پلان تولید محتوا چیست؟

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/01/22
پلان تولید محتوا چیست؟

 با پلان تولید محتوا می­توانید محتوای مناسب را در زمان درست به مخاطب هدف برسانید. از پلان تولید محتوا به عنوان نقشه تولید محتوا نیز نام برده می­شود. نقشه محتوا به بررسی ویژگی­های شخصیتی و سبک زندگی مخاطب می­پردازد. بررسی شخصیت و سبک زندگی مخاطب این امکان را فراهم می­آورد تا تولید محتوا در مسیر درست خود حرکت کند.

اگر در زمینه بازاریابی فعالیت داشته باشید، با این جمله بسیار آشنا خواهید بود: “محتوایی که ایجاد می­کنید باید شخصیت­ سازی شود.” برای رسیدن به این هدف باید به نیاز و درخواست­های مخاطبین خود در زمان حال و آینده توجه کنید. باید قدم به قدم در کنار آنها باشید. باید  تنها دغدغه شما برآورده کردن نیاز آنها باشد. این امر به نظر ساده می­آید. اما باید بدانید مطرح کردن مباحث جدی برای تولید محتوای هدفمند اصلا کار ساده ایی نیست.

پلان تولید محتوا ابزاری قدرتمند برای تولید محتوا

پلان تولید محتوا ابزاری قدرتمند برای بازاریابی محتوا است. این ابزار به شما کمک می­کند تا محتواهای موجود خود را مرور کنید. با استفاده از آن می­توانید برای تولید محتوای جدید برنامه­ریزی نمایید و تعیین کنید که چگونه می­توان با تهیه محتوا به مخاطبان هدف در آینده دسترسی داشت. در این رابطه با دو اصطلاح رایج مواجه خواهید شد: شخصیت خریدار و سیر خرید.

نقشه تولید محتوا، استراتژی ارتباط محتوا با مخاطب را مشخص می کند. همچنین با ارائه راهکارها از سیر خرید نیز پشتیبانی به عمل می­آورد. به این ترتیب در هر بخش از خرید، ارتباط موثری با خریدار خواهید داشت. بنابراین می­توانید بهترین پاسخگویی را به مخاطبان خود داشته باشید.

پلان محتوایی

از مراحل پلان تولید محتوا چه می دانید؟

مراحل پلان تولید محتوا به طور خلاصه در شش مورد زیر مطرح می­شود:

 • به شخصیت خریدار فکر کنید. با توجه به شخصیت خریدار توانایی بهتری برای درک مخاطبان اصلی خود خواهید داشت.
 • سیر خرید را تحلیل کنید. سیر خرید را را بررسی کرده و در هر مرحله آن را کنترل نمایید.
 • همواره به بررسی محتواها بپردازید. این امر به شما کمک می­کند تا بفهمید کدام محتوا در سیر خرید عملکرد و تاثیری بهتری داشته­ است.
 • کلیه محتواها را فهرست­بندی کنید. به این ترتیب برنامه­ریزی درستی برای تولید محتوا در آینده خواهید داشت.
 • دسترسی آسان به دسته­بندی­ها: برای دسترسی خریدار به دسته­بندی­های مرتبط برنامه­ریزی داشته باشید.  
 • شناسایی خلاها. خلاهای فعالیت خود را شناسایی کرده و با تولید محتوای هدفمند اقدام به رفع آنها نمایید.

از مراحل پلان تولید محتوا چه می دانید؟

پلان تولید محتوا چگونه به شخصیت سازی محتوا کمک می­کند؟

وقتی صحبت از شخصیت سازی می­شود، هدف شناخت مخاطب است. شخصیت سازی تولید محتوا به این معنا است که محتوا را براساس نیاز و خواسته­های مخاطب تنظیم کنید. با استفاده از پلان تولید محتوا می­توانید به سوالات مخاطب پاسخ دهید. کلید واژه­ها را به درستی انتخاب خواهید کرد. دسته­بندی موضوعات را به درستی انجام خواهید داد. مسیر درستی را برای هدایت مخاطب به سایر دسته­بندی­های دیگر پیدا خواهید کرد.

در واقع به شیوه کاملا هدفمند و موثری از مخاطب، یک مشتری می­سازید. همچنین با این  شیوه توانایی نگهداری مشتریان وفادار خود را نیز خواهید داشت. در این مرحله، شما از یک کاربر عادی، یک شخصیت خریدار موثر ساخته­اید. برای این منظور در همان ابتدا برای خود مشخص کنید که خریدار و مصرف کننده ایده­آل در کسب و کار شما به چه معنا است. سپس مراحل را به دقت طراحی کنید تا به شخصیت خریدار برسید.

پلن محتوا

با پلان تولید محتوا شخصیت خریدار را بهتر بشناسیم.

مخاطب و تولید محتوا دست به دست هم می­دهند تا بازاریابی دیجیتال رونق داشته باشد. پلان تولید محتوا در ایجاد شخصیت خریدار موثر نقش مهمی را بازی می­کند. برای تشخیص شخصیت خریدار به این موارد توجه می­شود:

 • ویژگی­های اجتماعی: منظور از ویژگی­های اجتماعی سن، جنسیت، موقعیت جغرافیایی، وضعیت خانوادگی، میزان تحصیلات و درآمد است.
 • نقش شغلی و حرفه ایی مخاطب؛ برای این منظور به عنوان شغلی و میزان فعالیت مخاطب نیز توجه داشته باشید.
 • توجه به اهداف و ارزش­های مخاطب؛ بررسی کنید مخاطبین هدف شما به چه چیزهایی اعتقاد دارند. سبک زندگی آنها چگونه است؟ اهداف حرفه ایی و شخصی آنها چه مواردی را در بر می­گیرد.
 • چالش ها را بررسی کنید؛ نسب به ترس­ و دغدغه­های مخاطبین خود در منزل و یا محل کار حساس باشید.
 • عادت­های خرید مخاطبین را بشناسید؛ باید بدانید مخاطبین از چه جاهایی خرید می­کنند. نسبت به چه چیزهایی معترض می­شوند. برای خرید چقدر زمان در نظر می­گیرند. چه فاکتورهایی در خرید آنها تاثیر مثبت و منفی خواهد گذاشت.
 • شناسایی علایق و سرگرمی­ها؛ سعی کنید بفهمید مخاطبین شما به مطالعه چه کتاب­هایی علاقمند هستند. چه کسانی را به عنوان الگو در کار و زندگی انتخاب می­کنند.

شما می­توانید این عناوین را در قالب یک فرم تهیه کرده و در اختیار مخاطبین خود قرار دهید. به این ترتیب به شیوه­ایی موثر وکارآمد مخاطبین هدف را شناسایی خواهید کرد. در ادامه به نمونه­ایی از این تمپلیت توجه کنید. چنانچه دقت داشته باشید، در قسمتی از این فرم، از مخاطب خواسته می­شود تا جمله­ایی موثر بنویسد. به این شیوه اطلاعات مفیدی از طرز فکر افراد به دست می­آید.

 چرا باید پلان تولید محتوا داشته باشیم؟

پلان تولید محتوا به شما کمک می کند تا در بازاریابی دیجیتالی، مشتریان را در وب سایت خود همراهی کنید. با گوش دادن به آنها کاربران خود را به مشاورینی قابل اعتماد تبدیل خواهید کرد. برای این منظور سعی کنید مخاطبان  را گروه­بندی کنید و با هر کدام تعاملی سازنده و مفید داشته باشید. آیا تا به حال با افرادی مواجه شده­اید که دائما در حال حرف زدن هستند. آنها فقط حرف، حرف و حرف می­زنند.

نقشه راه محتوا

در چنین حالتی مجالی به شما داده نمی­شود تا کلمه­ایی بگویید. در مواجه با این افراد معمولا در افکار خود غرق می شوید. زمانی که به خود می آیید، آن شخص هنوز در حال حرف زدن است. در این حالت از خود می­پرسید چرا هنوز وقت خود را برای گوش دادن به حرف­های او تلف می­کنم؟

پلان تولید محتوا  کمک می­کند تا سایت شما فقط حرف، حرف و حرف نزند. شاید در دنیای واقعی افراد ادب را رعایت کنند و مانع حرف زدن شخص نشوند. اما در دنیای مجازی به راحتی سایت شما را ترک خواهند کرد. با پلان محتوا با مخاطبان خود حرف نخواهید زد، گفتمان خواهید داشت.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید