عنوان نویسی محتوا چگونه است؟

 • نویسنده : الناز میرآخوری
 • زمان مطالعه : 7 دقیقه
 • تاریخ انتشار : 1400/03/14
عنوان نویسی محتوا چگونه است؟

وقتی به دنبال اطلاعاتی درباره موضوع مدنظرتان هستید، احتمالا توسط عناوین جالب به سمت مقالات جذب می‌شوید، البته در مقابل این نوع مقالات، مطالب دیگری وجود دارند که با عنوان جالبی شروع نمی‌شوند و همین امر منجر به دفع شما از مطالعه مطلب می‌گردد. به همین منظور عنوان نویسی محتوا از اهمیت به‌خصوصی در تیترنویسی محتوا برخوردار است، اگر تمایل دارید با روش‌ها و تکنیک‌هایی برای نوشتن تیتر جذاب در محتوا آشنا شوید، با این مطلب همراه باشید.  

چرا مقاله خوب باید عنوان جذاب و قوی داشته باشد؟

قبل از اینکه به نحوه نوشتن عنوان برای محتوا بپردازیم، بیایید به بررسی اینکه چرا باید یک مقاله خوب از عنوان قوی برخوردار باشد، بپردازیم.

بگذارید با مثالی این مسئله را شرح دهیم، شغل شما پرستاری است و به تازگی با مدیتشن آشنا شده و جذب آن گشته‌اید، به همین منظور تمایل دارید به اطلاعاتی درباره ارتباط بین مدیتشن و پرستاری دست پیدا کنید، شما با استفاده از کلمات کلیدی همچون “پرستاری”، “ارتباط” و “مدیتیشن یا مراقبه” یک جستجوی ساده انجام می‌دهید، و به نتایجی همانند زیر دست پیدا می‌کنید:

 • مزایای روزانه مدیتیشن برای حرفه پرستاری
 • چرا پرستاران آگاه بهترین ارتباطات را برقرار می‌کنند.
 • چگونگی تاثیر مدیتیشن بر پرستاران  

این عناوین ممکن است مطالب بسیار مشابهی را به شما ارائه دهند، حتی ممکن است همگی آن‌ها براساس یک منبع نوشته شده باشد، اما همانطور که مشاهده می‌کنید، برداشت‌هایی که ارائه شده‌اند متفاوت و جذاب هستند.  عناوین جذاب به شما کمک می‌کنند به مقاله یا نوشته جذب شوید، و حتی اینگونه چندین صفحه از مقاله طولانی را متناسب با موضوعات مدنظرتان مطالعه کنید.  این تاثیری است که یک عنوان خوب برای محتوا به ارمغان می‌آورد.

چگونه یک عنوان عالی خلق کنیم؟  

برای این  که به پاسخ این مطلب دست پیدا کنید باید گفت این مطلب کاملا به افرادی که در حال نوشتن مطلب هستند، بستگی دارد. و دو مورد زیر برای نویسنده که تمایل به عنوان نویسی محتوا دارد، ضروری است:

 1. آنها باید کاربران هدف خود را جذب کنند.
 2. آنها باید برای کاربران هدف خود ارزش قائل باشند.
عنوان نویسی محتوا

وقتی در مورد بهترین روش‌های تیترنویسی محتوا صحبت می‌کنیم، مفاهیمی از خلاقیت را مدنظر داریم. به عنوان مثال عنوانی همچون “چرا گربه من به یک حساب پس انداز نیاز دارد” می‌تواند عنوانی جذاب و خلاقانه درباره موضوعات اقتصادی، یا حتی اطلاعاتی در حوزه گربه‌ها باشد، اما عنوانی که بتواند کاربر هدف را تحت تاثیر قرار دهد نیست، به همین منظور عنوان خلاقانه‌ای که به جذب کاربر کمکی نکند، به دردمان نمی‌خورد. برای خلق عنوانی عالی، خلاقیت به علاوه جذب کاربران هدف ضروری است. در واقع عنوانی که به کاربران هدفمان حسی بهتر از زندگی القا کنند، عناوینی جذاب برای‌ آن‎ها به شمار می‌روند.

انواع عنوان برای محتوا

بیایید با چند عنوان عالی برای محتوانویسی آشنایی پیدا کنیم. شما در تیترنویسی محتوا می توانید از عناوین زیر استفاده کنید:

 • عنوانی که با کلمه بهترین همراه است. مثال: بهترین کفش مردانه، بهترین روش‎های عنوان ‎نویسی
 • عناوینی که با کلماتی مانند …. زندگی من را بهتر/ آسانتر کرده است، همراه هستند.
 • عنوان‎هایی که با کلماتی مثل اگر من جای تو بودم ….. را می کردم، همراه اند.
 • عناوینی همراه با، وقتی که …… رخ می دهد، چه می کنم؟
 • عناوینی مانند چرا انسان‎های …..  را انجام می دهند. مثال، چرا انسان‎های پولدار راز پولدار شدن خود را نمی گویند؟
 • عنوانی مانند تجربه …… به من…… آموخت.
 • عنوانی مثل اجازه دهید، عوامل …. را برایتان لیست کنم. مثال، در ادامه لیستی از روتین مراقبتی پوستم خواهیم داشت.

چگونه عناوین قدرتمند بنویسیم؟

خلق عنوان قدرتمند، برای موفقیت محتوا ضروری است. عنوان در تولید محتوا به خواننده کمک می‌کند تا تصمیمی برای مطالعه یا عدم مطالعه محتوا بگیرد. در این زمان، اینکه نویسنده برچه اساسی به تولید محتوای جذاب برای خواننده بپردازد، باید به هدف او تبدیل شود.  در واقع، هرچه نویسنده مدت زمان بیشتری را به نوشتن اختصاص دهد به خلق عنوان جذاب نزدیکتر می‎شود. به همین منظور در ادامه لیستی برای خلق عناوین قدرتمند جمع‌آوری کرده‎ایم:

 1. سوال بپرسید. شما با طرح سوال، خواننده را درگیر مطلب خود می‎کنید. ترفند سوال پرسیدن، یکی از قدیمی‎ترین ترفندها برای درگیر کردن خواننده است.
 2. فواید را ذکر کنید. هنگامی که شما فواید موضوعی که به آن می‎پردازید را ذکر می‎کنید، خواننده بیش از قبل جذب محتوا شما می‎شود.
 3. بایدها و نبایدها را ذکر کنید. هنگامی که باید و نبایدها را در محتوای خود استفاده می‎کنید، خواننده را از لحاظ احساسی به مطلب خود علاقه‌مند می‎کنید.
 4. حقایق را ذکر کنید. شما با ذکر کردن لیستی از حقایق می توانید کاربران بیشتری را به محتوای خود جذب کنید.
 5. از کلمه بزرگ و هم خانواده‎هایش همچون عالی، خارق العاده و … در عنوان خود استفاده کنید. شما با استفاده از این کلمه در موضوعات مختلف مانند دستاوردهای عالی، مدیران بزرگ و غیره کاربران بیشتری را به مطلب خود جذب می‎کنید.
 6. سعی کنید موضوعی که خلق می‎کنید به خواننده کمک کند. زمانی که با خلق موضوع به رفع نیازهای کاربر می‎پردازید، او همواره برای خواندن موضوعات بعدی به سراغتان خواهد آمد.
 7. کلید واژه‎ها را فراموش نکنید. باید در هنگام عنوان نویسی محتوا به کلید واژه‎ها توجه کنید و براساس آن‎ها به تولید محتوا بپردازید.
 8. در محتوای خود از لیست‎ها بهره ببرید. شما با ذکر کردن لیست در متن خود خواننده را به مطالبتان جذب می‎کنید و اینگونه او در کمترین زمان ممکن به نکات و ترفندهایی که به دنبالش بوده، می‎رسانید.
 9. نظرات خود را در محتوا استفاده کنید. هنگامی که از نظرات خود و یا همکاران خود و یا متخصصان در تولید محتوا استفاده می‎کنید، امکان این که اطلاعات جدیدی به خواننده بدهید بیشتر می‎شود.

نتیجه گیری

در آخر، شما با استفاده از ترفندهای فوق می‎توانید به خلق عنوان خوب برای محتوا بپردازید، پس همیشه از یک تا چهار مورد از ترفندهایی که یاد گرفته‎اید، در عنوان نویسی محتوا استفاده کنید، تا بدین صورت بتوانید محتواهای جذاب و گیرا برای کاربران هدف خود خلق کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سفارش فوری تولید محتوا

تعداد کلمه و مقاله را وارد کنید تا سفارش شما محاسبه شود

درصد تخفیف : 0%
قیمت هر مقاله0 تومان
قیمت کل0 تومان
قیمت با تخفیف0 تومان
پرداخت

با ما گفتگو کنید