بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی چگونه است؟

  • نویسنده : سپیده کرمی
  • زمان مطالعه : 22 دقیقه
  • تاریخ انتشار : 1398/12/09
بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی چگونه است؟

در این مقاله می خواهیم به مفهوم بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی بپردازیم. بهتر است در ابتدا تعریفی مناسب برای محتوا در اینجا خدمتتان ارائه دهیم. محتوا به واحدهای مجزای اطلاعاتی می‌گویند که به‌صورت الکترونیکی مشاهده می‌شوند و قابل مدیریت هستند.

درواقع تولید محتوا توانایی و قابلیتی است که اخیراً به کار طراحان وب‌سایت و یا شرکت‌هایی که به‌طور اختصاصی محتوای سایت را تأمین می‌کنند آمده است. به‌این‌ترتیب که در صفحات سایت شما با توجه به‌عنوان صفحه و مبحث پیش رو؛ مطالب مرتبط تصاویر فایل‌های دانلود و دیتابیس و.. قرار خواهند داد که در اصل همین تولید کردن محتوا باعث شکل‌گیری سایت شما خواهد شد.

برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی به یک راهکاری قدرتمند نیازاست تا بتوان از طریق بررسی و تحلیل رفتار مخاطب‌ها، علاقه‌مندی‌ها، سلیقه، جنسیت و دیگر موارد، محتوایی متناسب و درخور کاربرها تولید و به موفقیت در شبکه‌های اجتماعی دست پیدا کرد. محتوای که در شبکه‌های اجتماعی تولید می‌شود تأثیر فوق‌العاده‌ای بر رشد یک کسب‌وکار خواهد گذاشت.

علاوه بر اینکه تولید محتوا نیازمند برنامه‌ریزی است، باید محتواها را بر اساس خلاقیت و ایده‌های بکر تولید کنیم. محتوایی که تولید می‌کنیم باید بتواند جوری با کاربر ارتباط برقرار کند و ذهن او را بکار بگیرد که احساس کند این محتوا به‌طور اختصاصی برای وی تنظیم‌شده است. در ادامه با الو محتوا همراه باشید تا با تولید محتوا در شبکه های اجتماعی، مزیت های آن و به طور کلی بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی آشنا شویم.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است. هدف از آن ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم تعریف می‌شود. این امر در راستای جذب و حفظ مخاطب اصلی صورت می‌گیرد. نتیجه بازاریابی محتوا کسب سود برای فعالان این عرصه است. بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند تا محصول و یا خدمات خود را بیهوده ارائه ندهید. با محتوای مفید و ارزشمند به حل مشکلات مخاطب هدف خود خواهید پرداخت. در این راستا بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. منظور از بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی استفاده از سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با مخاطبان است. این امر با هدف ایجاد برند، افزایش فروش و بالا بردن میزان ترافیک وب سایت صورت می‌گیرد. این ارتباط از طریق نشر محتواهای باکیفیت، تعامل با فالوئرها و گوش دادن به نظرات، پیشنهادات و انتقادات آنها، تحلیل عملکرد شما در این زمینه و چگونگی استفاده از شبکه‌های اجتماعی انجام می‌پذیرد.
در حال حاضر، از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی می¬توان به این موارد اشاره کرد: اینستاگرام، توییتر، فیسبوک، لینکدین، پینترست، یوتیوب و اسنپ‌چت. همچنین طیف وسیعی از نرم¬افزارهای مدیریت رسانه‌های اجتماعی وجود دارند. استفاده از آنها سبب می شود تا صاحبان مشاغل بیشترین بهره را از شبکه‌های اجتماعی ذکر شده ببرند.

بازاریابی در محتوا چگونه است؟

بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی فرایندی است مدرن و جدید که به تازگی جزو مجموعه عظیم بازاریابی قرار گرفته است. یکی از شاخه‌های آن که امروزه تاثیر زیادی در کسب و کارها دارد بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی است. در بازاریابی هدف اصلی، جذب مشتری برای کسب و کار و نشان دادن هرچه بهتر کیفیات و محصولات و . . . کسب و کاراست. از سال‌ها قبل با تشخیص اهمیت تاثیر اطلاعات دهی و جذب مشتری در روند پیشرفت کسب و کارها، شاخه‌ی جدیدی به عنوان بازاریابی ایجاد شد. با گذشت سالیان دراز و پیشرفت علم و آگاهی در زمینه کسب و کار و اهمیت رونق یافتن مشاغل گوناگون شاخه‌ی بازاریابی به عنوان مهم‌ترین بخش هر شرکت، کمپانی و یا هر گونه کسب و کار دیگر تبدیل شد و پس ازآن زیرشاخه‌های زیادی پیدا کرد.

علاوه بر آن با پیشرفت فناوری و اینترنتی شدن کسب و کارها در نسل جدید، یک شاخه نو به عنوان بازاریابی اینترنتی و یا همان بازاریابی محتوا ایجاد شد.

امروزه اهمیت بازاریابی محتوا و به طور کلی بازاریابی اینترنتی بر همگان اشکار است و هر سازمانی تمام تلاشش را میکند که برای پیشرفت کار خود حداکثر بهره را در این زمینه به خصوص بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی داشته باشد.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی و اهمیت آن

بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی ابتدا با انتشار مطالب (به اشتراک‌گذاری مطالب) شروع شد. صاحبان کسب و کار با امید اینکه بیشتر دیده شوند و میزان فروش بیشتری داشته باشند، اقدام به این کار نمودند. در آن زمان آنها نمی‌دانستند که رسانه‌های اجتماعی تنها جایی برای نشر مطالب نیست. اکنون آنها دریافته‌اند که این شبکه‌ها ابزاری قدرتمند برای رسیدن به اهداف بزرگ است. اهدافی که شاید در گذشته رسیدن به آنها با صرف هزینه‌های بسیار همراه بود. آنها فهمیدند که از طریق این شبکه-ها می‌توانند به صورت دقیق مخاطبان خود را شناسایی کنند. همین امر سبب می‌شود تا هزینه و زمان خود را برای جذب آنها اختصاص دهند.
آنها دریافتند که با بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی قادر خواهند بود تا مشکلات مشتریان خود را بشنوند و با سرمایه‌گذاری برای حل مشکلات به سود برسند. شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی به صاحبان مشاغل می¬گوید که احساس مخاطبان در مورد برند تجاری آنها چیست؟ شبکه‌های اجتماعی جایی است که می‌توان با استفاده از ابزارهای تحلیلی فاکتورهایی مانند میزان دسترسی، میزان فروش و تعامل با مخاطب را به راحتی ارزیابی کرد. بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا با استفاده از تبلیغات هدفمند به میزان خاصی از مخاطبین دسترسی داشته باشید. چگونه می‌توان نسبت به چنین ابزار قدرتمندی بی‌اعتنا بود؟

اما متاسفانه برخی افراد تصمیم به شروع کسب و کار میکنند بدون اینکه بازاریابی محتوا را هدف کار خود قرار دهند و یا بسیاری از افراد آن را تجملاتی و غیر لازم میدانند. اما به این نکته توجه نمیکنند که در عصر حاضر بازاریابی محتوا نه تنها تجملاتی و اضافه نیست بلکه شاید مهمترین بخش کسب و کار شما به حساب بیاید به خصوص در استارتاپ‌ها. زیرا چیزی که مهم است اطلاع رسانی لازم و کافی شما از کسب و کارتان، محصولتان و یا خدمات شما است. مگر میشود بدون اینکه به مردم و مشتریان اطلاع لازم و کافی راجع به کارمان و خدمتمان بدهیم بتوانیم مشتری جذب کنیم؟ و یا چگونه میشود که بدون اطلاع رسانی از طریق بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی خودمان را به مردم بشناسانیم؟

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یکی از روشهایی است که از طریق اینترنت و به وسیله ابزارهای مختلف مثل سایت و شبکه‌های اجتماعی و . . انجام میشود . بهترین زمینه و بستر برای انجام این فعالیت و گرفتن بازخورد عالی، بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی است. هدف از بازاریابی محتوا ایجاد یک رابطه‌ی مناسب و خوب با مشتری است و یا اطلاع رسانی قوی از کسب و کار و خدماتتان به مخاطب برای جذب بیشتر مشتری.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بنابراین مهم نیست که کسب و کار بزرگی دارید یا یک کسب و کار کوچک و یا حتی خانگی. اگر به دنبال جذب مشتری هستید قطعا به یک بازاریابی محتوای خوب و مناسب احتیاج دارید.

نقش محتوا در بازاریابی محتوا

پایه‌ی اصلی بازاریابی محتوا همانطور که از نامش پیداست محتوا است. یک محتوای خوب و کامل تنها چیزی است که یک بازاریابی محتوا را موفق می‌کند. محتوا لزوما یک متن نیست بلکه متنی است که مخاطب می‌خواند و باید با آن ارتباط برقرار کند تا شما را بشناسد و در مرحله‌ی بعد بتواند به شما و خدماتتان اعتماد کند تا در نهایت به لیست مشتری‌هایتان اضافه شود. یک تولید محتوای خوب بر مشتری‌های کنونی شما هم تاثیر مثبت می‌گذارد و آنها را به شما معتمدتر و علاقه مند‌تر می‌سازد. به خصوص که در شبکه‌های اجتماعی سیکل انتقال اطلاعات بین مخاطبین بسیار قوی می‌باشد.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ

تحقیقات در چند سال اخیر نشان داده که محتوا پایه و بن اصلی دیجیتال مارکتینگ است. به خصوص در شبکه‌های اجتماعی که امروزه بورس رفت و امد مخاطبین شماست.

بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی نه تنها تخصص و مهارت شما را به مخاطب معرفی میکند و باعث وفاداری مشتریان و مخاطبین شما می‌شود بلکه شروع یک گفت و گو را با مخاطبین می‌سازد. شروع یک گفت و گوی عالی با مخاطب زمینه را برای شناخت شما از مخاطبتان باز میکند تا از طریق آن متوجه نیاز روز بازار و به خصوص مخاطبینتان شوید.

از دیگر فواید بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی افزایش شناس شدن شما توسط مخاطبین بیشتر و به دنبال آن افزایش اعتماد آنها و در نهایت جذب آنها به عنوان مشتری می‌شود و این چرخه ایست که مداوما تکرار میشود: ۱. شناسایی ۲. جذب ۳. ماندگاری

درگذشته شکل فیزیکی شبکه‌های اجتماعی، به این صورت بود که گروه‌های زیادی دورهم جمع می‌شدند و دقایق زیادی باهم تعامل برقرار می‌کردند و تجربیاتشان را برای هم بازگو می‌کردند. در این مکالمه‌های گروهی اطلاعات زیادی ردوبدل می‌شد. شکل امروزی این شبکه‌های اجتماعی در دنیای آنلاین، با بر هم زدن مرزهای مکانی و زمانی این امکان را برای افراد فراهم آورده که از فاصله‌های بسیار دورهم بتوانند تجربه‌هایشان را باهم به اشتراک بگذارند و تز تصمیم‌گیری‌های یکدیگر نیز مطلع شوند و به قولی از هم تأثیر بگیرند.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی

امروزه بسیاری از افراد با گذراندن ساعت‌های زیادی از وقتشان در شبکه‌های اجتماعی، کسب‌ و کارها را توانسته‌اند به این سمت‌وسو بکشانند که بانفوذ به این شبکه‌های ارتباطی، بتوانند کسب‌وکارشان را رونق بدهند. این موضوع را می‌توان علت اشباع شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر دانست.

اشتراک‌گذاری محتوای شما توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی

اگر محتوای شما به‌اندازه‌ی کافی جذاب باشد، به‌احتمال‌زیاد اشتراک‌گذاری مطالب را در پی خواهد داشت. با انتشار یک محتوای خوب در فضای مجازی در عرض تنها یک ساعت میلیون‌ها نفر شمارا می‌بینند و با کسب‌و‌کار شما آشنا می‌شوند و یا اینکه صفحه شمارا دنبال می‌کنند و با به اشتراک‌گذاری مطالب شما می‌توانند به دیده شدن بیشتر محتوایتان کمک کنند. بهتر است با افزایش دنبال کننده‌های واقعی و باکیفیت، ردپای خودتان را در شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌تر کنید، چراکه آینده بسیاری از کسب‌و‌کارها درگرو فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است.

امکان آگاه شدن از نظرات مخاطب‌ها

نظرسنجی از مشتری‌ها در دنیای واقعی زمان و هزینه زیادی را برای شما ممکن است در پی داشته باشد اما شما به‌راحتی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید در اسرع وقت، از نظرات مشتری‌ها مطلع شوید و با استفاده از انتقادات و پیشنهادات آن‌ها، اصلاحات لازم را انجام دهید و در مسیر رشد و ارتقا گام‌های بلندی بردارید. استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای نظرسنجی هیچ هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت هم‌چنین به یاد داشته باشید که ابزارها به‌طور مداوم و پیوسته به‌روز می‌شوند و هرروز این تغییرات بیشترو بیشتر می‌شود و ابزارهای پیشرفته‌تری جای قدیمی‌ترها را می‌گیرد پس بنابراین باید همگام با فنّاوری و امکانات جدید قدم برداریم تا از قافله عقب نمانیم.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی

امکان تعامل با مخاطب‌ها و پاسخ به پرسش‌های کاربران

وقتی‌که شما محتوایی را تولید می‌کنید خوب است به این نکته توجه داشته باشید که مشتری‌های شما سؤالات احتمالی‌ای خواهند داشت، پاسخ به سؤالات مخاطب‌ها این پیام را به آن‌ها می‌دهد که شما برای آنها احترام و ارزش قائلید و به آن‌ها توجه می‌کنید بنابراین در محتواهای تولیدی سؤالات احتمالی مشتری‌ها را همیشه در نظر داشته باشید و اگر موضوعی باعث به وجود آمدن پرسش‌های زیادی در کامنت‌ها شده است، می‌توانید با تولید و انتشار یک محتوای مشترک به سؤالات پاسخ بدهید. به‌طورقطع تعامل با مخاطب باعث افزایش اعتماد مشتری‌ها به کسب‌وکار شما خواهد شد.

جذب مشتری از سراسر دنیا

با از بین رفتن مرزهای مکانی و زمانی در شبکه‌های اجتماعی دیگر مشتریان شما به یک منطقه و یا مکان خاص محدود نمی‌شود و شما می‌توانید مشتریان بیشتری را از سراسر دنیا به خود جذب کنید و با آن‌ها در ارتباط باشید. تولید محتوای خوب می‌تواند باعث شود این مخاطبان از سراسر دنیا مطلب شمارا مشاهده و دنبال کنند و حتی از فاصله‌های بسیار دور، به مشتری‌های پر و پا قرص شما تبدیل شوند.

بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی و اصول آن

داشتن استراتژی مهم‌ترین فاکتور برای بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی است. قبل از اینکه سراسیمه و باعجله به انتشار محتوای خود در رسانه‌های اجتماعی اقدام کنید، بهتر است کمی به عقب بازگردید. به خود اجازه دهید تا نگاهی کلی و البته دقیق‌تری نسبت به این موضوع داشته باشید. آشفتگی در انتشار محتوا می‌‌تواند شما را به دردسر بیاندازد. اولین قدم این است که یک استراتژی کاربردی برای خود داشته باشید. از خود بپرسید اهداف شما از بازاریابی محتوا در شبکه‌های های اجتماعی چیست؟ چگونه رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به شما کمک کنند؟ برخی از مشاغل برای افزایش آگاهی از برند خود از رسانه‌های اجتماعی استفاده می¬کنند. برخی دیگر برای داشتن ترافیک و فروش بیشتر به فکر استفاده از آنها می‌افتند. عده‌ایی از شبکه‌های اجتماعی برای داشتن تعامل بیشتر با مخاطبان خود استفاده می‌کنند. به‌طور واضح و روشن مشخص کنید هدف شما از بکارگیری شبکه¬های اجتماعی چیست؟
در مرحله بعدی در استراتژی بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی به این فکر کنید که کدامیک از رسانه‌های اجتماعی برای فعالیت شما مناسب است؟ دسترسی مخاطبان شما به کدامیک بیشتر و راحت-تر است؟ کدامیک از ابزارهای بیشتر و بهتری برخوردار هستند؟ برای مثال در حال حاضر، در کشور ما دسترسی به تلگرام با همه امکاناتش، کمی مشکل‌تر شده است. بنابراین حتما باید در کنار آن از سایر شبکه‌های اجتماعی استفاده نمود. درغیر این صورت بیشتر از نیمی از مخاطبان را از دست خواهید داد.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی و انواع محتوا

در مرحله بعدی در استراتژی بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی به این فکر کنید که از چه نوع محتوایی باید استفاده کنید. همانقدر که محتوای خوب می‌تواند شما را لحظه به لحظه به هدف نزدیک کند، محتوای بی‌ارزش نیز می‌تواند لحظه به لحظه شما را از هدف دور سازد. به این موضوع فکر کنید که چه محتوایی قدرت جذب مخاطب در زمینه فعالیت شما را دارد؟ آیا این محتوا باید فیلم، عکس، متن و یا حتی لینک‌های مرتبط باشد؟ آیا محتوا باید آموزشی و سرگرمی باشد؟ و یا صرفا جنبه اطلاع‌رسانی داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوالات بهتر است به فکر ایجاد ” شخصیت خریدار” باشید. این تکنیک به شما کمک خواهد کرد تا درک درستی از مخاطبان و نیازهای آنها داشته باشید.
یک نکته مهم را به یاد داشته باشید، شبکه‌های اجتماعی به سرعت در حال پیشرفت و تغییر هستند. اتخاذ یک استراتژی در طولانی مدت آسیب جدی به فعالیت شما خواهد زد. همواره رسانه اجتماعی مورد نظر را از لحاظ امکانات و بهره‌وری از تکنولوژی مورد بررسی قرار دهید. برای این منظور بهتر است در برنامه تجزیه و تحلیل خود یک بازه زمانی مناسب در نظر بگیرید.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی مناسب برای کسب‌وکارها

برای انتخاب شبکه اجتماعی مناسب، ابتدا مخاطبان هدف را شناسایی کنید که برای مثال برای چه قشر از جامعه این مطالب یا خدمات را قرار داده‌اید و به این سؤال پاسخ بدهید که مخاطبان شما بیشتر در کدام شبکه اجتماعی فعال هستند و حضورشان در کجا پررنگ‌تر است؟ برای مثال اگر مخاطب‌های شما نوجوان‌ها هستند باید بدانید که آن‌ها در اینستاگرام و تلگرام فعال‌ترند و یا اگر مخاطبانتان افراد میان‌سال‌اند بعید به نظر می‌رسد که در شبکه‌ای مثل اینستاگرام فعالیت چندانی داشته باشند

بسته به هویت برندتان و اهدافی که دنبال می‌کنید مهم است که محتوای تولیدی شما کدام است؛ اما مهم‌تر از آن این است که بدانید چه نوع محتوایی مناسب کدام شبکه اجتماعی است. اگر می‌خواهید اطلاعات تخصصی و جدید راجع به صنعت یا فعالیت‌های شرکت خود بدهید پس باید متنی با ساختارهای مناسب برای بازاریابی B2B در یک شبکه اجتماعی تخصصی‌تر و با تأکید بر حرفه افراد مانند لینک دین منتشر کنید.

اگر کاربران جوان مخاطب هدف شما هستند و می‌خواهید یک محتوای ویدیویی کوتاه منتشر کنید استفاده از اینستاگرام گزینه خوبی است اما اگر مدت‌زمان ویدیوی شما طولانی‌تر است باید به سراغ گزینه‌های دیگری مثل فیس‌بوک و توییتر بروید البته به‌تازگی اینستاگرام از طریق آی جی تی وی امکانی را برای کاربران فراهم کرده که با استفاده از آن می‌توان ویدیوهای طولانی‌تری را به اشتراک گذاشت.

شبکه های اجتماعی چه بازاریابی دارند؟

پایه و منشا اصلی بازاریابی محتوا اینترنت است و همانطور که همه‌ی ما میدانیم امروزه بیشتر رفت و آمد و گفت و شنود‌های اینترنتی در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام و فیس بوک و . . . اتفاق میافتد.

با همه گیر شدن فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و تاثیر به سزای آن بر زندگی و کسب و کار مردم ،‌بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی اهمیت و کارکرد خود را نشان داد.

رسانه‌های اجتماعی بر پایه‌ی متن و تصویر و به طور کلی محتوای متنی یا محتوای بصری ساخته شده بنابراین برای یک بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی  به محتوای خوب و جامع نیاز داریم.

اهمیت شبکه‌های اجتماعی

توجه کنید که اگر محتوای شما خوب و مناسب نباشد و به طور کلی بر اساس استانداردهای سئو درست نشود هیچگونه شانسی در برقرار کردن ارتباط با مخاطب و قرار گرفتن در رتبه های برتر زمینه شغلی خود نخواهید داشت.

ابزارهایی که برای یک بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید استفاده از کلمات کلیدی مناسب  و سئو شده و بک لینک و . . . دارید. و همچنین پیشنهادهای گوگل وایجاد پرسشنامه از مشتریان فعلیتون می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد.

انواع مختلف محتوای مناسب برای شبکه های اجتماعی

  • محتوای متنی
  • محتوای بصری(عکس)
  • ویدیو و فیلم
  • پادکست
  • اینفوگرافیک

افزایش درآمدهای حاصل از فروش

کسب‌وکارها می‌توانند با تولید محتوای خوب و اثرگذار محصول و خدمتشان را به مشتریان خود عرضه کنند و از این طریق درآمدهای حاصل از فروش خود را افزایش بدهند. محتوای خوب مشتریان بیشتری را نیز با خود به همراه دارد و به این صورت جذب محصولات و خدمات شما می‌شوند و درنتیجه شما باقدرت بیشتری می‌توانید به فروش محصولاتتان بپردازید. هرچه فضای مجازی در زندگی روزمره مردم گسترش یابد، کسب‌وکارها باید بیشتر به سمت استفاده از شبکه‌های اجتماعی بروند تا بتوانند تأثیر بیشتری روی مردم داشته باشند.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی برای کسب و کارهای کوچک

بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای کوچک، معمولاً با حضور مداوم در رسانه‌های اجتماعی آغاز می‌شود. نزدیک به سه میلیارد نفر از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. با حضور در رسانه‌های اجتماعی، به برند خود فرصتی می‌دهید تا توسط مشتریان آینده خود کشف شوند. انتشار محتوا، به خودی خود، در رسانه‌های اجتماعی اصلا کار پیچیده‌ایی نیست. اما برای تاثیرگذار بودن باید برنامه‌ریزی داشته باشید. همچنین باید مطمئن شوید به حداکثر میزان دسترسی در شبکه‌های اجتماعی دست خواهید یافت. برای این منظور باید مطالب فوق‌العاده‌ای را که مخاطب دوست دارد، در زمان مناسب منتشر کنید. در این راستا می‌توانید از انواع نرم‌افزارهای مدیریتی در زمینه بازاریابی محتوا استفاده نمایید. آنها به شما کمک خواهند تا به شیوه‌ایی موثر از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید.

نکات بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی برای مشاغل کوچک

اگر صاحب کسب و کار کوچک و نوپایی هستید و می‌خواهید از بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید، بهتراست به نکات زیر توجه داشته باشید:
• نسبت به شبکه اجتماعی که انتخاب کرده‌اید، متعهد باشید.
• شخصیت خود را نشان دهید. همیشه سعی کنید، خودتان باشید نه دیگران. اگر در مسیر خود تلاش کنید و به اصول پایبند باشید، شما ( برند شما) به شهرت و البته اعتبار خواهد رسید.
• به‌جای تبلیغات بیهوده، به صدای مشتریان خود گوش دهید. آنها بهترین مشاور برای رونق کسب و کار شما خواهند بود. سعی کنید به سوالات آنها پاسخ دهید. دغدغه‌ها و مشکلاتشان را شناسایی کنید. برای حل مشکلات راه‌حل‌های مناسب و کاربردی داشته باشید. به مخاطبان ثابت کنید که وجودشان برای شما مهم است و زمان کافی برای گوش دادن به آنها در نظر گرفته‌اید. نشان دهید توجه به مخاطب ( مشتری) یک وظیفه است، نه یک خدمات ویژه. وظیفه‌شناس بودن خود را به آنها صادقانه ثابت کنید. مهم نیست حجم خدمات شما کم و یا زیاد باشد، مهم این است که نیاز مشتری را به درستی پاسخ دهد.
• تلاش‌های خود را در شبکه اجتماعی مورد نظر متمرکز کنید. اگر می‌خواهید بازاریابی محتوا را در چندین شبکه اجتماعی انجام دهید، مطمئن شوید که توانایی انجام این کار را دارید.
• به یاد داشته باشید که اشتیاق، تلاش و صبر، موفقیت را رقم خواهد زد. این امر منجربه تولید محتوای بسیار عالی و به‌یادماندنی کمک می‌کند.
• به بازاریابی ویدئویی توجه داشته باشید. فیلم‌ها یکی از تاثیرگذارترین ابزارها بر روی مخاطب هستند.
• سعی کنید با هر تولید محتوا بیشترین میزان بهره‌وری از آن را داشته باشید.
• تولید محتوای ارزشمند را برای جذب مخاطبین هدف خود تقویت کنید.

بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی و آنالیز اطلاعات

در بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی، چه در ابتدای راه باشید و چه به‌طور کامل با آن درگیر شده باشید، باید فعالیت خود را مورد ارزیابی قرار دهید. آیا نسبت به ماه گذشته در شبکه‌های اجتماعی به مخاطبین بیشتری دست یافته‌اید؟ در طول یک ماه چند نظر مثبت از سوی مشتریان خود دریافت کرده‌اید؟ چند نفر از هشتگ نام تجاری شما در پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کرده‌اند؟ چقدر توانسته‌اید رضایت مشتریان در کسب نمایید؟ برند شما چقدر از سوی دیگران به سایر کاربران معرفی شده است؟ بستر رسانه های اجتماعی توانایی بی‌نظیری برای ارائه چنین اطلاعاتی را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجزیه و تحلیل‌های عمیق در رسانه¬های اجتماعی، می‌توانید از طیف گسترده-ای از ابزارهای تحلیلی شبکه‌های اجتماعی استفاده نمایید.
بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی و تبلیغات
اگر در بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید هزینه بیشتری در نظر بگیرید، بهتر است آن را صرف تبلیغات هدفمند نمایید. تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی این امکان را برای شما فراهم می آورد تا با طیف بسیار وسیعی از کاربران در ارتباط باشید. کاربرانی که به شدت به خدمات، کالا و تخصص شما نیاز دارند. کاربرانی که می‌توانند به مشتریانی وفادار و سودآور تبدیل شوند. وجود آنها برای جذب افرادی مانند خود آنها را به‌راحتی امکان‌پذیر می‌کند. در این حالت شما گروهی از مشتریان خاص را خواهید داشت. دستیابی به این گروه خاص بدون برنامه‌ریزی و استراتژی امکان نخواهد داشت.

سخن اخر

تولید محتوا و بازاریابی محتوا به خصوص بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی یک مهارت تخصصی و پیچیده است زیرا نتایجی که از این فعالیت ها در شبکه های اجتماعی به دست می‌آید و بازخورد آن مستقیما در کسب و کار و پیشرفت کاری شما تاثیر می‌گذارد. اگر بازاریابی شبکه های اجتماعی شما ضعیف و خراب باشد قطعا  نه تنها افزایش مشتری و جذب مخاطب را از دست می‌دهید بلکه مشتریان و مخاطبین فعلیتان را از دست می‌دهید و رتبه بندی کارتان را در زمینه شغلیتان ضعیف می‌شود. با این حساب اگر شما هم شروع به انجام این فعالیت کرده‌اید، با در نظر گرفتن هدف واستراتژی بیزینس‌تان اقدام به آگاهی هرچه بیشتر در این زمینه و به کار گرفتن متخصصین بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی کنید .

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید