۱۱ نکته برون سپاری محتوا و شناخت انواع برونسپاری

 • نویسنده : امید ابوالحسنی
 • زمان مطالعه : 28 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1399/10/28
۱۱ نکته برون سپاری محتوا و شناخت انواع برونسپاری

   اگر با دیجیتال مارکتینگ آشنایی داشته و نیت کرده باشید که برای کسب و کار خود در این عرصه اسمی دست‌وپا کنید، احتمالا به دنبال تولیدکننده محتوا هستید. قصد دارید نوشتن محتوا را به فریلنسرها واگذار کنید؟ برون سپاری تولید محتوا را به عنوان یک انتخاب درنظر دارید؟ برون سپاری محتوا یک گزینه‌ی عالی برای شما است. انتخاب فریلنسر‌ها باعث خواهد شد تا وقت شما آزاد شده و به کارهای مدیریتی و اداری خود برسید، در حالی که نویسنده دورکار مشغول تولید محتوای شما است. در ضمن اگر یک صاحب کسب و کار یا بیانگذار یک بیزینس و شرکت هستید، همین الان هم به اندازه‌ی کافی وظیفه بر گردن شما گذاره شده، که فرصتی برای تولید محتوا نداشته باشید.

   اما با تمام این ویژگی‌های مثبت، مشکلی وجود دارد: سپردن تولید محتوای خود به یک فریلنسر بدان معنا است که شما برند و تصویر تبیلغاتی خود را به خطر انداخته‌اید. علاوه بر این، شما نمی‌خواهید که کیفیت مطالب شما کم شود یا محتوا دچار پیچیدگی شود. اما شما چطور موفق به انتخاب مناسب‌ترین فرد خواهید شد؟

در این مطلب، قصد ما بیان جزییات برای انتخاب فریلنسر محتوای مناسب و همراهی شما در قدم به قدم این پروسه است، تا شما به عنوان یک مدیر، برنامه‌‌ی کاری خود را خالی کنید و دغدغه‌هایتان کمی کمتر شود. هم‌چنین با استفاده‌‌ از تجربیات افرادی که هم به عنوان نویسنده‌ی آزاد محتوا و هم مدیر و صاحب کسب و کار فعالیت کرده‌اند، سعی خواهد شد تا راه انتخاب بهترین گزینه به شما نشان داده شود. بدون فوت وقت به سراغ قسمت‌های اصلی مطلب برویم. با ما همراه باشید.

 برون سپاری محتوا چیست؟

   پیش از هر چیز، بیایید نگاهی به تعاریف بیاندازیم. همان طور که از اسمش پیدا است، برون سپاری محتوا به معنی استخدام شخص ثالث (خواه نویسنده آزاد یا یک آژانس تولید محتوا) با هدف ایجاد محتوا برای وبلاگ شما است.

برونسپاری برای محتوا

   شما می‌توانید ساخت محتوا خود را به یک فریلنسر یا آژانس بسپارید. هر یک از این دو انتخاب مزایا و معایب خود را دارند. برون سپاری محتوا به نویسنده فریلنسر ارزان‌تر از استخدام یک آژانس است، اما هنگامی که کار خود را به یک آژانس بسپارید، اطمینان دارید که هر بخش از فرآیند خلق محتوا را یک متخصص به انجام می‌رساند. تجربه نشان داده کار کردن با فریلنسر بسیار آسان‌تر است، البته نمی‌توان از ارزان‌تر بودنش هم چشم پوشاند اما کیفیت کار در نهایت شاید آن چیزی نباشد که شما را راضی کند یا تداوم در تحویل کارها داشته باشد.

مزایای برون سپاری در فعالیت‌های‌ بازاریابی محتوا

   برون سپاری تولید محتوا مبحث جدایی از برون سپاری بازاریابی محتوا است. هنگامی که صحبت از نوشتن محتوا می‌شود، نویسنده تنها به فکر ساخت و پرداخت کلمات برای شما است، اما در بازاریابی توجه به کیفیت توزیع محتوا هم مبحث مهمی بوده که اصولا یک نویسنده‌ی صرف توجه آن‌چنانی به این مسئله ندارد.

   در ضمن، بازاریابی محتوا تنها نوشتن متن‌ نیست. در بازاریابی ساخت ویدیو، حضور پویا در شبکه‌های مجازی و موارد بسیار دیگری نقش دارد. آنچه شما، به عنوان صاحبان کسب و کار باید مدنظر داشته باشید این است که برون سپاری تولید و بازاریابی محتوا بسیار متفاوت است.

   اگر نیت به واگذاری بازاریابی محتوای خود به شخص دیگری دارید، نیاز شما یک بازاریاب یا استراتژیست محتوا است که پیشتر در وبلاگ الومحتوا به آن پرداخته‌ایم. بیایید نگاهی به مزایای برون سپاری محتوا بیاندازیم:

1- مدیریت زمان؛ با کمک فریلنسرها روز شما بیشتر از 24 ساعت است!

   شما فقط در طول روز 24 ساعت زمان دارید، نه کمتر، نه بیشتر! اگر یک پروژه‌ی بزرگتر دارید یا یک کارآفرین منفرد هستید، استخدام یک نویسنده‌ی آزاد گزینه‌ی بسیار مناسبی برای شما است.

   با بهره بردن از برون سپاری، شما می‌توانید زمانی را که قرار است برای نوشتن محتوا صرف کنید، به کار‌های دیگری مثل توسعه کسب و کار، ایجاد ارتباطات، شرکت در کنفرانس‌های تجاری و مواردی از این دست اختصاص دهید. علاوه‌ بر این اگر یک بلاگر هستید یا یک بنگاه اقتصادی را اداره می‌کنید، ممکن است برای اینکه بتوانید به صورت مستمر و دائم اقدام به نشر محتوا کنید، نیاز به یک فریلنسر داشته باشید.

2- راه الهام ایده‌های جدید بر شما بسته است؟ برون سپاری راهی برای استفاده از ایده‌ها

   اینکه روزی ظرف ایده‌هایتان خالی شود، بخصوص اگر برای مدتی طولانی یک وبلاگ را اداره کنید، چیز عجیب و دور از انتظار نیست. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، شما دو انتخاب بیشتر ندارید: یا برای مدتی به استراحت بپردازید و پذیرای محتوا و پست میهمان از یک بلاگر معتبر دیگر باشید، یا اینکه محتوا نویسی خود را یه شخص دیگری بسپارید. پس اگر ایده‌های نو مدتی است که از شما رو برگردانده‌اند، بد نیست که به بیرون سپاری هم فکر کنید!

3- همه‌ی ما نویسینده نیستیم!

   شاید شنیدن این حرف در ابتدا کمی آزار دهنده باشد، اما حقیقت این‌ است که بعضی از ما، نویسنده‌های خوبی نیستیم، حتی اگر یک بیزینس موفق مرتبط با محتوا را بچرخانیم. گاهی اوقات، بعضی آدم‌ها بیزینسمن‌های موفق تری هستند تا اینکه یک نویسنده‌ خوب باشند.

   با این اوصاف، چرا می‌خواهید محتوای بی کیفیت تولید کنید؟! شما نباید زمان خود را برای نوشتن متن‌های خسته کننده و محتوایی که قرار نیست اهداف شما را تامین کند، تلف کنید. موفقیت شما با یک راه‌کار ساده تضمین می‌شود: استخدام یک نویسنده، تا مسئولیت پرداخت محتوای شما را بر عهده بگیرد.

   یک نویسنده‌ فریلسنر حرفه‌ای و با تجربه می‌تواند به شما کمک کند تا یک بلاگ خسته‌کننده را به یک بلاگ جذاب، که اهداف شما را تامین می‌کند، تبدیل کنید.

4- پول خرج کنید تا سرمایه‌ی شما بیشتر شود!

   شاید تا الان این سوال برای شما پیش آمده که چرا باید پول اضافه برای استخدام نیروی بیرونی خرج کرد؟ پاسخ ساده است، این کار باعث افزایش‌ پول و سرمایه آژانس شما می‌شود. شاید باور نکنید، ولی در این مورد خرج کردن پول، باعث بیشتر شدن آن می‌شود!

   شما با برون سپاری و صرف هزینه برای آن می‌توانید پول در بیاوردید. بیایید مثال یک نویسنده غیر متمرکز یا یک آژانس تولید محتوا را درنظر بگیریم. شما به عنوان یک شرکت، تنها به اندازه‌ی ظرفیت‌هایی که دارید، می‌توانید جذب سرمایه داشته‌ باشید. حال با توجه به این حقیقت، چرا شما نباید با استفاده از فریلنسر‌ها و برون سپاری، ظرفیت ماهیانه خود برای پروژه‌ را افزایش داده و موفق به جذب سرمایه بیشتر برای سازمان خود شوید؟ بله! هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای انجام ندادن این کار وجود ندارد.

   با کمک برون سپاری، به عنوان یک سازمان که حالا ظرفیتش افزایش یافته، سرمایه ورودی شما بسیار بیشتر از سرمایه‌ خروجی خواهد شد. شما که حالا یک سازمان ارتقا یافته شده‌اید، مبلغی بالاتر از مبلغی که نویسنده مستقل از شما دریافت می‌کند، دریافت می‌کنید و می‌توانید از خدمات خود درآمد بیشتری کسب کنید. چون یک نویسنده آزاد هزینه‌‌ بسیار کمتری دارد، شما با یک سود معقول روبه‌روخواهید شد.

   حال اگر بیانگذار یا رییس یک شرکت ارائه‌ی خدمات نرم‌افزاری هستید، استخدام نویسنده مستقل باتجربه باز هم می‌تواند برای شما سودمند باشد و باعث افزایش نرخ تبدیل وب‌سایت و شرکت شما شود. البته این‌گونه هم نیست که بعد از جذب نیروی آزاد، به سرعت نرخ تبدیل شما افزایش یابد، اما بعد از گذر زمان متوجه افزایش آن، افزایش تعداد مشتری‌ها و نرخ تعامل بیشتر مشتریان خواهید شد. این قدرتی است که استخدام یک نیروی کار آزاد در حوزه محتوا برای شما به ارمغان می‌آورد.

پول خرج کردن برای برونسپاری محتوا

   در نهایت باید این را هم اضافه کرد که به عنوان یک بلاگر، استخدام نیروی شغلی آزاد باعث خواهد شد وقت شما خالی شده، شما به راحتی بتوانید به فکر جذب سرمایه برای وبلاگ‌تان باشید. هم‌چنین با اوقات فراغت به‌وجود آمده و برنامه‌ریزی، می‌توانید یک وبلاگ جدید راه اندازی کنید و  آن را سر و سامان دهید، سپس با کمک یک نویسنده مستقل کاری کنید که برای تولید محتوا، دیگری نیازی به شما نداشته باشد.

   مزایای زیادی برای استخدام یک فریلسنر وجود دارد، اما به شرطی که بتوانید یک فریلنسر خوب استخدام کنید. پس بدون حرف اضافه، به سراغ قسمت اصلی مقاله برویم.

قدم به قدم؛ برون سپاری و چگونگی انجام آن

در این قسمت، نگاهی به چالش ها و مراحل مختلف برون سپاری خواهیم انداخت.

1- اهداف خود از استخدام فریلنسر را مشخص کنید

   به جرات می‌توان گفت اکثر بازاریابان پیش از تولید هر کدام از محتوا‌های بلاگ خود، هدف واقعی خود را نمی‌دانند. اما چون حالا می‌خواهید با صرف پول، یک تولید کننده‌ی محتوا استخدام کنید، باید اهداف خود در بازاریابی محتوا را مشخص کنید. هدف شما، از برون سپاری هر کدام از متون و محتواها، دست‌یابی به چیست؟ هیچکس غیر از شما نمی‌تواند به این سوال پاسخ دهد.

   پشت هر محتوایی که نیت به انتشار آن دارید، باید یک هدف وجود داشته باشد. مثلا هدف این مقاله که در حال مطالعه‌ی آن هستید، جذب بیشتر مشتری برای انجام تولید محتوا به‌صورت فریلنسری و برون سپاری است. شما باید برای دستیابی به اهداف خود در بازاریابی محتوا، دو چیز را در ذهن داشته باشید: 1- برای ساخت ارتباطات باید محتوا داشته باشید. 2- باید برای درآمد وابسته محتوا تولید کنید.

2- استراتژی محتوا داشته باشید

   استراتژی محتوا، علم ایجاد محتوا است. ایجاد یک استراتژی محتوا به نویسندگان محتوا کمک می‌کند تا متون بهتری بنویسند. استراتژی محتوا شامل ممیزی و حسابرسی محتوا، تقویم محتوا، تجربه محتوا و موارد این چنینی است. با ایجاد یک استراتژی مدون برای تولید محتوا، می‌توانید روزنه و ایرادات را بشناسید و فرصت‌های مناسب در بازاریابی محتوا را ببینید و روی آنها مانور دهید.

   این نکته را یادتان باشد که: وجود استراتژی باعث می‌شود شما ایده‌های بیشتری در مورد محتوا پیدا کنید، که می‌توانید از این ایده‌ها برای ایجاد یک تقویم محتوا استفاده کنید. در این بین، ابزار تقویم محتوایی وجود دارد که به شما در این زمینه کمک می‌کند.
و در نهایت، تجربه محتوا نیز باید باعث ارتقا کیفیت محتوا شما شود. به عنوان مثال اگر در حال نوشتن یک پست نقد و بررسی هستید، با افزودن دکمه‌هایی برای ایجاد اقدام و تعامل با کاربر در مقاله‌ی خود، تجربه بهتری ارائه خواهید داد.

اگر می‌خواهید از برون سپاری محتوای خود بهترین بهره را ببرید، توجه به مواردی از این دست ضروری است.

3- خلاصه‌ای از محتوا و مطالب آماده کنید

   خلاصه‌ محتوا شامل اطلاعاتی است که نویسنده برای نوشتن مقاله به آنها نیاز دارد. برای هر مطلبی که می‌خواهید به یک نویسنده‌ی بیرونی بسپارید باید یک خلاصه محتوا داشته باشید تا او را راهنمایی کرده و از خواسته‌های شما مطلع سازد. برخی از عناصر خلاصه مطالب شامل: اهداف، تمرکز کلید واژه، مخاطب هدف، لحن، قسمت‌های مهم و برجسته‌ی متن، زاویه‌ای که می‌خواهید محتوا به آن بپردازد و بسیاری از موارد این چنینی است که نویسنده محتوا برای انجام بهترین کار ممکن و تولید یک متن کامل نیاز دارد.

   همیشه برای نویسندگان خود خلاصه مطالب ایجاد کنید تا کار آنها راحت شود. در نوشتن خلاصه و شرح مطلب، فقط به اهداف و تمرکز کلمات کلیدی نپردازید.

4- بودجه را مشخص کنید

   برون سپاری بدان معنا نیست که برای تحقق اهداف بازاریابی خود، آنقدر هزینه کنید تا ورشکست شوید! به هیچ وجه هزینه‌ی زیاد به معنای موفقیت در این زمینه نیست. همان طور که نرخ هزینه‌ی برخی از نویسندگان بالا است، نویسندگانی هم وجود دارند که کیفیت بالایی داشته، اما حقوق گزافی از شما دریافت نمی‌کنند. اگر بودجه خود را به صورت دقیق مشخص نکنید، گشتن به دنبال یک تولید‌کننده محتوا‌ی فریلنسر می‌تواند عذاب آور باشد! بدون بودجه حساب شده، مذاکره با یک نویسنده مستقل دشوار است.

   تعیین دقیق بودجه هم‌چنین، باعث خواهد شد که شما از توان مالی خود آگاه باشید تا در انتخاب دچار سردرگمی و کمبود مالی نشوید. به خاطر داشته باشید، به هنگام تعیین بودجه مقدار محتوایی که می‌خواهید نویسنده‌ی آزاد تولید کند، در نظر بگیرید.

   فاکتور مهم دیگر در بوحه، مدت پروژه است. اگر برنامه‌ی یک پروژه بلند مدت دارید، می‌توانید با قیمت کمتری یک نویسنده استخدام کنید. پروژه‌ی بلند مدت به شما کمک ‌می‌کند نویسنده‌ای با قیمت مقرون به صرفه پیدا کنید. برخی از نویسندگان، اگر پروژه بلندمدت و ثابت باشد، هزینه کمتری دریافت می‌کنند.

   بنابراین پیش از شروع جستجو، بودجه خود را محاسبه کنید. این کار زحمت شما و فریلنسری که مدنظر دارید را کمتر خواهد کرد  و باعث می‌شود همه چیز بین شما شفافیت بیشتری داشته باشد.

5- آگهی عمومی یا ارتباط مستقیم

   بله! احتمالا از ابتدای متن منتظر این بخش بودید! چگونه برای استخدام اقدام کنید؟ یک آگهی منشتر کنید، هزاران درخواست دریافت کنید، با هزاران نفر مصاحبه کنید، از این کار خسته شوید و در نهایت ایده‌ی برون سپاری و تولید محتوا را کاملا رها کنید؟! این کشمکشی است که بیشتر بازاریابان و مشاغل در هنگام جستجو برای برون سپاری نوشتن محتوا دارند.

   چه بخواهید، چه نخواهید این بخشی از فرآیند است. پس با آغوش باز پذیرایش باشید! آگهی‌های کار خود را در سایت‌های کاریابی منتشر کنید و بهترین گزینه‌ی ممکن را انتخاب کنید. هم‌چنین در انتخاب سایت کاریابی که می‌خواهید آگهی برون سپاری خود را در آن منتشر سازید دقت کنید.

   البته ذکر این نکته لازم است: روش دیگری برای برون سپاری ایجاد محتوا وجود دارد، ارتباط و دسترسی شخصی به نویسنده محتوا. در این روش، با یک ایمیل به یک نویسنده ماهر و خوب محتوا اعلام می‌کنید که برای همکاری تمایل دارید. به جای سپری کردن چندین روز در تلاطم بررسی هزارن درخواست و مصاحبه با افرد مختلف، با این روش به راحتی می‌توانید مستقیما با یک نویسنده ارتباط بگیرید و از او بخواهید تا کار نوشتن مطالب شما را برعهده بگیرد.

   برای یافتن یک نویسنده قابل که بتوانید مستقیما با او وارد مذاکره شوید، می‌توانید از لیست نویسندگان میهمان وبلاگ‌های مختلف استفاده کنید. البته در صورت مذاکره مستقیم با یک نویسنده باید بدانید که او به عنوان نویسنده میهمان شاید با وبلاگ شما همکاری کند.

6- مصاحبه با نویسندگان محتوا

   اگر نیت شما برای جذب نیرو، استفاده از آگهی‌های استخدام، سایت‌ و بردهای کاریابی است، مرحله‌ی مصاحبه اجتناب ناپذیر است. مصاحبه با افراد مختلف به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ی ممکن برای کسب و کار خود را انتخاب کنید. هنگام مصاحبه، از نویسندگان درخواست نمونه کار بکنید و از آنها بپرسید که چقدر با نیچ مارکتینگ آشنا هستند. نمی‌توان به اندازه‌ی کافی روی این موضوع تاکید کرد: نیاز به برون سپاری محتوا به فریلنسری که به خوبی از نیچ مارکت کسب و کار شما مطلع باشد، حیاتی است. گفتنی است وجود یک تست نویسندگی بهترین راه برای تعیین کیفیت نویسندگان است.

7- فریلنسرهای خود را درجریان استراتژی محتوا و خلاصه مطالب قراردهید

شما به همین دلیل اقدام به طراحی استراتژی محتوا و خلاصه مطالب می‌کنید. اگر قبلاً یک تیم بزرگ یا کوچک برای تولید محتوا بهره بردید، احتمالاً ابزارها و اسنادی وجود دارد که شما در گذشته از آنها برای پیشرفت پروژه استفاده کرده و حالا نیز به کار شما می‌آیند. برای درک اسناد و استراتژی‌ها، شما باید نویسندگان مطالب خود را آموزش دهید تا اهداف بزرگ و کوچکی که در دراز مدت دارید، درک کنند. به همین ترتیب، شما باید نویسنده محتوا را در مورد نحوه استفاده از خلاصه مطالب آموزش دهید.

   منظور از ابزاری که می‌توانید برای پیشرفت پروژه از آنها بهره ببرید، پلتفرم‌های مدیریت پیشرفت پروژه و گردش کار است. اگر از ابزار خاصی برای مدیریت گردش کار خود استفاده می‌کنید، باید در این زمینه فریلنسرهای خود را آگاه و دخیل کنید. شاید شما از Airtable ، Monday.com ، Slack ، Chanty و یا ابزارهای دیگر استفاده کنید که شما با آن آشنایی داشته اما نویسندگان شما آشنایی چندان نداشته باشند. البته این مورد به نویسندگان هم کمک می‌کند. آنها با استفاده از این ابزار و یادگیری آن، بعدها مشکلی با کار دوباره در این پلتفرم‌ها ندارند.

8- می‌توانید از تک تک مطالب خود یک طرح کلی ایجاد کنید

   خلاصه و طرح کلی مطالب در ظاهر یکسان به نظر می‌آیند، اما اصلا شبیه به هم نیستند. ایجاد طرح کلی محتوا در حقیقت ساخت یک لیست از تمامی مواردی است که شما ‌می‌خواهید در یک متن پوشش داده شود. طرح کلی محتوا شامل این موارد است: زیرعنوان‌ها، نقل قول‌ها، آمارها و هر آنچه نویسنده  باید در محتوا قرار دهد.

   در حقیقت طرح کلی دربرگیرنده‌ ساختار اساسی محتوا است. در حالی که خلاصه مطالب مواردی مانند: هدف محتوا، مخاطبان هدف، ایده اصلی که باید در محتوا منتقل شود و نکاتی از این دست را شامل می‌شود. تفاوت دیگر طرح و خلاصه، الزامی بودن ایجاد خلاصه و عدم نیاز به ساخت طرح از سمت شما است. گاها نویسنده هم ‌می‌تواند اقدام به ساخت طرح کلی محتوا بکند اما خلاصه مطالب تنها به دست کارفرما مشخص می‌شود تا کار نویسنده راحت‌تر شود.

9- اولین پیش نویس متن را مرور کرده و بازخورد دهید

   احتمالا تا بدین جای کار نویسنده شما پیش نویس اول مقاله آزمایشی را نوشته است. هنگام مطالعه‌ پیش‌نویس اول، قبل از نشان دادن چراغ سبز به نویسنده برای ادامه همکاری، باید از توانایی ادبی و نوشتاریش اطمینان حاصل کنید. در حقیقت حداقل استاندارد برای پیش‌نویس اول از نظر کیفی، متوسط رو به بالا است.

   اگر بعد از انتخاب متونی که حداقل‌های کیفی را دارند، با تعدادی زیادی انتخاب مواجه شدید، بهتر است نویسنده‌‌ها و محتوای تولیدی را براساس کیفیت رتبه بندی کنید. با این کار، شما به راحتی می‌توانید بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید.

   و یک نکته‌ی مهم و اساسی: همیشه هزینه‌ محتوا آزمایشی را پرداخت کنید. اگرچه انجام ندادن اینکار ضرری به شما نمی‌رساند، اما با پرداخت حق الزحمه، حتی برای یک تست نویسندگی، رفتار حرفه‌ای و کلاس تجاری خود را نشان می‌دهید. از این مهم‌تر این نشان از برخورد خوب شما با نویسندگان دورکارتان دارد.

10- یک راه ارتباطی مشخص کنید و به آن پایبند باشید

      ارتباط با نویسنده‌ دورکار بسیار مهم است. برای راحتی دو طرف، حتما در انتخاب راه ارتباط بین خود و فریلنسر، از او هم نظر بخواهید. اما این را مدنظر داشته باشید: ایمیل به هیچ وجه بهترین گزینه ممکن نیست!

ارتباط با نویسندگان در زمان برونسپاری برای محتوا

   تجربه نشان داده، اکثر کارفرمایان و نیرو‌های دورکار با پلتفرم‌های اسکایپ و واتس‌آپ برای برقراری ارتباط دائم، احساس راحتی دارند. اگر انتخاب شما هیچ کدام این گزینه‌ها نیست، به اینکه بتوانید در بستر آن فضای انتخابی، اقدام به اشتراک گذاری مدارک و فایل بکنید، توجه داشته باشید. نکته‌ی آخر: پس از انتخاب آن راه، به آن پایبند باشید و مرتبا اقدام به تعویض آن نکنید.

11- اتوماسیون؛ بهترین انتخاب برای پیشرفت در بازاریابی محتوا

   شما به عنوان یک کارآفرین، برنامه‌ریزی و تفکرتان نباید وابسته به پروسه و روال انجام کارها باشد، بلکه باید به نتیجه اهمیت بدهید. اما اگر به روند انجام وظایف علاقه دارید، حداقل برای آن اتومایسیون تعریف کنید. به این صورت، به هنگام حضور یا عدم حضور شما، فریلسنر از وظایف و تکالیف خود مطلع است و برای به سرانجام رساندن آنها دچار مشکل آن چنانی نخواهد شد.

    باز به قبل باز می‌گردیم! به همین دلیل است که شما نیاز به ایجاد استراتژی محتوا، خلاصه مطالب و طرح کلی دارید. انجام فرآیند تولید محتوا به‌واسطه اتومایسون و خودکار کردن روندها باعث خواهد شد که چرخش چرخ تولید محتوای شما وابسته به حضور یا عدم حضور یک نفر نباشد.

    تمام مراحل بالا، چالش‌هایی است که شما در برون سپاری تولید محتوا با آن مواجه هستید. اما در قدم‌های ذکر شده، هنوز به یک سوال اساسی پاسخ داده نشده: چقدر حقوق باید به یک نویسنده آزاد پرداخت شود؟

اصلی‌ترین سوال؛ چقدر باید به یک نویسنده‌ فریلنسر پرداخت کنید؟

   و این قطعا اصلی ترین سوال است: حقوق یک نویسنده‌ی آزاد محتوا چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، به سه نکته‌ی اساسی بستگی دارد:

میزان پرداختی شما، به تجربه و سابقه کار نیروی استخدام شده وابسته است.

به خود تولید کننده‌ محتوا وابسته است، یعنی گاها نویسنده‌هایی پیدا می‌کنید که از مهارت و تجربه‌ی عالی برخورداراند، اما حقوق دریافتی کمی می‌خواهند.

همان‌طور که گفته شد، به بودجه‌ شما هم بستگی دارد. اینکه دوست دارید چقدر برای تولید محتوا هزینه کنید. یا اصلا اینکه توانایی تخصیص چه مقدار هزینه برای تولید محتوا دارید.

   این را هم مدنظر داشته باشید: “هر چقدر پول بدی، همونقدر آش می‌خوری!” در صورت پرداخت هزینه‌‌ی ناچیز نباید انتظار محتوای شاهکار داشته باشید! اگر متن و محتوای قوی می‌خواهید باید هزینه کنید. هم‌چنین بدانید که تولید‌کننده‌ی محتوا با هر قیمتی یافت می‌شود اما در تعیین قیمت، باید به راه‌هایی که محتوای شما در آن ارائه می‌شود هم توجه کرد. به عنوان مثال، قیمت محتوای تولیدی برای یک وبلاگ با قیمت تبلیغات ایمیلی متفاوت است. حجم تبلیغات ایمیلی اصولا کمتر از 500 کلمه است و اگر شما بخواهید با نرخ تولید محتوای وبلاگی به محاسبه‌‌ی هزینه آن بپردازید، مبلغ آنقدر ناچیز خواهد شد که سخت می‌شود نویسنده‌ای با آن مبلغ پیدا کرد.

انواع مختلف نوشتار برای برون سپاری

   حال که نگاهی به مساله‌ی هزینه و قیمت انداختیم و تقریبا تمام چالش‌های برون سپاری محتوا بیان شد، وقت آن رسیده تا با هم نگاهی به انواع محتواهایی بیاندازیم که شما می‌توانید با استفاده از یک نویسنده‌ فریلنسر اقدام به تولید آن کنید.

  به غیر از نوشتن پست برای وبلاگ، انواع محتوا وجود دارد که می‌توانید آنها را به یک نویسنده مستقل محتوا بسپارید. بهتر است این‌گونه بگوییم که، تقریباً محتوایی وجود ندارد که نتوانید به یک نویسنده مستقل بسپارید. به عنوان مثال، متن سخنرانی در یک جلسه کاری، گزینه ای برای برون سپاری است.

   بهتر است برای شناخت بهتر، تنها به گفته‌ی بالا بسنده نکنیم و نگاهی به انواع پرطرفدار محتوا برای برون سپاری بیاندازیم:

 • نوشتن پست وبلاگ: این نوع متداول‌ترین مدل از نوشتن مطالب است که همه ما با آن آشنا هستیم. نوشتن پست وبلاگ به سادگی می‌تواند به یک نویسنده محتوا بیرونی محول شود. نوشتن وبلاگ محبوب‌ترین نوع تولید محتوا برای برون سپاری است. هم‌چنین یافتن نویسنده‌ی مناسب برای برون سپاری مطالب وبلاگ کار سختی نیست چون اکثرا تمرکز نویسندگان محتوا بر این نوع است.
 • سایه نویسی یا نویسنده شبح: شبیه نوشتن وبلاگ، سایه نویسی عمل استخدام نویسنده برای نوشتن به نام شما است. یعنی محتوای منتشر شده نام شما را در بر خواهد داشت و نه نام نویسنده. در این حالت، شما بیشتر از قیمتی که به یک نویسنده محتوا می‌پردازید، هزینه می‌کنید. دلیل این اتفاق، در اختیار گرفتن تمامی حقوق چاپ و نشر محتوا توسط خود شما است. شما می‌توانید یک نویسنده شبح را استخدام کنید تا پست‌های وبلاگ، ایمیل‌ها، کپی‌ها و تقریباً همه چیز شما را بنویسد.
 • تبلیغات ایمیلی: نوشتن تبلیغات ایمیلی بسیار مهم است. اگر نویسنده‌ای برای نوشتن کپی‌ایمیل‌ها استخدام می‌کنید انتخاب شما باید یک کپی رایتر باشد، نه یک نویسنده معمولی. انتخاب کپی رایتر به این خاطر است که افزایش نرخ تبدیل و فروش شما وابسته به همین تبلیغات است. پس شما نیاز به یک نویسنده دارید که با جادوی کلماتش بتواند مردم را برای خرید محصول شما قانع کند. در ضمن، تمام تبلیغات ایمیلی توسط نویسنده‌های در سایه انجام می‌شود.
برونسپاری در تبلیغات ایمیلی
 • کپی رایتینگ وب‌سایتی: منظور از کپی وب سایت در حقیقت همان محتوا landing page است. این محتوا همچون محتوای وبلاگی نیست و ثابت است. کپی‌های وب سایت برای هدایت فروش نوشته می‌شود.
 • رمان: لازم نیست یک بلاگر یا بازاریاب محتوا باشید تا کار خود را به دیگری بسپارید. شما حتی می‌توانید نوشتن یک رمان را برون سپاری کنید. قسمت مهم داستان این است که با وجود نویسنده نبودن، اعتبار کامل رمان را به دست می‌آورید. رمان‌های نوشته شده توسط نویسنده‌های گمنام می‌تواند هزینه‌ی زیادی داشته باشد.
 • کتاب و کتاب الکترونیک: اگر در حال چاپ کتاب یا کتاب الکترونیکی هستید، می‌توانید محتوا را به یک فریلنسر بسپارید تا به شما کمک کند. جالب است بدانید که بیشتر کتاب‌های پرفروش توسط نویسندگان آن نوشته نشده‌اند، بلکه نویسنده ایده‌ی اصلی کتاب را مطرح و فریلنسر به او در تولید محتوا کمک کرده‌ است. در حقیقت این کتب به یک تولیدکننده محتوا برون سپاری شده تا در پرداخت محتوا به کمک نویسنده بیاید. همانند رمان، اعتبار این دست از برون سپاری نیز برای کارفرما است.
 • پست با پشتوانه تحقیقاتی: این مورد مشابه نوشتن یک پست وبلاگ است، اما در این سناریو، محتوا تجزیه و تحلیل یک تحقیق یا آزمایش است. اگر نیت شما برون سپاری چینین کاری است، بهتر است به دنبال یک متخصص باشید که بخوبی اصول نیچ مارکتینگ را درک کرده باشد. یک پست با پشتوانه تحقیقاتی می‌تواند به عنوان یک وایت پیپر هم نوشته شود.
 • وایت پیپر یا گزارش جامع و دقیق: وایت پیپر بسیار شبیه کتاب‌های الکترونیک است، اما رسمی بوده و برای پرداختن به یک موضوع خاص استفاده می‌شود. پشتوانه‌ی یک گزارش وایت پیپر، تحقیقات گوناگون است.

   انواع دیگری از محتوا وجود دارد که می‌توان با برون سپاری اقدام به تولید آنها نمود، اما تمام موارد اصلی در بالا ذکر شد. با توجه به اینکه قبلا گفتیم هر نوعی از محتوا می‌تواند به یک فریلنسر سپرده شود، ذکر موارد بیشتر اضافه گویی است.

برون سپاری را دریابید؛ هرچه برای آن هزینه کنید کم است!

   فرآیند برون سپاری محتوا یک پروسه‌ سخت‌گیرانه با قواعد پیچیده و عجیب نیست. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که همه‌ی آنها صحیح است. در این مطلب تلاش شد با بررسی مراحل و چالش‌های برون سپاری، راهنمای عملی برون سپاری تولید محتوا ساخته و نقشه‌ راهی برای آن دسته از کافرماها که هنوز از این نوع تولید محتوا بهره نبرده‌اند، ترسیم شود. امید است که مطالب بیان شده مفید و باعث آسان‌تر کردن فرآیند برون سپاری برای شما باشد!

این نکته زندگی شما را دگرگون خواهد کرد!
شاید شما هم مثل هزاران نفر در سطح ایران نیاز به تولید محتوایی دارید که ارزشمند بوده و برای آن وقت گذاشته می‌شود، الومحتوا افتخار این را دارد که با بیش از ۴۰۰۰ هزار شرکت و شخص ایرانی به طور مستقیم کار کرده است، پس قطعا بهترین گزینه برای شما خواهد بود!

   نکته پایانی: ‌هرچقدر برای تولید محتوا با کیفیت و برون سپاری آن هزینه کنید، سازمان و کسب و کار شما  سود خواهد برد، برون سپاری فرصتی مناسب برای تولید محتوای با کیفیت با یک قیمت معقول است. از آن غافل نشوید!

پرسش و پاسخ تکمیلی

علی میرحیدری

بسیار عالی ‌مفید بود مجموعه ما نیاز به یک نفر نویسنده فریلنسر دارد

پاسخ دادن

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید