استاندارد تولید محتوای جذاب چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 10 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1398/04/19
استاندارد تولید محتوای جذاب چیست؟

اگر تولید کننده محتوا هستید و یا برای کسب و کار خود دنبال استخدام نویسنده محتوا می گردید، احتمالا دانستن استانداردهای تولید محتوا در فضای مجازی یکی از اساسی ترین مواردی است که باید با آن آشنا شوید. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید تا با استانداردهای تولید محتوا آن هم از نوع جذاب و باکیفیت آشنا شوید.

استانداردهای تولید محتوا

محتوا در حقیقت مانند پلی است که باعث انتقال اطلاعات و دانش، تجربه‌ها و پیشنهادات از یک شخص مطلع به کاربران می شود. و این محتوا از طریق منابعی چون اینترنت، تلویزیون، رادیو، روزنامه‌ها، کتاب‌ها، مجله‌ها و موارد بسیار دیگر به دست کاربران می رسد.

آنها از طریق برنامه‌ها و روش‌های متعددی به دست مخاطبین می‌رسد، و در نتیجه  باعث بدست آوردن آگاهی و اطلاعات بیشتر می شوند. کسب تجربیات و دانش باعث می شود که مخاطب (کاربر) بیشتر با نیازهای خود آشنا شود. همچنین با استفاده از محتواهای ایجاد شده بتواند راه های تامین نیازهای خود را بشناسد و از آن‌ها استفاده نماید.

از طرفی شاید تا به‌حال برای شما اتفاق افتاده باشد، که ذهنتان سرشار از ایده‌ها و نوآوری های جدید باشد و یا اطلاعات و تجربه‌های زیادی داشته باشید و یا دلتان بخواهد آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید، اما زمانی که می‌خواهید دست به قلم شوید، حتی نمی‌توانید یک جمله بنویسید.

برای تولید محتوا اگر با یک سری از استانداردهای تولید محتوا و قالب‌های متنی آشنا باشید، مسلما راحت‌تر می‌توانید اطلاعات و دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

همیشه شروع کار دشواری به نظر می‌رسد!

هر چند می‌توان گفت این جمله تا حدودی درست است و همه‌ی ما تجربه‌های زیادی در مورد درستی آن داشته‌ایم. اما باز هم راه‌ حل‌ های زیادی برای آسان کردن این مسیر دشوار وجود دارد. اصلا به همین دلیل است که باید با استانداردهای تولید محتوا آشنا شویم.

جذاب نوشتن واقعا یک هنر فوق‌ العاده می‌باشد که اگر بتوانید آن را درک کنید و با علاقه بنویسید، حتما می‌توانید میزان تاثیر آن را در جذب مخاطبین خود احساس کنید.

به همین منظور سعی کنید زمانی شروع به نوشتن کنید که حس و انگیزه‌اش را درون خود احساس می‌کنید. به علاوه سعی کنید یک شروع خاص و خارق‌العاده داشته باشید.

مثلا سعی کنید با یک سوال تاثیرگذار و چالش برانگیز شروع کنید و یا از تجارب شخصی‌ تان که واقعا مسیری جدید را پیش روی شما گذاشته، استفاده کنید. عنوان های هیجان‌انگیز که مخاطب را تشویق به خواندن مطالب شما می‌ کند، به‌کار ببرید.

درست است که شروع کردن به نوشتن خودش یک گام مهم در تولید محتوا است، اما نکات مهمی وجود دارد که برای ایجاد تولید محتوایی با کیفیت ضروری هستند.

مثلا شما باید از درستی اطلاعاتی که در اختیار کاربران می‌گذارید کاملا مطمئن باشید و همچنین همیشه سعی کنید، دانش و اطلاعات خود را به روز کنید. نکته‌ی مهمی که واقعا اهمیت زیادی دارد این است که شما برای اینکه اطلاعات را به خوبی به مخاطبین خود منتقل کنید و آن‌ها بتوانند درک درستی از محتوای تولید شده‌ی شما داشته باشند، نیازمند این نکته کلیدی هستید.

که شما خودتان اول مطلب را خوب درک کرده باشید و دقیقا بدانید چه حرفی برای گفتن دارید و حتی هدف خودتان را از ارائه این مطالب آماده داشته باشید. برای اینکه این وظیفه را به خوبی انجام دهید، مسلما نیازمند مطالعه بسیار و به روز کردن اطلاعات تان می‌باشد. بنابراین یکی از مهمترین استانداردهای تولید محتوا که باید رعایت کنید به طور کامل مسلط بودن به موضوع است.

هرچه بیشتر بخوانید و بدانید، حرف‌ها و ایده‌های بیشتری برای گفتن دارید. فراموش نکنید که مخاطبین امروزی شما به دلیل دسترسی داشتن به اینترنت و پیشرفت روز افزون تکنولوژی بسیار باهوش و به روز هستند و مطمئنا زمانی که متوجه شوند شما حرف جدید و یا مفیدی برای آن‌ها ندارید، شما را دنبال نخواهند کرد.

چگونه شروع کنم؟

راهٰ‌ های زیادی برای شروع کردن پیش روی شما وجود دارد، که می‌تواند به شما کمک کند که راحت‌تر و سریع‌تر دست به قلم شوید که در زیر به چند مورد اشاره کردیم:

 • به عنوان مورد نظر خود کمی فکر کنید و سعی کنید به روی آن تمرکز کنید.
 • سعی کنید با یک سوال هیجان انگیز شروع کنید و ذهن مخاطب را راجع موضوع مورد نظرتان درگیر کنید.
 • سعی کنید با تجربه‌های شخصی خود شروع کنید.
 • از اخبار و اتفاق‌های روزمره جامعه خود استفاده نمایید.

درست است که راه‌ حل هایی ارائه شد که می‌تواند راه حلی برای آسان‌ تر شدن کار دست به قلم شدن باشد. اما قبل از نوشتن و دست به قلم شدن باید به این نکته توجه کنید که داشتن یک ساختار سازمان‌‌‌ یافته و استاندارد لازمه‌ ی تولید یک محتوای با کیفیت و پر مخاطب است.

این ساختار می‌تواند ذهنی یا نوشتاری باشد. در هر صورت باید کامل و جامع باشد، در ادامه به استانداردهای تولید محتوا با کیفیفت در فضای مجازی اشاره می‌ کنیم.

استانداردهای تولید محتوا در فضای مجازی

ساختار و تولید محتوا می‌تواند یک چارچوب کلی و اصولی داشته باشد، که شما با گذشت زمان و به‌ دست آوردن تجربه‌ های بیشتر به‌ طور ناخودآگاه آن را در ذهن خود خواهید ساخت و آن را رعایت خواهید کرد. برای حفظ این چارچوب در ذهنتان سعی کنید تا می‌توانید تمرین کنید و مطالعه در تمام موضوع های مرتبط به حوزه کاریتان را همواره در برنامه روزانه خود داشته باشید.

مواردی که برای داشتن یک تولید محتوای استاندارد همیشه باید در ذهن خود داشته باشیم:

 • مطرح کردن سوال‌های چالش برانگیز
 • تعریف مسئله و آماده کردن ذهن مخاطب
 • ضرورت طرح مسئله مورد نظر
 • ارا‌‌ئه راه‌ حل هایی برای مسئله مطرح شده
 • بیان مزایا و معایب روش و یا مسئله ایجاد شده
 • پاسخ دادن به پرسش‌های مطرح شده
 • مطرح کردن مثال‌های ملموس و شهودی برای درک بهتر موضوع
 • خلاصه‌سازی
 • نتیجه‌گیری

 ساختار استانداردهای تولید محتوا

معمولا برای شروع می توانید برای اینکه ذهن مخاطب را درگیر موضوع مورد خود کنید، سوال‌هایی چالش برانگیز ایجاد کنید و یا مسئله مورد نظرتان را تعریف کنید و دلیل اینکه چرا این محتوا  را ایجاد می‌کنید را برای کاربر شرح دهید.

سپس ضرورت ایجاد محتوا مورد نظر و اندازه اهمیت آن را شرح دهید، تا مخاطب شما ارزش خواندن مطالب تولید شده را درک کند و ترغیب شود که آن را مطالعه کند.

پس از اینکه درجه اهمیت محتوای ایجاد شده مشخص شد، راه حل‌هایی را برای مسئله ارائه شده مطرح کنید. حتی می‌توانید از مزایا و معایب محتوا ایجاد شده صحبت کنید. دقت کنید که پاراگراف اصلی مربوط به پاسخ شما به مسئله مطرح شده می‌باشد، بنابراین تلاش کنید که این پاراگراف را کامل و قابل درک بنویسید به‌گونه ای که مخاطب خود را قانع نمایید.

در نهایت در قسمت خلاصه، مروری کلی بر موضوع مطرح شده‌ی خود داشته باشید تا مخاطب بتواند مطالب را در ذهن خود جمع‌بندی کند. تا بتواند نتیجه‌گیری شما را که همراه با دادن یک طرح کلی  و معرفی منابع برای مطالعات بیشتر مخاطبین می‌باشد را درک کند و به شما اعتماد نماید.

استانداردهای تولید محتوا جذاب در فضای مجازی چیست؟

برای معرفی کسب و کار خود، خیلی راحت می‌توانید از فضای مجازی مثلا وب‌ سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و … استفاده نمایید. برای جذب مخاطب بیشتر سعی کنید در راستای هدف کسب و کار خود فعالیت و یا تولید محتوا کنید.

کارهایی که می‌تواند مخاطب بیشتری برای شما جذب کند، تولید محتوا آموزشی مرتبط به کسب و کار و یا بیان تجربه‌های شخصی خودتان است. سعی کنید همواره به‌ روز باشید و از وضعیت امروز جامعه خود باخبر باشید، اینگونه مخاطبین خودشان را به شما نزدیک خواهند دید.

همیشه یادتان باشد مخاطبین امروزی شما بسیار باهوش هستند و به خوبی می‌توانند مطالب مفید و دارای ارزش خواندن و دنبال کردن را تشخیص دهند. و حالا تصور کنید چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر مانند عنوان جذاب، پاراگراف اول و دوم شما هم برای مخاطب جذاب شود.

بله درست حدس زدید! قطعا ادامه مطلب را با دقت بیشتری می‌خواند و حتی آن را با کاربران دیگر به اشتراک می‌گذارد. و نکته جالب این است که حالا نه تنها خودش مطالب شما را دنبال می‌کند و به زمینه کسب و کار شما علاقمند می‌شود، بلکه گروه دیگری از کاربران را به دایره مشتریان شما اضافه  خواهد کرد. پس حالا می‌توانید اهمیت محتوا با ارزش و تاثیر آن در کسب و کارتان را به خوبی درک کنید.

متوجه شدیم که جذاب بودن عنوان به این معنا نیست که کاربر را گول بزنیم و  به داخل سایت بکشانیم.. بلکه تنها هدف شما باید این باشد که آن‌قدر فوق العاده باشید که کاربر در میان هزاران هزار مقاله، مقاله‌ی شما را انتخاب کنند و شما را دنبال کند.

پس مسئولیت شما این است که به آن‌ چه وعده داده بودید عمل کنید تا مخاطبین وفاداری برای خودتان داشته باشید، که همیشه علاقه به دنبال کردن شما داشته باشند. اگر بتوانید به‌ قدر کافی محبوب باشید، مطمئنا طرفداران شما معرف شما به دوستان و آشنایان خود خواهند بود و به همین ترتیب دایره‌ی محبوبیت کسب و کار شما به‌طور فوق العاده ای افزایش پیدا می‌کند. پس محتوایی که تولید می‌کنید در واقع کلید اصلی موفقیت شما می‌باشد.

تا چه حد فضای مجازی در زمینه تولید محتوا می‌تواند تاثیرگذار باشد؟

این روزها کاربران از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده فوق‌ العاده زیادی می کنند. به گونه ای که حجم وسیعی از اطلاعات هر روز تولید می‌شود و سرعت تولید این اطلاعات به قدری بالا است که روزانه با مقدار واقعا گسترده‌ای از داده ها سروکار داریم.

بیشتر از انتشار کتب و روزنامه ها، مردم برای کسب اطلاعات، شبکه‌های اجتماعی و سایت ها را دنبال می کنند. به همین دلیل بیشتر افراد دارای کسب و کار و یا مدیران شرکت‌ها به دنبال راهی برای معرفی کسب و کار خود از طریق کانال‌ها، شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین، فیس‌بوک، توییتر و … هستند. به همین دلیل اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا فضای مجازی در زمینه تولید محتوا تاثیر گذار است یا خیر؟ با قطعیت می توان گفت بله، حتما تاثیرگذار خواهد بود!

پس در نتیجه شما با رعایت استانداردهای تولید محتوا در فضای مجازی، می‌توانید از این ابزار تاثیرگذار برای جذب مشتری بیشتر استفاده کنید. می توان گفت این روزها تکنیک های بازاریابی به شیوه ای کاملا متفاوت با سال‌های قبل انجام می شود و بیشتر بازاریابی‌ها  و جذب مشتری و موفقیت در کسب و کار از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و وب سایت‌ها صورت می‌پذیرد.

پس اگر تا به حال هیچ اقدامی برای ایجاد اکانت و عضو شدن در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک، لینکدین و … انجام نداده‌اید، همین حالا دست به کار شوید و البته فراموش نکنید که تنها عضو و یا فعال بودن در این شبکه‌ها کافی نیست.

بلکه برای تولید محتوا جذاب باید استانداردها و قالب‌های ارائه شده برای تولید محتوا را رعایت کنید، تا بتوانید ایده‌ها و یا کسب و کارتان را به‌صورت با کیفیت در اختیار مخاطبین قرار دهید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید