های مخاطب خود بیاندیشید. قبل از اینکه هدف شما یعنی ارائه‌ی محصول مهم باشد، باید فکر کنید که ویژگی مخاطب شما چیست؟ بر اساس این ویژگی‌ها باید محتوای خود را تولید کنید.
 • سعی کنید در مورد مخاطبان هدف خود هرگونه اطلاعاتی را که فکر می‌کنید می‌تواند در تولید محتوا به شما کمک کند را جمع آوری نمایید.
 • قسمتی در سایت خود قرار دهید تا بتوانید از مخاطبان نظر سنجی کنید. این نظر سنجی‌ها می‌تواند راهگشای بسیار مناسبی برای شما باشد.
 • از بازخوردهای آنلاین غافل نشوید. این بازخوردها نیز مانند نظرسنجی می‌تواند نهایت مسیر را به شما نشان دهد.
 • در مورد رقبای خود تحقیق کنید و ببینید کدام گزینه توانسته آن‌ها را به سرمنزل مقصود برساند.

تاکتیک استفاده از بولت در تولید محتوا

 استفاده از بولت گذاری در سایت اگرچه روش جذابی به نظر نمی‌رسد، اما جزو یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌ها از تکنیک تولید محتوا محسوب می‌شود. از آنجا که سهولت مطالعه از این روش بالا است، جذابیت بصری دارد و به راحتی می‌توان با یک نگاه گذرا مجموعه‌ی محتوا را دریافت، این روش، روشی محبوب شده است.

اگر تولیدکننده‌ محتوا هستید، برای شما نیز استفاده از این تاکتیک بسیار آسان‌تر است. با این روش تنها نیاز دارید تا جاهای خالی را پرکنید. این کار از جمله‌بندی قابل قبول بسیار آسان‌تر است. با این حال استفاده از این روش مانند راه رفتن روی لبه‌ی تیغ است. اگر اشتباهی کنید، بیشتر مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

سعی کنید هر گزینه‌ای که می‌نویسید کوتاه باشد تا سرعت مخاطب را در خواندن افزایش دهد. لیست‌های طولانی نیز از همان مزیت برخوردارند. پرداختن به جزئیات را نیز فراموش نکنید. می‌تواند در جذابیت بخش بولت‌گذاری شده به شما کمک کند.

تکنیک بازآفرینی محتوای قدیمی سایت

 یکی از کارهایی که باعث می‌شود وبسایت شما همیشه بی‌رقیب باقی بماند این است که هر ازگاهی محتوای قدیمی سایت خود را بروز نمایید. این کار نه تنها باعث می‌شود که سایت شما همیشه مرجعی برای اطلاعات بروز باقی بماند، بلکه مخاطبان بیشتری را برای شما جذب خواهد کرد.

کافی است در زمینه‌ی اطلاعاتی که قبلا بارگذاری کرده‌اید و تصور می‌کنید که اکنون کمی تغییر کرده است اطلاعات کافی را به دست آورید  و بر اساس اطلاعات جدید محتوا را بازآفرینی کنید. این کار بستگی به محتوای قدیمی سایت دارد. برخی از محتواها هرگز کهنه نمی‌شوند. به این محتواها محتوای همیشه سبز یا evergreen content می‌گویند. اما برخی از محتواها هر 6 ماه یکبار و یا نهایتا یک سال یکبار نیاز به بازنگری و بازآفرینی دارد.

تاکتیک بررسی محتوای رقبا و سایت آن‌ها

الی پیرس یکی از پیشگامان صنعت تولید محتوا عقیده دارد: “من شخصا همیشه تلاش می‌کنم رقبای خود را زیر نظر قرار دهم. اگر شرکت‌هایی هستند که کالای مشابه کالای شما را به خودتان می‌فروشند، شک نکنید آن‌ها مخاطبان خود را بهتر از شما می‌شناسند.”

انواع محتوا

برای این‌که رقبای خود را بشناسید به صفحات اجتماعی آن‌ها سری بزنید و پست‌های آن‌ها را از نظر بگذرانید. ببینید آن‌ها چه نوع محتوایی را تولید می‌کنند. اگر کمی دقت کنید حتی می‌توانید نقاط ضعف آن‌ها را نیز دریابید. این امر به شما کمک می‌کند تا با تکیه بر همان نقاط ضعف، شما راه خود را پیدا کنید و از همان نقاط ضعف به عنوان نقاط قوت خود استفاده کنید.

بررسی سایت‌ آن‌ها به خوبی می‌تواند شما را در شناخت مخاطب و نقاط قوت رقبایتان یاری کند و تکنیک تولید محتوا بی‌نظیری برای شما باشد. این اطلاعات را در کنار اطلاعاتی که از مخاطبان خود دارید بگذارید. شک نکنید که راه خود را پیدا خواهید کرد.

تکنیک تولید محتوا بر اساس خواست مخاطب

 یکی از کارهایی که برای تولید محتوا می‌توانید انجام دهید این است که نیاز مخاطب خود را به خوبی بشناسید. یکی از روش‌هایی که می تواند به شما کمک کند این است که کلمات کلیدی را که بیشتر مورد هدف مخاطبان است به خوبی بشناسید.

برای این‌کار بهتر است از ‌googlr trends  استفاده کنید. این ابزار به خوبی ‌می تواند شما را در یافتن کلمات کلیدی کمک کند. کلمه‌ی کایدی مورد نظر خود را در قسمت جستجو تایپ کنید تا بدانید در بازه‌ی زمانی مشخص چند بار این کلمه مورد جستجو قرار گرفته است.

تکنیک ایجاد مسابقه در تولید محتوای سایت

 با استفاده از مسابقات به خوبی می‌توانید مخاطبان خود را درگیر کنید و بازخورد خوبی از آنها بگیرید. به عنوان مثال قبل از اینکه پست یا محصول جدیدی را ارائه و بارگذاری کنید، از مخاطبان بخواهید حدس بزنند که چه اتفاقی قرار است هفته‌ی آینده در میان محصولات شما بیفتد. بخواهید تا حدس بزنند چه نوآوری در میان محصولات شما اتفاق افتاده است.

بهتر است برای این کار نیز جایزه‌ای برای فرد برنده قرار دهید تا بتوانید مخاطبان را به همکاری و تعامل با شما وادارید. بی‌شک هر کسی علاقه دارد تا هدیه و جایزه‌ای را از جایی دریافت کند. این هدیه نه تنها به تعامل مخاطب با شما کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود محصولی که رایگان دریافت کرده‌اند را اگر راضی بودند به باقی مشتریانتان معرفی نمایند.

تاکتیک تهیه کتاب الکترونیک در تولید محتوا

کتاب‌های الکترونیکی یکی از انواع محتوایی هستند که حجم بیشتری دارند و زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. همانطور که از نام آن‌ها پیدا است این کتاب‌ها الکترونیکی هستند و غالبا در فرمت PDF یا با فرمت HTML در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرند. از طریق این محتوا شما می‌توانید دانش و تخصص خود را در اختیار دیگران قرار دهید. این دانش و اطلاعات می‌تواند در هر زمینه‌ای باشد و یک تکنیک تولید محتوا فوق العاده به حساب می‌آید.

بهترین روش برای تولید کتاب‌های الکترونیک این است که باید راه حلی را ارائه دهد. اگر این روش را در پیش نگیرید، کتاب شما از ارزش کافی برخوردار نخواهد بود. به همین دلیل بهتر است بیش از این‌که به گزینه‌هایی نظیر تبلیغات بپردازید، سعی کنید تا به ارائه‌ی راه حل بپردازید.

بهترین قانون برای کتاب‌های الکترونیک این است که برای تبلیغ کتاب خود، 5 تا 10 درصد از کل مطلب کتاب را در اختیار خواننده قرار دهید تا بتوانید آن‌ها را مجاب کنید که کتاب شما را تهیه کنند. چون تولید این محتوا نیازمند تحقیق، زمان بازنویسی و محتوای با کیفیت است، بهتر است قبل از شروع، حتما برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید.

فراموش نکنید که لزومی ندارد کتاب الکترونیک محتوای همیشه سبزی داشته باشد. اما اگر این گزینه را نیز لحاظ کنید، تا سال‌ها کتاب شما می‌تواند مخاطبان جدیدی را به سایت شما سرازیر نماید.

از آنجا که حجم کتاب بسیار بیشتر از سایر متنو است، پس حتما از عناوین، فصول مختلف، زیر عنوان‌ها، بولت گذاری، اینفوگرافی و سایر مواردی که پیشتر نیز ذکر کرده‌ایم استفاده کنید. بهتر است از عنوان جذاب و طراحی صفحات نیز غافل نباشید. به هر ظریقی که می‌توانید کتاب الکترونیک را برای مخاطبانتان جذاب کنید.

 کلام آخر در خصوص تکنیک تولید محتوا

تکنیک تولید محتوا، اصلی‌ترین بخش هر سایتی است که به دارندگان سایت کمک می‌کند تا ایده‌های خود را در اختیار مخاطبانشان قرار دهند. اگر محتوایی که تولید می‌شود به خوبی از پس جذب مخاطب برآید و نیاز مخاطبان را برآورده کند، به زودی خیل عظیمی از مخاطبان به سمت سایت هجوم می‌آورند و به صورت خود به خود ترافیک سایت را بالا نگه‌ می‌دارند.

اگر از نکاتی که ما در این مقاله ذکر کرده‌ایم به درستی استفاده کنید می‌توانید به هدف خود، یعنی جذب مشتری، به راحتی دست یابید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید