بازنویسی متن فارسی چگونه است؟

  • نویسنده : سمیرا فهیمی
  • زمان مطالعه : 11 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1400/06/31
بازنویسی متن فارسی چگونه است؟

از زمان قدیم تا به امروز، نویسندگی از جذاب‌ترین مشاغل بوده است. البته بسیاری از افراد نویسندگی را به چشم یک شغل نمی‌بینند و صرفا به عنوان تفریح به سمت آن می‌روند. با این حال اگر شما هم این مسیر را انتخاب کرده‌اید، تبریک می‌گوییم؛ چرا که از این پس با دنیای متفاوت و بسیار هیجان‌انگیزی سر و کار خواهید داشت. اما بعد از این مرحله با واژه‌ای به نام “بازنویسی متن فارسی” آشنا خواهید شد.

در نویسندگی راه و روش های گوناگونی به چشم می‌خورد که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد. گروهی از نویسندگان، از همه یا حداقل چند تا از این شیوه‌ها بهره می‌برند. این در حالی است که در سمت دیگر، نویسندگانی هم هستند که تنها یک شیوه را در دستور کارشان قرار می‌دهند. حال این شما هستید که می‌توانید در مسیر نویسندگی، شیوه و جزئیات کارِ خود را برگزینید.

یکی از این شیوه‌ها را باید، بازنویسی به حساب آورد. به دلیل اهمیت این موضوع و همچنین درخواست بالای کاربران، در این مقاله قصد داریم تا در مورد تمام نکات مربوط به موضوع بازنویسی صحبت داشته باشیم.

 مزایا و معایب، انواع، ویژگی‌ها و مراحل بازنویسی محتوا، از مواردی هستند که در این مطلب مشاهده خواهید کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم که تا پایان همراه ما باشید.  پیش از هر چیز بهتر است ببینیم که اصلا تعریف بازنویسی چیست.

تعریف بازنویسی متن فارسی

همان طور که خودتان هم حدس می‌زنید، بازنویسی به معنای نوشتن یک متن به صورت مجدد و یا اعمال تغییراتی در آن است. به بازنویسی، تفسیر یا ترجمه درون زبانی هم گفته می‌شود. شما در این شیوه، موضوع محتوا را حفظ می‌کنید و صرفا به تغییرات در کلمات و جملات خواهید پرداخت.

برخلاف تصور عموم، بازنویسی امری بسیار جذاب است و هم اکنون، عده زیادی در حال انجام آن هستند. این کار در ابتدا در ایران دیده نمی‌شد، اما رفته رفته توانستیم آثار خواندنی و جالبی را در این زمینه مشاهده کنیم. افرادی که بازنویسی می‌کنند، باید از دایره واژگان مناسبی برخوردار باشند و در خصوص مترادف‌ها نیز به خوبی آگاه باشند تا بتوانند از آن‌ها در متن خود بهره ببرند.

ما در گذشته نیز در وب سایتمان مقالاتی را در مورد شیوه‌های نویسندگی و موارد مشابه در دسترس قرار داده بودیم؛ توصیه می‌‌کنیم بعد از مطالعه این مقاله، حتما سری هم به آن‌ها بزنید. حال که با تعریف بازنویسی آشنا شدیم، بهتر است به سراغ انواع آن برویم تا بحثمان را به صورت رسمی آغاز کرده باشیم.

انواع بازنویسی متن به زبان فارسی

روایات مختلفی در خصوص انواع بازنویسی مطرح است و ما می‌خواهیم صرفا به سه مورد از آن‌ها بپردازیم. مواردی که توسط یکی از نویسندگان مشهور کشورمان، آقای بهرام بیضائی در دسترس قرار گرفته است.

انواع بازنویسی متن فارسی

1- اضافه کردن گفت و گو بین شخصیت‌ها

یکی از شیوه‌های رایج بازنویسی متون در زبان فارسی این است که شما، مکالماتی را بین شخصیت‌ها اضافه کنید. شاید برخی از داستان‌ها را خوانده باشید که نویسنده چندان به این موضوع، یعنی مکالمه‌ی شخصیت‌ها نپرداخته است. در این مواقع، یا اصلا گفت و گویی میان آن‌ها وجود ندارد، یا این قضیه به تعداد کمی دیده می‌شود.

پس چاره کار این است که از بازنویسی استفاده شود. شما قادر هستید تا تعداد این مکالمه‌ها را به حد نیاز افزایش دهید. البته حواستان باشد که این تعداد بیش از حد نباشد؛ زیرا از حوصله خوانندگان به دور خواهد بود.

2- برقرار کردن رابطه‌های علت و معلولی

یکی از مواردی که همیشه مقالات و داستان‌های شما را جذاب می‌کند، طرح سوالات است. در واقع می‌توان چنین گفت که سوالات، نقشِ پر رنگی در درگیر کردن مخاطبان دارند. هنگامی که شما سوال یا سوالاتی را در بازنویسی مطرح می‌کنید، ذهن خواننده تلاش می‌کند تا به آن پاسخ دهد. بنابراین وی تا پایانِ آن داستان را می‌خواند تا به سوالاتی که طرح کرده بودید، به خوبی پاسخ دهد.

البته ذکر نکته‌ای در این جا حائز اهمیت است؛ آن هم این است که، باید از سوالاتی استفاده کنید که کاملا با آن متن مرتبط است. چنان چه سوالات شما حتی کمی بی ربط با موضوع باشد، خواننده به سادگی از آن‌ها و چه بسا مطلب نیز عبور خواهد کرد.

3- عوض کردن روش روایت گری

هر داستان از روایت خاص خود تشکیل شده است. به بیان دیگر، هر نویسنده سلیقه‌ای دارد و مطابق آن تلاش می‌کند تا روایت خاص خود را داشته باشد. حال داستان‌هایی را مشاهده می‌کنیم که از دید ما روایت جالبی ندارند و باید تغییر کنند؛ نویسندگان در این مواقع تغییراتی را در شیوه روایت‌گری به وجود می‌آورند. آن‌ها تلاش می کنند، داستان و پیام آن را حفظ کرده و تنها به اعمال تغییراتی در نحوه روایت آن بپردازند.

بازنویسی و روایت گری متن

این خلاصه‌ای از انواع بازنویسی بود؛ البته همان طور که ذکر شد، شیوه‌های دیگری هم در این مسیر وجود دارد که بد نیست نیم نگاهی به آن‌ها داشته باشید. (در ادامه چیزی نگفته که!!!)

ویژگی‌های مهم برای بازنویسی یک متن فارسی

در ادامه به بررسی نکات ضروری ای که در بازنویسی متن باید در نظر داشت،می پردازیم.

1- بازنویسی یک متن فارسی باید متناسب با شرایط و زمان خودتان باشد. شما باید به خوبی نیاز خوانندگان و تغییرات ذهنی آن‌ها نسبت به نسل‌های قبلی را درک کرده و متناسب با این قضیه، به بازنویسی آثار قدیمی بپردازید. مثلا اگر یک متن کهن داشته باشید و بازنویسی و تغییر روایت شما باز هم به صورت قدیمی باشد، مطمئن باشید که در این راه با شکست مواجه خواهید شد.

2- توجه داشته باشید که تغییرات شما در متن، نباید چندان هم زیاد باشد. ویژگی‌های کلی متن باید در بازنویسی نیز حفظ شود و دخل و تصرفی در آن به چشم نخورد.

3- بازنویسی متون کهن فارسی امری دشوار است و تنها نویسندگان ماهر و قدر از عهده آن بر می‌آیند. پس پیشنهاد می‌شود که مهارت خود را در نویسندگی افزایش دهید و روزانه تمرین‌هایی را به منظور پیشرفت در این مورد انجام دهید. اگر بخواهید متون قدیمی را بازنویسی کنید، هرگز نباید مفهوم آن را تغییر دهید.

4- در واقع بازنویسی را می توان، همان ساده کردن متن‌های دشوار دانست. افراد زیادی هستند که نمی‌توانند چنین متن‌هایی را درک کنند؛ حال آن که علاقه زیادی هم به موضوع این متون دارند. در همین راستا، شما وظیفه دارید تا متن‌ها را برایشان ساده‌سازی کنید.

5- خوب است بدانید که بازنویسی نه تنها عیب و ایرادای ندارد، بلکه فوایدی هم دارد. بازنویسی همچون یک پل، ارتباط میان نسل‌های قدیم با نسل جدید را حفظ می‌کند. این یکی از مزایای بازنویسی به زبان فارسی است که در قسمت بعدی به صورت مفصل بیان خواهد شد.

مزایای بازنویسی کردن متون فارسی

سه مزیت اصلی بازنویسی متن فارسی عبارت است از :

1- بازنویسی راه بسیار مناسبی در راستای رفع سرقت ادبی خواهد بود. تا به حال، بازنویسنده‌های زیادی داشته‌ایم که به این موضوع اشاره کرده‌اند و به خوبی هر چه تمام‌تر به آن ترتیب اثر داده‌اند.

2- یکی از مزیت‌های بازنویسی کردن در متن فارسی، تقویت مهارت‌های نویسنده است و این به نفع خود او خواهد بود. در صورتی که همین حالا کار بازنویسی را شروع کنید، مطمئنا خیلی سریع و در مدت کوتاهی می‌توانید پیشرفت‌هایی را حس کنید. مطالب آینده شما از قدرت بیشتری برخوردار است و خوانندگان لذت زیادی از آن‌ها خواهند برد.

3- همان گونه که گفته شد، شما به عنوان یک بازنویسنده، می‌توانید ارتباطی میان زمان حال با گذشته برقرار کنید؛ گویی که شما یک ماشین زمان را اختراع کرده‌اید و می‌خواهید افراد را به گذشته‌ها ببرید.

نویسنده متن فارسی بازنویسی شده

روش بازنویسی، از زمان‌های قدیم رواج پیدا کرده و عده زیادی به سراغ آن رفته اند. با توجه به مزایایی که گفته شد، درمی‌یابیم که با چه دنیای شیرین و جالبی سر و کار داریم. به همین علت است که افراد زیادی این حرفه را انتخاب می‌کنند. تصور نکنید که بازنویسی امر ساده‌ای است؛ اتفاقا این هم مانند دیگر شیوه‌های نویسندگی، دشواری‌های فراوانی دارد.

بازنویسی هم‌اکنون در کشورمان در وضعیت ایده‌آلی قرار دارد. نویسندگانی هستند که آثار جالب قدیمی و کهن را به نثر امروزی بازمی‌گردانند.

اگر شما هم به این مسیر علاقه‌ دارید، پس معطل چه هستید؟ کافی است که تصمیمتان را بگیرید و نخستین قدم‌ها را بردارید. شما می‌توانید مانند دیگر بازنویسنده‌های ایرانی به شهرت فراوانی دست پیدا کنید.

بازنویسی یک متن فارسی به صورت مرحله به مرحله

در ادامه سعی داریم تا مراحل بازنویسی متن را به به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم. البته همه چیز به متنی که می‌خواهید بازنویسی کنید، بستگی خواهد داشت. شاید یک یا چند تا از مراحل پیش رو برای آن متن نیاز نباشد.

1- در ابتدا لازم است تا متن مورد نظر را برای یک یا چند بار و به صورت دقیق مطالعه کنید. هدف شما، باید این باشد که استراتژی‌ها و قدم‌های مختلفِ مربوط به بازنویسی آن متن را تعیین نمایید. سپس قادر خواهید بود تا مرحله به مرحله پیشروی داشته باشید.

2- در قسمت‌هایی از متن، نیاز است تا به تغییر ضمایر بپردازید. این کار تنها برای راحتی خوانندگان و درک بهتر متن صورت خواهد گرفت.

3- تغییر افعال نیز، مرحله دیگری است که می‌تواند انجام گردد. در متون گذشته از افعالی استفاده ‌شده است که درک و فهمیدن آن برای نسل امروزی آسان نیست.

4- در قسمت‌هایی از متن نیاز دارید که جای کلمات، عبارات و جملات را با هم عوض کنید.

5- اضافه کردن گفت و گوها، داستان‌های کوتاه و مثال‌ها نیز نکته پایانی ما است که بی شک به جذاب‌تر شدن متن شما کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم و ضروری برای بازنویسی متن فارسی را بیان کنیم. امیدواریم با مطالعه و به کارگیری موارد ذکر شده، در این مسیر به موفقیت‌های فراوانی دست پیدا کنید

پرسش و پاسخ تکمیلی

محمد زاهدی کلاس 7/3

عالی بود

پاسخ دادن
محمد عرفان مرادی
در پاسخ به محمد زاهدی کلاس 7/3 گفت:

خوب بود

پاسخ دادن
سید جلال تاجیک

من فکر می کردم نویسنده باید هر چه که دوست داره بنویسه ولی با این توضیحات فهمیدم نویسندگی هم کار سخت و هم کار شیرینی است نکته های خیلی خوبی بود

پاسخ دادن
سید جلال تاجیک

من فکر می کردم نویسنده باید هر چه که دوست داره باید بنویسه ولی با این توضیحات فهمیدم نویسندگی هم کار سخت و هم کار شیرینی است مطالب خیلی خوبی بود

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید