قوانین تولید محتوا چیست؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1401/12/15
قوانین تولید محتوا چیست؟

برای مؤثر بودن و داشتن خوانندگان زیاد، نویسنده محتوا باید به قوانین تولید محتوا پایبند باشد. در ادامه به بررسی قوانین طلایی برای نویسندگان محتوا می‌پردازیم تا نقشه راهی برای همه افراد فعال در این حوزه باشد.

1. اهداف محتوا را مشخص کنید

نویسنده یک شرکت اغلب برای یک مشتری مقاله می‌نویسد. اگر هدف اصلی نوشتن محتوا این است که خود را رتبه‌های بالای موتورهای جستجو برسانید، نویسنده باید مشتری خود را به خوبی بشناسد. لازم است  با توجه به فعالیت و  مخاطب هدف، کلمات کلیدی را که برای او بیشترین اهمیت را دارند، تعریف کنید.

مثال: من می‌خواهم عطری را به مردم بفروشم. نمونه‌هایی از کلمات کلیدی مورد استفاده: عطر، نت‌های بویایی، خرید عطر، عطر با بوی تند، اسانس عطر شیرین و…

2. انتظارات مخاطبان هدف خود را برآورده کنید

شما مشتری خود را می‌شناسید و مخاطبان هدف (یا مخاطبان هدف) را مشخص کرده‌اید. اکنون لازم است روی پیام‌هایی که می‌خواهید به او بدهید کار کنید تا کاربر اغلب عجول، به سرعت اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کند.

برای برآورده کردن انتظارات کاربر، ارائه اطلاعات کیفی حالات محتوا مانند جالب، آموزشی یا شاید خنده دار، جذاب و … مهم است.

تعیین مخاطبین برای تولید محتوا

اما در نهایت این کیفیت محتوا است که مهم است، نه تراکم کلمات کلیدی؛ خواهشا به عنوان یک نویسنده محتوا در ایران عزیزمان این نکته را فراموش نکنید! محتوای مناسب محتوایی است که به علاقه کاربر اینترنت اهمیت داده و محتوای شما با آن مطابقت داشته باشد و به سوالات او پاسخ دهد.

از تبلیغات و پیام‌های خود که جنس تبلیغاتی دارند و اغلب برای بازدیدکننده آزاردهنده است خودداری کنید و بر نوشتن محتوای با کیفیت تمرکز کنید.

3. به قوانین تیم تحریریه اعتماد و عمل کنید

اگر محتوای زیادی دارید و چندین نویسنده در تیم شما مشارکت دارند، ساختاردهی اطلاعات آنلاین و تعریف سبک و لحن برای محتوای سایت شما ضروری است. اینجاست که قوانین تیم تحریریه وارد میدان می‌شود. این قوانین یک سند مرجع برای شما به عنوان یک نویسنده در طول نوشتن محتوا است و می‌تواند توسط همه مشارکت کنندگان سایت جا بیافتد.

4. از اصطلاحات تخصصی در محتوا خودداری کنید

تولید محتوا قوانین طلایی خاص خود را دارد و با رفتار کاربر اینترنت و به خصوص کاربر موبایلی که بیشتر عجله داشته و بی توجه است سازگار می‌شود.

بنابراین لازم است علاوه بر داشتن سبک ویراستاری خوب، واضح، مختصر و قدرتمند باشد تا توجه خواننده را به خود جلب کند.

حتماً از واژگان ساده‌ای استفاده کنید که همه بتوانند آن را بفهمند و روی عناوین متمرکز باشند که کوتاه و دقیق هستند.

5. برای سئو هم بنویسید

حالا بیایید در مورد سئو صحبت کنیم؛ برای اینکه وب سایت شما در موتورهای جستجو رتبه بالاتری دریابد، باید با در نظر گرفتن سئو، محتوای خود را بنویسید.

کلمات کلیدی خود را به خوبی انتخاب کنید، همواره محتوای خود را آپدیت کنید، لینک‌های خوبی در محتوای خود قرار دهید و به طور مرتب محتوای با کیفیت تولید کنید.

برای این کار هیچ چیز بهتر از تمرین و عمیق شدن در نمونه‌های موفق برای بهینه سازی محتوای شما و آزمایش تاثیر آنها بر سئوی شما نیست.

6. اطلاعات مهم را به ابتدا محتوا پرتاب کنید!

در اینجا یکی دیگر از قوانین تولید محتوا که بسیار طلایی است را شرح می‌دهیم. مطالب مهم (کلمات کلیدی) را در ابتدای محتوا قرار دهید. در عنوان، در ابتدای مقاله، در مقدمه در ابتدای پاراگراف یا مقاله خود بهترین جا برای بیان اطلاعات مهم مقاله است.

نوشتن مقدمه محتوا در قوانین محتوا

این به کاربر اینترنت اجازه می‌دهد تا فوراً اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کند. به یاد داشته باشید که شما برای خوانندگان خود می‌نویسید و باید مسیریابی را برای آنها آسان‌تر کنید. علاوه بر این، این کار موقعیت سئوی شما را در موتورهای جستجو بهبود می‌بخشد.

این ژیمناستیک ذهنی است و شما باید تمرین کنید و خودتان را برای نوشتن به کمک “تفکر” عادت دهید. بعد از تبدیل شدن به یک عادت شما این محدودیت را فراموش می‌کنید تا راه را بهترین رتبه‌ها باز کنید.

7. متن‌های کوتاه و کاربردی بنویسید

کاربر وب حدود 25٪ کندتر از روی کاغذ می‌تواند یک متن را بخواند. بنابراین همزمان با اولویت دادن به اطلاعات و برجسته کردن کلمات کلیدی، مقالات را کوتاه و دلپذیر بنویسید.

همچنین ایجاد یک شبکه داخلی از لینک‌ها در مقاله بسیار مهم است تا کاربران (و موتورهای جستجو) بتوانند به سطوح مختلف اطلاعات دسترسی داشته باشند و بین صفحات سایت شما جابه‌جا شوند.

8. اطلاعات را برای مخاطبان هدف خود ارائه دهید

بازدیدکنندگان خود را خطاب قرار دهید و محتوای مورد علاقه آنها را برای حفظ آنها ارائه دهید. برای این چیزی بهتر از شخصی سازی محتوای خود با توجه به مخاطب هدف نیست، حتی اگر به معنای ایجاد جهان مخصوص شما در یک وب سایت باشد!

در برخی موارد ایجاد چندین ساب دامین ممکن و جالب است. برای پرداختن به مخاطبان هدف خود، قانون طلایی نوشتن محتوا بر اساس قانون مجاورت است، که قبلاً در روزنامه نگاری چاپی هم عرف بوده است.

9. وب سایت خود را مستعد رشد کنید

یک سایت زنده یک سایت فعال است، سایتی که حرکت نمی‌کند یک سایت مرده است. یک بلاگ فعال داشته و به طور منظم محتواها را در آن منتشر کنید و خوانندگان خود را در یک شبکه اجتماعی یا یک انجمن گفتگو درگیر کنید.

این را به خاطر داشته باشید؛ سایتی که به طور مرتب در شبکه‌های اجتماعی به روز می‌شود و به اشتراک گذاشته می‌شود، همه شانس‌ها را برای رتبه بهتر در موتورهای جستجو در اختیار دارد.

شبکه‌های اجتماعی (فیس بوک، توییتر، پینترست، تامبلر…) باید در استراتژی محتوای دیجیتال شما نقش پررنگی داشته باشند. محتوای خوب محتوایی است که به اشتراک گذاشته شود. هدف از این کار ایجاد یک رابطه واقعی با مخاطبان هدف‌تان است.

10. مراقب اشتباهات املایی باشید!

با ساده‌انگاری نگارش فارسی و قوانین املایی جدید آن، شاهد شکوفایی اشتباهات املایی در وبسایت‌های مختلف علل خصوص وبسایت‌های فارسی زبان هستیم.

اشتباهات املایی در تولید محتوا

مقاله‌ای که حاوی چندین اشتباه املایی است، بازدیدکننده را از پیام شما منحرف می‌کند و باعث می‌شود اعتبار شما از دست برود. برای جلوگیری از این امر، در ویراستاری چندین و چندباره متن محتوای خود تردید نکنید و حتی بعد از ویراستاری، متن خود را به فرد دیگری بدهید تا او هم محتوای شما را بسنجد.

نکته و قوانین ما برای بهبود کیفیت محتوا

تولید محتوا نیاز به زمان دارد که بهتر است به بهترین شکل از آن استفاده کنید و این یک کار ضروری است که باید انجام شود تا خود را در موتورهای جستجو قرار دهید.

اگر برای نوشتن محتوای وب خود به کمک نیاز دارید، از ثبت سفارش در الومحتوا برای یافتن یک نویسنده محتوای تخصصی قانون‌مند که بر این 10 قانون به خوبی مسلط است، تردید نکنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید