کانتنت مارکتینگ چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

  • نویسنده : امید ابوالحسنی
  • زمان مطالعه : 25 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1399/02/27
کانتنت مارکتینگ چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

اگر قصد دارید کسب‌وکار و یا وب‌سایتتان را توسعه دهید و به فروش بیشتری دست پیدا کنید؛ ابتدا باید تمامی روش‌های قدیمی را دور بیندازید، در زمانه‌ای که همه‌چیز آنلاین است برای موفقیت در کسب‌وکار به روش‌های جدید نیاز دارید. یکی از مهم‌ترین روش‌های جذب مخاطب و موفقیت کسب‌وکار شما کانتنت مارکتینگ است.

دلیل اینکه امروزه کانتنت مارکتینگ خیلی مهم است این است که وب‌سایت‌ها اهمیت بسیاری پیداکرده‌اند و همه‌ی صاحبان سایت‌ها متوجه شده‌اند که محتوای سایت آن‌ها و یا بلاگ هایشان باعث پیشرفت کسب‌وکارشان و افزایش مشتری می‌شود. شاید برای شما هم این سوال پیش آید که واقعا کانتنت مارکتینگ چیست؟ همین‌الان مرورگر خود را باز کنید و به وب‌سایت‌های مشهور و پرفروش برندهای مطرح نگاهی بیندازید چه چیزی می‌بینید؟ محتوای ارزشمند، حساب‌شده و جذاب؛ بله این همان کانتنت مارکتینگ است که می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم.

آخرین باری که از خودتان پرسیدید دلایلتان برای کانتنت مارکتینگ چیست کی بوده است؟

اگر از من می‌پرسید دلایل ما شامل این گزینه ها می‌شود:

۱- کانتنت یا همان محتوا به شما کمک میکند با مشتری تان در ارتباط باشید، اعتمادشان را جلب کنید و در نهایت رابطه تان را با آنها محکم تر کنید.

۲- محتوا به شما این امکان را میدهد تا در مورد فواید محصولاتتان یا سرویس هایی که ارائه میکنید توضیح بدهید و در نهایت این امر فروش محصولاتتان را در بازار ممکن می سازد.

۳- محتوا خوب برای شما و برندتان هویت و اصلت به ارمغان می آوردو موجب شهرت و شناسایی شما در بازار می شود.

۴- استراتژی های موثر در کانتنت مارکتینگ موجب دستیابی به بهترین نتایج تجاری می شوند.

انواع کانتنت مارکتینگ را بشناسید

حالا که بااهمیت و معنای کانتنت مارکتینگ آشنا شدید وقت آن رسیده که با انواع کانتنت مارکتینگ آشنا شوید. کانتنت مارکتینگ دنیای وسیعی دارد درواقع برای جذاب کردن محتوا روش‌های مختلفی وجود دارد اما چند روش امتحان خودش را پس داده است. به‌طورکلی سه نوع محتوا برای کانتنت مارکتینگ وجود دارد: محتوای متنی، محتوای تصویری و محتوای ویدئویی.

می‌توانید با توجه به نیاز برندتان از همه آن‌ها و یا ترکیبی از آن‌ها بهره ببرید. اخبار تحلیلی، خلاصه کتاب‌های مرتبط، بلاگ، محتوای ویدئوی، پادکست، اینفوگرافیک، کتاب الکترونیک، گزارش‌های مربوط یا مقاله سفید، آمار و نظرسنجی و… تنها بخشی از روش‌های مشهوری است که در کانتنت مارکتینگ از آن‌ها بهره برده می‌شود. در ادامه به چند روش مرسوم و مشهور می‌پردازیم.

۱- وبلاگ نویسی؛ راه گرفتن حداکثری برای سایت

که یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ به شمار می‌رود. بلاگ یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش ترافیک سایت و جذب مشتری است. همچنین این قابلیت را به شما می‌دهد که همراه با نوشتن هر بلاگ بتوانید از تبلیغات نیز استفاده کنید. طبق گفته فوربس سایت‌هایی که بیشتر از بلاگ استفاده می‌کنند شانس بیشتری برای قرار گرفتن در صفحه اول موتورهای جستجو دارند. از طریق بلاگ می‌توان با یک تیر دو نشان بزنید هم محصولات خود را به مشتریان معرفی کنید و هم به آن‌ها اطلاعات و آگاهی بدهید.

۲- محتوای ویدئویی؛ دومین نوع از کانتنت مارکتینگ

استفاده از محتوا ویدئویی و ویدئو مارکتینگ بسیار پرطرفدار است و بیشتر از گذشته مورداستفاده قرار می‌گیرد. موتورهای جستجو هم به محتوا ویدئویی اهمیت بیشتری می‌دهند به‌نحوی‌که کسب‌وکارهایی که از این نوع محتوا استفاده کنند بهتر می‌توانند ترافیک ارگانیک جذب کنند. ضمن اینکه مردم تمایل زیادی به خواندن مطالب طولانی ندارند اما یک ویدئوهای جذاب طولانی را هم پیش رویشان بگذارید با رغبت تماشا می‌کنند.

۳- تولید اینفوگرافیک؛ استقبال حداکثری در بازاریابی محتوا

روش دیگر کانتنت مارکتینگ که این روزها به‌شدت مورد استقبال قرارگرفته اینفوگرافیک است. اینفوگرافیک یکی از بهترین انواع کانتنت مارکتینگ بصری بوده که معمولا به مخاطبان کمک می‌کند برخی از موضوعات خاص را بهتر درک کنند. ازجمله مهم‌ترین این موضوعات می‌توان به موضوعات آماری اشاره کرد. به‌گونه‌ای که حتی پیچیده‌ترین مسائل و موضوعات آماری را نیز می‌توان از طریق یک اینفوگرافیک ساده بیان کرد.

۴- شبکه های اجتماعی؛ راز مطرح شدن در فضای وب!

در کنار تمامی این روش یک روش ارزان و سریع نیز وجود دارد بله درست حدس زدید شبکه‌های اجتماعی. شبکه‌های اجتماعی ارزان‌ترین روش برای انتشار محتوا به شمار می‌آیند. بسته به اینکه مخاطبان شما در کدام شبکه اجتماعی حضور دارند می‌توان از یکی از آن‌ها استفاده کرد.

حال که با روش‌های کانتنت مارکتینگ آشنا شدید شاید برایتان سؤال مهم‌تری پیش‌آمده باشد چطور از این ابزارها و روش‌ها برای توسعه برندمان استفاده کنیم؟

روش های کانتنت مارکتینگ چیست؟

در حالیکه در نظر دارید محتوا خود را با روش های پست کردن در وبلاگ ها ، چاپ کردنش به عنوان ستونی در روزنامه محلی یا مجلات صنایع، نصب کردنش در بیلبورد فرودگاه شهرتان ، توییت کردنش ، و یا تبدیل کردنش به استوری های جذاب اینستاگرامی به دید عموم برسانید باید در نظر داشته باشید که هر روشی منجر به دستیابی به دست یابی به بهترین نتایج نمی شود. تنها روشی که دلایل لازم برای گسترش و پیشرفت محتوا شما را فراهم میکند ( و البته 4 فاکتور بالا را برایتان ممکن میکند) ، ترافیک ارگانیک است.

گزافه گویی نمیکنم. بگذارید تا دلایلم را در این مورد برایتان توضیح دهم.

ترافیک ارگانیک دارای بهترین « KPI» ( شاخص کلیدی عملکرد) در کانتنت مارکتینگ است:

به غیر از اینکه بخواهید مردم در حین سرچ کردن در مورد سوالات و مشکلاتشان متن شما را بخوانند و یا اینکه از روی کنجکاوی متن شما را بررسی کنند ، دلیلتان برای به اشتراک گذاشتن اطلاعاتتان چیست؟

در حالیکه که تعیین کردن نرخ بازده سرمایه گذاری برای کانتنت مارکتینگ گاهی بیهوده به نظر می رسد، تعیین سئو و ترافیک ارگانیک به شما کمک میکند نکات کلیدی عملکرد خود را مشخص کنید. هدف از چنین کاری اندازه گیری میزان موفقیت و جدا کردن فاکتور های تشکیل دهنده شاخص کلیدی عملکرد شماست تا هر کدام به صورت جداگانه بررسی شوند.

اگر می پرسید چنین چیزی چگونه ممکن می شود باید بگویم: به اهداف سازمان دهی کننده تان برای کانتنت مارکتینگ فکر کنید. این عکس یکی از ابتدایی ترین نمونه های تحقیقات انجام شده در کانتنت مارکتینگ است.

اهداف کانتنت مارکتینگ

این اهداف از سال ۲۰۱۲ تاکنون که سال ۲۰۲۰ باشد تغییر چندانی نداشته است، هرچند اولویت و تاثیر گذاری هر هدف بسته به نوع تجارت ممکن است تفاوت داشته باشد.

اجازه بدهید هر یک از این اهداف را جداگانه با هم بررسی کنیم و ببینیم چگونه کانتنت مارکتینگ مانند کاتالیزوری عمل کرده و به شما در دستیابی به این اهداف کمک میکند.

بهترین استراتژی کانتنت مارکتینگ

اگر کانتنت مارکتینگ را به‌طور کامل فراگرفته‌اید اما نمی‌دانید چطور و با چه استراتژی باید از آن برای توسعه کسب‌وکارتان بهره ببرید آدرس را درست آمده‌اید در این بخش به شما می‌گوییم که استراتژی کانتنت مارکتینگ دقیقا چیست.

موارد لازم استراتژی کانتنت مارکتینگ

برای ایجاد یک استراتژی خوب ابتدا این سؤالات را پاسخ دهید: برای چه کسانی قرار است محتوا تولید شود؟ محتوای شما چطور باید پاسخ گوی مشکلات مخاطبان باشد؟ محتوای شما چه مزیتی نسبت به رقیبان دارد؟ چه نوع محتوایی را باید تولید کنید؟ روش اشتراک‌گذاری محتوای شما چیست؟

دلایل استفاده از کانتنت در بازاریابی دیجیتال

پس از پاسخ به این سؤالات ابتدا به سراغ هدف‌گذاری بروید و مشخص کنید که به چه دلیلی می‌خواهید بازاریابی محتوایی انجام بدهید؟ پاسخ شما به این سؤال خیلی می‌تواند به انتخاب نوع محتوا و کانال‌هایی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید کمکتان کند. حالا به سراغ مخاطبانتان بروید درباره آن‌ها تحقیق کنید شما قرار است برای چه گروه سنی و کدام نیازشان تولید محتوا انجام دهید.

حالا باید به سراغ علاقه‌مندی مخاطبان مدنظرتان بروید باید بدانید مخاطبان شما چه محتوایی دوست دارند باید به‌خوبی آن‌ها را بشناسید. وقتی تمامی این موارد مشخص شد به سراغ نوع محتوا بروید تعیین کنید که با توجه به نیازهای مخاطبانتان کدام محتوا مناسب‌تر است.

بیشترین ترافیک سایت با کانتنت مارکتینگ

محتوا یونیک و عالی خود را کجا به اشتراک میگذارید؟ درست است. در وب سایتتان.

و کدام سامانه، کانال ، منبع، یا هر نام دیگری که برایش انتخاب میکنید ، بیشترین بیننده را برای وب سایتتان به ارمغان می آورد؟

همین حالا به گوگل آنالتیکس بروید، گزینه « اکوییزیشن » را انتخاب کنید و بعد از آن « آل ترافیک »  و سپس « چنلز» را انتخاب کنید و نتیجه را ببینید. همین الان ، قبل از اینکه باقی این محتوا را بخوانید بروید و ببینید. این هم ترافیکی است که من در وب سایت خود دارم.

ترافیک ارگانیک سایت

ترافیک ارگانیک تقریبا 75% از ترافیک وب سایت را تشکیل میدهد. و من چقدر برای ترافیک پرداخت کرده ام؟ هیچی.

از خودتان بپرسید:

1: چطور می توانم سئو خود را ارتقا دهم تا ترافیک بیشتری از گوگل نصیبم شود؟

2: کدام قسمت از وب سایت مورد بازدید بیشتری قرار گرفته است؟ چه مدلی از محتوا بیشتر به درد مردم خورده است؟

کانتتنت مارکتینگ؛ موجب آگاهی مردم از برند شما

جستجو در وب سایت ها شامل 3 دسته ی اصلی می شود: اطلاعاتی، مسیریابی، و معامله ای. کلمات کلیدی برای هر کدام از این دسته ها به قسمت های دارای برند و فاقد برند دسته بندی می شود.

تاثیر برند در کانتنت مارکتینگ

ترافیک برای سرچ های فاقد برند معمولا 10 برابر ترافیک برای سرچ های دارای برند است. این در حالی است که هنوز هم بعضی کمپانی ها برای قرار گرفتن در ردیف های بالاتر سرچ به جای سئو از سرچ پولی استفاده می کنند.

اما زمانی که محتوای می سازید و برایش کلمه کلیدی تایین میکنید ، میتوانید همگام و همقدم با مشتری تان باشید تا در نهایت تصمیمشان را بگیرند. به عبارت دیگر شما میتوانید به مشتری هایی که هرگز ندیده اید دسترسی داشته باشید  ، با آنها درگیر کار شوید و در نهایت حتی تغییرشان دهید. در همین مسیر برند شما به مردم شناسانده می شود و در نهایت اعتماد مردم به آن جلب می شود.

از خودتان بپرسید:

1: آیا محتوا شما به درد هر بازدید کننده ای میخورد؟ آیا محتوا شما در مراحل مختلف خرید برای خریداران کارایی دارد؟

2: چطور برند شما در این محتوا برجسته شده تا بیشتر در چشم باشد؟

ترافیک محتوایی رهبری بازار می‌آورد

بسیار ساده است. موتور جستجو بهترین وسیله برای ساختن و رهبری کردن ایده های شماست. وقتی محتوا مورد نظرتان را با روش های مختلف موجود در نت می سازید، پیج شما در صورت سرچ شدن محتوا، بالا می آید. هر چقدر کاربرها در مورد محتوا شما بیشتر سرچ کنند ، نه تنها آگاهی در مورد برند شما بالا می رود بلکه اعتماد کاربران به شما  هم بالاتر میرود.

برای مثال، پروه من کارهای زیادی در زمینه فعالیت کارمندان انجام داده است و  از این رو این محتوا در صورت سرچ شدن اولین نمونه ی بالا آمده است.

کانتنت مارکتینگ موجب شده کار ما در گوگل « فیچر اسنیپت» نام بگیرد. « فیچر اسنیپت ها» ، « انسر باکس ها» و « نالج پنل ها» در گوگل به این معنا هستند که محتوا شما مورد بازدید فراوان قرار گرفته است. اما فقط این نیست. اگر باهوش باشید می توانید کاربران را وادار کنید تا هر لحظه با کلیک کردن بر روی محتوا شما بازدید از سایتتان را بالا ببرند.

از خودتان بپرسید:

1: چگور محتوای بسازیم که به تمام سولات کاربران ما پاسخ بدهد؟ چطور محتوا ما با مورد مورد نظر کاربران ما بیشترین هم خوانی را داشته باشد و بیشتر سرچ شود؟

2: چطور می توانیم از امکانات فراهم شده توسط « گوگل اسنیپت» استفاده کنیم تا تعداد بازبینی از صفحه مان توسط کاربران را بالا ببریم؟

کانتنت مارکتینگ دورنمایی است برای بازدید بیشتر

هیچ کانال مارکتینگی به خودی خود نمیتواند بازدید از محتوا شما را بالا ببرد. مفید بودن و مرتبط بودن محتوا شما فقط به خود شما بستگی دارد. هرچند وقتی بازدید کنندگان ترافیک ارگانیک به پیج شما سر میزنند شما می توانید:

1: میزان هر بازدید از انواع محتوا را بررسی کنید و به این واسطه بدانید که کدام محتوا بازدید بیشتری در پی دارد.

2: برهمین اساس می توانید بازدید از محتوا خود را افزایش دهیدو بازدید کنندگان را تشویق کنید تا از پیج شما بیشتر دیدن کنند.

مهم تر از همه ی اینها خصوصیت « اس ای آر پی» است که این امکان را فراهم می کند کاربران پس از خروج از پیج شما و بازگشت به گوگل سایر محتوا های شما را که مرتبط با سرچ قبلی است بازدید کنند. شما حتی می توانید سرچ های مرتبط با محتوا خودتان را ستاره دار کنید تا بازدید بیشتری داشته باشد.

از خودتان بپرسید:

1: چطور میتوانیم بازدید کنندگان ارگانیک داشته باشیم تا پیجم را علامت گذاری کنندو در فضای مجازی به اشتراک بگذارندش؟ چطور میتوان این بازدیدکنندگان رامشتاق کرد تا در پیج ما ثبت نام کنند و محتوا ها را هر روزه بررسی کنند؟

ترافیک ارگانیک برای کانتنت مارکتینگ بهترین روش بوده و هست. این روش به ما کمک میکند خریداران را به بازدید از پیجمان تشویق کنیم، خریدارانی که هرگز ندیده ایم.

ترافیک ارگانیک کانتنت؛ بهترین منبع ورودی سایت

ما سه نوع اصلی کلمات کلیدی در حین سرچ شدن می شناسیم: اطلاعاتی، مسیر یابی و معامله ای. این کلمات کلیدی هدف نویسنده را مشخص میکنند. هدف یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین فاکتورهای هدایت کننده در فروشندگی است. بازدید از سایت چه جنبه ی جستجو برای اطلاعات داشته باشد، چه بررسی برند ها و چه بررسی محصولات ، مسیر یکسانی برای همه ی مشتریان دارد. تمام مشتریان مسیر کارشان را با هدف شروع کرده، با هدف پیش می روند و با هدف این مسیر را به پایان می رسانند.

رفتن به بخش آنالیز ترافیک ارگانیک و تطبیق دادن کلمات کلیدی با هدف ها بسیار آسان است. اگر درست انجام شود، ایده ی دقیقی از مسیری که بازدید کنندگان طی کرده اند و به شما رسیده اند داده می شود. برای مثال نمونه ای از سابقه ی سرچ بازدید کننده ای در زیر فراهم شده است.

نمودار تبدیل کانتنت مارکتینگ

بر اساس سرچ و محتوای مورد سرچ میتوان به کیفیت ترافیک ارگانیک انجام شده در زمینه های زیر دست پیدا کرد. 1: اینکه تا چه میزان مارکتینگ شما کیفیت دارد و اینکه تا چه میزان فروش شما کیفیت داشته است. 2: آیا تولید محتوا سایت به صورت مناسب برای موضوعات مناسب ارائه شده است؟ برای مثال آیا کتاب الکترونیکی یا پست وبلاگی در بالای محتوا شما نمایش داده شده است؟ وبینار یا تحقیقات موردی در میان محتوا شما نمایش داده می شود؟ فیلم و یا دمویی در پایان متن شما موجود است؟

تاثیر سرچ به کیفیت پاراگراف اول شما بر میگردد. اما نباید چیزی که در نهایت مد نظر فروشندگان هست را از یاد برد: حجم. خوب! تحقیقات بنیادی در این زمینه هم کم نمی آورد. تحقیقات « هاب اسپات» به این نتیجه رسیده است که سئو، فضای مجازی ،ایمیل، پی پی سی و انواع کانال های مارکتینگ دیگر را در زمینه ی فراهم کردن پاراگراف اولی که بازدید را بالا ببرد شکست داده است.

از خودتان بپرسید:

1: آیا کلمات کلیدی تحقیقات شما در فهماندن هدف محتوا به بازدید کنندگان کمکی میکند؟

2: ما از چه فاکتورهایی برای تقسیم بندی بازدید کنندگان استفاده می کنیم؟ چگونه از این بازدید کنندگان در راستای بهبود کارمان استفاده کنیم؟

مراحل بازاریابی کانتنت چیست؟

یکی از زیرشاخه‌های مشهور کانتنت مارکتینگ، بازاریابی محتوایی است. بازاریابی محتوایی به زبان ساده تولید محتوای سرگرم‌کننده، جذاب، آموزشی و تأثیرگذار است که نتیجه آن تأثیر غیرمستقیم بر مخاطب است. تولید محتوا در بازاریابی محتوایی به گونه است که نقش راهنما را بر عهده دارد و متن، تصویر، ویدئو یا گونه‌ای دیگر محتوا به صورتی تنظیم می‌شود که مخاطب را راهنمایی کرده و برای تشویق به خریداری محصولات و یا تقاضای خدمات برند یا کسب‌وکار طراحی می‌شود.

برای شروع بازاریابی محتوایی ابتدا باید استراتژی تعیین کنید. پس‌ازآن باید به سراغ بررسی کلمات کلیدی بروید؛ محتوای شما هر نوعی که باشد باید بر روی کلمات کلیدی آن به‌خوبی کارکنید. مرحله بعدی شناخت مخاطبان و تحقیق کامل درباره آن‌هاست، مخاطبانی که قرار است برای آن‌ها محتوا تولیدشده و به مشتریان وفادار برند یا کسب‌وکار شما تبدیل شوند. پس از تعیین هدف مرحله تعیین یک سیستم مدیریت محتواست بهتر است یک سیستم داشته باشید که بتوانید محتوای تولیدشده و بارگذاری شده را مدیریت کنید.

چند بخش حیاتی از مدیریت محتوا عبارتند از ایجاد محتوا، انتشار محتوا و تجزیه‌وتحلیل محتوا. سیستم مدیریت محتوا به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌ریزی، تولید، انتشار و بازخورد را مدیریت کنید و آن را بر اساس برنامه دلخواهتان پیش ببرید.

استفاده از کانتنت مارکتینگ برای فروش بیشتر سایت

تحقیقات هاب اسپات که قبلا هم به آن اشاره شد دو نتیجه کیفی مهم را به ما نشان میدهد:

1: ۴۲ % از کمپانی ها با استفاده از مارکتینگ درون محوری میزان فروششان را افزایش می دهند.

2: تقریبا نیمی از این کمپانی ها که فروششان بیشتر شده بود اینکار را در حدود ۶ ماه که زمان بسیار کمی است انجام داده اند.

واضح است که فروش بیشتر نتیجه ی مستقیم ترافیک ترافیک ارگانیک بیشتر است. اما باید در نظر داشت که محتوا بخش عظیمی از استراتژی مارکتینگ درون محوری را تشکیل میدهد. هم چنان که در شکل زیر میبینید ترافیک ارگانیک تنها کانال دیجیتال است که به فروش افزوده است.

تلفیقی از سئو، پست های وبلاگی و پیج های مرتبط با محتوا شما که با سی تی اِی همراه شده باشد میتواند تا 46% میزان فروش شما را بالا ببرد. اگرکمی از استعدادهایتان در نوشتن پاراگراف های اول استفاده کنید پیجتان به ماشینی برای فروش تبدیل خواهد شد. یکی از راه های رسیدن به چنین شرایطی استفاده از نقاط تحمیلی تغییر است، به این معنا که بازدید کننده مجبور می شود به امید خواندن محتوای مناسب تر با هدف سرچش، در پست های وبلاگ شما بیشتر گردش کند.

از خودتان بپرسید:

1: آیا ما سئو را طوری تنظیم میکنیم که بیشترین کارایی و قابلیت تطبیق با نیاز بازدید کننده را داشته باشد؟

2: آیا همه ی بخش های محتوای موجود در سایت ما منجر به افزایش فروش می شود؟

ترافیک ارگانیک محتوایی مشتری‌هایتان را دائمی میکند

گوگل از سابقه ی سرچ های افراد پروفایلی تهیه میکند. این پروفایل شامل کلمات و آدرس هایی می شود که توسط کاربر استفاده می شود. در نهایت این سوابق به عنوان الگوریتمهای مورد علاقه ی آن کاربر هر بار با کلیک کردن بالا آماده و میتوان گفت که هر کسی صفحه ی شخصی گوگل خودش را دارد.

ابزار مورد استفاده و مکان کاربر تاثیر بسیار زیادی در شخصی سازی دارند. اما خود محتوای سرچ شده هم نقش بسزایی در این زمینه دارد. موتور های جستجو تمرکزشان بر روی اولین برخورد با برند ها، و اولین سابقه ی خرید مشتری هاست.

این هوش مصنوعی در واقع اولین تجربه ی خرید شما را هر بار باز پروری میکند. بر همین اساس اگر شخصی برای اولین بار تجربه ی بسیار خوبی از خرید در سایت شما داشته باشد، لینک صفحه ی شما هر بار برایش نمایش داده میشود و خود آن شخص هم در برخورد مداوم مایل میشود بیشتر از شما خرید کند، حتی اگر لینک پیج شما پایین تر از بقیه باشد.

این به آن معنی است که کسانی که با استفاده از گوگل  و یا بینگ به پیج شما سر زده اند، هر بار و با هر بار کلیک، بیشتر و بیشتر آدرس پیج شما در بخش سرچ برای موضوعات مشابه میبینند.

این یک چرخه ی عالی و مثمر ثمر است. سرچ بنیادی هر بار مشتری هایتان را برایتان پس میفرستد. هر بار وادارشان میکند محتوا شما را بخوانند. هر بار هم که اینکار را انجام میدهند، فرصتی میشود برای شما تا بیشتر جذبشان کنید و به بهانه ی محتوا جذاب تر هر بار آنها را به سمت خود بکشانید.

از خودتان بپرسید:

1: آیا به اندازه کافی محتوا دارید که نیاز مشتری های دائمی تان را در هر زمینه ای برطرف کند؟

2: آیا محتوا شما به حد کافی مطلع کننده و قدرتمند هست که به نیاز های کاربران در مورد تجارت شما اطلاعات کافی بدهد؟

کانتنت مارکتر کیست؟

کانتنت مارکتر موفق قبل از آ‌ن‌که یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ باشد یک بازاریاب حرفه‌ای است که هدف نهایی‌اش بیش‌تر کردن فروش شرکت یا سازمان شما است. کانتنت مارکتر با تسلط بر کانال‌ و ابزارهای مارکتینگ تسلط بسیاری دارد علاوه بر مهارت‌های تخصصی، شناخت مخاطب و مشتری و هم‌چنین ارتباط با آن‌ها ازجمله وظایف کانتنت مارکتر است.

نمونه کانتنت مارکتینگ

برای اینکه نمونه‌های موفق برندهایی که از کانتنت مارکتینگ استفاده کرده‌اند را پیدا کنیم نیازی نیست راه دوری برویم اکثر برندهای داخلی موفق و برندهای مشهور خارجی رمز موفقیتشان را مدیون کانتنت مارکتینگ هستند. اسنپ، تپسی، دی جی کالا و… برندهای مشهوری هستند که از همین ابزار برای موفقیت کسب‌وکارشان بهره برده‌اند. از میان برندهای خارجی هم می‌توان به شاتراستوک، وب سایت بافر، هواوی، لینکداین، کوکا کولا، رد بول و… اشاره کرد.

Red Bull به خاطر استفاده از بازاریابی محتوا در جذب مشتری بیشتر برای نوشیدنی‌های انرژی‌زا مشهور است. Red Bull TV، وب سایتی است که ویدئوها و پخش‌های زنده از رویدادهای سراسر جهان را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد این وب سایت با محتواهای جذاب و ماجراجویانه‌اش باعث شد افرادی که به فعالیت‌های ماجراجویانه علاقه داشتند به سمت این برند جذب شوند و از سایر برندها فاصله بگیرند؛ اما کوکا کولا دیگر نمونه موفق در استفاده از کانتنت مارکتینگ است.

استراتژی محتوای جدید کوکا کولا، Content 2020″ نام دارد که موسسه بازاریابی محتوا به خاطر ابتکاری که در این طرح به کار رفته است از کوکاکولا قدردانی کرده است. کوکاکولا اعلام کرده است که برای پیشرفت برند تجاری خود تا جایی که بتواند از محتوا استفاده خواهد کرد.

بازاریابی کانتنت کم هزینه ترین راه پیشرفت

بیایید یک چیز را کاملا مشخص کنیم: چیزی به نام سئو ی ارزان وجود ندارد. خیلی سخت است که بخواهیم آر اُ آی ترافیک ارگانیک را با سایر کانال های مارکتینگ ار لحاظ هزینه مقایسه کنیم. به من اعتماد کنید. چرا که من چنین کاری کرده ام و در نهایت به نتیجه ای نرسیده ام.

دلیل اصلی این موضوع این است که تعیین هزینه برای سئو آسان نیست و با هزینه برای پی پی سی و یا مارکتینگ ایمیل تفاوت دارد. هم پوشانی زیادی میان هزینه های تولید محتوا ، بهینه ساختن آن برای موتور های جستجو و مارکتینگ آن با تاکتیک های آف-پیج وجود دارد.

گفته شده بهترین راه این است که تا حد معمولی برای سئو هزینه کنید و سپس بازدهی کار را بسنجید. میزان بازدهی با سئو را میزان بازدهی با آر اُ آی و سایر کانال های دیجیتال بسنجید و در نهایت تصمیم بگیرید.

از خودتان بپرسید:

1:هر ماه چه مقدار برای کانتنت مارکتینگ و سئو هزینه میکنید؟

2: آیا حساب کار دستتان هست که کدام کانال دیجیتال برای محتوا شما آر اُ آی به همراه دارد؟

مهارت‌های لازم برای تولید محتوا در بازاریابی برای محتوا

برای تولید محتوای جذاب و مخاطب پسند باید به چند مهارت مهم مسلط باشید اولین مهارت تسلط بر یکی از سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) است از میان جوملا، وردپرس، دیتالایف و… حداقل باید به یک یا چند سیستم مسلط باشید که با توجه به سهم بالای وردپرس در میان کسب‌وکارها و برندها، مهارت در وردپرس الزامی است. دومین مهارت آشنایی مقدماتی با فتوشاپ است.

هر تولید کنند محتوا به غیر از ابزار‌های اصلی فتوشاپ که در سمت چپ آن قرار دارد؛ باید به‌خوبی با تب لایه‌ها و فیلتر‌ها، همچنین نحوه‌ی تغییر سایز عکس‌ها و نیز نحوه‌ی درست سیو کردن عکس برای وب و انواع فرمت‌های آن آشنا باشد. سومین مهارت که شاید بدیهی‌ترین آن باشید تسلط به تایپ و سرعت‌بالا در آن است. مهارت در نوشتن و تسلط بر اصول نگارش نیز دیگر مهارتی است که برای تولید محتوا الزامی است.

و اما تمامی مهارت‌ها منحصر به مهارت‌های عمومی نیست و برای تولید محتوا به مهارت‌های تخصصی نیز احتیاج دارید. آشنایی با موتورهای جستجو، سئو و ابزارهای گوگل ازجمله مهم‌ترین مهارت‌هایی است که باید برای تولید محتوا از آن‌ها سر دربیاورید. اگر به یک‌زبان خارجی و هم‌چنین زبان برنامه‌نویسی نیز مسلط باشید مطمئنا از رقبای خود پیشی گرفته‌اید.

ترافیک ارگانیک چرخ کانتنت مارکتینگ شما را می چرخاند

در طول چند سال گذشته، گوگل تولید کنندگان محتوا را به اضافه کردن اطلاعات بیشتر و سازمان بندی بهتر محتوا تشویق کرده است. این سازماندهی باید به گونه ای باشد که با ابزار ها و روش هایی که کاربران از آنها برای سرچ بیشتر استفاده می کنند هم خوانی داشته باشد. علاوه بر این، اطلاعات سازمان بندی شده مانند جدول ها و لیستها موجب میشود در بخش « اس ای آر پی» گوگل بیشتر در دید کاربران قرار بگیرید.

در واقع جدول و لیست موجب می شوند شما به عنوان « فیچر اسنیپت» و یا « انسر باکس» در گوگل دسته بندی شوید. تنها این نیست. اگر در این مورد با ذکاوت عمل کنید میتوانید سرچ های با پاسخ کوتاه را از آن خود کنید. در مرحله ی بعد می توانید محتوا های طولانی تری را هر باز برای جذب کاربر نمایش دهید.

هر چقدر محتوا های بیشتر و متفاوت تری در سامانه های متفاوت داشتته باشید، شانس شما در قرار گرفتن در نتیجه سرچ کاربران برای موضوعات مربوط به برند شما بالا تر خواهد رفت.

اگر از 10 لینک برتر که راه خود را به اسنیپت ها باز می کنند استفاده کنید ، میتوانید پست های وبلاگی بسازید، پیج های فرعی برای صفحه ی اصلی خود داشته باشید، پروفایل های شبکه های مجازی و آپدیت آنها را ارائه دهید، گرافیک ، فیلم و پاد کست داشته باشد و در نهایت همه ی اینها را با کلمات کلیدی مرتبط دسته بندی کنید.

ترافیک ارگانیک چرخ کانتنت مارکتینگ شما را می چرخاند و موجب می شود بین شما و سایر محتوا های ارائه شده رقابت ایجاد شود. محتوای که خوب باشد و سامان دهی شده باشد در سرچ گوگل بیشتر نمایش داده می شود. کلیک های بیشتر موجب قدرت بیشتر سایت شما می شود و قدرت بیشتر سایت شما موجب میشود بازدید بیشتری از محتوا شما صورت بگیرد.

از خودتان بپرسد:

1: استراتژی شما برای گسترش و هدفمند کردن هر چه بیشتر محتوا چیست؟

2: به غیر از سایت خودتان در کدام انتشارات، سامانه و یا در چه رسانه های اجتماعی محتوا پست میکنید؟ برای خواندن به زبان انگلیسی در خصوص موضوع کانتنت مارکتینگ برای سایت می‌توانید از این مقاله منحصر به فرد استفاده کنید.

نقش کانتنت مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ

بگذارید یک‌بار برای همیشه این موضوع را شفاف‌سازی کنیم که کانتنت مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ باهم تفاوت دارند درواقع کانتنت مارکتینگ زیرمجموعه دیجیتال مارکتینگ است. دیجیتال مارکتینگ از تکنولوژی‌های روز در راستای دستیابی به جدیدترین شیوه‌های تعامل با مشتریان استفاده می‌کند و با کمترین هزینه امکان فروش هرچه بیشتر محصولات و خدمات را فراهم می‌آورد.

کانتنت مارکتینگ بخش مهمی در دیجیتال مارکتینگ دارد و به کمک کانتنت مارکتینگ تنها با چند کلیک می‌توان به بازار هدف و مشتریان بالقوه دست پیدا کرد درواقع کانتنت مارکتینگ با استفاده از محتواهای مختلف به توسعه برند و درنتیجه توسعه مارکتینگ در فضای دیجیتال کمک می‌کند.

 وضعیت کانتنت سایت‌های ایرانی در مارکتینگ

کانتنت مارکتینگ در میان وب‌سایت‌ها و برندهای ایرانی چند سالی است که رونق یافته است در آگهی‌های استخدام می‌توان عنوان کانتنت مارکتر را مشاهده کرد و درروند پیشرفت وب‌سایت‌های بزرگی همچون دی جی کالا، اسنپ، پونیشا و… می‌توان ردپای پررنگ کانتنت مارکتینگ را مشاهده کرد.

بااین‌حال بسیاری از برندها هنوز تصور می‌کنند کانتنت مارکتینگ منحصر به وب‌سایت‌هاست و سایر برندها نیازی به آن ندارد. اشتباه بزرگ همین‌جاست از یک سوپر مارکت گرفته تا یک کسب‌وکار مربوط به پوشاک درصورتی‌که بخواهد فروش خود را افزایش داده و به فضای آنلاین پای بگذارد به کانتنت مارکتینگ نیاز دارد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید